Domů » Nejdražší obrazy na světě: Za kolik se prodávají?

Nejdražší obrazy na světě: Za kolik se prodávají?

autor Michaela Bobková
0 komentářů
nejdražší obrazy na světě

Všichni známe umění především jako estetický a kulturní zážitek, který je pro nás osobní a nevyčíslitelný. Umělečtí kritici, sběratelé umění a také mnozí investoři však vědí, že výtvarné umění je mimo jiné i výhodnou finanční investicí. V dnešním článku se proto podíváme na nejdražší obrazy na světě, na to, kde se nacházejí, kdo je vlastní a hlavně jaká je jejich peněžní hodnota.

#10 Pablo Picasso – Alžírské ženy (1955)

Alžírské ženy jsou dílem nejznámějšího kubistického malíře Pabla Picassa. Jedná se o sérii 15 maleb se stejnou tématikou, přičemž nejdražší z uvedených maleb je právě ta poslední, takzvaná Verze O. Série obrazů byla původně inspirována dílem romantického malíře Eugène Delacroix s velmi podobným názvem – Alžírské ženy ve svém apartmá (1834). Touto sérií obrazů se Picasso pokusil zachytit svoji představu o Orientu.

Verze O této série byla vydražena v newyorském aukčním domě Christie’s za 179,4 milionu dolarů, přičemž si obraz zakoupil bývalý katarský premiér Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani.

nejdražší obrazy na světě - Alžírske ženy

#9 Rembrandt van Rijn – Přívěskové portréty Martena Soolmanse a Oopjen Coppit (1634)

V roce 1634 namaloval světoznámý holandský barokní malíř Rembrandt portréty Martena Soolmanse a jeho manželky Oopjen Coppit při příležitosti jejich svatby. I když je každý z portrétů naprosto individuální, už od jejich vzniku byly vždy vystavovány společně. Oba obrazy patří mezi nejdražší obrazy na světě a nejen při jejich vystavení, ale také při jejich prodeji byly vždy pokládány za jeden celek.

Původně tyto dva obrazy vlastnila rodina Rothschildů, dokud se je v roce 1877 nerozhodli prodat. Pařížský Louvre a nizozemské Rijksmuseum nezaváhaly při koupi těchto obrazů ani minutu, i když je oba obrazy dohromady stály 180 milionů dolarů. Muzea se dodnes střídají v jejich vystavování, přičemž jsou oba obrazy i nadále vystavovány společně.

nejdražší obrazy na světě - Přívěskové portréty Martena Soolmanse a Oopjen Coppit

#8 Mark Rothko – Č6 (FialováZelená a Červená) (1951)

Lotyšsko-americký malíř Mark Rothko vytvořil tuto abstraktní olejovou malbu v roce 1951. Tato malba nezobrazuje nic jiného než velké plochy barev, které jsou ohraničeny nejasnými a zamlženými stíny. Prodej této malby se uskutečnil v soukromí, přičemž se jeho kupcem stal ruský oligarcha Dmitry Rybolovlev. Ten obraz koupil za 186 milionů dolarů.

nejdražší obrazy na světě - Č. 6 (Fialová, Zelená a Červená)

#7 Gustav Klimt – Vodní hadi II (1907)

Vodní hadi II je netradičním dílem symbolistického rakouského malíře Gustava Klimta. Tato olejová malba tvorí druhou část série, které předcházelo dílo Vodní hadi I. Malba vyobrazuje přirozenou smyslnost ve formě ženských těl, která jsou ve vzájemném vztahu. S tímto obrazem se pojí rozmanitá historie, protože ji během druhé světové války ukradli a ukrývali nacisté. V roce 2013 se však malba opět vrátila do uměleckého povědomí, neboť její prodejní cena vzrostla až na 204 milionů dolarů. Od roku 2022 můžete malbu najít ve Van Gogh muzeu v Amsterdamu.

nejdražší obrazy na světě - Vodní hadi II

#6 Jackson Pollock – Číslo 17A (1948)

Jackson Pollock je abstraktní expresionistický malíř známý především malířskou technikou drip-painting. Tato technika se zakládá na stříkání nebo přímém kapání barvy na vodorovnou plochu plátna, což pak vytváří chaotickou barevnou strukturu. Malba Číslo 17A vznikla rok poté, co Pollock představil techniku drip-painting světu. Aktuálně tuto malbu vlastní investor David Geffen, který ji zakoupil za 218 milionů dolarů. Malbu však zapůjčuje Institutu umění v Chicagu, kde ji aktuálně můžete vidět.

nejdražší obrazy na světě - Číslo 17A

#5 Paul Gauguin – Kdy se vdáš? (1892)

Historie vzniku tohoto obrazu má svůj začátek v roce 1891, kdy se malíř Paul Gauguin vydal na Tahiti, kde se následně zamiloval nejen do tohoto ostrova, ale také do několika místních žen. Rok na to následně namaloval tuto olejovou post-impresionistickou malbu dvou žen, které sedí v nádherné přírodní krajině se zlatým zbarvením. Malba se prodala prostřednictvím soukromého prodeje za 229 milionů dolarů. Vlastník této malby není znám, nicméně se předpokládá, že si ji zakoupila zámožná katarská rodina.

nejdražší obrazy na světě - Kdy se vdáš?

#4 Paul Cézanne – Hráči karet (1892)

Mezi nejdražší obrazy na světě rozhodně patří Hráči karet od francouzského post-impresionisty Paula Cézanne. Karetní hra pro Cézanna představovala určitou fascinaci, kterou studoval do opravdu precizních detailů. Tato malba proto tvoří část ze série děl se stejnou tématikou, jejíž součástí jsou díla se stejnou kompozicí, ale s rozličným počtem osob, prostředím a velikostí plátna. Obraz dnes vlastní vládnoucí katarská dynastie, přičemž si jej zakoupila za 288 milionů dolarů.

nejdražší obrazy na světě - Hráči karet

#3 Willem de Kooning – Interchange (1955)

Nizozemsko-americký malíř Willem de Kooning je známým autorem abstraktního expresionismu. Jeho obraz Interchange se pohybuje v uměleckém povědomí především proto, že vyobrazuje tématickou změnu u autora, který přirozeně přešel z malování žen k malbám abstraktního městského prostředí. Díky inspiraci Franze Klinu začal Kooning využívat techniku rychlých pohybů, která je značně viditelná právě v tomto díle. V současné době kritici hodnotu tohoto obrazu odhadují až na 300 milionů dolarů, což ho nepochybně řadí mezi nejdražší obrazy na světě. Tento obraz aktuálně vlastní americký investor Kenneth C. Griffin.

nejdražší obrazy na světě - Interchange

#2 Leonardo da Vinci – Salvator Mundi (1500)

Pomalu se dostáváme k vrcholu tohoto žebříčku, na jehož druhém místě se nachází jeden z největších umělců všech dob – Leonardo da Vinci. Přestože dlouhá léta umělečtí kritici předpokládali, že se v případě Salvatora Mundiho jedná jen o kopii da Vinciho díla, v roce 2006 se obraz zrestauroval a díky charakteristickým rysům da Vinciho techniky vyšla najevo jeho pravost. Následně Londýnská národní galerie vystavovala tuto malbu aktivně 5 let a později došlo k její dražbě na aukci, kde ji za 450 milionů dolarů odkoupil princ Saúdské Arábie.

nejdražší obrazy na světě - Salvator Mundi

#1 Leonardo da Vinci – Mona Lisa (1505)

Nejdražším obrazem na světě je nejznámější dílo Leonarda da Vinciho, kterým je bez pochyb Mona Lisa. Celosvětově známá dáma s tajemným úsměvem, která už desetiletí tvoří nedílnou součást pařížské galerie Louvre, má podle expertů nevyčíslitelnou hodnotu. I přes tento přívlastek jsme však schopni její číselnou hodnotu odhadnout na základě pojištění, které bylo na dílo uzavřeno. Vezmeme-li v úvahu všechny inflace od roku 1962, kdy byla tato malba pojištěna, její dnešní hodnota činí 860 milionů dolarů.

nejdražší obrazy na světě - Mona Lisa

💡 Tip: Pokud tě zaujal tento článek, rozhodně ti doporučujeme i náš žebříček TOP 15: Nejbohatší země světa + původ jejich úspěchu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz