Domů » Jak snížit režijní náklady domácnosti a ušetřit?

Jak snížit režijní náklady domácnosti a ušetřit?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
jak ušetřit režijní náklady

Nejen v době vysoké inflace je důležité dobře si hlídat náklady na chod domácnosti, aby nepřerostly příjmy. Režijní náklady obvykle tvoří okolo 60 % celkových výdajů a tak právě zde nejsnáze najdete oblasti, ve kterých se dá dlouhodobě ušetřit. Na konci článku se pak podíváme, i na tipy, jak si poradit s výdaji na zábavu v rodině anebo na rozvoj domácnosti.

Jaké jsou náklady v domácnosti a jak na nich ušetřit?

Náklady můžeme tradičně dělit podle oblasti, kde je utrácíme, tedy náklady na dopravu, na vzdělání, na jídlo, atd. Anebo se můžeme podívat na jejich skladbu podle charakteru jejich vydávání.

  • Režijní náklady na chod domácnosti (ideálně 60 % celkového rozpočtu)
  • Dlouhodobé záměry a rozvoj domácnosti (20 %)
  • Radost a potěšení (10 %)
  • Úspory (10 %)

Náklady na chod domácnosti zahrnují vše, co se platí pravidelně a bez čeho by domácnost nefungovala, počínaje nájmem, energiemi, přes pojištění či jídlo. Dlouhodobé záměry a rozvoj domácnosti obsahují věci jako rekonstrukce, nákup či výměna větších spotřebičů. Radost a potěšení je občas potřeba, aby si každý člen domácnosti odpočinul, může sem patřit večeře v oblíbené restauraci nebo kino. A úspory jsou peníze, na které se za normálních okolností nesahá a které mají sloužit v případě nečekaných událostí.

Jak ušetřit na režijních nákladech

Jelikož náklady na chod domácnosti tvoří většinu celkových nákladů, určitě se zamyslete nad jejich skladbou a zvažte, kde se dá ušetřit. Rozhodně vám v tom pomůže si všechny výdaje zapisovat a to i v případě malých částek. Případně k tomuto účelu můžete využít i internetové bankovnictví, některé banky umí ukázat přesnou skladbu výdajů.

Energie a pojištění

Většinu těchto nákladů platíte automaticky inkasem či trvalou platbou a tak se snadno může stát, že kvůli pohodlí zapomenete na jejich kontrolu. Měli byste se držet následujících kroků:

  1. K výběru dodavetele používejte internetové srovnávače.
  2. Zaznamenejte si do telefonu, kdy končí fixační období vaší smlouvy a kdy se automaticky obnovuje.
  3. Půl roku před automatickou obnovou si opět srovnejte všechny nabídky a případně dodavatele změňte.

Nezůstávejte u stejného dodavatele jenom proto, že jste u něj byli vždycky anebo protože nevíte, kdy vám končí smlouva.

Jak ušetřit náklady na energii a pojištění

Splátky úvěrů

Úvěry a hypotéka patří mezi pravidelné výdaje, se kterými je v rodinném rozpočtu potřeba počítat. A i zde stojí za to se nad jejich splácením zamyslet, abyste ušetřili. Projděte si, které úvěry mají nejvyšší procenta a splácejte je přednostně. Pokud je to možné, poohlédněte se po možnostech konsolidace půjček, díky které budete dlužit pouze u jednoho věřitele a častokrát získáte výhodnější podmínky.

Rodinný rozpočet rozplánujte takovým způsobem, abyste po splacení do dalších dluhů již neupadali, ale naopak mohli peníze spíše investovat.

Nákup jídla

Jídlo nakupujeme všichni. Jenže spousta hospodyněk má nutkání pořídit co nejvíce zboží ve slevě, aniž je skutečně potřeba. Může se pak stát, že se toto jídlo zkazí a zbytečně navyšuje rozmyšlený rozpočet.

Jednoduchá rada: Většina prodejen mívá katalogy s akčními cenami, které bývají i online a před návštěvou obchodu si můžete doma v klidu rozmyslet, kterou akci využijete. Nebude tak zbytečně nakupovat věci, které uvidíte, že jsou v akci, ale zároveň dokážete všech výhodných nabídek využít.

Udělejte si nákupní seznam a snažte se ho držet.

Nemusíte se vzdávat kvalitních potravin. Stačí si uvědomit, že místo dvou krajíců pšeničného chleba vám najednou stačí jeden krajíc žitného. Zde jde hlavně o nutriční a výživovou hodnotu.

ušetřit náklady na jídlo

💡 Tip: Pokud kromě úpravy domácího rozpočtu stále chcete jíst zdravě, podívejte se na rychlé zdravé večeře, kde načerpáte inspiraci na jídla, která neotřesou vaší peněženkou, ale stále prospějí vašemu zdraví.

Oblečení

Ačkoliv oblečení není zpravidla potřeba nakupovat každý měsíc, jedná se o důležitou položku. Jednou z možností, jak na oblečení ušetřit je nákup v second-handech. Nejenom, že tam najdete oblečení levněji než v obyčejných krámech, ale také tam častokrát narazíte na zajímavější kusy. Můžete si tak udržet originální styl za méně peněz. Nicméně držte se svého rozpočtu, protože i zde se může stát, že přestřelíte svůj původní plán.

Zvažte také kvalitu nakupovaného oblečení. Ačkoliv některé kusy mohou být při pořizování dražší, může se to příjemně odrazit na jejich kvalitě. Jedná se především o věci jako zimní bunda či kabát, které pořizujete jednom jednou za čas, ale vyplatí se investovat do kvality.

Doprava

Pokud do práce či do školy dojíždíte, cena dopravy se na vašem rodinném rozpočtu může hodně odrazit, zvlášť v době neustále stoupající ceny benzínu. Vlastnictiví auta je v dnešní době drahé a pokud bydlíte ve městě, tak může být docela i zbytečné. Zamyslete se nad tím, zda můžete častěji využívat hromadnou dopravu, či sdílet auto s někým. Do práce se můžete svézt třeba s kolegou.

💡 Tip: V poslední době stále více lidí od vlastnictví auta odstupuje. Přečtěte si 7 důvodů, proč je lepší žít bez auta.

Zlozvyky

Smutnou skutečností je, že jako lidé máme všichni nějaké slabiny, které se projevují ve formě zlozvyků. A ty se častokrát mohou podepsat na rodinném rozpočtu. Ať už se jedná o kouření, přílišnou konzumaci alkoholu či sladkého, ani v jednom případě neprospíváte ani své peněžence, ani svému zdraví. Je čas se nad svým životem poctivě zamyslet a hledat cestu, jak se těchto nešvarů zbavit.

Jiné zlozvyky mohou být stejně tak škodlivé, ačkoliv to na první pohled není okamžitě vidět. Chodíte pozdě spát a ráno pak vstáváte unavení? Celý den pak můžete mít mnohem méně energie na to, abyste dělali ta správná rozhodnutí. Na nákupu nakoupíte přespříliš nezdravých věcí, které nepotřebujete, a energie na lepší plány do budoucna také nezbývá. Zamyslete se tedy i nad těmito aspekty vašeho života a zda nemohou k vaší situaci přispívat.

💡 Tip: Usínání může být obtížné, především v období nesnází, zde si přečtěte, jak usnout ve stresu či jak k lepšímu spánku využít dechová cvičení.

neutrácejte za zlozvyky

Jak ušetřit na dalších výdajích?

Ačkoliv se následující výdaje neřadí mezi režijní, tedy výdaje na běžný provoz domácnosti, jednou za čas je s nimi potřeba počítat. Jedná se o náklady na rozvoj domácnosti či na výdaje za radost a odpočinek členů rodiny.

Rozhodli jste se koupit nový spotřebič do domácnosti nebo elektroniku? Nebo chcete koupit nové oblečení či dárky? I zde je pár užitečných rad, jak se dá dobře nakoupit a přitom nezchudnout. Ve všech případech se vyplatí podívat na porovnávací portály. Zjistit, kde pro vás vyjde pořídit daný výrobek nejvýhodněji. Jestli je to v kamenném obchodě nebo přes internet.

U internetového prodeje si dávejte pozor, zda se jedná o spolehlivý a ověřený e-shop. Dále, jakou cenu požaduje za dopravu. Zaměřte se také na kvalitu. Kvalitní elektrické spotřebiče a elektronika mají většinou menší spotřebu. Dokáží tak účině snížit režijní náklady a zároveň i delší dobu vydrží a nebude potřeba je nahrazovat už po pár letech používání.

Jak si užít dovolenou za méně peněz?

Po tom všem přemýšlení, jak ušetřit, si určitě zasloužíte i pořádný relax. Pro ty, kteří touží zažít trochu toho dobrodružství, co takhle jet pod stan? Kempů je dnes všude spousta. Na místo určení se ale musíte dopravit na vlastní náklady.

Využívejte internet a hledejte dovolenou na slevových portálech. Také ušetříte za pobyt mimo hlavní sezónu. Rozhodně se vyplatí plánovat dovolenou s předstihem.

💡 Tip: Mezi nepravidelné výdaje, podobně jako dovolená, patří i dárky, které si v rodině a mezi přáteli dáváte. Ať už se jedná o dárky k narozeninám anebo na Vánoce, které dokáží zamíchat s rodinným rozpočtem. Naučte se nakupovat je během celého roku, vždy když uvidíte ve slevě něco, co by druhého potěšilo. Doma můžete vánoční dárky shromažďovat na jednom místě a když přijde jejich čas, tak je jen zabalíte. Nejen, že se tím vyhnete stresu, ale především zajistíte vyrovnaný domácí rozpočet i v prosinci.

Takže, kolik času a co jste ochotní obětovat pro to, abyste skutečně ušetřili? Totiž i šetření něco stojí a tím je váš čas, který věnujete hledání té levnější varianty.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz