Domů » Saunování je nejlepší relax pro tělo i mysl

Saunování je nejlepší relax pro tělo i mysl

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Saunování zdraví

Sauna a saunování je pro mě největší relax. Po sauně se člověk cítí odpočatě, vyrovnaně, pohodově – jako by vám někdo vyměnil baterky a vše nastavil do továrního nastavení. Po saunování se člověk cítí jako by se právě ráno probudil a vše bylo v pořádku. Sauna je nejen relax, ale také se může stát zábavou, na kterou se těšíte (navíc je i fyzicky návyková podobně jako kofein).

Ideální postup saunování

Ideální postup saunování by si měl každý zvolit sám. Přečetl jsem si snad všechny doporučení pro ideální saunování, které nejvíce prospívá tělu. Stejně ale dělám některé věci po svém, protože mi to tak prostě vyhovuje a mám z toho dobrý pocit!

Takže moje rada zní. Přečtěte si následující rady a tipy. Z toho si ovšem vezměte jen to, co Vám a Vašemu tělu opravdu vyhovuje.

Jakou saunu zvolit?

Velké části společnosti vadí finské sauny, kde se teploměr přehoupne přes 100 stupňů. Mně naopak tyto sauny vyhovují. Mám rád věci rychlé a intenzivní, takže sauna, v které bez problémů vydržíte 25 minut v horním patře, není pro mě.

Když jdu do nějakého saunového světa, tak vyzkouším všechny možné varianty, ale to dělám jen tak jednou měsíčně. Saunový svět je skvělý zážitek, ale je časově náročnější.

Jak často se chodit saunovat?

Dobré je se chodit saunovat pravidelně alespoň jednou týdně, ovšem pokud dostanete chuť, tak můžete chodit klidně vícekrát. Někdy mám období, kdy chodím i čtyřikrát týdně.

Ve Skandinávii některé poučky tvrdí, že sauna by měla být každý den. U nás se mluví o saunování dvakrát v týdnu a někteří doktoři říkají, že je nejzdravější pouze jednou týdně. Důležitá pro saunování je určitá pravidelnost. Jít třikrát za sebou a pak tři měsíce ne, tak to není úplně ideální.

Zajímavým mýtem v České republice je, že saunování patří pouze do zimních měsíců, abychom se “zahřáli”. To je spíše laický pohled, který se však stal obecně známým. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že saunování v létě je zdravější a pomáhá našemu tělu regulavat vysoké venkovní teploty v letních měsících.

Jak se správně saunovat

K sauonování patří velké, bílé a voňavé prostěradlo. Nic jiného. Saunování v plavkách či kraťasech ztrácí kouzlo a také hygiena sauny se těmito praktikami zhoršuje. Také není dobré se do prostěradla zabalit, ale prostěradlo slouží k tomu, abyste si ho mohli krásně pod sebe rozložit.

Pokožka by měla v sauně volně dýchat. Před saunováním je dobré se důkladně omýt vlažnou vodou. Sauny doporučují omytí mýdlem, ale to je spíše kvůli vyhrocené hygieně. Lepší je se opláchnout jen vodou. Sama sauna je nejlepším mýdlem, které z Vás odstraní staré kousky kůže.

Po omytí je dobré se alespoň ledabyle otřít či ze sebe setřást plné množství vody. Účinky sauny poznáte mnohem dříve, pokud budete úplně suší, než když do sauny vyrazíte mokří rovnou ze sprchy.

V sauně je ideální měnit polohy. Nejvíce doporučená poloha je v leže, kdy je tělo v jedné teplotní hladině. Při saunování se tožiž doporučuje vystavovat zhruba celé tělo podobné teplotě. Já osobně preferuji turecký dřep a narovnanými zády, při kterém lze zapojit břišní svaly i se krásně protáhnout. Další alternativou je protažení zad a pokrčení nohou tak, že máte hlavu mezi svými koleny.

Saunové rituály jsou z části postavené na změně vlhkosti a vzdušných vlnách vytvářených ručníkem. I v klasické sauně byste měli měnit vlhkost a polévat kameny. Vlhčí vzduch tolik nevysouší sliznice a je příjemnější.

V sauně se doporučuje dýchat především ústy a to hlavně v suchých saunách, kde by Vám jinak mohla nepříjemně vyschnout nosní sliznice. Z toho může pramenit u některých jedinců i mírná bolest hlavy. U různých biosaun, infrasaun či parních saun je možnost dýchání nosem někdy i doporučená.

Jak dlouho se saunovat?

Dobu saunování jsme již naťukli. Zlaté pravidlo zní, saunujte se podle toho, jak Vám to vyhovuje a cítíte se dobře. Někteří lidé mají tendenci se přepínat a být v sauně skoro až do mdlob, jiní zase odcházejí při první kapce potu. Zlatá střední cesta je vydržet v sauně dokud trvá příjemný pocit ze saunování.

Časově by to mělo být něco mezi 8-18 minutami na jeden turnus. Počet turnusů je na Vás. Nejvíce se lidé chodí saunovat pro třech turnusech. Při saunování nad 100 stupňů stačí i dva turnusy. Zatímco světové rekordy v saunování v 90 stupních dosahují i hodiny, tak světový rekord v sauně o 110 stupních je pouhých 17 minut.

Naopak když vyrazíte do římských lázní nebo saunového světa, tak můžete jít klidně na 4-5 turnusů a sauny střídat. Vše pro maximální relax a pohodu.

Patrová sauna
Odstupňovaná sauna dovoluje vybrat si vlastní úroveň saunování v rámci jedné sauny.

Ochlazení po sauně

Když vyjdete ze sauny, tak se vy i vaše tělo přirozeně těší na zchlazení. Neměli byste se rovnou po sauně vrhat do studené vody, ale alespoň půl až minutku vydržet na vzduchu. Ve Finsku doporučují ujít velmi pomalou chůzí na vzduchu 50 metrů, několikrát se nadechnout zhluboka a až pak se zchladit.

Já osobně nejraději pomalým krokem dojdu ke sprše, kde se zchladím jen mírně vlažnou vodou. Následně se ponořím do ochlazovacího bazénku, kde vydržím podle potřeby.

Sauny jen se sprchami nebo s napouštěcím kbelíkem studené nedokáží poskytnout takové zchlazení jako ochlazovací bazének. S takovými saunami se většinou setkáte v bazénech a podobných centrech, kde je sauna pouze jako doplněk a často tam lidé chodí v plavkách z bazénu.

Někteří lidé mají rádi úplně pomalé ochlazení, kdy se postupně sprchují od končetin až k zátylku.

Po zchlazení můžete využít odpočívárnu, ovšem osobně ji využívám málo a na kratší dobu.

Mezi základní pravidla saunování patří oplachování před vstupem do ochlazovacího bazénku. Oplachování je dobré také kvůli hygieně, kdy se zbavíte největší části nečistot a potu ve sprše. Ochlazovací bazének si tak zachovává čistotu. Stejně tak by mělo vaše prostěradlo posloužit v sauně jako k maximálnímu zachycení Vašeho potu, který byste si v něm měli odnést ven ze sauny. Prostěradlo neslouží k tomu, abyste si ho omotali kolem pasu.

Pití a jídlo

Do sauny byste neměli vyrazit s plným žaludkem. Podle toho, jak rychle trávíte byste měli mít lehčí jídlo cca hodinku před saunováním. Ideální je banán nebo některé další ovoce. Do sauny byste neměli chodit ani hladoví, jelikož je to pro člověka určitý nápor a výdej energie. Při úplném hladu by na Vás mohly přijít mdloby nebo slabost.

K sauně patří dostatečný příjem tekutin. Minerálka je úplně nejlepší a vždy mezi cykly se můžete napít. Důležité je také dostatečně doplnit tekutiny po saunování. Když se nechcete tahat s petkou, tak se můžete vždy při sprchování napít vody přímo ze sprchy.

Po saunování Vás většinou přepadne příjemná chuť k jídlu. Ideální je se najíst do syta, ale rozhodně se nepřejídat. Vhodná je i sklenička piva doplněná minimálně dvojnásobným množstvím vody.

Uvolnění v sauně

V sauně byste měli být uvolnění a u teplejších saun nejlépe vůbec nemluvit. Sauna může mít ale více podob. Sauny s nižší teplotou a osvětlením jsou vhodné ke konverzaci, ale sauny teplejší a tmavé k naprostému relaxu.

Při saunování se můžete částečně protahovat a masírovat. K tomuto účelu se dříve využívali březové větvičky a dnes si k tomu můžete koupit speciální masážní žínku či saunovací kartáč. Zkušení a pravidelní návštěvníci také často využívají čepice do sauny

Když skončí saunování, tak se setkávám s tím, že se lidé myjí mýdlem, šampónem a nakonec ještě používají deodorant. Tyto naše vymoženosti je dobré vynechat alespoň po sauně. Tělo má krásně pročištěné a otevřené póry, tak je škoda je hned ucpávat nějakou chemií.

Účinky saunování

Saunování má mnoho prokazatelný příznivých účinků. První je možná nejméně jmenovaný, avšak osobně ho pozoruji nejvíce. Jedná se o psychický relax a restart. Sauna uvolňuje napětí, stres a úzkost. Sauna prokazatelně podporuje dobrou náladu a spánek. Pokud pracujete z domova nebo máte volnou pracovní dobu, tak můžete jednoduše při určitém rozčílení sbalit ručník a vyrazit do sauny.

Když se vrátíte, tak budete mít do práce znovu chuť a rozhodně budete více uvažovat s čistou hlavou. Kvůli tomuto efektu zařazuje saunu do svých rituálů i mnoho podnikatelů a úspěšných lidí. O dalších zdraví prospěšných rituálech se můžete dočíst v článku o knize Nástroje titánů.

Pozitivní účinky pravidelného saunování:

  • lepší psychická kondice
  • relax a restart
  • příznivý vliv na dýchání a dechu
  • příznivý vliv na imunitu
  • uvolňuje endorfin
  • pozitivní vliv na pokožku i vlasy
  • odbourává toxiny
  • zlepšuje krevní oběh
  • prevence nachlazení
  • rehabilitace
  • pomáhá při chronických nemocech
  • odbourává únavu

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz