Domů » Veronika Velehradská: Stojí za to riskovat a vystoupit z komfortní zóny

Veronika Velehradská: Stojí za to riskovat a vystoupit z komfortní zóny

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
veronika velehradská

Veronika Velehradská se věnuje provázení žen, přírodním rituálům a seberozvoji. K její cestě patří přírodní spiritualita, rituály a propojení s Matkou Zemí. Je vyhledávanou lektorkou a mezi jejími specializacemi můžete nalézt: kineziologii, aromaterapii, rodinné konstelace, Bachovy esence, ekoterapie, ženské kruhy, šamanské léčení či třeba Soulrealignment. Jak se k tomu všemu dostala a co plánuje do budoucna, nám prozradila v rozhovoru.

1. Jaká byla vaše cesta k alternativním terapiím? Můžete popsat, čemu všemu se věnujete?

Moje cesta k alternativním terapiím nebyla zlomová, po nějaké konkrétní situaci, kterou život přinesl, tak jak to často popisují nejrůznější ženy a vlastně i muži, ale spíš bych řekla plynulá a přirozená. Vždy jsem cítila velikou lásku k přírodě a vnímala ji jako moudrou učitelku, jako místo, kde se cítím opravdu doma, plně sama sebou. A tak když přišly měsíčky a začala jsem trpět silnými menstruačními bolestmi, obrátila jsem se právě tam. Moje gynekoložka navrhla předepsání hormonální antikoncepce, kterou jsem sice začala užívat, ale bolesti neustoupily. Kdybych věděla to, co vím dnes, vůbec bych se do toho nepouštěla. Ale beru to jako důležitou zkušenost na mé cestě.

A tak jsem si v 15 letech místo zobání ibalginu začala sama sbírat nejrůznější bylinky podle starých herbářů a zkoušet, co dokáží. K tomu se na českém trhu objevila knížka o Přírodní magii od Scotta Cunninghama, která odstartovala něco, co už jsem dlouho cítila někde uvnitř sebe, ale nedokázala to slovy popsat a vyjádřit – mou cestu přírodní spiritualitou, prodchnutou rituály, oslavami kola roku a hlubokým propojením s Matkou Zemí

A pak následovaly další a další kroky na mé cestě, které vše ještě rozvíjely a doplňovaly – studium kineziologie, institut aromaterapie, výcvik v rodinných konstelacích, semináře o Bachových esencích, ekoterapie, ženské kruhy, Škola pro průvodkyně, kde jsem se stala lektorkou, rituál zavinování, šamanské léčení a Soulrealignment… Dnes všechny metody kombinuji podle toho, co je pro mé klienty třeba. Každá metoda má své silné stránky, ale také slabá místečka, která se dají vyplnit něčím dalším.

2. V čem přesně spočívá váš přístup a co účastníky ve svých kurzech a sezeních učíte?

Můj přístup spočívá především v hledání příčin vztahových problémů, situací, které se nám v životě opakují, nejrůznějších traumat a jejich vyčištění, odblokování a přepsání novým funkčním vzorcem. Pracuji individuálně, nejraději jeden na jednoho a nebo v malých komorních skupinkách, kde můžeme jít velmi do hloubky a ponořit se v bezpečném prostoru do svého nitra.

Také mám moc ráda dlouhodobější spolupráci, protože vím, že za jedno sezení není možné obsáhnout vše, co se nám v životě stalo nebo děje, a že různá témata jsou jako cibule, kdy odlupujeme jednu slupku za druhou, než se dostaneme k jádru. 

Důležité pro mě je, aby moji klienti odcházeli s konkrétními výstupy a technikami, které můžou aplikovat do svého každodenního života. A aby se naučili, jak si můžou pomoci sami. A už mě nepotřebovali. 

Ústředním tématem kolem kterého se vše, co dělám, točí, je návrat zpátky k sobě, ke své jedinečnosti, autenticitě, opravdovosti, práce s vnitřním dítětem, poslušnou holkou nebo rebelkou, rodovými liniemi a také sebeláska – jak dát sama sebe na první místo, stát ve své síle, vyživit se, být vnitřně spokojená a naplněná a díky tomu moci svým darem (každý ho máme) pomáhat úplně přirozeně svému okolí. 

Velmi často také pracuji se ženami, které přišly o miminko nebo jim zemřel někdo blízký, protože i to je součástí mého osobního příběhu. Po porodu mi zemřela první dcera. A půl roku jsme s rodinou pečovaly o mou maminku, která nakonec zemřela na rakovinu doma ve své posteli obklopená svými blízkými .

A také provázím ženy při nejrůznějších důležitých přechodech v jejich životech – vracíme se s společně k zážitku první menstruace při rituálu menarché return, provázím je předporodními a předsvatebními rituály, rituálem uvítání miminka, poporodním zavinováním, ale i rituály při stěhování, změně práce nebo celkově svého životního stylu a poslání, a také při posledních rozloučeních. 

Velmi ráda pracuji venku, v přírodě a spolu s mým mužem tvoříme projekt Spojeni s přírodou, kde učíme, jak se propojit s přírodou a jejími rytmy a jak navázat na tradice našich předků.

3. Čeho byste chtěla dosáhnout a jaké jsou vaše cíl do budoucna?

Moc bych si přála, aby se vrátily přechodové rituály do běžné společnosti. Aby každá žena i muž měly možnost procházet důležitými životními fázemi s podporou a ne o samotě po vzoru vše musím zvládnout sama nebo sám a říci si o pomoc je projev slabošství. Miluji, když se vytvoří silný ženský kruh, kde se ženy navzájem podporují a jedna druhou povzbuzují, aby každá z nich mohla rozkvést, plně se projevit a aby bylo kde sdílet nejrůznější témata, která se nás všech týkají – ať už je to poslání, menstruace, sexualita, hojnost, mateřství apod. 

A veliký potenciál vidím v mužsko-ženských kruzích, které do budoucna s mužem opět plánujeme. Jen co nám to děti dovolí. Moje vizi ideálního světa je svět, kde všichni dělají to, co je ze srdce baví, a díky tomu to dělají pečlivě, s láskou a v hojnosti a také s respektem a úctě k Zemi a přírodě.

veronika velehradská

4. Jaké jsou vaše nejnovější projekty? 

Úplnou novinkou jsou vědomé pobyty pro ženy na Kanárských ostrovech (momentálně na Tenerife a Gran Canaria). Kde se kloubí právě téma sebelásky (dovolit si to, jen a jen pro sebe, jet sama bez rodiny), poznání ducha ostrova – sopek, oceánu, mlžného pralesa a silových míst, rituály, ženský kruh a také seberozvoj.

A dalším velkým krokem, který se nám podařil po letech plánování uskutečnit, je roční Druidský výcvik na živo, který pořádáme s mým mužem. Začíná v květnu. Moc se na něj těším, protože se budeme pomocí nádherných šamanských praxí, rituálů a dalších technik propojovat s přírodou, silou všech 4 živlů a skrze ně více poznávat sami sebe a hledat svá silová zvířata, rostliny, propojení s předky apod.

5. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Některé z nich jsem už zmínila – umírání a smrt mé maminky doma v kruhu blízkých, ztráta první dcery, a také četba knihy o přírodní spiritualitě. Dalším důležitým mezníkem bylo rozhodnutí odejít z neziskového sektoru, kde jsem byla finanční ředitelkou a později i ředitelkou organizace, která pečovala o lidi s mentálním postižením, a kde to pro mě bylo velmi srdcové, pracovala jsem s úžasným kolektivem lidí, kteří mě nesmírně obohatili a dodnes jim děkuji za důvěru, kterou ve mně vložili a za všechny zkušenosti, které jsem tam nasbírala.

S tím se pojí i stěhování přes celou Českou republiku na místo, kde jsme s mužem nikoho neznali a neměli tu ani rodinu, ale cítili jsme volání a jsem velmi vděčná za to, že jsme ho vyslyšeli. Dnes bydlíme ve starším domě, který rekonstrujeme, hned u lesa, s nádherným výhledem do kraje a hektarovou permakulturní zahradou s ovocným sadem. Naše druhá dcera se narodila už tady. 

Pak je to určitě mateřství, které přináší každodenní radosti, ale také výzvy. No a samozřejmě podnikání. Vůbec samotné rozhodnutí jít na volnou nohu, ve chvíli kdy jsem byla těhotná, stěhovali jsme se na nové místo a podepisovali hypoteční smlouvu. A rozhodnutí vstoupit s naším projektem Spojeni s přírodou do online světa a udělat osvětu o rituálech a přírodních rytmech a tradicích našich předků v podobě různých online kurzů, ale i kongresů, které sledovalo více než 3000 lidí.

6. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Silné rozhodnutí. Vyslyšení volání svého srdce a duše. Důvěra v to, že stačí udělat jeden krok a vesmír se spojí, aby nám pomohl. Stojí za to riskovat a zkusit to, vystoupit z komfortní zóny.

Jak říká jedna má učitelka, stejné kroky vedou, ke stejným výsledkům. Pokud si v životě chceme vytvořit něco nového, znamená to vystoupit z komfortní zóny, překonat strach a všechny vnitřní sabotéry a postupovat krok za krokem za svou vizí. K tomu ale musíme mít silné proč. A to mít stále na paměti.

A když víme, že nové akce, činy, vedou k nepohodlí, a že je to jen ukazatel toho, že děláme opravdu něco nového a máme před sebou své proč, je to jednodušší. 

Vždy si v takových chvílích připomínám, že lidé na sklonku životu litují toho, co neudělali, ne toho, co udělali.  

7. Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Snadno mi jde přímá práce s klienty, ženské kruhy, rituály, ale i natáčení videí pro online kurzy. Vždy se dostanu do flow a stačí ho jen následovat. Také mi nedělá problém si vše zorganizovat, naplánovat, hlídat si termíny, dodržet vše, co je domluveno. Mám přirozené organizační schopnosti.

To, co je pro mě ale stále výzvou, je marketing. Vyhradit si na něj dostatek času, vše správně popsat, aby se klient mohl rozhodnout, jestli je služba/kurz/seminář opravdu pro něj. Vytvářet různé verze stejného sdělení. Sociální sítě. A také grafika. Ale v tom vnímám krásný prostor pro spolupráci s někým dalším. 

veronika velehradská

8. Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?

Najít si jako průvodkyně svou jedinečnost, své dary a svolávat ženy (klientky), které to mají podobně. A vědět, že konkurence neexistuje, protože jsme každá jedinečná.

Kloubit online obsah s offline. Být stále vidět.

Neustále se vzdělávat.

9. Koho byste doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Moc ráda sleduji Lucii Harnošovou, se kterou i velmi ráda spolupracuji. Protože otevírá prostor pro to, co je možné a pro to, že je to možné pro každého, kdo se rozhodne v oblasti ženství, poslání, podnikání, sebelásky, hojnosti cokoli změnit.

Také mě moc baví Divoženka v kuchyni a její recepty a nápady, jak obohatit kuchyni o nejrůznější chutě, bylinky a sběr různých plodů, rostlinek a hub.

10. Jaké denní rituály doporučujete? A čeho byste se naopak chtěla zbavit?

Moc mi pomáhá se každý den po probuzení správně naladit. Někdy zapaluji svíčku se záměrem, jindy vyšlu krátkou motlitbu k Matce Zemi, zapálím svíčku za své předky, vyjdu ven a nadechnu se čerstvého vzduchu a nechám na sebe dopadnout sluneční paprsky apod.

Večer si dávám prostor pro sebereflexi a vděčnost, než jdu spát děkuji, za vše, co v životě mám, a díky tomu usínám s krásným pocitem. A během dne si dávám min. půl hodinky na procházku o samotě po lese za každého počasí. Ta mi pomáhá se vracet zpátky k sobě a také se zazdrojovat.

A čeho bych se chtěla zbavit? Ranního brouzdání po sociálních sítích.

10. Co byste vzkázala svému mladšímu já?

Ať se nebojí a jde do všeho naplno. Že všechno dobře dopadne a není co ztratit.

11. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Jakákoli investice do vzdělávání – výcviků, kurzů, seminářů. A také vše, co se týká sebepéče. Abych mohla pečovat o druhé, musím být opečovaná já, proto si moc ráda dopřávám nejrůznější masáže, seberozvojové semináře, terapie i pro sebe.

12. Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Moc ráda bych vytvořila ucelený program pro ženy – cestu života. Nabídla další vědomé pobyty na různá místa po Evropě, ale i v ČR. Chtěla bych dál spolutvořit s mým mužem mužsko-ženské semináře a kruhy. A dotáhnout Školu přírodní spirituality.

V neposlední řadě také opravit náš dům, aby vznikl krásný prostor pro pořádání seminářů. 

A mým velikým snem je mít koně – jen tak pro radost, ale i pro vědomou práci s nimi. 

Stručné odpovědi:

1, Nejoblíbenější citát?

Když nestíháš, zpomal.

2, Nejoblíbenější autor?

Petr Wohlleben

3, Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?

Je pro mě velmi těžké vybrat jen jednu. Tak vyjmenuji ty, které mi přišly teď hned na mysl: 13 klanových matek, Kurandera, V jiném rytmu, Pokojný bojovník, Přírodní magie, Živá tradice druidů, Rudý měsíc

4, Nejoblíbenější aplikace?

PlantNet – pro rozeznávání bylin po celém světě

5, Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Procházka přírodou a spontánní tanec.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz