Domů » Co je úspěch? + 7 tipů, jak ho dosáhnout

Co je úspěch? + 7 tipů, jak ho dosáhnout

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak dosáhnout úspěchu a co to je?

Úspěch. Chceme ho dosáhnout všichni. Mnoho lidí se za ním žene celý život a někomu “štěstí” jednoduše přeje. Každý ho však vnímáme úplně jiným způsobem, nedá se definovat jednou jedinou možností. Každý si za slovíčko úspěch dosazujeme něco jiného. V tom právě tkví variabilita a krása úspěchu – každý se považuje za úspěšného z jiného důvodu a v jiné situaci. Poznáte rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem? A jak ho jednou provždy dosáhnout?

Co je to úspěch? Pro každého něco jiného.

Jak už jsme si řekli, za úspěch považuje každý něco jiného. Některé znaky úspěchu jsou samozřejmě typické a celá společnost je tak nějak uznává jako normu. Většinou se jedná o finanční úspěch nebo jisté společenské uznání. Najdeme však mnohem více možností, jak se stát úspěšným člověkem.

Finanční úspěch

Nejčastěji se míra úspěchu řídí částkou na vašem bankovním účtu. Dosáhnutím stanoveného finančního obnosu můžete získat pocit, že jste překonali určitou metu, kterou jste si vytyčili. Ve společenských kruzích samozřejmě platí: Čím více, tím lépe. Proto se velmi často stává, že se tato pomyslná meta neustále vzdaluje a navyšuje. To, co by vám před časem stačilo, dnes již nestačí.

Pokud se však nenecháte ovlivnit tlakem okolí a zkrotíte také vlastní ego, určitá míra finančního úspěchu určitě není na škodu. Zajistit sebe a vlastní rodinu, dopřát si kvalitní jídlo, mít střechu nad hlavou a podobně. To vše by mělo být cílem každého z nás.

Dále je vhodné budovat si finanční nezávislost pomocí správného investování, zajistit si tzv. železnou oporu pro horší časy nebo důchodový věk a v ideálním případě si vytvořit i pasivní příjem a dostatečnou finanční rezervu.

Teď ale trochu mícháme více podob finančního úspěchu. Pojďme si představit ty čtyři hlavní formy.

 1. Spotřebitel. Jedná se o člověka, který vydělává hodně peněz a je úspěšný. Peníze ale velmi rychle utrácí za požitky, dovolené, auta a další statusové věci. U těchto lidí je téměř jedno, kolik budou vydělávat, jelikož zvládnou téměř vždy vše utratit. Užívají si úspěch teď a tady. Někteří vypadají úspěšně, ale často je svírají půjčky.
 2. Hromadič. Druhý finančně úspěšný hromadí peníze. Je to takový strýček Skrblík. Má rád na svém kontě tučnou sumu. Peníze bere jako cíl, nikoliv jako prostředek.
 3. Investor a budovatel. Úspěšný člověk, který hodně pracuje a kupuje si za své peníze statky, které mu dále vydělávají peníze. Je velmi aktivní a dokáže své bohatství úspěšně rozmnožovat.
 4. Finančně nezávislý. Cílem posledního typu finančně úspěšného člověka je někdo, kdo nechce hromadit o moc více, než dokáže spotřebovat. V počátku ale tvrdě pracuje a následně si užívá své peníze a pracuje již velmi málo. Soustředí se ovšem na to, aby byl finančně svobodný a zabezpečený.

Každý hledá štěstí v jiné formě. Toto jsou jen ideály/typy, které můžete pozorovat ve finančně úspěšných lidech.

Sláva a společenské postavení

Dalším častým měřítkem úspěchu bývá určité společenské postavení. Každý z nás přirozeně tíhne k tomu, někam patřit. Zařadit se do určité společenské skupiny může představovat pro mnohé z nás znak úspěchu. Někdo se vidí v pozici uznávaného právníka, umělci usilují o roli ve filmu nebo prodaný obraz v galerii a jiní by zase rádi patřili mezi smetánku podnikatelů.

Rodina na prvním místě

Určitý typ lidí (většinou žen) považuje za úspěch spokojenou a šťastnou rodinu, pro kterou obětují cokoliv na světě. Tito lidé většinou tíhnou k tomu, najít si životního partnera a založit s ním rodinu. Více než kariéra nebo peníze je pro ně přednější předat hodnotový systém svým dětem a vychovat je ve spokojeném prostředí.

Kariérní žebříček

Ani kariéru nemůžeme vynechat jako typ úspěchu. Často se pojí s finanční stránkou věci, ale i samotný kariérní žebříček může některé lidi lákat. Jednou z možností je usilovat o co nejvyšší pracovní místo ve firmě nebo společnosti, druhou možnost představuje vidina postavení na vlastní nohy pomocí podnikatelské činnosti.

Zdraví jako priorita života

I zdravý životní styl vedoucí k celoživotnímu zdraví představuje určitou formu úspěchu. Především o tuto rovinu by měl usilovat každý z nás, jelikož bez zdraví se nehneme ani v těch ostatních úrovních. Paradoxně však bývá zdraví často přehlíženo a nikdo jej za úspěch nepovažuje, hledí na něj spíše jako na samozřejmost.

Jaké jsou rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi?

Úspěch je velmi individuální

Samozřejmě se nemusíme soustředit pouze na jednu rovinu života, ale usilovat o své cíle můžeme hned v několika rovinách najednou. Jedná se o velmi individuální záležitost. Pro někoho znamená úspěch shozená kila, pro dalšího překonání zlozvyku a jiný se celý život honí za vidinou milionáře.

Díky tomu se můžeme každý považovat za úspěšného v jiném bodě svého života a někteří také vůbec. Záleží, zda se spokojíte s maličkostmi a přetvoříte je v důležitou hodnotu života nebo zda se nikdy s žádným (i sebelepším) výsledkem nespokojíte.

7 tipů: Jak se stát úspěšným?

Zajímá vás, jak skutečně dosáhnout úspěchu? Postup se samozřejmě bude lišit v závislosti na vytyčeném cíli. Avšak určité tipy platí pro jakoukoli rovinu života, ve které se rozhodnete uspět. Vyzkoušejte následující rady.

 1. Najděte svůj talent – nesnažte se jít proti svojí přirozenosti. Raději se soustřeďte na to, co vám doopravdy jde a v čem se lišíte od ostatních. Umíte skvěle komunikovat? Nebo vynikáte v nějakém sportu či jiné činnosti? Najděte svůj talent a využijte jej pro svůj stanovený cíl.
 2. Opřete se do toho, co vás skutečně baví – když se věnujeme činnosti, která nás skutečně baví, čas utíká rychleji, jednotlivé kroky nám jdou sami od sebe a najednou jsme v cíli ani nevíme jak. Máte za cíl zhubnout přebytečná kila? Vyberte si sport, který vás bude bavit a vařte tak, aby vám skutečně chutnalo. Rádi byste vybudovali úspěšnou firmu? Zvolte obor, který vám bude dávat smysl a vaše podnikání brzy přinese kýžené ovoce.
 3. Problémy přeměňujte na příležitosti – nestavte se neustále do role oběti, které druzí (stát, kolegové, rodina, partner, škola, …) hází klacky pod nohy. Přeměňujte překážky v příležitosti. Není žádným tajemstvím, že nejúspěšnější podniky a osobnosti vyrostly v době nepřízně.
 4. Soustřeďte se na cíl – neodbočujte ze své cesty, i když se její konec zdá v nedohlednu. Efektivně se soustřeďte na svůj cíl. Stačí se každý den přiblížit alespoň o kousek a výsledky se brzy dostaví.
 5. Hledejte harmonii a spokojenost – mezi honbou za abstraktní vidinou úspěchu a skutečnou spokojeností je tenká hranice. Vaším nejdůležitějším cílem by měla být harmonie a spokojenost v životě. Dovedete se radovat z maličkostí? Nebo se neustále soustředíte pouze na to, co ještě nemáte? Budete s tímto přístupem vůbec někdy v cíli?
 6. Pevná vůle = základ úspěchu – budou chvíle, kdy to budete chtít vzdát nebo alespoň polevit. V tu chvíli by vás měla podržet vaše pevná vůle. K jejímu budování můžete využít stálý režim, motivační techniky nebo třeba oporu ostatních.
 7. Investujte do sebe – ať už se jedná o různé seberozvojové kurzy, semináře či workshopy nebo o jinou formu celoživotního vzdělávání, investice do vás samotných a do vaší budoucnosti se vám mnohonásobně vyplatí. Úspěšní lidé se ve směs shodují, že nejlepší, co můžete pro svůj vlastní úspěch udělat, je vzdělávat se a investovat peníze i čas do sebe.
Jak se na problém dívají úspěšní lidé?

Neexistuje žádný zaručený recept na úspěch. Každý si svoji cestu musí prošlapat vlastními kroky, takže se nesoustřeďte na to, co dělají ostatní a “zaručeně to funguje”. Inspirace samozřejmě není na škodu, poučit se z chyb ostatních taktéž ne. Ale nesnažte se okopírovat postup ostatních a srovnávat se s nimi. Každý máme vlastní život a můžeme jej naplnit vlastním potenciálem.

Jednou z nejhorších strategií, kterou můžete zvolit je srovnávání s ostatními. Nepomůže vám to ani s vaším sebevědomím, ani s úspěchem samotným. Do určité míry vás to možná namotivuje, ale z dlouhodobého hlediska se nejedná o efektivní cestu. Nadšení rychle opadne a hnát se za úspěchem kvůli ostatním vám nijak nepomůže. O úspěšný život byste měli vždy usilovat hlavně kvůli sobě. Tato motivace je totiž nejlépe udržitelnou a i ten pocit, který se dostaví po zdolání cíle, vypadá úplně jinak. A především opravdu stojí za to.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz