Domů » Vídeň, Drážďany a… Jaké jsou nejlepší vánoční trhy?

Vídeň, Drážďany a… Jaké jsou nejlepší vánoční trhy?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Vydejte se s námi na vánoční trhy po Evropě

Vůně horkého svařáku, grilované dobroty, spousty lidí a tisíce světýlek. A co si vybavíte při pomyšlení na vánoční trhy vy? Advent je čas setkávání s přáteli a rodinou i nákupů vánočních dárků a mnoho lidí si pro tuto příležitost vybírá právě vánoční trhy. Ovšem nejsou trhy jako trhy. Zatímco někde mají pouze pár stánků, jinde září celé město a za touto krásou potom každý rok cestují tisíce a tisíce turistů. A přesně takové trhy vám v tomto článku představíme.

💡Tip: Za krásnými trhy ale nemusíte ani za hranice. Zjistěte, jaké jsou nejkrásnější trhy v Česku.

Kam na luxusní vánoční trhy?

Na parádní vánoční trhy nemusíte přitom jezdit nikam daleko. Jedny z nejkrásnějších najdete hned u našich sousedů v Německu, Rakousku nebo i Polsku. Pojďme se na to nyní podívat.

Vídeň

 • Od 11. listopadu 2022

Královnou evropských vánočních trhů je bezpochyby Vídeň. Každoročně ji během adventu navštíví zhruba 3,5 milionů turistů, aby si vychutnali hrnek horké čokolády a nechali se unášet vánoční atmosférou tisíců blyštivých světýlek.

Ve městě se nachází několik vyhledávaných lokalit, kde najdete kouzelné vánoční trhy. Každá lokalita má také jiný datum otevření:

 • Am Hof (11. 11. 2022)
 • Belveder (18. 11. 2022)
 • Freyungplatz (18. 11. 2022)
 • Karlsplatz (18. 11. 2022)
 • Lichtenštejnský palác (18. 11 2022)
 • Maria-Theresien-Platz (16. 11. 2022)
 • Rathausplatz (19. 11. 2022)
 • Riesenradplatz (19. 11. 2022)
 • Stephansplatz (11. 11. 2022)
 • Zámek Schönbrunn (19. 11. 2022)

Hlavní trhy najdete před vídeňskou radnicí. Čeká zde na vás okolo 150 stánků i velké kluziště, kde si užijete spoustu zábavy. Určitě ale doporučujeme si udělat i výlet mimo centrum a podívat se na trhy u zámku Schönbrunn. Podobně krásné jsou také trhy u zámku Belveder.

Vánoční trhy u zámku Belvedere jsou nádherné
Vánoční trhy u zámku Belvedere jsou nádherné

💡Tip: Zvyky a tradice k Vánocům jednoduše patří k Vánocům. Dodržujete je všechny?

Drážďany

 • Od 23. listopadu 2022

Jen kousek za hranicemi, tentokrát však německými, se nacházejí další z nejkrásnějších evropských vánočních trhů, Drážďany. Určitě vás překvapí jejich dlouholetá tradice. Ty nejstarší na Altmarktu existují vždy v období adventu již od roku 1434!

Právě na Altmarktu se dodnes nacházejí hlavní trhy – Striezelmarkt. Za návštěvu stojí také trhy Augustusmarkt (Neustädter Markt), Neumarkt, trhy před Frauenkirche a trhy na Prager Strasse.

Do Drážďan jezdí každý rok na trhy tisíce turistů
Do Drážďan jezdí každý rok na trhy tisíce turistů

Krakov

 • Od 25. listopadu 2022

Nejkrásnější trhy z celého Polska jsou bezpochyby v Krakově. Toto více než 1000 let staré historické městečko je velkým turistickým lákadlem samo o sobě. V období adventu se navíc zahalí do rozmanitých ozdob a světel a vytváří tak dokonalou atmosféru Vánoc. I proto zde každoročně před Vánoci vyrazí tisíce turistů.

Naprostá většina stánků se nachází v úplném centru města na hlavním náměstí (Rynek Glowny).

Na vánoční trhy do Krakova
Na vánoční trhy do Krakova

💡Tip: Stále hledáte vhodné dárky pro své blízké? Zjistěte, jaký vybrat dárek pro ni nebo dárek pro něj.

Štrasburk

 • Od 21. listopadu 2022

Pokud milujete víno, pak musíte určitě vyrazit na trhy do francouzského Štrasburku. Francouzi si totiž dávají na víně záležet, a to i v případě, že jej svaří. Trhy ve Štrasburku jsou navíc vždy pompézní a nádherně zdobené.

Štrasburk se nachází na západě Francie v Alsasku u hranic s Německem. Spojení s Německem ve městě najdete hned na první pohled. Centrum je totiž plné typických hrázděných domů a domečků, které vytvářejí úzké uličky, v nichž se můžete hodiny a hodiny toulat.

Tradice vánočních trhů ve Štrasburku sahá až do roku 1570. Nacházely se převážně v oblasti před městskou katedrálou a na náměstí Kléber. Dnes najdete stánky a svátečně vyzdobené ulice v podstatě v celém historickém centru města.

Vánoční trhy jsou velmi extravagantní

Záhřeb

 • Od 26. listopadu 2022

Perličkou na tomto seznamu jsou trhy, které by vás možná nikdy ani nenapadly, chorvatském Záhřebu. Až je však uvidíte, úplně vás ohromí. Vůbec se nemusíte obávat o nedostatek vánoční atmosféry, vše, co k vánočním trhům patří, zde najdete. Dokonce byly několikrát oceněny jakožto nejkrásnější trhy v celé Evropě. A kromě toho se můžete těšit na příjemnější teplotu vzduchu, která jen málokdy bývá pod nulou, takže si zde užijí i zimomřivci!

Vánoční trhy se v Záhřebu nacházejí hned v několika lokalitách. Pokud do města přijedete vlakem, vydejte se pěšky přes blízký park. Určitě jej neminete, září totiž na celé okolí. Navíc se v něm nachází obří kluziště. Dojděte pěšky až před Strossmayerovo náměstí, kde si můžete vychutnat hrnek horkého svařáku. Určitě se také vydejte do historického centra. Stánky najdete i na Evropském náměstí a Strossmayerově promenádě.

Nebojte se také prozkoumávat zákoutí starého města. V klidných zdobených nádvořích historických budov najdete pár stánků s výbornými svařáky a parádní vánoční atmosféru.

Nechte Záhřeb, ať vás překvapí
Nechte Záhřeb, ať vás překvapí

💡Tip: Vánoční atmosféru dokáže navodit i parádní film. Vyberte si některý z našeho seznamu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz