Domů » Tipy na anglické podcasty o osobním rozvoji

Tipy na anglické podcasty o osobním rozvoji

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
Podcast

Osobní rozvoj je téma, které zajímá snad každého, kdo chce zvyšovat kvalitu svého života, lépe rozumět sám sobě a věcem okolo a lépe na ně reagovat. Možností je nepřeberně. Existují regály plné knih, motivační filmy, youtube a internet nabízí více, než byste chtěli. Ale co když zrovna jedeme autem anebo vyrazíme ven na procházku a potřebujeme něco pouze k poslechu? Zkoušeli jste podcasty?

Podcasty jsou skvělým způsobem, jak vstřebávat nové informace a myšlenky, když se vaše oči zrovna musí věnovat něčemu jinému. Kde chcete poslouchat si dnes můžete vybrat podle přístroje, který používáte a podle osobních preferencí. Pro mě osobně jsou nejlepší spotify podcasty, ale zpravidla ten samý obsah můžete najít i na Podbean, Podcruncher, či na iTunes. 

Proč poslouchat podcasty o osobním rozvoji v angličtině?

Máte radost, když dokážete dělat dvě věci najednou a přitom ani jednu z nich nepřipravit o kvalitu a pozornost, která jim náleží? Já jsem velkým odpůrcem multitaskingu, protože si myslím, že dělat více věcí najednou neprospívá žádné z nich. Ale existuje jedna výjimka, která potvrzuje pravidlo. Strašně ráda poslouchám či čtu v angličtině. 

Díky tomu, že se při poslechu soustředím na zprávu, kterou se mi hlasatel snaží předat, tak angličtinu používám jako prostředek k cíli (což je přesně proč jazyky existují a nejsou tak cílem samy o sobě). A zároveň procvičuji poslech a porozumění různým přízvukům a když se nějaké slovíčko opakuje hodně často, tak se ho díky tomu naučím. 

podcasty
Podcasty na mobilu. Zdroj: Pixabay

🎓 Zajímavost: Je prokázané, že pokud se na určitou věc musíme více soustředit, tak si jí potom i lépe pamatujeme. A na angličtinu se vždycky musíte soustředit alespoň o trochu více než na češtinu, u které byste snadno mohli začít myslet na něco jiného a přestat poslouchat.

A tak tedy když dochází vnitřní motivace a chcete se nechat inspirovat (a zároveň přitom procvičit angličtinu), jaké anglické podcasty vybrat?

TED talks

TED talks zná v dnešní době snad každý a je jasné proč. Jsou totiž skvělé. Já osobně je poslouchám s chutí hned z několika důvodů. Tím prvním je praktický důvod. Mohu si tam snadno najít TED talk přesně podle toho, kolik mám času. Velkou výhodu pro mě představují především krátké TED talky, které vhodně vyplní volné skulinky během dne.

Další velkou výhodou je široké spektrum nejrůznějších témat. Jsou zde motivační a inspirativní talky, podcasty věnující se společnosti a změnám, které můžeme podniknout, ale třeba i témata jako neurogeneze a rady, jak žít, aby náš mozek lépe fungoval. 

Unlocking Us

Tento podcast je vedený Brené Brown. A pro ty, kdo ji znáte, je to to jediné, co potřebujete vědět, abyste začali poslouchat. Málokdo je tak inspirativní jako ona. Proslavila se především svým TED talkem o zranitelnosti a o tom, jak právě zranitelnost vede k lepším vztahům a opravdovosti. Její knihy na toto téma se staly bestsellery. A ona patří mezi úžasně příjemné a otevřené lidi.

Poslouchání podcastů. Zdroj: Pixabay

V jejím podcastu se věnuje tématům jako “dovolit si cítit”, samota, společnost, jak překonávat úzkost, či jak najít smysl. Všechny epizody mají téměř hodinu a častokrát se jedná o rozhovory s významnými osobnostmi zkoumajícími daná témata. A možná se zaměření tohoto podcastu zdá chmurné, ale kdo se občas nemusí s takovými pocity vypořádávat?

The Marie Forleo Podcast

Oprah Winfreyová vyhlásila Marie Forleo za nejvlivnější myslitelku současnosti. Já mám sice k Oprah zvláštní vztah a určitě jsem daleka jejímu častému opěvování, ale přeci jenom jsem si tento podcast pustila. Ke svému překvapení jsem musela přiznat, že se mi líbí.

Marie Forleo má krásný anglický podcast. Tím myslím, že je jí krásně rozumět, mluví velice příjemně a navíc její vstupy jsou relativně krátké. Zároveň témata, které Marie vybírá, vedou určitě k zamyšlení. Nehodí se vám občas připomenout, že váš život trvá okolo 4 200 týdnů? To je málo. A tak stojí ta to se zamyslet, zda vše co děláte, opravdu chcete dělat.

The Mindvalley Podcast

The Mindvalley podcast si mě získal tím, že každou epizodu přednáší někdo jiný. Představuje to spoustu výhod nejen s ohledem na procvičování se angličtiny. Je skvělé, že slyšíte plejádu různých přízvuků, výslovností a slovní zásoby, ale také v tom, že jsou díky tomu témata o dost různorodější, než kdyby je přednášel jen jeden člověk.

Zdroj: Mindvalley Podcast.

Epizody mají od dvaceti do padesáti minut a tak se snadno dají poslechnout na cestě do práce nebo z práce. Případně si můžete vybrat ten, na který máte zrovna čas. Mezi má oblíbená témata patřilo “Jak mít úžasný sex po zbytek vašeho života”, ale najdete zde třeba i “jaké malé návyky ve vás mohou probudit to nejlepší” a mnoho dalšího.

Superhumans at Work

Superhumans at Work je podcast také od společnosti Mindvalley, ale tentokrát se zaměřuje na témata osobního rozvoje spjatá s prací. Stojí za to tedy poslouchat oba dva zmíněné podcasty. Mezi má oblíbená témata patří “nebát se v práci říci svůj názor” a “7 důvodů proč někteří lídři uspějí a druzí ztroskotají”.

Tento podcast mě baví právě svými tématy a také tím, že i zde pokaždé mluví jiný člověk. Mimo jiné to umožňuje snadno přeskočit na jinou epizodu, pokud se vám některá nelíbí. A i tady témata trvají obvykle okolo půl hodiny, což je pro mě úplně ideální rozsah.

💡 Tip: Pokud se chcete v něčem zlepšit, chcete na sobě pracovat, zkuste si třeba nástěnku vizí, kam si zaznamenáte to, čeho chcete dosáhnout, a napište si tam i pravidelný poslech anglických podcastů o osobním rozvoji. A navíc jsou tyto podcasty zdarma.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz