Domů » Dovolená v zimě u moře: Kam vyrazit za teplem?

Dovolená v zimě u moře: Kam vyrazit za teplem?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
odpočinek a relaxace

Léto opět uteklo jako voda a přichází k nám opět to dlouhé chladné období plné krátkých dní a dlouhých teplých svetrů. Pomyšlení na strávení týdnu či dvou někde v teple zni jako senzační nápad. Takže komu chybí horké slunné sny se nemusí obávat, v dnešní době je dovolená v zimě velmi oblíbená a vyhledávaná.

Jen si to představte, rozbalovat vánoční dárky v záři slunečních paprsků a za zvuku šplouchajícího moře či vítat nový rok v plážovém baru v plavkách a s letním drinkem v ruce. Nebo prostě jen tak na chvíli uniknout zimě v Česku a ohřát se v nějaké exotické destinaci, kde se teplota drží nad 20 stupňů.

Láká vás nějaká z těchto představ, chtěli byste si užít trochu léta a cizí kultury i v zimní sezóně, ale vlastně pořádně nevíte, kam byste měli vyrazit? Mrkněte na tyto skvělé destinace, které ze sebe činí ideální místo na dovolenou u moře v zimě.

Dovolená v zimě: Únik za teplem

Každé roční období má něco do sebe a ani to zimní není výjimkou. Kouzlo zimy obnáší třpytivý sníh, nádherné svátky, domácí pohoda s rodinou, pod dekou a horkým nápojem v ruce. Ovšem i přes tyto idylické vyhlídky plné romantiky nás tato sezóna může občas dosti vyčerpat. Proto jsou i chladné měsíce tak skvělým obdobím pro cestování za písečnými plážemi nabízejícími sezónní únik. Navíc některé ceny hotelů a letenek mají v tomto období tendenci klesat s našimi teplotami.

Jestli oceníte spíše písčitou než sněhovou nadílku, dovolená v zimě je tou pravou volbou pro vás. Ať už si chcete odpočinout od místního vánočního shonu a stresu, nebo se jen pořádně ohřát a opálit, zkuste některou z těchto zemí.

Ostrov v Indonésii
Dovolená v zimě je ideální volbou pro milovníky sluníčka a tepla

1. Egypt

Skvělá a levnější dovolená v zimě u moře je Egypt. Tato destinace potěší všechny milovníky šnorchlování a potápění, ale i nadšence historických krás. Zimní období totiž na tomto místě představuje dokonalý čas i na poznávání památek, neboť se zde vyskytují už příjemnější teploty, než jako v letní sezóně. Dny jsou sice kratší, večer už to chce něco teplejšího na sebe, ale ty ceny zájezdů za to stojí.

Egypt v Česku patří mezi jednu z nejoblíbenějších dovolenkových destinací po celý rok. Potěší vás i poměrně krátký let a také letoviska i hotely vhodné i pro děti. Každý si tu tedy najde to své – ať už chcete prozkoumat pyramidy, omrknout krásy podmořské hladiny, zažít jízdu na čtyřkolkách či velbloudovi nebo jen tak lenošit v hotelu s all inclusive stravou.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 22 až 28 °C
 • Průměrná teplota vody: 21 až 24 °C
 • Délka letu: cca 4 hodiny

2. Thajsko

Thajsko leží v tropickém pásmu, takže v podstatě neexistuje špatný měsíc, kdy tam vyrazit. Ovšem nejideálnější je to v zimě, protože se vyhnete nesnesitelnému vedru nebo úmorným dešťům.

Tato země se stává čím dál oblíbenějším turistickým cílem pro ty, kteří touží po poznání úplně odlišné kultury. Jedná se o místo, kde si každý najde to své. Ať už jste milovníkem rušných ulic a nákupů, zajímáte se o kulturní a historické památky nebo vaše srdce prahne po klidném odpočinku na krásných plážích či poznání nezkrotné divočiny, to vše v Thajsku můžete zažít. 

K nejnavštěvovanějším lokalitám patří kosmopolitní a živé hlavní město Bangkok a co se týče (nejen) plážového odpočinku, tak nějaká z pobřežních oblastí, jako jsou Pattaya, Krabi, Phuket nebo ostrov Koh Samui. Mezi českými turisty patří Thajsko k oblíbeným exotickým dovoleným v zimě.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 30 až 34 °C
 • Průměrná teplota vody: 26 až 28 °C
 • Délka letu: cca 12 hodin (nutný přestup)

💡 Tip: Období dešťů možná někoho odradí od cestování do této země, ovšem to je obrovská škoda. I v této sezóně se nebojte Thajsko navštívit, neboť déšť trvá vždy jen chviličku, a navíc obvykle prší pouze v noci.

3. Dubaj 

Ideální dovolená v zimě jsou i Spojené Arabské Emiráty. Slunce zde pořádně pálí a deště se opravdu bát nemusíte. Nejlepší období pro vydání se například do velmi oblíbené Dubaje je od října do května. Těšit se můžete na luxusní ulice, nakupování, bílé pláže a třeba návštěvu nejvyššího mrakodrapu na světě.

Kromě slunění a plážového odpočinku na pobřeží Perského zálivu si v Dubaji užijete rozmazlování v luxusních hotelech, poznávání úchvatné architektury, pořádné nákupy i jinou zábavu. Pokud by vás zajímalo i jiné atraktivní a přepychové město v SAE, skvělá volba na zimní pobyt je i Abu Dhabi.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 30 až 32 °C
 • Průměrná teplota vody: 26 až 28 °C
 • Délka letu: cca 6 hodin

🎓 Zajímavost: Věděli jste, že pro stavbu nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalifa nacházejícího se v Dubaji dodávala stavební výtahy česká firma z Pardubic?

Dovolená v Dubaji je plná luxusu a exotiky
Dovolená v Dubaji je plná luxusu a exotiky

4. Srí Lanka

Oblíbená dovolená v zimě je i Srí Lanka, a to zejména v období mezi prosincem a březnem. I když se návštěva této exotické destinace může zdát jako vysoce nákladná, opak je pravdou. Letenky lze sehnat levně, a navíc Srí Lanka patří mezi jednu z nejlevnějších zemí světa

Na své si zde přijdou všichni ti, které láká odpočinek a plážový relax, ale i aktivisté toužící po poznávací dovolené s objevováním jiné kultury sršící hinduismem a buddhismem, ale i nádhernou přírodou. Lenošení či surfování u Indického oceánu, výšlapy na horách, přírodní parky, jízda na slonech a spousta dalších atraktivit, kterými se Srí Lanka pyšní.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 30 až 32 °C
 • Průměrná teplota vody: 27 až 29 °C
 • Délka letu: cca 10 hodin

🎓 Zajímavost: Srí Lanka se chlubí titulem největšího producenta skořice na světě. Toto místní koření se právoplatně považuje za nejlepší a nejkvalitnější na světě díky své jemné, nasládlé a zkrátka naprosto vyvážené chuti i silnému příjemnému aroma.

5. Bali

Kde jinde se v zimě zahřát, než na oblíbeném ostrově Bali, kde panuje horké léto celý rok. Naše zimní sezóna patří na Bali mezi nejdeštivější, ale také nejlevnější období, kdy tam vyrazit. A nebojte, deště trvají jenom krátce a okamžite vás po nich potěší zase pěkné teplo. Navíc v tom hicu se občasné svlažení hodí.

I když cesta na Bali vychází dráže, tam už tolik neutratíte, neboť je tam poměrně levno. Mimo to si užijete kouzelné písečné pláže, úchvatné přírodní i kulturní krásy, surfování, potápění i cyklistiku.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 27 až 29 °C
 • Průměrná teplota vody: 26 až 29 °C
 • Délka letu: cca 16 až 20 hodin (s přestupy)

💡 Tip: Pokud byste chtěli prozkoumat nějakou bližší, ale přesto trochu netradiční zemi jako dovolenou u moře, můžete vyzkoušet Polsko. Přečtěte si tipy, kam vyrazit k Baltskému moři.

6. Tunisko

I poměrně blízké Tunisko patří ke skvělým exotickým dovoleným. Tato země plná slaďoučkých datlí, hebkého písku a zajímavé arabské kultury má sice hlavní turistickou sezónu v letních měsících, ale můžete si zde užít pobyt i na jaře nebo na podzim

Oblíbenými návštěvovaanými místy jsou Hammamet, Mahdia, Monastir nebo také Djerba, na které teploty neklesnou pod 15 °C po celý rok. Do Tuniska se vydejte ideálně někdy od června do října. Ovšem pokud zvažujete návštěvu pouště, tak takové výletění za dunami na Sahaře se nejvíce hodí zimní měsíce.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty (červen–říjen): 25 až 30 °C
 • Průměrná teplota vody (červen–říjen): 28 °C
 • Délka letu: cca 4 hodiny

🎓 Zajímavost: Tunisko dlouhou dobu bývalo francouzským protektorátem, což je znát na místní mluvě. Kromě úřední arabštiny je zde také francouzština víceméně brána jako hlavní jazyk. Domluvíte se ale i anglicky.

7. Dominikánská republika

Karibik láká mnoho cestovatelů, takže Dominikánská republika patří mezi jedno z dalších oblíbených míst, kam se dá v zimě utéct za sluněním na nádherných plážích s mořem. Za letenku si sice připlatíte, ale zase je tato země nejlevnější v Karibiku.

Dominikánská republika turisty láká především relaxem na nekonečných plážích patřících mezi ty nejkrásnější na světě, koupáním v čistém moři, kouzelnou přírodou i kulturními památkami. Můžete si ale i máknout na horských výšlapech nebo v rámci různých vodních sportů.

Zimní sezóna trvající zhruba od listopadu do dubna je ideální pro navštívení tohoto úchvatného místa. Navíc v hlavním městě Santo Domingo probíhá  v únoru velmi populární karneval, který stojí za to vidět.

Kanárské ostrovy
Můžete zkusit i Kanárské ostrovy jako dovolenou v zimě

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 29 až 32 °C
 • Průměrná teplota vody: 25 až 27 °C
 • Délka letu: cca 14 až 18 hodin (s přestupy)

8. Maledivy

Maledivy v posledních letech také velmi stoupají na oblibě u cestovatelů jako luxusní dovolená v zimě, ale i kdykoliv jindy během roku. Jedná se o malé ostrůvky lákající svými dechberoucími písečnými plážemi, příjemně teplou vodou s bohatým světem pod hladinou a přepychovými resorty.

Takový luxusní pobyt v hotelu, ze kterého vyjdete přímo do vody je sen každého milovníka přímořských dovolených. Ať si vyberete jakýkoliv z tohoto rajského souostroví, čeká vás nádherný oceán, fascinující příroda, bohaté vodní sporty a přepychové služby.

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 30 až 33 °C
 • Průměrná teplota vody: 26 až 29 °C
 • Délka letu: cca 13 hodin (s přestupem)

9. Mauricius

Mauricius představuje turistický trend posledních let. Exotický ostrov se nachází asi 2 000 km jihovýchodně od Afrického kontinentu, což předznamenává poměrně dlouhý let. Vycestovat sem lze se zájezdem organizovaným cestovní kanceláří, ale i na vlastní pěst. V pohodě zvládnete prozkoumat krásy celého ostrova s vypůjčeným autem a možná se vám poštěstí a narazíte na osamocenou pláž. Maricius má jedinečnou kulturu, kterou jen tak někde nezažijete.

Díky své geografické poloze a velmi pestrému kolonialismu (střídání různých zemí a vlivů) jsou obyvatelé Mauriciu různorodí na první pohled. Jedná se o jedinou zemi v Africe, kde je hinduismus hlavním náboženstvím. Mauricius je vyspělou zemí, která těží z turismu a svým obyvatelům poskytuje sociální jistoty evropského střihu.

Nejideálnější doba na navštívení tohoto ostrova úplně neexistuje, neboť jsou tady minimální teplotní rozdíly po celý rok. Klidně se tedy na Mauricius vydejte kdykoliv během roku. Mějte ale na paměti, že v období od prosince do března vás můžou zastihnout deště, které ovšem netrvají dlouho a v tom vedru se taková občasná sprška i hodí na svlažení. 

Také provádění jednotlivých aktivit se různí podle období a jeho počasí. Třeba během zimních měsíců je zde dosti větrno, takže ideální podmínky pro kitesurfing. Ale na takové potápění se zase spíš hodí letní sezóna. 

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 28 až 30 °C
 • Průměrná teplota vody: 27 až 28 °C
 • Délka letu: cca 13 až 16 hodin (s mezipřistáním)

🎓 Zajímavost: Národní symbol ostrova Mauricius je nelétavý pták dodo neboli blboun nejapný, který byl místním endemitem, ale už ho zde nenajdete. Důvod jeho vyhynutí není zcela jistý, ale pravděpodobně za to může nějaký lidský zásah.

10. Kapverdské ostrovy

Dalším skvělým africkým místem pro exotickou zimní dovolenou jsou Kapverdské ostrovy. Nabízí celoroční slunečno s minimálním rizikem ošklivého počasí. Toto souostroví se skládá z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků a každý z nich nabízí jedinečnou přírodu i místní atmosféru.

Kapverdské ostrovy znázorňují ideální mix evropské a africké kultury. Pouštní krajina, bílé pláže, bohatý svět pod hladinou, přátelští obyvatelé, výborná kuchyně a mnoho dalšího vás zkrátka dostane. Užijete si zde slunečné počasí, relax na pláži, vodní sporty i objevování vulkánů a jiných přírodních krás. 

Rychlá fakta

 • Průměrné teploty: 22 až 27 °C
 • Průměrná teplota moře: 23 až 25 °C
 • Délka letu: cca 7 hodin
hotové tropické smoothie různé druhy
Letní drinky v zimě? Proč by ne, když se nacházíte v tropických destinacích

Už dávno neplatí, že se za sluněním a dováděním u moře musí jet jenom v době letních prázdnin. Nyní je oblíbeným trendem prchání před zmrzlými nosy na teplejší místa. Dovolená v zimě u moře tak představuje ideální způsob, jak si vychutnat více léta i jindy během roku

Tak už jste si vybrali, kam se utečete ohřát v zimních měsících? Nabídka je obsáhlá a každá destinace zní velmi lákavě. Jedno je ale jasné – všude si užijete příjemný odpočinek. Takže teď už záleží jen čistě na vás, kam vás srdce táhne a co vaše peněženka dovolí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz