Domů » TOP 10: Nejvýdělečnější firmy v ČR

TOP 10: Nejvýdělečnější firmy v ČR

autor Radka Konečná
0 komentářů
Znáte tyto nejvýdělečnější firmy v ČR?

Stejně jako jinde ve světě jsou nejvýdělečnější firmy v ČR obrovské, mají plno zaměstnanců a vydělávají ohromné množství peněz. V následujícím článku vám deset těch nejvýdělečnějších a nejvýznamnějších společností představíme.

💡Tip: Zajímá vás také, jaké jsou nejvýdělečnější firmy z celého světa? Zjistěte v dalším článku.

Nejvýdělečnější firmy v ČR

Vycházíme z dat Czech top 100, který každý rok vydává analýzu sta českých firem na základě výše tržeb. Zatímco v předcházejících letech byla vždy jasným vítězem firma ŠKODA AUTO a.s., v roce 2021, jak se dočtete v seznamu, se posunula až na druhé místo.

Určitě vás také nepřekvapí, že velkou část prvních příček získaly firmy, které se zaměřují na energetický a těžební průmysl.

Energetické a těžařské firmy se umístily vysoko
Energetické a těžařské firmy se umístily vysoko

1. Energetický a průmyslový holding, a.s.

Na prvním místě se za rok 2021 umístil Energetický a průmyslový holding, a.s., a to s tržbou 458 499 380 tisíc korun. Majitelem holdingu je český miliardář Daniel Křetínský.

Do holdingu patří celkem 70 firem z Česka a sedmi dalších evropských zemí. Většinově se věnují energetickému průmyslu, distribuci a skladování plynu, výrobě a distribuci elektřiny, těžbě či teplárenství.

2. ŠKODA AUTO a.s.

Na druhém místě se tedy umístila již zmíněná firma ŠKODA AUTO a.s., a to velmi těsně s tržbami 439 200 000 tisíc korun. Firmu vlastní společnost Volkswagen Finance Luxemburg.

Určitě jste o společnosti již mnohokrát slyšeli. Jen málokterá firma má v Česku totiž tak dlouhou historii jako právě Škoda. Založená byla už v roce 1895, a to Václavem Laurinem a Václavem Klementem. Od té doby se věnuje automobilovému průmyslu.

3. ČEZ, a.s.

Pravděpodobně vás také nepřekvapí, že se na vrcholu žebříčku umístila i společnost ČEZ. Její tržby byly za rok 2021 227 793 000 tisíc korun a hlavním vlastníkem s podílem na základním kapitlu necelých 70 % je Česká republika.

Firma se věnuje výrobě, distribuci a obchodu s elektřinou, teplárenství či obchodu s plynem.

💡Tip: Dobrý a chytlavý název firmy je klíčový. Přečtěte si, jak na to!

4. AGROFERT, a.s.

Firmu Agrofert založil v roce 1993 Andrej Babiš a v současnosti má většinový podíl svěřenecký fond AB private trust I. Tržby firmy byly 184 815 185 tisíc korun.

Zaměření firmy je velmi různorodé od chemického průmyslu, přes zemědělství, potravinářství, dopravu, lesnictví a dřevařství, až po média.

5. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Firma Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. se věnuje především automobilovému průmyslu. Majitelem i mateřskou společností je jihokorejská Hyundai Motor Company, která má ve firmě 100% podíl. Tržby společnosti za loňský rok byly 140 423 137 tisíc korun.

💡Tip: Chystáte se založit firmu? Nejpodstatnější jsou tyto tři základní kroky.

6. FOXCONN CZ s.r.o.

Elektronická firma Foxconn CZ patří pod tchajvanskou společnost Foxconn. Úplným majitelem je Terry Gou
Vanguard Group
.

Tržby firmy byly za rok 2021 135 929 759 tisíc korun.

7. ORLEN Unipetrol a.s.

Mezi nejvýdělečnější firmy v ČR patří také společnost Orlen Unipetrol. Hlavní zaměření této akciové společnosti je zpracování ropy a výrobou, prodejem a distribucí pohonných hmot.

Roční tržby měla společnost 133 635 957 tisíc korun. Nadřazenou organizací je polská PKN Orlen.

8. MND a.s.

Hodonínská firma MND (Moravské naftové doly) se zabývá především těžbou a zpracováním ropy a plynu a zároveň prodejem energií zákazníkům. Za rok 2021 měla tržby 118 021 000 tisíc korun. Firma patří pod MND Group, jejímž vlastníkem je Investiční skupina Karla Komárka (KKCG).

💡Tip: Víte, proč je důležité budování značky? Zjistěte v dalším článku.

9. ALPIQ ENERGY SE

Česká pobočka velkého energetického koncernu Alpiq se zabývá obchodem a distribucí elektřiny a plynu. S tržbami 116 387 326 tisíc korun si získala 9. místo v tomto seznamu.

Majitelem firmy je švýcarská společnost Alpiq AG.

10. ČEPS, a.s.

Poslední firma, spadající pod nejvýdělečnější firmy v ČR, je ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava). Jediným akcionářem společnosti je Česká republika. Za loňský rok měla tržby 75 400 000 tisíc korun.

Firma se věnuje přenosové soustavě v České republice, která slouží k přenosu a vedení elektrického proudu. V rámci této činnosti udržuje, rozvíjí a obnovuje 44 rozvoden se 78 transformátory.

💡Tip: O aktuálním tématu energetické krize si můžete přečíst v dalším článku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz