Domů » TOP 10: Největší a nejbohatší města v ČR

TOP 10: Největší a nejbohatší města v ČR

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Historická Praha je úchvatná

Česká republika má mnoho krásných míst na vidění i bydlení. Kromě nádherné přírody, památek a kultury může Česko nabídnout i kvalitní živobytí, ovšem vždy záleží na zvolené lokalitě. Největší a nejbohatší města na prvních příčkách znají snad všichni Češi i mnoho cizinců a která to tedy jsou?

Žebříček obsahující největší a nejbohatší města obsahuje některé favority, kteří jednoznačně dominují již několik let. Své místo si drží především díky své rozloze, výborné dostupnosti služeb, bydlení a mnoha dalšího. Jakých TOP 10 měst tedy patří mezi největší a nejbohatší v České republice? 

kam na výlet česky krumlov
I Český Krumlov nabízí mnoho bohatství a krásy a může se zařadit mezi největší a nejbohatší města

1. Praha

Asi není žádným překvapením, že největším a nejbohatším městem České republiky je její hlavní město, pokud jde o celkové bohatství i počet obyvatel. V přepočtu na obyvatele Praha poráží ostatní krajská města často i o 2 a vícekrát. 

Město, považované za srdce Evropy, se mimo jiné pyšní bohatou historií, ohromující architekturou a mimořádnou nabídkou kulturních i volnočasových aktivit. Ať už hledáte dobrodružství nebo cokoliv jiného, Praha vás nezklame.

V Praze je vše dostupné, ovšem oproti jiným městům České republiky ale taky patří mezi to nejdražší. V porovnání s jinými hlavními městy má však efektivní a levnou veřejnou dopravu, která se mnohdy časově i finančně vyplatí lépe, než cestování svým vlastním vozidlem.

2. Brno

Brno je druhé největší město v České republice a také se pyšní bohatstvím na všech úrovních, neboť ve své celkové atraktivitě pomalu nemá konkurence. Prosperující ekonomika, technologický i univerzitní sektor, dostupné životní náklady a kulturní scéna, která přímo fascinuje svou krásou a rozmanitostí.

Zelených ploch v Brně taktéž najdete dostatek. V parku Lužánky v centru města se v průběhu roku konají různé venkovní akce a festivaly. Město nabízí také různé sportovní i jiné volnočasové vyžití

A přestože vyzařuje bohatou historií, jedná se také o moderní město. Město má řadu co-workingových prostorů skvělých pro pracující obyvatelstvo v online sektoru. Dopravní infrastruktura je zde také skvěle promyšlená, a to i bez metra.

3. Ostrava

Třetí největší město České republiky má průmyslové kořeny a velmi prosperující technologický průmysl. Kromě mnoha kulturních zařízení, okouzlujícího nočního života a outdoorových aktivit představuje město, které se přímo zaměřuje na růst a budoucnost.

Průmyslové dědictví města, které je otisknuté v mnoha historických budovách a továrnách existujících dodnes, láká řadu turistů. Kromě kulturních atrakcí nabízí Ostrava rušný noční život se spoustou barů a klubů (známá Stodolní ulice), ze kterých si můžete vybrat.

Ostrava působí jako špinavé město bez špetky zeleně, ale opak je pravdou. Nejenže v ní najdete plno krásných parků, ale v blízkosti se nachází nádherné pohoří Moravskoslezské Beskydy.

Ostrava je navíc velmi cenově dostupná (oproti jiným větším městům v ČR). Náklady na bydlení jsou přiměřené a veřejná doprava efektivně promyšlená s rozumnými cenami. Navíc rostoucí technologický průmysl ve městě nabízí spoustu pracovních příležitostí a ve vzduchu ucítíte i podnikatelský duch města.

4. Plzeň

Každý ví, že v Plzni se vždy vaří dobré věci. A tím není myšleno jen celosvětově slavný pivovar Pilsner Urquell, ale také to, že město nabízí pestrý kulturní život, spoustu příležitostí pro různé aktivity a pohodový životní styl.

Toto město, nacházející se v západní části země, představuje také dokonalou vstupní branu, ze které můžete prozkoumat mnoho dalších krásných míst. Životní náklady v Plzni jsou srovnatelné s jinými většími městy v Čechách.

Pokud neplánujete jezdit autem, jistě vás potěší, že v Plzni funguje efektivní městská hromadná doprava zahrnující tramvaje, autobusy i vlaky. 

5. České Budějovice

Elegantní měšťanské domy seskupené kolem jednoho z největších náměstí v Česku a idylický pivovar vařící originální pivo Budvar – to jsou České Budějovice, neboli také hlavní město jižních Čech. Právoplatně se mohou řadit mezi největší a nejbohatší města naší země.

Toto město si po staletí zachovalo svůj historický ráz, ale je také moderním regionálním centrem. Jedná se o oblíbené studentské město díky univerzitnímu duchu, ale také ho navštěvují hojné počty turistů, neboť se tu najde mnoho krásných památek a dalších atraktivit.

Tak jako v ostatních velkých a bohatých městech, i v Českých Budějovicích funguje skvělá hromadná dopravní infrastruktura. S vlastními vozidly je to už horší, co se týče parkovacích míst (tak jako všude jinde).

Náměstí
Největší a nejbohatší města mají nádherná náměstí, na kterých probíhá spousta skvělých akcí, jako například adventní trhy

6. Olomouc 

Největší a nejbohatší města mají mezi sebou i Olomouc nacházející se na Moravě. Ta dostane každého, kdo miluje barokní architekturu. Dlážděné ulice a množství galerií, muzeí a kulturních festivalů ve vás jistě zanechají ten správný dojem.

Toto velké a bohaté město nabízí kus historie, dokonce i s památkou UNESCO, ale také modernost zahrnující akční noční život nebo možnost univerzitního studia. Nechybí také široká škála outdoorových aktivit včetně pěší turistiky a cyklistiky.

S rostoucím počtem startupů a IT společností nabízí Olomouc vynikající kariérní příležitosti pro ty, kteří pracují v tomto sektoru. Když se k tomu připočtou dostupné životní náklady, výborná veřejná doprava a mnoho dalšího, mnoho lidí dostane chuť usadit se v Olomouci.

💡 Tip: Zajímá vás kultura různých zemí se vším všudy? Do toho ještě milujete jídlo a naši národní kuchyni? A znáte všechny nejoblíbenější české pochoutky?

7. Karlovy Vary

V západní části země leží okouzlující lázně Karlovy Vary patřící mezi ta největší a nejbohatší města ČR. Je známé především díky svých horkých pramenů, ale i nádherných památek, klidného způsobu života nebo i velmi oblíbeného filmového festivalu.

Pokud hledáte relaxaci a načerpání nových sil, Karlovy Vary patří mezi skvělou volbu k návštěvě i bydlení. Městské přírodní horké prameny a světoznámé lázeňské procedury si vytvořily své jméno již v historii, která sahá až do 14. století.

Pro milovníky přírody můžou Karlovy Vary poskytnout i nesčetné přírodní krásy skládající se z blízkých pohoří, lesů a řek. Den strávený na jedné z četných turistických stezek, v přírodních rezervací a parků nejen osvěží vaši mysl a tělo, ale dechberoucí výhledy do okolí jsou zážitkem sám o sobě.

Díky bohatému kulturnímu dědictví a pestré historii představují Karlovy Vary jedno z nejbohatších měst ČR. Významné památky spolu s lázněmi a přírodou vám umožní trochu se oddat fantazii, vrátit se v čase a odpočinout si.

8. Liberec

Liberec je dynamické a rozvíjející se město s rozumnými životními náklady, které se nachází na severu Čech. Jeho bohaté historické dědictví a vzkvétající kulturní scéna z něj činí neodolatelné místo pro milovníky umění, zatímco přírodní nadšenci mohou prozkoumávat ohromující okolní přírodu města při pěší turistice nebo cyklistice. Taková liberecká radnice patří mezi jednu z nejhezčích v ČR a výšlap na Ještěd je možný pokořovat denně, neboť se nachází hned u města.

Vzkvétající technický průmysl a kultura startupů ve městě nabízejí mnoho pracovních příležitostí. Coworkingové prostory a kavárny s rychlou a spolehlivou Wi-Fi pro online práci jsou tak snadno dostupné.

Se svou harmonickou kombinací historického šarmu a současného designu nabízí Liberec uvolněný způsob života, který uklidňuje duši. Cestování po městě usnadňuje vysoce efektivní systém veřejné dopravy.

9. Kladno

Jestli milujete přírodu, Kladno si zamilujete. Půvabné velké a bohaté město ve středočeském kraji je známé svou historií, živou kulturou, rušnou ekonomikou a rozumnými životními náklady.

Kladno nabízí spoustu krásné architektury – město představuje domov mnoha úžasných budov a památek, které jsou dokladem jeho bohaté historie. Ve městě najdete také mnoho zeleně a široký výběr outdoorových aktivit. V parcích a jezerech v okolí si můžete užít pěší turistiku, cyklistiku a rybaření. I v noci to zde žije se všemi ty bary, kluby a restauracemi, ze kterých si určitě vyberete ten pravý pro vás.

Kladno se nachází jen kousek od Prahy, takže obyvatelé mají snadný přístup k některým z nejlepších zařízení v zemi, jako třeba největšímu a nejfrekventovanějšímu letišti v Česku nebo slušné nabídce práce. 

Zároveň jsou však náklady na bydlení v Kladně ve srovnání s Prahou relativně nízké, takže usazením právě v tomto městě získáte to nejlepší z obou světů.

10. Pardubice

A posledním místem, které patří mezi největší a nejbohatší města Česka, jsou Pardubice. Řadí se sem zejména díky svému počtu obyvatel. Lákají kombinací dostupného bydlení, dechberoucí architektury, slavné minulosti a špičkové infrastruktury. Město je známé svými krásnými zahradami, zelenými parky a ikonickými památkami, které chytí srdce každého, kdo ho navštíví.

Město se také může pochlubit četnými coworkingovými prostory a kavárnami s vysokorychlostním internetem. Přestože jsou Pardubice plné historických staveb, žijí v moderním duchu a myslí na budoucnost.

Klidný životní styl v Pardubicích přináší příjemnou atmosféru. Město nabízí nepřeberné množství aktivit, jako například procházení se po malebných uličkách města či objevování turistických a cyklistických stezek nebo obdivování krásných parků a zahrad.

Další výhodou je centrální poloha Pardubic s dobrým vlakovým a autobusovým spojením do jiných měst, tedy ideální možnost pro různé výlety. Mají dokonce i vlastní letiště nabízející přímé lety do několika evropských destinací.

Pardubický zámek
V Pardubicích najdete také moc krásný zámek

Život v České republice může být krásný i ve velkých, bohatých městech, ale i těch menších či na vesnicích. Naše země má jedinečnou směs bohaté historie, fascinující architektury, úchvatné přírody, vynikající kuchyně, živé kultury i slušných cen. Každý si najde své oblíbené místo, které mu jistě přiroste k srdci.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz