Domů » Co je to cyklus ženy?

Co je to cyklus ženy?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
4 menstruační fáze ženy za měsíc

Dnešní doba funguje na principu patriarchátu. To znamená, že současné životní tempo vyhovuje zejména mužům. Žena není od přírody nastavená na stejný způsob jako muži. I když je rovnost pohlaví opravdu důležitá, přesto si všichni jistě uvědomují, že muži a ženy se zkrátka v určitých oblastech budou vždy odlišovat. Děje se tak například i v pracovní sféře, protože muži pracují spíše lineárně, kdežto u opačného pohlaví existuje určitý cyklus ženy, takže se jejich schopnosti pravidelně proměňují.

Současná společnost přináší úžasné možnosti pro úspěch mužů i žen. Ovšem aby žena mohla naplno využít svůj potenciál, musí nejprve porozumět sama sobě. Ženy jsou od přírody cyklické. Měsíční cyklus ženy znamená mnohem více, než se může naprvní pohled zdát a lze ho velmi efektivně využívat pro svůj prospěch ve všech oblastech (i těch pracovních).

Cykličnost se nachází všude kolem nás

Cykly a všelijaké rytmické vzorce přirozeně najdete ve všech aspektech života a planety. Jen se rozhlédněte kolem sebe – přílivy a odlivy, fáze měsíce, roční období, střídání dne a noci, světla a tmy atd. Cykly obnovují a ovlivňují všechny živé bytosti. I když se pravidelně mění, přináší nové začátky, ale i jistoty.

Když se ženy synchronizují se svým tělem, sladí se zároveň i do něčeho většího, než jsou ony samy. Začnou chápat, ovládat a především respektovat svou vlastní osobní povahu a biorytmus. Zkrátka získají mocnou zbraň, kterou mohou využít pro celkově efektivnější způsob života.

Ženy, zkuste si to usnadnit a kráčejte s přirozeným tokem svého těla, a ne stále proti němu. Důvěřujte samy sobě a nenechte si diktovat od ostatních, jak by měl váš život vypadat. Akorát tak bojujete proti své přirozenosti, potlačujete své potřeby a zbytečně se tak ochuzujete o svou vnitřní sílu.

Co znamená cyklus ženy?

Jak již bylo výše řečeno, ženské tělo přirozeně funguje v cyklické rytmu, který se pojí s všemi známým menstruační cyklem. Ten trvá přibližně stejně dlouho, jako oběh Měsíce kolem Země, tedy 28 dní. Samozřejmě každá žena to má trochu jinak, zdravý cyklus by se měl ideálně pohybovat v rozmezí 21–35 dní u dospělé ženy.

Během menstruačního cyklu žena prochází 4 hlavními fázemi. Pokud pochopí každou z nich, tak se snadno naladí na tělo tak, aby opravdu vnímala, co v danou chvíli potřebuje. Poté může využít svůj aktuální potenciál a sílu na maximum.

Možná chvíli potrvá, než si žena uvědomí své změny nálad a produktivity v rámci svého cyklu, ale jakmile se začne pozorovat a přijme tuto svou ženskou stránku a cyklickou povahu, začne vnímat, že dokáže fungovat velmi efektivně ve všech oblastech svého života.

menstruace
Cyklus ženy se skládá ze 4 fází, z nichž každá poskytuje jiné výhody

1. Reflektivní fáze (menstruační) – zima 

První fáze cyklu nastává počátečním dnem menstruačního krvácení (pozor, ne špinění) a trvá zhruba 3 až 5 dní cyklu, ale za normální se považuje až 7 dní.  Ženské tělo se čistí a zbavuje neoplodněného vajíčka a jiných nepotřebných nečistot.

V těchto dnech žena běžně pociťuje větší únavu, nedostatek energie a nachází se v celkovém útlumu. Některé ženy prožívají bolesti spojené s menstruací a vesměs všechny potřebují více klidu. Kvůli tomu právě často propadají pocitům selhání, protože nejsou tak výkonné, jak se od nich očekává.

Tato fáze se často přirovnává k zimě, neboť má velmi podobnou povahu jako žena v reflektivní fázi. Příroda i ženy potřebují načerpat sílu na další začátek (jaro) a vytvořit prostor pro vše nové a svěží. Pokud si ženy dopřejí trochu klidu a času samy na sebe, získají neskutečný nadhled a schopnost rozpoznat, co již ve svém životě nepotřebují, neboť u nich momentálně skvěle funguje jejich přirozená intuice a instinkt.

Dámy, využijte svého aktuálního moudrého nadhledu ke zhodnocení všeho, co děláte, a pouvažujte nad tím, kam byste chtěly směřovat a od čeho se naopak oprostit. Nebuďte na sebe tvrdé, dostatečně odpočívejte a naslouchejte myšlenkám a pocitům, které k vám přicházejí.

Vhodné aktivity pro reflektivní fázi:

 • odpočinek a relaxace u knížky, filmu, ve vaně atd.,
 • klidné procházky v přírodě,
 • naslouchání svého nitra,
 • zbavování se všeho nefunkčního v životě,
 • dělání si pořádku jak v papírech či skříních, tak i ve svých životních oblastech,
 • přemýšlení nad svými cíli, záměry a afirmacemi určenými na zbytek cyklu,
 • reflektování a vyhodnocování minulých cílů.

Zatím si tento záměr či více záměrů jen sepište a plánování nechte na další období. Také si vždy reflektujte a vyhodnoťte cíl z předešlého cyklu.  

2. Dynamická fáze (folikulární) – jaro 

Další fáze cyklu má na starost dozrávání nového vajíčka, případně vajíček v tzv. folikulu (váčku) a trvá přibližně 6 dní (cca 6. až 13. den cyklu). Ženy zažívají obrovský příval energie, síly a chutě do všech možných činností. Svaly rychleji regenerují, mozek se lépe učí a ženy si připadají více atraktivní, táhne je to do společnosti, chtějí víc pracovat, komunikovat a nepotřebují tolik spát.

Představte si ten příval života a nové energie, který se dějí na jaře. Přesně to se odehrává i v ženském těle. Pokud si žena dopřeje toho luxusu a dovolí si v předchozí fázi více lenošit, pečovat o sebe, stáhnout se do sebe a zbavit se zbytečností, zažije krásné energetické probuzení své mladé divošky ze zimního spánku.

V této fázi nejlépe funguje logické myšlení a rozlétanost umožňuje zvládání několika věcí najednou. Ženy dokážou vyřídit všechny své resty, ale je vhodné, aby měly připravený seznam úkolů, neboť právě příval podnikavosti a chuti do všeho jim často působí zmatek v tom, co vlastně chtějí a potřebují udělat. Nyní by se měly pustit do stanoveného cíle z reflektivní fáze.

Další vhodné činnosti v dynamické fázi:

 • naplánování si kroků ke svým cílům,
 • zahájení nových projektů,
 • učit se nové věci,
 • multitasking,
 • intenzivnější cvičení,
 • zbavování se zlozvyků,
 • trávení času ve společnosti.

Dámy, v této fázi se klidně pusťte do kroků, které jste dlouho odkládaly, neboť právě nyní máte dost fyzické i psychické síly na to, abyste je zvládly. Vzhledem k tomu, že jste v tomto období dosti nestálé, můžete mít nyní problém s dotahováním věcí – to nechte na jinou fázi.

3. Expresivní fáze (ovulační) – léto

V expresivní fázi probíhá ovulace, tedy uvolnění dozrálého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Toto období trvá přibližně 2–3 dny v rozmezí 14. až 20. dne cyklu a jedná se o nejkratší část z celého cyklu, ve které se naskytuje velká šance k početí. Pozor, samotná ovulace probíhá pouze v rámci jednoho dne.  

Kromě toho, že v této fázi žena může otěhotnět, probouzí se v ní i touha po společnosti. Je velmi empatická, komunikativní, podporující a parádně vyniká v rámci týmové spolupráce. Má skvělou produktivitu, chce tvořit, pečovat o druhé, vyznávat svému okolí lásku a probudí se v ní také největší chuť na sex.

Její povaha se v expresivní fázi přirovnává k létu, neboť je plná vitality, energie, emocí, štěstí a nejraději by svůj veškerý čas trávila ve společnosti a láskyplně se starala o druhé, bohužel i na úkor svých potřeb. Jedná se o plodné období nejen po fyzické stránce, neboť své ovoce sklidí i ze své práce, vztahů a osobního života

Ideální aktivity pro expresivní fázi:

 • budování vztahů,
 • práce a pobyt ve společnosti,
 • komunikování s ostatními,
 • starost o své blízké,
 • vedoucí role.

Expresivní fáze nepředstavuje ideální dobu pro práci o samotě či používání logiky. Ženy se v tomto období chtějí ukazovat a někdy se to odráží i na vyzívavějším oblečení. Především ale hledají pocit lásky.

4. Kreativní fáze (luteální) – podzim

Poslední fáze cyklu jistě mnoho z vás zná i pod zkratkou PMS – premenstruační syndrom. Při zdravém cyklu představuje nejdelší období, které trvá přibližně 13 až 14 dní. Žena se začíná zase stahovat do sebe. 

Tak jako podzimní počasí je nevyzpytatelné a dosti proměnlivé, i u žen dochází k častým změnám nálad, plačtivosti, podrážděnosti. Některé se necítí úplně „ve své kůži“ a probudí se v nich jejich vnitřní kritik. Je také možné, že v této fázi budou cítit nafouklé, protože tělo zadržuje více vody. Zkrátka každá dáma toto období prožívá jinak, některé ho dokonce nepociťují nijak zvláštně.

V kreativní fázi je dobré se snažit zachovat chladnou hlavu. U většiny žen bývá tato část málo oblíbená, protože můžou propadat záchvatům „selhání“, kdy se zdá, že jde vše špatným směrem. Ovšem pokud budou naslouchat svému tělu a dělat to, co je baví, naleznou ten správný klíč k úspěchu.

Možná se z předchozích řádků zdá, že tato fáze představuje spíše hrůzu, ale opak je pravdou. I když ženám ubývají fyzické síly, stále najdou prostor a chuť na tvoření (ideálně nějaké ruční práce, kreativní psaní, budování rodinného zázemí, malování atd.) V tomto období přicházejí nové myšlenky, nevšední řešení a vrcholí kreativita..

Ideální činnosti v kreativní fázi:

 • práce o samotě,
 • dotahování projektů a cílů,
 • zaměření se pouze na jeden úkol nebo činnost,
 • uklízení a reorganizace věcí,
 • poslouchání své intuice a myšlenek,
 • nalézání řešení problémů,
 • kreativní tvoření.

V této fázi se však raději vyhněte všemu, co by vás mohlo vyvést z duševní rovnováhy. Vaše energie postupně ubývá a čas na společnosti také vypršel. Nyní si vytvořte prostor pro sebe a svou tvorbu

Pracující žena
Pochopení sebe sama přinese šťastnější život a vytoužené výsledky

Jednotlivá období se u každé ženy vyskytují v různé délce a nemusí trvat každý cyklus stejně dlouho. Všem ženám i mužům se hodí znát, jak funguje ženská cykličnost, neboť díky tomu lépe pochopí, jak vlastně ženské tělo a mysl pracuje. 

Každá fáze má své plusy a mínusy a záleží jen na vás, jaký postoj k nim zvolíte. Celý cyklus ženy odráží mimo jiné také její zdravotní stav, a proto by se ho každá měla naučit opečovávat, respektovat a především pozorovat, co jí v aktuální chvíli nejvíce vyhovuje dělat.  Poté, co žena pochopí a začne vnímat svůj cyklus pozitivním způsobem, propojí také své projekty s produktivními procesy. Získá asertivnější přístup k jakýmkoliv úkolům a hlavně mnohem lepší vztah k sobě a svému tělu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz