V IT je jedním z pár oborů, kde práce na dálku fungovala ještě před celosvětovou pandemií. Dnes se tzv. remote stává čím dál tím oblíbenější napříč různými obory, kde to alespoň trošku jde. A není divu. Práce na dálku představuje nejen skvělý benefit pro zaměstnance, ale uvolní ruce i zaměstnavatelům.
Jak práci na dálku využít naplno?
Home office nebo remote?
Práci z domova neboli home office zná dnes už skutečně téměř každý. Jedná se o poměrně běžný benefit, který zaměstnanci mohou využívat například místo sick days nebo nemocenské. Jednoduše řečeno jedná se o možnost pracovat z domova třeba několik dnů v týdnu a v kanceláři ten zbytek.
Remote je oproti tomu skutečně práce na dálku, kdy může zaměstnanec žít a pracovat klidně stovky kilometrů od nejbližší kanceláře.
Remote šetří zaměstnancům čas i peníze za dojíždění, zaměstnavatel pak šetří na pronájmu prostoru a energiích. Přestože se na první pohled jedná o skvělou možnost, nehodí se pro každého, a i remote sebou nese pár svých negativ. Jak je překonat?
Hledáte práci s možností remote? Podívejte se na Jobstack.it.
Nejčastější problémy, kteří mají zaměstnanci pracující na dálku
V době pandemie se ukázalo, že remote není úplně pro každého.
Jaké jsou největší problémy, kterým zaměstnanci na dálku čelí?
- Problémy s komunikací,
- osamělost a pocit vyloučení,
Řešení je naštěstí poměrně snadné.
Problémy s komunikací při práci nastávají i kvůli tomu, že při komunikaci naživo předáváme 65 % informací prostřednictvím neverbální komunikace (např. řeč těla).
V online světě tuto neverbální část komunikace nahrazují emotikony a ještě hůř – domýšlení.
V kancelářském prostředí navíc vnímáme i ostatní rozhovory a informace se k nám mohou dostávat různými způsoby, to doma zkrátka chybí.
Co s tím?
Nejjednodušším řešením jsou pravidelné videohovory, kde se s kolegy uvidíte alespoň přes obrazovku. Často funguje i vzdálený coworking, kdy má skupina kolegů zapnutý mikrofon a třeba i video a takto na dálku pracují každý na svém projektu.
Pocit vyloučení z kolektivu opět může alespoň lehce kompenzovat občasné online setkání. Nejlepším způsobem, jak se těchto pocitů zbavit je však alespoň jednou za čas kancelář osobně navštívit a účastnit se společných akcí a teambuildingů.
Určitě není nutné videohovor zařazovat každý den. To je dokonce kontraproduktivní a může to spíše uškodit. Pokud jste však součástí firmy, která jede především na remote, vidět se alespoň jednou za čas je pro celý kolektiv rozhodně prospěšné.
Přečtěte si také o tom, jak na přivýdělek z domova nebo jak začít vydělávat na internetu.