Domů » Jak se naučit a trénovat lucidní snění?

Jak se naučit a trénovat lucidní snění?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
lucidní snění

Líbí se vám představa, že byste mohli létat či se na chvíli podívat do světa fantazie a přitom ovládat své okolí? Lidé, kteří prožívají lucidní snění, to tak mají. V tomto článku vám představíme, o co se přesně jedná a jak vyvolat lucidní snění, pokud byste o to měli zájem.

Co je to lucidní snění?

Lucidní snění znamená, že si během snu uvědomujete, že sníte. Obvykle se tak děje během spánku s rychlými pohyby očí (REM), což je snová fáze spánku.

Během lucidního snu jste si vědomi svého vědomí. Často vám lucidní snění také umožňuje kontrolovat, co se ve snu děje. K lucidnímu snění obvykle dochází spontánně. Je však možné naučit se lucidně snít pomocí různých metod.

V posledních 20 letech se průkopníkem výzkumu lucidního snění stal psychofyziolog Dr. Stephen LaBerge. Vynalezl několik technik, jak se naučit lucidní snění a vedl také mnoho vědeckých studií na toto téma.

LaBergeova práce pomohla vědcům objevit terapeutické přínosy lucidního snění, které může být užitečné při léčbě stavů, jako je posttraumatická stresová porucha, opakující se noční můry a úzkost.

🎓 Lucidní snění zkušenosti mohou znít třeba takto: Když spím, uvědomuji si, že sním. Zjišťuji, že létám, běhám, zkoumám nebo si hraji ve virtuální realitě, kde mám určitou kontrolu nad okolním prostředím. Tento sen ve mně zanechává dojmy, které jsou stejně silné nebo dokonce silnější než cokoli, co zažívám, když jsem vzhůru. Je to fascinující a nesmírně silné, a to vše v mé vlastní mysli.

Jak na lucidní snění

Techniky lucidního snění trénují vaši mysl, aby si všímala vlastního vědomí. Mají vám také pomoci znovu nabýt nebo udržet vědomí při vstupu do REM spánku. Představíme vám několik technik, jak trénovat lucidní snění:

1. Lucidní snění iniciované bděním

K lucidnímu snění iniciovanému bděním dochází tehdy, když do snu vstoupíte přímo z bdělého stavu. 

Musíte si lehnout a relaxovat, dokud nezažijete hypnagogickou halucinaci neboli halucinaci, která se objeví, když se právě chystáte usnout. Tato technika je jednoduchá, ale je těžké se ji naučit.

lucidní snění

2. Testování reality

Testování reality neboli kontrola reality je forma mentálního tréninku, který připravuje vaši mysl na to, aby si všímala vlastního vědomí.

Úroveň vaší metakognice (uvědomování si vlastního vědomí) je podobná v bdělém i snovém stavu. Vyšší úroveň metakognice v bdělém stavu by tedy mohla vést k vyšší úrovni metakognice ve snu.

Několikrát denně dělejte následující cvičení:

  1. Zeptejte se sami sebe: “Sním?”
  2. Zkontrolujte své okolí, abyste si ověřili, zda sníte.
  3. Všímejte si vlastního vědomí a toho, jak se zapojujete do svého okolí.

💡 Tip: Každé 2 až 3 hodiny si můžete nastavit budík, který vám připomene, že máte provést kontrolu reality.

Zde jsou další možné kontroly reality, které lidé používají k lucidnímu snění:

  • Zrcadla. Zkontrolujte svůj odraz, zda vypadá normálně.
  • Pevné předměty. Zatlačte rukou na stěnu nebo stůl a sledujte, zda projde skrz. Někteří lidé tlačí prsty do protilehlé dlaně.
  • Ruce. Podívejte se na své ruce. Vypadají normálně?
  • Čas. Pokud sníte, čas na hodinách se neustále mění. Pokud jste však vzhůru, čas se téměř nemění.
  • Dýchání. Tato oblíbená kontrola reality spočívá v tom, že si stisknete nos a zjistíte, zda můžete dýchat. Pokud stále můžete dýchat, sníte.

Doporučuje se vybrat si jednu kontrolu reality a provádět ji několikrát denně. Tím se vaše mysl naučí opakovat kontrolu reality během snění, což může navodit lucidní snění.

3. Probuzení uprostřed noci

Další technika lucidní snění jak na to je probuzení uprostřed noci, které také zahrnuje vstup do REM spánku, když jste stále při vědomí, jako v případě první techniky. Rozdíl je v tom, že tentokrát se o to snažíte uprostřed noci.

  1. Nastavte si budík na 5 hodin po večerce.
  2. Jděte spát jako obvykle.
  3. Po zazvonění budíku zůstaňte 30 minut vzhůru. Věnujte se klidné činnosti, například čtení.
  4. Znovu usněte.

Až znovu usnete, budete mít větší pravděpodobnost lucidního snu. 

4. Mnemotechnická indukce lucidních snů 

V roce 1980 vytvořil LaBerge techniku nazvanou Mnemonická indukce lucidních snů. Byla to jedna z prvních metod, která využívala vědecký výzkum k navození lucidních snů.

Tato technika je založena na chování zvaném prospektivní paměť, které spočívá ve stanovení záměru do budoucna. Vytvoříte si záměr zapamatovat si, že sníte.

Řekněte si: “Až se mi příště bude zdát sen, chci si uvědomit, že se mi to zdá.” Tuto větu si v duchu odříkávejte několikrát v průběhu dne.

5. Vedení snového deníku

Vedení snového deníku je oblíbenou metodou pro zahájení lucidního snění. Když si zapisujete své sny, jste nuceni si pamatovat, co se během každého snu odehrává. Říká se, že vám to pomůže rozpoznat snová znamení a zvýšit povědomí o vašich snech.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když si své sny zapíšete hned po probuzení. Doporučuje se také, abyste si svůj snový deník často četli.

lucidní snění

Výhody lucidního snění

Existují důkazy, že lucidní snění má terapeutické účinky. Lucidní snění může lidem pomoci: 

Překonat noční můry. 

Lucidní snění může pomoci tím, že umožní snícímu kontrolovat sen. Navíc když snící ví, že sní, může poznat, že noční můra není skutečná.

Malá studie z roku 2017 zkoumala tento účinek na 33 vojenských veteránech s posttraumatickou stresovou poruchou a opakujícími se nočními můrami. U skupiny, která absolvovala tuto terapii, došlo k vyšší kontrole snů, což snížilo stres vyvolaný nočními můrami.

Zmírnění úzkosti

Většina vědeckých výzkumů se zaměřuje na PTSD a úzkost vyvolanou nočními můrami. Podle neoficiálních důkazů však může lucidní snění zmírnit i úzkost způsobenou jinými příčinami.

Lidé tvrdí, že ovládání snů jim umožňuje čelit situacím, které v nich vyvolávají úzkost.

Zlepšení motorických dovedností

Lucidní snění by mohlo potenciálně prospět fyzické rehabilitaci. Výzkum z roku 2013 naznačil, že mentální provádění motorických dovedností může zvýšit fyzickou schopnost jejich provádění.

To znamená, že lidé s tělesným postižením by mohli potenciálně procvičovat motorické dovednosti během lucidního snění. Autoři článku spekulují, že by lucidní snění mohli ke zlepšení motorických dovedností využívat i lidé bez tělesného postižení.

Varování

Lucidní snění zážitky jsou velice lákavé. Kdo by si nechtěl vyzkoušet, jaké to je létat anebo se prohánět po jiných planetách. Ačkoliv nepředstavuje žádné fyzické ohrožení, měli byste si být vědomi toho, že existují určitá lucidní snění nebezpečí.

Mezi negativní aspekty mohou patřit např:

  • Problémy se spánkem. Některé techniky zahrnují probouzení uprostřed noci. Tato přerušení mohou snížit dostatečný odpočinek, zejména pokud trpíte poruchou spánku nebo máte nepravidelný spánkový režim.
  • Derealizace. Poruchy spánku mohou vést k derealizaci neboli pocitu, že lidé, věci a vaše okolí nejsou skutečné.
  • Deprese. Přerušení spánku při indukčních technikách může zvýšit příznaky deprese.
  • Spánková paralýza. Lucidní snění se může objevit při spánkové paralýze, která může být krátká, ale znepokojivá. Navíc problémy se spánkem mohou zvýšit riziko spánkové paralýzy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz