Domů » Tým snů: Jak sestavit, řídit a motivovat

Tým snů: Jak sestavit, řídit a motivovat

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Motivace tým

Udržet stálou motivaci zaměstnanců je výzvou pro každého manažera nebo majitele firmy. Motivovaný tým je však produktivní tým, takže se vyplatí investovat čas a úsilí do toho, aby byli vaši zaměstnanci spokojení.

Připravili jsme pro vás přehled nejefektivnějších způsobů, jak udržet motivaci a morálku vašich zaměstnanců.

Vyhněte se mikromanagementu

Pokud chcete, aby vaši zaměstnanci zůstali motivovaní, měli byste se vyhnout mikromanagementu. Mikromanagement zaměstnanců budí dojem, že jim nedůvěřujete. Triviální příklad: Hraje váš zaměstnanec nejlepší online kasina pro české hráče a vy ho neustále kritizujete? Pokud je ze strany šéfa kritizováno jednání, zaměstnanci se nebudou cítit oceněni a motivováni ke své práci.

Mikromanagement také způsobí, že zaměstnanci budou mít pocit, že jim neustále koukáte přes rameno. Časem se tak vytvoří tým s neustálou paranoiou a nelibostí a s nedostatkem sebedůvěry a produktivity.

Umožněte svým zaměstnancům samostatnost a práci s vlastními nápady, i když máte jasnou představu, jak to uděláte vy sami. Je lepší dát jim pocit zodpovědnosti za jejich činy a pak je konstruktivně kritizovat, než je zcela izolovat od osobního růstu.

Jako manažer můžete být zmateni a často vás vaši zaměstnanci mohou překvapit novými pracovními dovednostmi, o kterých jste ani nevěděli. Pokud veškerou práci vykonává pouze jeden mozek, vaše firma nikdy nebude schopna překvapit spotřebitele nebo konkurovat na trhu.

Systémy odměn pro zaměstnance

Systémy odměn by měly být nedílnou součástí každé organizace, která se snaží udržet motivaci svých zaměstnanců. Nemusí však být předvídatelné.

Vytvářejte interaktivní hry a výzvy, které odpovídají osobní dynamice vašeho týmu. Musíte poznat každého svého zaměstnance zvlášť a skutečně pochopit, co ho pohání. Odtud můžete podpořit produktivitu zajímavými způsoby, které je skutečně motivují.

Pokud například víte, že váš tým je plný soutěživých osobností, vytvořte žebříček a každý týden nebo měsíc určete vítěze. Pokud jste tým kreativních lidí, vytvořte zábavné a vizuální způsoby, jak oslavit úspěchy na pracovišti.

Důležité je také poskytnout skutečné a významné uznání těm, kteří trvale dosahují výsledků a tvrdě pracují. Potřebují vědět, že jejich úsilí něco znamená.

Pochopit jejich aspirace

Jednoznačným způsobem, jak motivovat své zaměstnance, je aktivní zájem o jejich osobní cíle a snahy. Zjistěte, jaké jsou jejich sny a ambice, a najděte způsob, jak je začlenit do své pracovní rutiny.

Ze svých zaměstnanců vytěžíte maximum, pokud je jejich práce bude skutečně bavit. Ukažte, že jim chcete pomoci realizovat jejich osobní aspirace, a vytvořte jim skutečné příležitosti k prezentaci a rozvoji jejich talentu.

Měli byste se také snažit připravit jasnou cestu k pokroku. Motivací je snaha o něco lepšího. Nejlepším způsobem, jak udržet motivaci zaměstnanců, je ukázat jim, že existují jasné milníky, kterých mají dosáhnout.

Sdílejte svou vášeň

Nedostatek energie u zaměstnanců je jedinou vstupenkou k potlačené motivaci. Vaším úkolem jako manažera je přinášet do práce nadšení a energii. Pokud vám na podnikání nezáleží, proč to děláte?

Oslavujte úspěchy a zdůrazňujte důležitost učení se z neúspěchů. Ať už děláte cokoli, nikdy nedovolte, aby se nízká morálka rozšířila do celého týmu.

Relax – klíč ke kvalitní práci

Nejlepší a nejmotivovanější týmy pracují jako rodina. Abyste takovou kulturu vytvořili, musíte se svými zaměstnanci strávit nějaký čas bez práce od devíti do pěti.

Společenské akce vám a vašim zaměstnancům nejen pomohou vypustit páru, ale také vytvoří jedinečnou příležitost k upřímným a otevřeným diskusím mimo kancelářské formality. Tyto interakce mohou často zlepšit celkovou komunikaci a zvýšit důvěru zaměstnanců.

Musí být pevný

Spokojený tým je schopný tým a je důležité být přátelským manažerem. Měli byste však svým zaměstnancům připomenout, že existují důležité standardy kvality a služeb, které je třeba dodržovat.

Jedná se o důležitý aspekt motivace zaměstnanců, protože vzbuzuje vzájemný respekt, povzbuzuje je k úspěchu a zabraňuje sebeuspokojení.

Mentorování na pracovišti

Pokud chcete udržet motivaci svých zaměstnanců, je důležité dbát na jejich individuální potřeby. V tomto případě může být přidání dalších zdrojů velmi důležité. Využívání mentoringu na pracovišti je pro zaměstnance důkazem, že se aktivně zajímáte o jejich dobrou náladu a pomáháte jim podávat co nejlepší výkony.

Přečtěte si také o zlomeném srdci nebo o tom, co si vzít na pohovor.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz