Domů » Kamila Černá: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Kamila Černá: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Kamila Černá

Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny – tímto heslem se řídí výživová expertka Mrg. Kamila Černá, která pomáhá (nejen) ženám dostat svůj vztah ke stravě i sebe sama do pořádku. V rozhovoru prozradila, co ji vedlo k tomu, aby se věnovala tomu, jak zařídit, aby výživa přestala působit ženám tolik potíží, s jakými problémy dokáže klientům pomoci a co ji v životě posouvá vpřed ke splnění si svých snů.

1. Co Vás vedlo k tomu, abyste se věnovala výživovému koučinku?

Nejprve můj vlastní zájem o výživu a životní styl společně s touhou posouvat a vzdělávat nejen sebe, ale i ostatní k tomu, aby žili spokojený a naplněný život.

2. Jaké nabízíte služby a co mohou klienti očekávat a naučit se?

Své služby dělím na individuální a skupinové spolupráce. V rámci individuálních spoluprací nabízím konzultace = ty klienti využívají buď jednorázově, ale častěji na pravidelné bázi. Procházíme společně jejich jídelníček, životosprávu, suplementaci a nastavení ve vztahu k jídlu, stanovíme cíle, ale především kroky a konkrétní body, jak těchto cílů postupně dosáhnout.

Výživový koučink je pak dlouhodobou formou spolupráce, při které klientky vedu k vyváženému stravování a zdravému vztahu k jídlu. Součástí jsou individualizované podklady (nejčastěji forma jídelníčku, suplementačního plánu, týdenních úkolů k rozvoji a další), pravidelné konzultace, komunikace, reporty a podpora.

Moc ráda pracuji i se skupinami, což má zase úplně jinou dynamiku – teď například chystám Workshop Vyživená pro ženy, mám za sebou vedení skupinového on-line programu a do budoucna bych ráda tuto vzdělávací sekci postupně rozšířila.

3. Co klienti nejčastěji řeší v rámci výživy?

Mou specializací je propojení výživy a ženského zdraví a poruchy příjmu potravy. Nejčastěji se na mě tedy obrací klientky, které řeší problematický vztah k jídlu, ztrátu menstruace, plodnost, výživu při mateřské, chaos v jídelníčku a rodinné stravování.

4. Jaké máte výsledky s klientkami/klienty?

Troufám si říct, že dobré. Snažím se každého svého klienta vnímat individuálně, dobře definovat cíle spolupráce a přizpůsobit podobu celého průběhu na míru konkrétním potřebám. Výsledkem jsou klienti, kteří získají dostatek informací o výživě a naučí se rozumět svému tělu, naplnit jeho potřeby a používat při stravování vlastní intuici tak, aby se cítili dobře a nebyli nadále nuceni dodržovat jakákoliv pravidla, která jim ve stravování přináší víc škody než užitku.

Kamila Černá
Pozitivní přístup k životu přináší ovoce

5. Jaké jsou tři hlavní trendy Vašeho oboru?

Řekla bych, že se do popředí konečně dostává intuitivní stravování, respekt k vlastnímu tělu (ženy se začínají více zajímat o to, jak se cítí, než o to, jak vypadají) a větší komplexnost = výživa totiž není „jen o jídle“, ale o propojování všech souvislostí, které definují celkový výsledek. Hodně se mluví také o významu mikrobiomu.

6. Jakou investici (ať už finanční, nebo časovou) považujete za nejlepší?

Určitě investice do vzdělávání a rozvoje – to je investice časová i finanční, ale stojím si za tím, že se nám vždycky vrátí zpátky. Hlavně jakmile člověk nahlédne do tohoto oboru, zjistí, že se má se neustále co učit.

7. Co je podle Vás klíčový faktor úspěchu?

Co se týká podnikání ve výživě? Autenticita, empatie, schopnost předávat informace srozumitelnou formou, najít si svou specializaci.

8. Co považujete jako přelomové milníky v životě i v podnikání?

Určitě moment, kdy jsem se stala mámou – tam cítím velkou čáru mezi tím, co bylo a co se děje nyní. To definovalo jak osobní, tak pracovní život. Za mě velmi pozitivně. V podnikání to byl covid, kdy jsem začala s podcastem a tvorbou na sociální sítě, dále určitě moment, kdy jsem dala výpověď v práci a časem i rozhodnutí stát pouze na vlastních nohou a rozjet podnikání ve výživě na vlastní triko.

9. Jaké máte denní rituály/návyky, které byste doporučila a jakých se naopak chcete zbavit?

Miluju klidná rána. Nevadí mi vstát dřív, abych nemusela spěchat a mohla se v klidu připravit, dát si snídani a začít den. Snažím se jíst v klidu a vědomě v průběhu celého dne = to bych doporučila naprosto všem. Máme doma obecně dost pravidelný režim, což mi vyhovuje a s dítětem to ani jinak nejde. Dny mají jasný řád a mně se v tom dobře funguje. Nemám moc ráda chaos. Chtěla bych trávit méně času na telefonu – tam mám určitě co zlepšovat.

10. Co byste vzkázala svému mladšímu já?

Dělej to, co tě baví, dělej to poctivě a výsledky se dostaví. Dávej větší důraz tomu, jak se cítíš, než tomu, jak vypadáš.

11. Na co se od Vás klienti mohou těšit do budoucna?

Ráda bych otevřela více možností pro další vzdělávání – kurzy, webináře, workshopy. Cítím v této oblasti velký zájem ze strany klientů a mně osobně dává tato cesta do budoucna velký smysl.

12. Mimo jiné jste maminkou ani ne ročního dítěte – jak zvládáte skloubit práci s mateřstvím a rodinou?

Je to právě díky dobrému plánování. Máme s manželem i mými rodiči rozvrh, kdy všichni víme, co nás v daném týdnu čeká a jak musíme přizpůsobit logistiku. Vše, co jde, dělám s malým, a když pracuju, nebo mám chvilku pro sebe, většinou spí nebo tráví čas s manželem či babičkou a dědou. Pracovní kapacitu mám nastavenou do takové míry, abychom byli všichni spokojení a jsem připravená ji kdykoliv přizpůsobit podle potřeb syna. Tím, že jsem se rozhodla pracovat, jsem si vědomá toho, že nezvládnu všechno a říkám si o pomoc tam, kde mi to dává smysl (např. pomoc s úklidem domu).

Zdraví začíná mimo jiné i zdravým vztahem k jídlu

Stručné odpovědi:

A ještě rychle pět stručných otázek:

Nejoblíbenější citát?

Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny.

Nejoblíbenější jídlo?

Pečivo – pistáciový croissant.

Kniha, která Vás v životě nejvíc inspirovala?

Tenkrát mě před pár lety velmi pozitivně inspirovala kniha Margit Slimákové Velmi osobní kniha o zdraví.

Nejoblíbenější aplikace?

Instagram.

Koníček, u kterého si odpočinete?

Cestování.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz