Domů » TOP 10: Největší rybníky v ČR a jejich vznik

TOP 10: Největší rybníky v ČR a jejich vznik

autor Sandra.J
0 komentářů
Česká republika je známá množstvím rybníků

Česká republika je známá nejen svými historickými památkami, ale také bohatou přírodní scenérií, kterou dotvářejí četné rybníky. V tomto článku se zaměříme na největší rybníky v ČR, jejich historii, vznik a význam pro krajinu a ekosystém. Tato vodní díla mají nejen kulturní a historickou hodnotu, ale také představují důležitý ekologický prvek.

1. Rožmberk

Rožmberk je největší rybník v České republice a zároveň jedno z nejvýznamnějších vodních děl střední Evropy. Nachází se v Jihočeském kraji, nedaleko města Třeboň. Rybník založil v roce 1584 Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rožmberk má rozlohu 647 hektarů a jeho hráz je dlouhá skoro 2,4 kilometru. Původně byl vybudován jako ochrana proti povodním a pro chov ryb, především kaprů. Je také oblíbeným cílem turistů, kteří sem přicházejí za rekreací a rybolovem.

Rožmberská bašta se nachází severně od rybníka vedle sádek. Jedná se o patrovou zděnou stavbu se zachovanou renesanční sgrafitovou omítkou. Je jedinou dochovanou renesanční stavbou tohoto druhu u nás.

2. Bezdrev

Bezdrev je druhý největší rybník v ČR a nachází se také v Jihočeském kraji, nedaleko Hluboké nad Vltavou. Produkcí ryb zaujímá místo první. Založil ho v roce 1490 Vilémem z Pernštejna.  Rybník dostal svůj název dle toho, že původní bažina byla beze stromů, tzv. bez drev. Má rozlohu 520 hektarů a je známý především díky chovu ryb a rekreačnímu využití.  Na Bezdrevu bývají pořádány jachtingové závody. Bezdrev je významnou ornitologickou lokalitou, kde lze spatřit mnoho druhů vodních ptáků. Jeho okolí je ideální pro cykloturistiku a pěší výlety.

Bezdrev se řádí mezi největší rybníky ČR
Bezdrev / Zdroj: Wikipedie

3. Horusický rybník

Horusický rybník, nacházející se nedaleko Veselí nad Lužnicí, je třetí největší rybník v ČR s rozlohou 415 hektarů. Rybník vybudovali podle návrhu Štěpánka Netolického v roce 1512. Horusický rybník je součástí rozsáhlé soustavy rybníků v okolí Třeboně a je důležitý jak pro chov ryb, tak pro regulaci vodního režimu v oblasti.

V zimě se na rybníku vyskytuje orel mořský. V jihovýchodní části rybníka byla zřízena národní přírodní památka Ruda na ochranu rašeliniště a v západní části se nachází přírodní rezervace Horusická blata.

4. Dvořiště

Rybník Dvořiště, který leží v Jihočeském kraji, má rozlohu 337 hektarů a byl založen v roce 1367. Tento rybník je jedním z nejstarších v ČR a jeho historie sahá až do dob Karla IV. Dvořiště je známý především chovem kaprů a slouží také k rekreačním účelům, jako je rybaření a koupání.

Dvořiště je jedním z nejstarších v ČR
Rybník Dvořiště / Zdroj: Wikipedie

5. Velký Tisý

Velký Tisý, který se nachází v blízkosti města Třeboň, má rozlohu 317 hektarů. Tento rybník založil pravděpodobně v roce 1505 Štěpánek Netolický. Je součástí chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Velký Tisý je významným hnízdištěm a tahovým stanovištěm mnoha druhů ptáků, což z něj činí oblíbenou lokalitu pro ornitology a milovníky přírody.

Spolu s rybníkem Malý Tisý je od roku 1957 součástí národní přírodní rezervace a jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých a mezinárodních rezervací.

6. Máchovo jezero

Máchovo jezero, původně nazývané Velký rybník nebo také Dokské jezero, se nachází v severních Čechách nedaleko města Doksy. Tento vodní útvar vznikl v roce 1366 z iniciativy českého krále Karla IV., který nařídil založení rybníka pro hospodářské účely, především chov ryb a zásobování vodou.

Jezero je pojmenováno po českém básníkovi Karlu Hynku Máchovi, který zde často pobýval a nacházel inspiraci pro svou tvorbu. Toto romantické místo se stalo důležitou součástí české literatury díky Máchovým popisům a básním.

Dnes má Máchovo jezero rozlohu přibližně 284 hektarů a je jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v České republice. Je oblíbeným místem pro letní dovolenou, díky čisté vodě a písečným plážím, které přitahují návštěvníky z celé země.

Máchovo jezero nabízí širokou škálu rekreačních aktivit, včetně plavání, windsurfingu, jachtingu, rybolovu a dalších vodních sportů. Kolem jezera vede několik turistických a cyklistických tras, které umožňují návštěvníkům objevovat krásy okolní přírody.

Máchovo jezero je jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek
Máchovo jezero / Zdroj: Wikipedie

7. Záblatský rybník

Záblatský rybník se nachází nedaleko Třeboně. S rozlohou přibližně 305 hektarů patří mezi největší rybníky v České republice. Byl založen v 16. století během rozsáhlého rozvoje rybníkářství v této oblasti, který vedl k vytvoření unikátní rybniční soustavy. Rybník vystavili kolem roku 1475 a dokončili ho roku 1479. Záblatský rybník založil Zdeněk ze Šternberka.

Dnes slouží Záblatský rybník především k chovu ryb. Rybník však není jen místem hospodářského významu, ale také důležitou přírodní lokalitou. V západní části rybníka a jeho okolí se nachází přírodní rezervace Záblatské louky.

8. Nesyt

Rybník Nesyt, osmý největší rybník v České republice, se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava, nedaleko města Mikulov. S rozlohou přibližně 306 hektarů je také největším rybníkem na Moravě. Rybník pravděpodobně založil v roce 1414 Jan z Lichtenštejna, významný šlechtic a patron oblasti, který podporoval rozvoj rybníkářství na jižní Moravě.

Využívá se především k chovu ryb. Je součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky a na západním břehu se nachází národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu. Rybník je také významnou ornitologickou lokalitou.

Nesyt se řadí k největším rybníkům v ČR
Nesyt / Zdroj: Wikipedie

9. Žehuňský rybník

Žehuňský rybník je největším rybníkem ve středních Čechách a devátým největším rybníkem v České republice. Nachází se v okrese Kolín, poblíž obce Žehuň. Rybník má rozlohu přibližně 258 hektarů. A založili ho v roce 1492 na příkaz krále Vladislava II. Jagellonského. Jeho stavba byla součástí rozsáhlých projektů na rozvoj rybníkářství v této oblasti, které měly za cíl zvýšit produkci ryb pro královský dvůr a městské trhy.

Žehuňský rybník slouží především k chovu ryb, zejména kaprů, amurů a štik. Kromě svého hospodářského významu je rybník také důležitým ekologickým prvkem v krajině.

Rybník a jeho okolí tvoří významný biotop pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Je součástí národní přírodní rezervace Žehuňský rybník, která se zřídila k ochraně mokřadních biotopů a vzácných druhů ptáků. Tato oblast je chráněna i v rámci soustavy Natura 2000.

Rezervace je významným hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků, včetně volavek, čápů a dalších vodních ptáků. Kromě ptáků zde lze nalézt i vzácné druhy rostlin, které jsou typické pro mokřadní a vodní prostředí.

🎓 Zajímavost: Natura 2000 je celoevropská síť chráněných území, která má za cíl ochranu přírodních stanovišť a druhů, které jsou z hlediska ochrany přírody v Evropě významné.

10. Dehtář

Rybník Dehtář, jeden z nejvýznamnějších rybníků v jižních Čechách, se nachází poblíž města České Budějovice. S rozlohou přibližně 233 hektarů je devátým největším rybníkem v České republice. Založili ho v 15. století během rozmachu rybníkářství v jižních Čechách, které mělo za cíl zvýšit produkci ryb pro místní trh a královský dvůr.

Dehtář má velký význam především pro chov ryb, zejména kaprů, což je hlavní komodita místního rybníkářství. Rybník spravuje Rybářství Třeboň, které se stará o udržování jeho ekologické stability a vysoké produkce ryb.

V roce 2009 byla v rámci vytváření soustavy Natura 2000 vyhlášena ptačí oblast Dehtář o rozloze 352 ha.

Rybník Dehtář, jeden z nejvýznamnějších rybníků v jižních Čechách
Dehtář / Zdroj: Wikipedie

Historie a význam rybníkářství v ČR

Rybníkářství má v České republice dlouhou a bohatou historii, sahající až do středověku. První rybníky se zakládaly již ve 12. století, ale největší rozmach rybníkářství nastal ve 14. a 15. století, kdy se stalo významnou součástí hospodářství mnoha šlechtických rodů. Mezi nejvýznamnější rybníkáře patřili Štěpánek Netolický, Jakub Krčín z Jelčan a Vilém z Pernštejna, kteří založili mnoho z největších a nejznámějších rybníků v ČR.

Rybníky sloužily nejen k chovu ryb, ale také jako zásobárny vody, ochrana proti povodním a regulace vodního režimu v krajině. V průběhu staletí se rybníky staly důležitými ekologickými lokalitami, kde žijí mnohé druhy rostlin a živočichů, a významnými rekreačními oblastmi.

Ekologický a rekreační význam rybníků

Rybníky hrají klíčovou roli v udržování ekologické rovnováhy v krajině. Jsou domovem mnoha druhů vodních rostlin a živočichů, včetně ohrožených druhů. Rybníky také slouží jako důležité hnízdiště a tahové stanoviště pro mnoho druhů ptáků.

Kromě ekologického významu mají rybníky také velký rekreační potenciál. Rybníky jsou oblíbenými destinacemi pro rybáře, turisty a milovníky přírody. Nabízejí možnosti pro koupání, rybaření, vodní sporty a relaxaci v přírodě.

Budoucnost rybníkářství v ČR

I přes některé výzvy, jako znečištění vod a změny klimatu, zůstává rybníkářství důležitou součástí českého hospodářství a kultury. Moderní rybníkáři se snaží zachovat tradice a zároveň inovovat metody chovu ryb a péče o rybníky. Důraz se klade na udržitelnost, ochranu životního prostředí a zachování biodiverzity.

V budoucnu se očekává, že rybníkářství bude hrát stále důležitější roli v ochraně vodních ekosystémů a v poskytování rekreačních a turistických možností pro širokou veřejnost. Rybníky budou i nadále významnými prvky české krajiny, které spojují historii, přírodu a hospodářství v harmonický celek.

💡 Tip: Hledáte inspiraci na dovolenou? Mohl by vás zajímat článek: TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, kam vyrazit na výlet!

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz