Domů » Eva Řeháková: Investování mě okouzlilo v zahraničí

Eva Řeháková: Investování mě okouzlilo v zahraničí

autor Patrik Pilous
0 komentářů
investování pro holky

Eva je zakladatelkou projektu Investování pro holky.cz. Snaží se ukázat holkám a ženám v ČR, jak vzít své finance do vlastních rukou a budovat finanční nezávislost. Inspiraci i první zkušenosti v této oblasti načerpala, když pracovala jako freelancer v zahraničí a ze všech stran slyšela “Bitcoin”.

“Ženy u nás investují jen minimálně, a to je podle mě škoda. Proto s nimi sdílím své zkušenosti a ukazuji, že dlouhodobé investování nemusí být tak náročné. “

Eva Řeháková

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu Evo?

Mít kolem sebe ty správné lidi. Každý z nás pracuje trochu jinak, pro mě osobně je velmi důležité cítit podporu ve svém blízkém okolí. 

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?

Pracovala jsem jako marketér pro různé firmy, ale až po založení vlastního projektu jsem zjistila, jaké je dělat to opravdu srdcem. Takže za mě je tou největší školou vlastní podnikání.

V jaké oblasti marketingu jsi pracovala? 

Pracovala jsem v oblasti online marketingu, hlavně se zaměřením na content a sociální sítě.

TIP: Přečtěte si také rozhovor s Janem Štrbáňem, který podniká v oblasti správy sociálních sítí.

Jako freelancer nebo v agentuře? Ponechala jsi si ještě nějaké klienty?

Začínala jsem jako copywriter a manažer sociálních sítí v agentuře MarketUP. Pak jsem začala cestovat a našla si vlastní klienty. Vždy jsem se snažila mít jednoho, maximálně dva větší klienty, taková ta práce pro 5 různých firem mi přijde na zblbnutí.

Mým posledním klientem byla například kosmetická značka RECLAR z Jižní Koreji, kde jsem rok pracovala jako marketing manažer pro Evropu a starala se o vše kolem marketingu. Nedávno jsem marketingové spolupráce ukončila, abych se mohla soustředit na svůj projekt.

Jak jsi se dostala k investování?

Dříve jsem žila hodně na cestách a pohybovala se mezi cestovateli z různých koutů světa. Řada z nich, především tedy mužská část, neustále mluvila o investování. Mě to zaujalo a začala jsem se o to téma zajímat. Postupem času jsem se prokousala ke své první investici. 

V té době mi také došlo, že žen investorek je jako šafránu. Chápala jsem i proč. Proniknout do toho světa investorů, který byl plný technikálií a složitých investičních pojmů, nebylo jednoduché. A tak jsem si řekla, že to pro ostatní ženy zjednoduším.

Eva Řeháková investování
Pracovala jsem v marketingu

Jaké vidíš tři hlavní trendy v investicích?

✔️ Velkým trendem je v současné době udržitelné investování, i mezi ženami. Ty jsou obecně zaměřené na ekologii a udržitelnost, a to se podepisuje i do jejich způsobu investování. Nejde jim jen o to vydělat co nejvíce, ale i co svou investicí podporují. 

✔️ Hodně lidí investuje do ETF fondů. Díky těm je možné investovat s menším úsilím a lepší diverzifikací. Člověk nemusí podrobně analyzovat každou firmu jako při investování do konkrétních akcií. Navíc oproti klasickým podílovým fondům jsou levnější a mají často i lepší výkon, což dlouhodobí investoři oceňují.

✔️ Řada lidí přichází na chuť právě dlouhodobému investování. Mladí lidé jsou dnes velmi nezávislí. Nechtějí se spoléhat na stát ani na nikoho jiného. Uvědomují si, že pokud vezmou finance do svých rukou, můžou vybudovat v řádu desítek let zajímavé bohatství. A vidina pasivního příjmu je pro ně lákavá. Nepochybně na tom má podíl i zvyšující se počet investorů z řad běžných lidí, kteří o investování veřejně mluví. Dělají ho tak přístupnější.

Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Na Instagramu ze zahraničních autorů například Ramit Sethi.

Z českých pak Teorie peněz od Matúše Kuchálika, který má i skvělý podcast se stejným názvem. 

Na Youtube mě teď hodně baví vtipně zpracovaná videa, plná informací, od Investiční brambory.

Samozřejmě můžete sledovat i můj profil na Instragramu @bestlife_eva, kde mluvím o finanční nezávislosti a investování.

A jakou investici do 1000 Kč považuješ jako svou nejlepší a jakou celkově?

Do 1000 Kč to byla určitě některé z knih o finančním mindsetu a investování. Například můžu uvést knihu zmíněného Ramita Sethiho: I will teach you to be rich

Celkově bylo pro mě nejlepší investicí asi cestování. Právě na cestách jsem poznala, že existuje i něco jiného než jen být placená za hodinu práce. Že i peníze mohou pracovat pro mě. Na cestách jsem se začala v tomto odvětví vzdělávat a následně i investovat. 

Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka?

Dokážu se vcítit do lidí a pochopit, co přesně potřebují. Snažím se komunikovat co nejvíce otevřeně, čtenářky mi důvěřují a já nechci jejich důvěru zklamat. Myslím si, že v citlivé oblasti, jakou jsou osobní finance, je to potřeba. A hlavně tam ta důvěra hodně chybí. 

Některé věci si beru příliš osobně a nechám se zbytečně stresovat kritikou. Pracuji na tom, hodit to za hlavu, ale je to pro mě náročnější.

Jaké máš denní rituály a návyky, které bys doporučila a jakých se naopak chceš zbavit?

Ráno obvykle 10 minut medituji, ne úplně každý den, ale třeba 4× do týdne. Pomáhá mi to získat odstup od denních starostí a nad řadu věcí se povznést. 

Pravidelně chodím na procházky, ideálně ráno a pak ještě navečer. Denně se snažím ujít minimálně 10 tisíc kroků. Nezdá se to, ale při home office je docela snadné nemít dostatek pohybu. 

Pracuji aktuálně na tom, abych se alespoň dvě hodiny před spaním a hodinu po probuzení nedívala na mobil. Celkové potřebuji omezit čas strávený nad displejem. 

Jak se ti daří nedívat se do displeje a co děláš za aktivity tyto tři hodiny?

Večer místo telefonu si třeba čtu, většinou na Kindle, protože je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si koupit knihu.

Dvě hodiny před spaním jde telefon do flight módu a zůstává tak až do rána. Ráno medituji a chodím na procházku, u čehož poslouchám podcasty (ty si předem vždy stáhnu), abych nemusela být online.

Co bys vzkázala svému mladšímu já?

Neboj se jít do nových, neprobádaných věcí. Pokud nevíš, jak na to, tak se zeptej. Žádný dotaz není příliš hloupý, když ti odpověď může pomoci posunout se o krok dále.

Rychlé otázky a odpovědi

1/ Nejoblíbenější citát?

„Pokud se narodíš chudý, není to tvá chyba. Pokud zemřeš chudý, je to tvá chyba.“ 
Bill Gates

2/ Nejoblíbenější aplikace?

Podcast Addict, Serenity, Twilight.

3/ Kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala? 

Siddhártha – Hermann Hesse

4/ Kolik hodin průměrně denně pracuješ?

Průměrně aktuálně asi těch 8–9. Někdy méně, někdy zase pracuji i o víkendu, ale to se snažím dělat jen věci, které mě opravdu baví a dostávají do flow. 

5/ V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?

Cca 22:30 – 6:30. 

6/ Do jakých třech akciových titulů bys doporučila dnes investovat?

Člověk by měl vždycky investovat do věcí, kterým rozumí. Osobně se snažím investovat do firem, kterým dlouhodobě věřím. 

7/ Velmi zjednodušeně – Bitcoin nebo nemovitost? 

Dobře vybraná nemovitost, která přináší cashflow.

Zkusím to ještě jednou. Do jakých titulů bys doporučila investovat?

Nerada doporučuji přímo konkrétní tituly, protože si každý musí rozhodnout, co mu sedí do portfolia. Ale když už jsem zmínila to udržitelné investování, tak sama investuji například do firmy NextEra Energy, která se zaměřuje na zelenou energii.

Na svém blogu jsem také publikovala článek o tom, do jakých zelených firem může člověk investovat. Dále mi osobně dává smysl mediální společnost Comcast, do které rovněž investuji. Pokud ale člověk neví, do jaké společnosti investovat, věřím, že mu klidně postačí nějaké širší ETFko. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz