Domů » TOP 10: Nejslavnější a nejdražší obrazy světa

TOP 10: Nejslavnější a nejdražší obrazy světa

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejslavnější obrazy světa: znáte všech 10?

Umění je odjakživa součástí lidského života, člověk má tendenci obklopovat se krásou. Hudba, vyšívání, sochařství, krajkování, tancování, po staletí si však společenost předcházela především malíře. Ti nejlepší totiž dokázali jen s obyčejným štětcem věrohodně zaznamenat nejrůznější události a slavné persóny své doby a dát plátnu emoce, které lidé dodnes v galeriích obdivují. V článku vám představíme ty nejslavnější obrazy světa, které si jen tak nekoupíte.

💡Tip: Na starosti a nejrůznější trable skvěle funguje arteterapie. Přečtěte si, jak s ní začít.

Nejslavnější obrazy světa

Když si představíte slavný obraz, určitě vás jako jedna z prvních možností napadne da Vinciho Mona Lisa nebo třeba van Goghovy Slunečnice. Právě tyto a další obrazy můžete obdivovat v těch nejznámějších glaeriích světa. Co ale určuje slávu a cenu obrazu?

Mistrovská díla neskutečné hodnoty vznikala v každém historickém období i v každém uměleckém stylu. Cena obrazu se přitom odvíjí od mnoha faktorů, mezi které mimo jiné patří třeba kulturní a historický kontext, role obrazu, či jeho autor. Čím známější a respektovanější autor je, tím hodnotnější jsou také jeho výtvory. Největší hodnotu mají přitom originály obrazů, ne jejich kopie či reprodukce. Pokud například zakoupíte či naleznete nějaké dílo, o kterém se domníváte, že může mít vysokou hodnotu, je nejvhodnější začít tím, že necháte u odborníka ověřit jeho pravost.

Pokud jste někdy navštívili nějakou galerii moderního umění, určitě vás při pohledu na určitá díla napadlo, že něco podobného byste jistě zvládli také. Právě v tom je ale ten vtip. Možná, že by jste to zvládli, ale nenapadlo vás to. Právě originalita podporuje hodnotu díla.

Zatoužili jste si nějaké slavné dílo pořídit do svého obýváku? Pak vězte, že budete muset šetřit, a to hodně. Ceny obrazů nejznámějších autorů se pohybují v závratných výškách. Ty nejslavnější obrazy světa se prodávají i ve stovkách milionů dolarů. Pojďme si nyní 10 takových představit.

💡Tip: Kvalitní fotografie můžete vytvořit i na mobilním telefonu. Přečtěte si našich 10 tipů, jak na to.

Salvator Mundi (Leonardo da Vinci)

Obraz Salvator Mundi vznikl mezi lety 1499 a 1510 a jeho autorem nebyl nikdo jiný, než známý Leonardo da Vinci. Jak můžete vidět na obrázku, ústředním motivem je Ježíš oblečený v renesančním oděvu se zvednutou rukou předvádějící typické znamení kříže.

Obraz by v současnosti stál přes neuvěřitelných 490 milionů dolarů.

Salvator Mundi bezpochyby patří mezi nejslavnější obrazy světa
Salvator Mundi bezpochyby patří mezi nejslavnější obrazy světa

Interchange (Willem de Kooning)

Pokud rozumíte modernímu umění, pak jistě znáte expresionistu Willema de Kooninga. Ten své nejslavnější dílo dokončil v roce 1955. Má cenu přes 340 milionů dolarů.

Ve videu si můžete prohlédnout další tři nejvýznamější díla de Kooninga.

4 nejdůležitější díla de Kooninga

Hráči karet (Paul Cézanne)

Hráči karet je bezpochyby nejznámější Cézanneova serie obrazů z roku 1892 až 1893. Realisticky v ní zobrazuje krásu úplně obyčejných lidí, kteří v prostředí hospody hrají u dřevěného stolu karty. Při pohledu na obraz máte pocit, jako byste byli v hospodě s nimi a pozorovali je z bezprostřední blízkosti.

Cena obrazu je v současnosti přes 300 milionů dolarů.

Nejznámější obrazy světa: Hráči karet
Nejslavnější obrazy světa: Hráči karet

Nafea Faa Ipoipo (Paul Gauguin)

Obraz s názvem Nafea Faa Ipoipo (When will you marry?) namaloval v roce 1892 francouzský post-impresionistický malíř Paul Gauguin. Při prvním pohledu na obraz je zřejmé, že jeho motivem nejsou žádné pařížské dámy, nýbrž domorodé obyvatelky Tahiti. Ve svém díle se věnoval otázce kolonialismu a původní kultury. Obraz stojí 240 milionů dolarů.

Pokud vás zajímá, jak se do Gauguinových obrazů dostala tématika Tahity, podívejte se na následující video.

Gauguin a Tahiti v jeho dílech

Číslo 17A (Jackson Pollock)

V roce 1948 namalovat Američan Jackson Pollock obraz s názvem Číslo 17A. Jak název napovídá, jedná se o moderní umění, a to v uměleckém stylu abstraktní expresionismus. Podívejte se na následující video a pochopte Pollockův umělecký záměr. I moderní umění, které zdánlivě nedává smysl, vás může inspirovat a nadchnout.

Cena obrazu se odhaduje na necelých 230 milionů dolarů.

20 nejznámějších Pollockových obrazů

Wasserschlangen II (Gustav Klimt)

Určitě jste někdy slyšeli o fascinujícím umělci Rakušanu Gustavu Klimtovi. Je známý především zakomponováním zlatých prvků na svých obrazech.

Jedno ze svých nejznámějších děl Wasserschlangen II dokončil v roce 1907. Dnes stojí přes 210 milionů dolarů. Klimtovy obrazy můžete obdivovat i v některých českých galeriích a muzeích.

Pro Klimtovo dílo jsou typické zlaté prvky
Pro Klimtovo dílo jsou typické zlaté prvky

💡Tip: Přemýšlíte nad investicí do nemovistostí? Zjistěte, jestli tento současný trend stojí za to.

No. 6 (Violet, Green and Red) (Mark Rothko)

Když se podíváte na Rothkův obraz s názvem No. 6, určitě vás napadne přesně ta myšlenka z úvodu, že namalovat něco podobného byste zvládli za pár minut také. Cena obrazu je přitom ohromující, přes 210 milionů dolarů!

Pokud chcete Rothokovu tvorbu lépe pochopit a porozumět jí, podívejte se na následující video.

Nejslavnější malíři světa: Mark Rothko

Přívěsné portréty Maerten Soolmans a Oopjen Coppit (Rembrandt)

Jestli je pro Rembrandta něco typické, pak jsou to tmavé portréty a autoportréty. Způsob, jakým pracuje se světlem a stínem je jednoduše fascinující. Tyto dva obrazy, které namaloval v roce 1634, zobrazují dvě postavy, muže a ženu, konkrétně Martena Soolmanse a Oopjen Coppit na jejich svatbě. Obrazy sice namaloval zvlášť, ale dodnes patří k sobě.

Oba obrazy mají v současnosti hodnotu zhruba 206 milionů dolarů.

Portréty Martena Soolmanse a Oopjen Coppit patří k sobě

Alžírské ženy (Pablo Picasso)

Obraz Les Femmes d’Alger nebo také česky Alžírské ženy namalovat v letech 1954 až 1955 španělský malíř Pablo Picasso, který je známý především svým kubistickým stylem. Právě v něm bylo dílo namalováno. Existuje hned několik verzí tohoto významného obrazu. Verze O má přitom hodnotu zhruba 205 milionů dolarů.

Nejslavnější obrazy světa: Alžírské ženy

The Standard Bearer (Rembrandt)

Posledním dílem v tomto seznamu je opět obraz Rembrandta, tentokrát autoportrét s anglickým názvem The Standard Bearer, který zobrazuje autora, jak stojí v bok s rukou v pase. Opět je zde dokonalá práce se světlem. Olejomalba byla dokončena v roce 1936 a její cena je necelých 200 milionů dolarů.

Rembrandtův autoportrét má hodnotu téměř 200 milionů dolarů

Výčet známých a významných obrazů těmito deseti samozřejmě nekončí. Nejen že každý ze zmíněných malířů namaloval děl vícero, ale navíc na světě existuje ještě ohromné množství dalších autorů, jež jsou neméně významní. Pročtěte si proto rozšířený seznam nejdražších obrazů.

💡Tip: Přečtěte si také, zda se vyplatí investovat do alkoholu. Víte, kolik stojí nejdržší lahev?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz