Domů » TOP 7: Nejdražší a nejvzácnější věci na světě

TOP 7: Nejdražší a nejvzácnější věci na světě

autor Kateřina Korčáková
0 komentář
TOP 7: Nejdražší a nejvzácnější věci na světě?

Představte si, že máte nekonečné množství peněz a můžete si pořídit nejdražší a nejvzácnější věci na světě. Jaké by to byly? Možná vás překvapí, že to mohou být věci od drahého koření počínaje až po diamanty. Seznamte se s nejdražšími auty, nejvzácnějšími předměty a dalšími neuvěřitelnými objekty, které vyrazí dech. Prozkoumejte 7 předmětů, ve kterých se mísí luxus, historie a neuvěřitelné příběhy. Chtěli byste si jednu z nich pořídit?

Hubbleův vesmírný teleskop

Cena: 2,5 miliardy USD

Hubbleův vesmírný dalekohled je úžasný technologický počin a poklad pro celé lidstvo. Jeho přínos pro vědu a společnost je nezměrný a jeho snímky nám navždy změnily vnímání vesmíru.

Čím Hubbleův teleskop obohatil společnost? Jeho snímky inspirovaly lidi po celém světě a pomohly lidem vnímat vesmír novým způsobem. K výzkumným úspěchům tohoto vynálezu patří:

  • Pořízení milionů snímků vesmíru v různých vlnových délkách.
  • Pomohl lépe porozumět rozpínání vesmíru, vzniku hvězd a galaxií, černé hmotě a černé energii.
  • Podpořil teorii Velkého třesku a pomohl nám určit stáří vesmíru.
  • Odkryl existenci supernov typu Ia, která slouží jako kosmická vzdálenostní měřítka.
  • Pozoroval impakt komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter v roce 1994.
  • Pomohl při objevu Kuiperova pásu a dalších transneptunických objektů.

Hubbleův vesmírný teleskop je jedním z nejznámějších astronomických nástrojů. Byl vypuštěn do vesmíru v roce 1990. Tento teleskop je pojmenován po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi. Za jeho provoz byla zodpovědná NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Jeho hlavním cílem bylo pozorování vesmíru ve viditelném, ultrafialovém a blízkém infračerveném spektru. Jaké jsou jeho technické parametry?

Průměr zrcadla2,4 m
Hmotnost11 000 kg
Délka16 m
Rychlost28 000 km/h
Výška oběžné dráhy500 – 600 km nad Zemí
Hubbleův teleskop – parametry

Více se o Hubbleůovu teleskopu můžete dozvědět v následujícím videu.

Hubbleův teleskop – Poslední mise | Zdroj: YouTube.com

Teleskop byl původně navržen s životností 15 let, ale prošel pěti servisními misemi, které prodloužily jeho funkčnost. V roce 2021 ho nahradil James Webb Space Telescope (JWST).

Diamantový náramek Panther

Cena: 4,4 milionů USD

Diamantový náramek Panther je jeden z nejvzácnějších šperků na světě. Cartier vytvořil tento náramek v Paříži v roce 1952. Jemně tvarované tělo je osázeno brilianty a jednobřitými diamanty a kalibré broušeným onyxem. Každé oko panthera je pečlivě osazeno smaragdem. Panter je po celé délce spojen klouby, aby se náramek mohl obtáhnout kolem zápěstí šťastného nositele a nezůstal pevný jako náramek.

Kdo byl jeho prvním majitelem? Edward, vévoda z Windsoru a téměř anglický král, se opravdu snažil dokázat, že svoji americkou přítelkyni Wallis Simpsonovou miluje. Nejen, že se kvůli ní vzdal trůnu, ale zahrnoval ji i drahými šperky. Jedním z nich byl právě Panther.

Kde se náramek nachází nyní? V roce 1987 ho za 1,2 milionu USD zakoupil egyptský podnikatel Mohamed Al Fayed. Znovu se Panther objevil na veřejnosti při aukci Sothebys v roce 2010, kde překonal rekord v prodeji nejdražšího šperku od Cartier, když se jeho prodejní cena vyšplhala na neuvěřitelných 4,4 milionu dolarů.

Wallis Simpsonová s diamantovým náramkem Panther
Wallis Simpsonová s diamantovým náramkem Panther | Zdroj: Townandcountrymag.com

Pírko ptáka huia

Cena: 8 000 NZD

Kolik byste zaplatili za pírko? V červnu 2010 se v aukci v Aucklandu prodalo jedno pírko z ocasu ptáka huia za 8 000 novozélandských dolarů, což z něj učinilo nejdražší pírko na světě.

Huia byl zpěvný pták velikosti straky. Její peří na hlavě a těle bylo černé s lesklým zelenomodrým kovovým leskem. Měla oranžové brky, které vyrůstaly ze základny zobáku a dlouhé silné nohy, které jí pomáhaly poskakovat, skákat a pohybovat se po lese. Na rozdíl od jejích mistrovských skokanských schopností byla slabým letcem s krátkými, zakulacenými křídly.

Ačkoli huia žila pouze na jihu Severního ostrova na Novém Zélandu, její ocasní pera byla vysoce ceněna a mezi kmeny se vyměňovala za jiné cenné zboží, jako jsou například žraločí zuby, nebo se dávala jako projev přátelství a úcty. Peří se obchodem dostávalo na daleký sever a jih Nového Zélandu a bylo uchováváno ve složitě vyřezávaných schránkách zvaných waka huia, které se zavěšovaly na stropy domů náčelníků. Sušené hlavy huia se také nosily jako přívěsky zvané ngutu huia.

Ocasní pera se v Británii stala módou poté, co byl vévoda z Yorku vyfotografován s jedním z nich během návštěvy Nového Zélandu v roce 1901. Při oficiálním maorském přivítání v Rotorua si průvodkyně vzala z vlasů ocasní pírko huia a na znamení úcty je vložila do pásku vévodova klobouku.

A tak byl v Anglii i na Novém Zélandu zahájen nový módní trend. Cena ocasních per byla brzy stlačena na 1 libru, takže každý pták stál 12 liber (12 per na ocas), a některá pera se prodávala až za 5 liber. Zobáky samic huí se také zasazovaly do zlata jako šperky.

Pták Huia
Huia | Zdroj: Nzbirdsonline.org.nz

Obraz Mona Lisa

Cena: 860 milionu USD

Mona Lisa, dílo italského malíře Leonarda da Vinciho, je na prvním místě žebříčku nejdražších obrazů na světě. Vzhledem k tomu, že je považována za neocenitelnou, je těžké vyčíslit její cenu. Odhadovaná cena obrazu je přibližně 860 milionů dolarů. Obraz je trvale vystavený ve Francii v pařížském muzeu Louvre a skrývá v sobě mnoho záhad, nad kterými se zamýšlí mnoho badatelů, kteří si kladou otázku, jak jej Leonardo da Vinci vytvořil.

Muzeum každoročně přiláká miliony návštěvníků, z nichž většina přichází kvůli Moně Lise, proto stálý tok příjmů může být z dlouhodobého hlediska lukrativnější než jednorázová platba. Muzeum totiž považuje Monu Lisu za nenahraditelnou, a proto vynakládá své prostředky spíše na preventivní opatření k zachování portrétu než na drahé pojištění.

Leonardo da Vinci začal malovat Monu Lisu v roce 1503, a když v roce 1519 zemřel, byla ještě v jeho ateliéru. O totožnosti osoby, která byla Moně Lise reálnou předlohou, se vedou četné spekulace a debaty. Vědci a historici uvádějí řadu možností, včetně té, že se jedná o Lisu del Giocondo (rozenou Gherardini), manželku florentského obchodníka Francesca di Bartolomeo del Giocondo.

💡Tip: Zjistěte, jaké další obrazy patří mezi nejdražší na světě.

Automobil Bugatti La Voiture Noire

Cena: 18,7 až 19 milionů USD

Bugatti La Voiture Noire je nejdražší automobil na světě. S cenovkou několika milionů dolarů představuje kombinaci luxusu, výkonu a exkluzivity. Bugatti La Voiture Noire je jedinečný hyperautomobil vyrobený na oslavu 110. výročí založení značky Bugatti.

Vůz je vybaven motorem W16 o objemu 8,0 litru se čtyřmi turbodmychadly. Jeho jedinečný design vzdává hold vozu Bugatti Type 57 SC Atlantic a je známý svým výjimečným zpracováním a výkonem.

Proč je nejvzácnějším a nejexkluzivnějším ze všech moderních Bugatti? Protože byl vyroben pouze jeden exemplář. Je to vůz, který jistě nikdy nebudou vlastnit ani ti nejbohatší sběratelé automobilů, což jen zvyšuje jeho půvab a půvab značky Bugatti.

Díky svému vynikajícímu výkonu a síle dokázal La Voiture Noire sprintovat na 62 km/h za působivých 2,4 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti přes 248 km/h.

Automobil Bugatti La Voiture Noire
Automobil Bugatti La Voiture Noire | Zdroj: Bugatti.com

Koh-i-Noor diamant

Cena: 591 milionů USD

Slavný diamant, který původně zdobil indickou korunu, byl předáván mezi vládci a dnes je umístěn ve Velké Británii. 105karátový diamant Koh-i-Noor, jehož název znamená hora světla, je součástí koruny, která byla vyrobena pro britskou královnu Alžbětu, královnu matku, a podle jedné zprávy má hodnotu 591 milionů dolarů.

Diamant byl vytěžen v Indii a během koloniálního období Britové přinutili prince, který jej vlastnil, aby jim jej odevzdal spolu se vzdáním se nároku na pandžábský trůn. Od smrti královny Alžběty II. indická vláda požaduje, aby jí byl diamant vrácen. Někteří jej navíc považují za symbol koloniálního dobývání. Britská monarchie se snažila skandál potlačit omezením používání diamantu.

Diamant původně vážil 191 karátů, ale v roce 1852 byl královským klenotníkem Garrardem z Londýna přebroušen, aby se zvýšil jeho žár a lesk.

V souvislosti s přípravou korunovace Karla III. v roce 2023 se hodně diskutovalo o tom, zda bude diamant nosit jeho manželka, královna Camilla. Buckinghamský palác však oznámil, že Koh-i-noor se na obřadu objevovat nebude.

Koh-i-noor diamant na královské koruně
Koh-i-noor diamant na královské koruně | Zdroj: Quora.com

Šafrán

Cena: 5 000 USD

Šafrán, jedno z nejvzácnějších koření na světě. Je sladký a nezaměnitelně květinový, zakotvený v komplexní zemitosti, která se odráží v jeho chuťovém profilu.

Šafrán se sbírá ručně z květů krokusů, které kvetou jen asi šest týdnů na podzim každého roku. Oranžově červená vlákna z květů více než 170 000 krokusů musí být jemně sklizena, aby se vyrobila 0,5 kg šafránu.

Šafrán má silnou exotickou vůni a hořkou chuť a používá se k barvení a ochucení mnoha středomořských a asijských pokrmů, zejména rýže a ryb, a anglického, skandinávského a balkánského chleba. Je důležitou složkou polévky bujabéza.

Pěstuje se především v Íránu, ale také ve Španělsku, Francii, Itálii (na dolních výběžcích Apeninského pohoří) a v některých částech Indie. Jedná se o pracnou plodinu, při níž se z každého květu ručně sbírají tři stigmata, rozprostírají se na tácky a suší se nad ohněm z dřevěného uhlí pro použití jako potravinářské ochucovadlo a barvivo.

💡Tip: Chcete mít ve svém šatníku exkluzivní módní kousky? Přečtěte si o nejdražších módních značkách.

Existuje mnoho dalších fascinujících a vzácných předmětů, které bychom sem mohli zařadit. Určit, co je na světě nejdražší a nejvzácnější, je v konečném důsledku otázkou individuálního posouzení a závisí na tom, co pro daného člověka má největší hodnotu.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz