Domů » TOP 9: Největší světové burzy, kde se točí peníze

TOP 9: Největší světové burzy, kde se točí peníze

autor Patrik Pilous
0 komentářů
newyorská burza největší na světě

Burzy cenných papírů jsou srdcem globálních finančních trhů a slouží jako platformy, kde investoři nakupují a prodávají akcie veřejně obchodovaných společností. Samozřejmě dnes se již menší investoři dostanou ke kapitálovým trhům jednoduše díky online brokerům nebo jiným investičním platformám. V ČR je oblíbené například XTB nebo eToro.

Tyto burzy hrají klíčovou roli ve světové ekonomice a jejich tržní kapitalizace slouží jako klíčový ukazatel jejich významu a vlivu. V tomto blogu se budeme zabývat deseti největšími burzami na světě podle tržní kapitalizace a faktory, které přispívají k jejich úspěchu.

1. Newyorská burza cenných papírů (NYSE), USA – 24,3 bilionu USD

Newyorská burza cenných papírů (NYSE) je největší burzou na světě podle tržní kapitalizace. Sídlí ve Spojených státech a její tržní kapitalizace činí ohromujících 24,3 bilionu dolarů. NYSE je známá svou dlouhou a bohatou historií, která sahá až do roku 1792, kdy byla založena na Wall Street. Newyorská burza však byla oficiálně založena až 8. března 1817 jako druhá nejstarší burza ve Spojených státech (po burze ve Philadelphii. Dnes na ní sídlí některé z nejvýznamnějších světových společností, včetně gigantů jako Apple, Microsoft a Berkshire Hathaway.

Úspěch newyorské burzy lze přičíst přísným požadavkům na kótování, silnému regulačnímu rámci a celosvětovému uznání. Poskytuje domácím i mezinárodním společnostem platformu pro získávání kapitálu a zviditelnění se před širokou investorskou základnou.

2. NASDAQ, Spojené státy americké – 20,13 bilionu dolarů

Burza NASDAQ, která se rovněž nachází ve Spojených státech, je druhou největší burzou na světě s tržní kapitalizací 20,13 bilionu USD. Na rozdíl od NYSE, která je známá svým tradičním obchodním parketem, NASDAQ funguje elektronicky a specializuje se na technologické a internetové společnosti. Na burze NASDAQ jsou kótovány některé ze světových technologických gigantů, jako je Amazon, Google (Alphabet), Activision Blizzard, AMD a Facebook (Meta Platforms).

Úspěch burzy NASDAQ je úzce spjat s růstem technologického sektoru a její schopností přilákat inovativní a rychle rostoucí společnosti. Díky své elektronické obchodní platformě je oblíbený mezi technologickými startupy a společnostmi usilujícími o rychlou expanzi.

3. Šanghajská burza cenných papírů (SSE), Čína – 6,93 bilionu USD

Čínská Šanghajská burza cenných papírů (SSE) je třetí největší burzou na světě a může se pochlubit tržní kapitalizací ve výši 6,93 bilionu USD. SSE hraje klíčovou roli v čínském hospodářském růstu a je klíčovou hnací silou finančního rozvoje země. S pokračujícím rozvojem čínské ekonomiky se na burze SSE kótuje stále více společností, což přitahuje domácí i zahraniční investory.

K vzestupu SSE přispěl růst čínské střední třídy a její rostoucí účast na akciovém trhu. Kromě toho snaha vlády o reformu a otevření finančních trhů přilákala globální investory, kteří chtějí získat expozici vůči rostoucí čínské ekonomice.

4. EURONEXT (ENX), Evropa (Paříž) – 7,1 bilionu USD

EURONEXT je největší burzou cenných papírů v Evropě a čtvrtou největší burzou na světě s tržní kapitalizací 6,42 bilionu USD. Působí v několika evropských zemích včetně Francie, Belgie, Nizozemska, Irska, Itálie a Portugalska. EURONEXT poskytuje společnostem z různých odvětví platformu pro přístup na kapitálové trhy.

Úspěch EURONEXTu lze přičíst jeho rozmanité nabídce kotací a jeho schopnosti sloužit jako brána pro společnosti, které hledají přístup k evropským investorům. Vzhledem k tomu, že se finanční prostředí v Evropě stále vyvíjí, zůstává EURONEXT významným hráčem v regionu.

euronext

5. Japonská burza cenných papírů (JPX) – 5,63 bilionu USD

Japonská burza cenných papírů (JPX) je pátou největší burzou na světě s tržní kapitalizací 5,63 bilionu dolarů. Japonsko má dobře zavedenou ekonomiku s mnoha celosvětově uznávanými společnostmi v odvětvích, jako je automobilový průmysl, elektronika a finance. Mnoho z těchto společností je kótováno na burze JPX, včetně společností Toyota, Sony a SoftBank.

Úspěch JPX úzce souvisí s ekonomickou stabilitou Japonska a jeho pověstí centra inovací a technologického pokroku. Poskytuje domácím i zahraničním investorům platformu pro účast na dynamickém japonském akciovém trhu.

6. Burza cenných papírů v Šen-čenu (SZSE), Čína – 4,67 bilionu USD

Burza cenných papírů v Šen-čenu (SZSE) je jednou ze dvou hlavních čínských burz, jejíž sídlo se nachází v Šen-čenu. Byla založena v roce 1990, zaznamenala značný růst a je známá svým zaměřením na technologické a inovativní společnosti. Tržní kapitalizace SZSE činí přibližně 4,67 bilionu USD, což z ní činí jednu z největších burz na světě.

Hraje klíčovou roli v čínském hospodářském rozvoji a poskytuje platformu pro nově vznikající technologické společnosti, které na ní mohou získávat kapitál a rozšiřovat své aktivity.

7. Hongkongská burza cenných papírů (SEHK) – 4,19 bilionu dolarů

Hongkongská burza cenných papírů (SEHK) je důležitým finančním centrem v Asii a s tržní kapitalizací přibližně 4,19 bilionu dolarů patří mezi největší burzy na světě. Strategická poloha Hongkongu a silný regulační rámec z něj učinily preferovanou destinaci pro mezinárodní společnosti, které chtějí získat kapitál prostřednictvím kotací. Burza SEHK slouží čínským i globálním společnostem jako brána k přístupu k investorům v Asii i mimo ni.

8. Národní burza cenných papírů (NSE), Indie – 3,26 bilionu USD

Národní burza cenných papírů (NSE) je největší indickou burzou cenných papírů a může se pochlubit tržní kapitalizací ve výši přibližně 3,26 bilionu dolarů. Byla založena v roce 1992 a hrála klíčovou roli při modernizaci indických finančních trhů a zvyšování účasti investorů. NSE je známá svou elektronickou obchodní platformou a nabízí různorodé finanční nástroje, včetně akcií, derivátů a burzovně obchodovaných fondů (ETF). Je klíčovým hráčem v indickém příběhu růstu, protože poskytuje společnostem platformu pro získávání kapitálu a investorům pro obchodování s cennými papíry.

9. London Stock Exchange Group (LSE), Velká Británie a Itálie – 3,10 bilionu USD

Skupina London Stock Exchange Group (LSE) je jednou z nejstarších burz na světě, jejíž historie sahá až do roku 1801. S celkovou tržní kapitalizací přibližně 3,10 bilionu dolarů působí LSE ve Spojeném království i v Itálii. Je známá svým mezinárodním dosahem a rozmanitými kotacemi společností z různých odvětví, včetně financí, energetiky a technologií. Skupina LSE hraje klíčovou roli při usnadňování přeshraničních investic a je klíčovou finanční institucí v Evropě.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz