Existuje několik důvodů, proč nepotřebujete nějaký film vidět znovu. Jedním z důvodů může být to, že to byl takový brak, že jste měli co dělat, abyste daný snímek dokoukali. Dalším důvodem může být to, že Vás film natolik zasáhl, že další shlédnutí pro Vás není nutné. Anebo Vás natolik upoutá, že si jej pustíte znovu, anebo jen určité části. Právě nejlepší psychologické filmy jsou tímto typem snímků.
Čím to je, že nás psychologické filmy tolik poutají? Že nás jsou schopni zasáhnout natolik, že si pocity, které jsme při jejich shlédnutí měli, pamatujeme, jako bychom se na film dívali včera (a přitom to může být již několik, či dokonce desítky let). Film obecně je médiem, které člověka do sebe vtahuje podobně, jako například divadlo. A právě psychologické filmy člověka vtahují do děje nejvíce. Člověk se často sám zamýšlí nad dějem ve filmu. Může si pokládat i takové otázky jako: ,Co bych udělal já?’ nebo ,Co bych si myslel o tomto konání já?’.
Mnoho takových a jiné další otázky nás napadají při sledování filmů s psychologickou zápletkou. Často se jedná o sledování myšlenky zločince. O hledání sebe sama. Pokud si chcete o něco usnadnit toto hledání, či svůj život, mrkněte na náš článek. Někdy i mi sami jsme zaskočeni vývojem děje. Nejčastěji se u psychologických filmů vyskytuje psychologický thriller. Jedná se o spojení psychologického filmu a thrilleru. Společnými znaky jsou: témata pojednávající o lidských rovinách, tělesných prožíváních a duševních procesech v kombinaci s napětím.
Tip: Přečtěte si také článek, jak se naučit rychle italsky nebo o fenoménu sugar daddyho.
Obsah článku
Nejlepší psychologické filmy
V našem článku Vám přinášíme ty nejlepší psychologické filmy všech dob. Najdete zde filmy jak staršího data vydání (až rok 1960), ale také filmy z nedávných let (2010). Nebylo úplně jednoduché pro Vás vybrat těchto sedm filmů. Po dlouhém debatování jsme se v redakci shodli právě na těchto snímcích.
SEDM (1995)
Americký thriller Sedm (v anglickém originále Se7en nebo Seven) byl natočen v roce 1995 a režíroval ho David Fincher. Film byl nominován na Oscara. V hlavních rolích se představili Brad Pitt a Morgan Freeman. Původně to tak být ale nemělo. Role detektiva Millse byla nejprve nabídnuta Denzelu Washingtonovi, který ji odmítl s tím, že film je až příliš temný a děsivý (poté svého rozhodnutí litoval). Také role Morgana Freemana neměla být na začátku jeho. Fincher si vybral pro roli agenta Somerse Al Pacina. Ten také roli odmítl.
Film popisuje příběh dvou detektivů, kteří vyšetřují sérii vražd, inspirovaných sedmi smrtelnými hříchy. Celý film je protkán číslovkou sedm. Čísla na domech v úvodu filmu začínají číslicí sedm. Metronom detektiva Somerseta ťukne sedmkrát. Osudová zásilka je doručena v 7:07 a jméno John Doe má také sedm písmen. Film Sedm jistě patří mezi nejlepší psychologické filmy všech dob.
PSYCHO (1960)
Film Psycho byl natočen v roce 1960. Režíroval jej celosvětově známý režisér Alfred Hitchcock. Ten se inspiroval románem Roberta Blocha. Po vzniku tohoto filmu se objevil jeden unikát. Pokud je film napsán podle knižní předlohy, často je knižní předloha mnohem kvalitnější a propracovanější, než-li filmové zpracování. U tohoto filmu to bylo naopak. Kniha je oproti filmové verzi mnohem slabší (rozhodně tedy nepatřila mezi nejprodávanější knihy).
Film vypráví příběh Marion. Marion je mladá žena, která uloupí svému zaměstnavateli větší obnos peněz, a poté prchá z města. Na noc se při útěku zastaví v motelu. To se jí však stane osudným, neboť je v motelu zavražděna. Dalším dějem filmu je řešení této záhadné vraždy. Do pátrání se zapojují sestra Marion Lila a její milenec Sam. Lili pátrání po zmizelé sestře stojí téměř život. Kdo je tajemným vrahem její sestry Marion?
PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM (1975)
Přelet nad kukaččím hnízdem je snímkem pocházejícím z roku 1975. Je to americký film, ale jeho režisérem byl český rodák Miloš Forman. Film byl natočen podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Hlavní roli si v tomto filmu fantasticky zahrál Jack Nicolson. Původními adepty na roli McMurphyho měli být James Caan, Marlon Brando nebo Gene Hackman. Film byl nominován celkem na devět Oscarů. Proměnil jich nakonec pět . Mimo jiné Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Jack Nicolson) a Oscar za nejlepší režii.
Film vypráví příběh, který se odehrává v psychiatrické léčebně. Profesionální karetní hráč Randall Patrick McMurphy hraje pomateného, aby se vyhnul vězeňskému trestu. Těší se na to, že si bude užívat klid a pokojný život v léčebně. Tato jeho představa je narušena praktikami despotické zdravotní sestry Mildred Ratchedové, která oddělení vládne pevnou rukou. McMurphy se snaží apatické muže probudit k životu. Jeho dalším plánem je útěk z léčebny s jedním spoluvězněm. Podaří se mu to? Nebo zůstane navždy uvězněn v léčebně?
ČERNÁ LABUŤ (2010)
Dalším filmem, který patří mezi nejlepší psychologické filmy, je snímek Černá labuť. Jedná se o americký film režiséra Darrena Aronofského. V hlavních rolích tohoto veleúspěšného a kontroverzního filmu vystupovali Natalie Portman, Vincent Cassel a Mila Kunis. Film získal jednoho Oscara a to Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Natalie Portman). Natalie Portman se začala na roli v tomto snímku připravovat již rok před samotným natáčením. Říká, že běžně cvičila i patnáct hodin denně a na konci natáčení byla na pokraji svých sil. Film Černá labuť může být pojata i jako trochu temný motivační film o síle mysli.
Psychologický thriller Černá labuť se odehrává v prostředí newyorského baletu. Hlavní hrdinkou je balerína Nina, která zasvětila tanci celý svůj život. Velkou roli v jejím životě hraje matka Erica, se kterou Nina bydlí. Erica je bývalá primabalerína. Její taneční sny se zcela nenaplnily, a tak alespoň podporuje svou dceru. Celý příběh se odehrává v souvislosti s novou premiérou Labutího jezera. Nina má nahradit dosavadní primabalerínu. Jenomže na scéně se objevuje nová balerína Lily (v podání Mily Kunis). Jak tento boj o hlavní roli dopadne? Stane se z Niny opravdová černá labuť?
SPALOVAČ MRTVOL (1969)
Ano i československý film Juraje Herze z roku 1968 může patřit mezi nejlepší psychologické filmy všech dob. Dokladem kvalit tohoto filmu je i navržení na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 1969 (do nominace se bohužel nedostal). Na katalánském mezinárodním filmovém festivalu byl oceněn za hlavní roli ve filmu Rudolf Hrušínský ml. Ocenění zde získal i Stanislav Milota za nejlepší kameru. Film Spalovač mrtvol patří mezi tzv. trezorové filmy (tj. filmy, které zakázal komunistický režim).
Hlavním hrdinou tohoto filmu je zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl. Film je natočen podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Celý děj se soustředí na psychologii hlavní postavy. Na začátku je pan Kopfrkingl spořádaný otec od rodiny. Na konci filmu se z něho stává zdeformovaný vrah své milované rodiny, příslušník NSDAP. Co přimělo obyčejného zaměstnance krematoria, aby se změnil ve zrůdu?
KLUB RVÁČŮ (1999)
Snímek Klub rváčů byl v době svého vydání označen kritiky za nejkontroverznější snímek. Kultovním snímkem se stal až vydáním filmu na DVD. Režisérem tohoto snímku je David Fincher, který jej natočil podle románu Chucka Palahniuka z roku 1996. Hlavní role obsadily Brad Pitt, Edward Norton a Helena Bonham Carter. Fincher je znám svým sugestivním zobrazováním násilí ve filmech. Ani Klub rváčů není výjimkou.
Hlavní postava filmu On (Jack) má problémy se spánkem. Není spokojený se svým životem. Připadá mu, že je jeho život naprogramovaný společností, bez jakékoliv spontánnosti a emocí. Začne tedy navštěvovat skupinová sezení s lidmi, kteří jsou vážně postiženi. Parazituje na jejich utrpení a to se pro něj stává lékem na nespavost. V tu chvíli do jeho života vstoupí další dva lidé. Někteří tvrdí, že se režisér tímto snímkem vysmívá. Otázkou zůstává komu?
MLČENÍ JEHŇÁTEK (1991)
Posledním snímkem, který podle nás patří mezi nejlepší psychologické filmy je film Mlčení jehňátek. Je to americký thriller režiséra Jonathana Demma natočený podle stejnojmenné knižní předlohy od Thomase Harrise. Film byl oceněn pěti Oscary, mimo jiné za nejlepší film a nejlepší herecké výkony v podání Jodie Foster a Anthony Hopkinse. Spousta herců odmítla roli Dr. Hannibala Lectera. Byli to například Robert De Niro, Jack Nicolson nebo Jeremy Irons. Poté co Irons film shlédl, prohlásil, že je rád, že roli odmítl. Řekl, že roli Dr. Lectera by nikdo nezahrál tak dobře, jako právě Anthony Hopkins.
Příběh vypráví o pátrání agenty FBI Clarice Starlingové, která se snaží chytit sériového vraha Buffalo Billa. Nadřízený agent Crawford posílá agentu Starlingovou za jiným sériovým vrahem. Dr. Hannibalem Lecterem, přezdívaným “Hannibal – kanibal”. Dr. Lecter vždy po svých vraždách zkonzumoval kousek své oběti. Podaří se agentce Starlingové navázat úspěšný kontakt s Dr. Lecterem, který je mimochodem psychiatr? Pokud ano, jakou cenu za to agentka Starlingová zaplatí?
Jaké jsou podle Vás nejlepší psychologické filmy všech dob? Jsou to stejné snímky, jako jsme vybrali my, anebo mezi Vaše oblíbené patří nějaké jiné? Napište nám svůj názor do komentářů. Pokud jste nějaký z výše představených psychologických filmů neviděli, tak neváhej a pusťte si je v dobrém rozlišení a s kvalitním zvukem. Zážitek rozhodně stojí za to!