Domů » Trading je pro každého, není to o vzdělání z VŠ

Trading je pro každého, není to o vzdělání z VŠ

autor Patrik Pilous
0 komentářů
trading příběh investora

Nějaký čas již investujete, rozumíte trhu a nyní přemýšlíte o tom, že zkusíte trading? XTB přináší rozhovor s úspěšným traderem, který na platformě xStation obchoduje. Jaké jsou hlavní nástrahy a na co dát pozor? Tentokrát na otázky odpověděl pan Radek, úspěšný trader a investor, zaměřující se na akciové indexy, komodity a technologické tituly.

Obsah článku

Co Vás přivedlo k obchodování?

Chtěl jsem něco vlastnit, něco řídit, ale nemám vysokoškolské vzdělání, což mi bránilo v realizaci tohoto mého snu v zaměstnání. Navíc samotné obchodování mě vždy bavilo. Často hledám výhodné ceny a porovnávám zboží na internetu, například při skládání nového PC. Trading je samozřejmě mnohem víc komplexní, ale základní myšlenka je v zásadě stejná. Takže jsem se to jednoho dne prostě rozhodl zkusit. Od té doby je obchodování na finančních trzích součástí mého života.

Můžete popsat svůj obchodní styl a na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Své portfolio rozděluji na investiční a tradingové. V investičním potroliu se zaměřuji hlavně na akcie. Jsem zastánce stock pickingu, mám ale i ETF. Při výběru akcií do mého portfolia mě nejvíce zajímá konkurence v daném sektoru a také kvalita produktu, který daná společnost vyrábí/nabízí. Velmi důležitý je pro mě příběh dané firmy a její plány do budoucna. Pokud jsou ty plány reálné, začnu řešit cenu samotné akcie.

V tradingu zkouším různé obchodní styly a strategie. Snažím se hlavně čerpat informace od jiných zkušených traderů a to vše pak zakomponovat do mého obchodního stylu pro co nejlepší výsledek. Vzdělávání v tradingu nikdy nekončí, je tedy důležité neustále na své strategii pracovat. Rád obchoduji například akciové indexy nebo některé komodity.

Můžete popsat, jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu nebo kdy z něj vystoupíte, a jaké faktory zvažujete?

Abych byl vůbec ochotný do trhu vstoupit, musím nejdřív zhodnotit makroekonomickou situaci, tedy výšku úrokových sazeb, míru inflace, atd. U určitých intrumentů také hraje velkou roli sezónnost a vždy je potřeba brát v potaz cenu, zda je daný instrument překoupený nebo přeprodaný. Částečně se spoléhám i na různé reporty, například CoT (Commitments of Traders).

Samotné stanovení vstupní a výstupní ceny je vždy problém. Pokaždné záleží na specifické situaci. Často pomáhá třeba porovnání historických cen s aktuální situací.

Jak důležité je podle Vás mít dobře definovaný obchodní plán pro Váš celkový úspěch a jak své plány vyvíjíte?

Bez dobrého obchodního plánu je podle mého názoru dlouhodobě úspěšný trading prakticky nemožný. Jak jsem zmínil dříve, já se snažím nasbírat co nejvíce informací z trhu a od ostatních traderů. V tomto oboru člověk musí být připraven na cokoliv.

Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu, a jak se snažíte snižovat ztráty?

V případě mého investičního portfolia akcie a ETF držím i ve ztrátě, pokud se nezměnila myšlenka, se kterou jsem tyto aktiva kupoval. V případě, že má investiční teze stále platí, cenový pokles beru jako příležitost k nákupu a často své pozice ještě rozšiřuji. Zde hraje velkou roli hlavně makroekonomická situace.

U tradingu je taková situace složitější. Vzhledem k pákovému efektu si člověk nemůže dovolit vysedávat ztráty tak, jako u investec. V určitých případech se i zde rozhoduji přikoupit. Tady je ale velmi důležitý risk management. Ztrátové pozice uzavírám i v červených číslech. Člověk může mít správnou tezi, ale trhy se občas prostě chovají iracionálně. Než riskovat vymazání velké části účtu, je lepší připsat si nižší ztrátu a zkusit to znovu jindy.

Jakou roli hraje technická analýza ve Vašem obchodování a jaké nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Technická analýza určitě hraje v tradingu důležitou roli. Osobně nejvíc používám MACD, Stochastic oscillator, RSI a Bollinger bands. Ze zkušenosti ale vím, že žádný indikátor nefunguje tak, jak bych si přál. Ideální indikátor bohužel neexistuje, člověk by se tedy neměl na žádný z nich přehnaně spoléhat.

Dokázal byste popsat nějaký nedávný obchod, který jste provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stojí?

Nedávno jsem začal shortovat (sázet na pokles) cukr. Jeho cena se pohybovala na historických maximech. Očekával jsem pokles, navíc nemusím za tento obchod platit swapové body. Zatím můj plán vychází skvěle. O tomto tradu ale přemýšlím v rámcí týdnů až měsíců. Uvidíme tedy, jak to dopadne.

Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky a jaké metriky používáte k hodnocení svého úspěchu?

Já osobně toto nijak zásadně neřeším. Vím, že mnoho traderů si vede například deník svých obchodů a retrospektivně je pak analyzují. Pro někoho to může být určitě nápomocné, já ale preferuji zaměřovat se hlavně na mé aktivní pozice a budoucí možnosti.

Jak se vypořádáváte s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší a jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Opakuji si důvody, proč jsem otevřel pozici a přemýšlím nad jinými variantami, které by změnily můj pohled na věc. Pokud se z tohoto úhlu pohledu nic nezměnilo a má teze stále platí, není důvod cokoliv na dané pozici měnit.

Co považujete za největší výzvy, kterým obchodníci na trzích dnes čelí, a jak se těmto výzvám přizpůsobujete?

Dnešní doba je specifická v tom, že máme na dosah ruky více informací a možností, než kdy předtím. Zásadní myšlenka ale zůstává stále stejná — překonat průměr trhu. Sám se snažím hlavně dlouhodobě překonávat indexy S&P 500 a NASDAQ.

Dokážete identifikovat momenty, které způsobily, že jste začal chápat, jak by trading měl fungovat? A co Vás nasměřovalo tím správným směrem?

Asi každý musí dostat za uši, aby pochopil, že na štěstí se nehraje. Pro laika nahlížejícího na trading zvenčí se to může zdát triviální. Jednoduše nakoupím dole a prodám nahoře. Když potom nováček trading reálně zkusí, zjistí, že to tak není. Většina z nich přijme ztrátu a pole tradingu zase rychle opustí. Zlomový moment ale je, když se i po prvních ztrátách rozhodnete zůstat a začnete na svých obchodních dovednostech opravdu pracovat.

Podle čeho podle Vás pozná obchodník, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno?

Je potřeba silný žaludek a člověk musí být připraven i prohrát. Žádný trader nemá jen ziskové obchody. To, jak se stavíme ke ztrátám, rozhoduje o tom, zda jste dobrý nebo špatný trader.

Měl byste nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky?

Začněte s opravdu malými částkami, ideálně s mikro lotem a mějte trpělivost. Začátky jsou vždy nejtěžší, ale pokud se člověk přes tuto propast dostane, trading a investice mají poteciál Vám změnit život.

Pokud Vás téma tradingu zajímá, obchodování je u XTB možné bezplatně vyzkoušet na testovacím účtu. Vše bez nutnosti nahrání finančních prostředků.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz