Hned na úvod si musíme ujasnit, že existuje více způsobů, jak bohatství jednotlivých zemí posuzovat, tím pádem existuje i více seznamů nejbohatších zemí. Nejčastěji bohatství daného státu odvozujeme z výše hrubého domácího produktu. Vzhledem k relativní jednoduchosti vyčíslení a srovnání se toho budeme držet i v tomto článku, ačkoliv jsme si vědomi všech úskalí, které tento přístup skýtá.
Obsah článku
Co je hrubý domácí produkt?
Hrubý domácí produkt (zkratka HDP) znamená celkovou peněžní hodnotu zboží a služeb, které daný stát vyprodukoval za určitou dobu (nejčastěji rok).
Nejbohatší země podle hrubého domácího produktu jsou:
- USA – HDP
- Čína
- Japonsko
- Německo
- Velká Británie
- Francie
- Indie
- Itálie
- Brazílie
- Kanada
Fakt, že nějaká země má vysoký hrubý domácí produkt však nic neříká o tom, jak dobře se mají místní obyvatelé. A už vůbec to neznamená, že daný stát je plný milionářů. Při rozpočítání celkového HDP na obyvatele se jednotlivé pozice rychle promění.
Které země jsou nejbohatší podle HDP na obyvatele?
Posuzovat budeme podle dat WorldBank z roku 2021, výjimku tvoří Lichtenštejnsko, u nějž máme k dispozici pouze data z roku 2020 a ostrov Man, u nějž máme poslední údaj z roku 2019.
#15 Katar
HDP na hlavu v Kataru činilo v roce 2021 66 838,36 dolarů. Lokace tohoto malého státečku na území Arabského poloostrova napovídá, že hlavním zdrojem příjmů Kataru je ropa.
#14 Dánsko
Na rozdíl od Kataru za úspěch Dánska nemůžou “rychlý prachy” z ropy. Není ani daňovým rájem. Dánsko patří k zemím s všeobecně vyspělou ekonomikou, a hlavně rozvinutými službami. Právě ty mu zajistily HDP 68 007,76 dolarů na osobu.
#13 Island
Jak si Island přišel na 68 727,64 dolarů na osobu? Odpověď hledejme pod jeho povrchem. Island v sobě ukrývá ohromné množstvím geotermální energie a jeho obyvatelé ji umějí využít – Island je největším výrobcem elektřiny na hlavu na světě!
#12 Faerské ostrovy
Spojení “nejbohatší země” a Faerské ostrovy asi leckoho překvapí. Hlavním zdrojem této země je přece rybolov… Může vám něco tak prostého jako lovení ryb vydělat 69 010,31 dolarů na osobu? Faerské ostrovy jsou důkazem, že ano. Poctivá práce se přeci jen občas vyplácí.
#11 USA
Co se týče ročního HDP, které za rok 2021 činilo 23,32 bilionů, jsou Spojené státy jedničkou. Mají vysoce rozvinutou ekonomiku: služby, petrochemie, potravinářství, technologie… – těžko bychom hledali odvětví, které v této zemi neexistuje. S HDP na obyvatele je to tedy už trochu slabší – 70 248,63 dolarů – pořád ale USA do žebříčku TOP 15 patří.
💡 Tip: Zajímá vás, jak se žije v Americe? Přečtěte si tento článek.
#10 Singapur
Singapur platí za stabilní a transparentní ekonomiku. Kvůli tomu a nízkým daním láká zahraniční investory. Jistý podíl na jeho úspěchu má i fakt, že Singapur je rušným přístavem. S HDP 72 794,00 na hlavu předhání USA a zaujímá tak 10. místo v našem žebříčku nejbohatších zemí.
#9 Kajmanské ostrovy
Tato bývalá britská kolonie nacházející se v Karibském moři je ideální destinací pro vaše peníze. Jako rezidenti Kajmanských ostrovů nemusíte platit daň z příjmu, daň z koupě, daň z nemovitosti, daň z kapitálových příjmů, daň z dědictví ani daň z přidané hodnoty – učiněný daňový ráj, který si svéráznou daňovou politikou přišel na 86 568,77 dolarů na obyvatele.
#8 Ostrov Man
Podobným daňovým rájem jako Kajmanské ostrovy je pod britskou správu spadající ostrov Man. Daří se zde také gamblerství a technologiím. HDP na obyvatele tohoto ostrova činilo v roce 2019 87 157,47 dolarů.
#7 Norsko
Klíčem k úspěchu a HDP 89 154,28 dolarů na obyvatele je v případě tohoto severského státu nerostné bohatství. Norsko těží ropu i zemní plyn a ke všemu je ještě vyhledávanou turistickou destinací, z čehož také nějaké ty peníze kápnou…
#6 Švýcarsko
Za bohatstvím Švýcarska stojí jeho politická i ekonomická stabilita, kdy místní banky jsou bezpečným útočištěm pro finance mezinárodních firem i jednotlivců. V roce 2021 činil hrubý domácí produkt na obyvatele 91 991,60 dolarů. Významným zdrojem příjmů je i cestovní ruch – do Švýcarska každoročně míří miliony turistů, zejména kvůli malebným horským scenériím a čisté přírodě.
#5 Irsko
S HDP 100 172,08 dolarů na obyvatele je Irsko pátou nejbohatší zemí světa. Irsko je takový “vyléčený daňový ráj”, kdy původně nízké daně přitáhly do země zahraniční investory, ale s nimi i spoustu finančních podvodů. V současnosti už Irsko od své vstřícné daňové politiky upustilo a momentálně ho živí farmaceutický průmysl a vývoj softwarů.
#4 Bermudské ostrovy
Bermudské ostrovy mezi Irskem a Lucemburskem možná působí jak pěst na oko… Jak mohla lákavá turistická destinace vydělat 114 090,33 dolarů na hlavu za rok, a předstihnout tak zemi jako Švýcarsko? Kvůli turistickému ruchu to nebylo… Ačkoliv jsou Bermudské ostrovy vyhledávanou destinací, to, na čem zbohatly, je nízká daň z příjmů.
#3 Lucembursko
I poslední velkovévodství na světě si k neuvěřitelnému bohatství 133 590,15 dolarů na hlavu přišlo dílem díky finančnictví, dílem však i pro svůj ocelářský průmysl, který se začal rozvíjet už v 19. století. Lucembursko vyrábí jak stavební, tak i specializované výrobky s přidanou hodnotou.
#2 Lichtenštejnsko
Za své bohatství Lichtenštejnsko vděčí nízké dani z podnikání, která přitahuje velké množství zahraničních společností. Ve výsledku i tak malá daň dokáže vygenerovat většinu státních příjmů – HDP na hlavu v roce 2020 činil 157 755,0 dolarů. Navíc kvůli vysokému stupni ochrany v místních bankách jsou vaše finance v Lichtenštejnsku v bezpečí.
#1 Monako
Asi nikoho nepřekvapí, že Monako je podle hrubého domácího produktu na obyvatele nejbohatší země. V roce 2021 činil jeho HDP na hlavu 234 315,5 dolarů. Pokud máte v Monaku trvalý pobyt, nevztahuje se na vás daň z příjmu, není proto divu, že nejbohatší lidé z celého světa míří právě do Monaka. Příjmy Monaka nepochází jen z liberálních daňových zákonů, významnou měrou přispívají i místní kasina a celkově luxusní podniky. Zapomínat nesmíme ani na cestovní ruch. Azurové pobřeží, na kterém se Monako nachází, platí za luxusní a velmi vyhledávanou turistickou lokalitu.