Domů » Vánoční tradice a zvyky: Znáte je všechny?

Vánoční tradice a zvyky: Znáte je všechny?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
tradice a zvyky

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi také tvoření dekorací, pečení cukroví, vybírání dárků i vánoční tradice a zvyky. Všichni známe klasické házení bačkorou, pouštění lodiček i rozkrajování jablíčka. Existuje jich ale mnohem víc, zdalipak je znáte všechny?

Proč dodržovat vánoční tradice a zvyky

Předvánoční aktivity mají rádi téměř všichni – sledování filmů a pohádek u pečení je něco, na co se těšíte, protože si u toho odpočinete. Můžete trávit čas s přáteli a zažívat tak tu pravou vánoční atmosféru. Zvyky a tradice se plní na Štědrý večer, protože je obecně tento den považován za magický. Cokoliv vám tedy z tradic vyjde, je speciální právě proto, že to bylo předurčeno v tento kouzelný den. Pokud chcete nějaké vánoční zvyky zkusit, připravte se na ně tudíž dopředu.

Jaké jsou konkrétní důvody pro to, abyste s vánočními tradicemi začali, pokud jste tak dosud neučinili?

1) Věštění budoucnosti

Je vcelku jedno, jestli věříte tomu, že vám tyto aktivity mohou vyvěštit budoucnost, ale určitě je to zajímavá příležitost, kterou si po čas roku můžete ověřit. Já osobně tradice dodržuji každý rok, i když na věci jako věštění a předpověď budoucnosti nevěřím. Beru to s rezervou, ale i tak si každý rok zapíši, co mi bylo předpovězeno a těším se z toho, co mi nový rok přinese. Zkuste to taky!

2) Ozvláštnění chvíle

Vánoce jsou samy o sobě kouzelné, tak proč si je ještě více nezpestřit? Po rozbalení dárečků tak na vás čeká ještě něco a nemusíte zoufat, že už je po všem. Užijete si poslední chvíle Vánoc a navíc se dozvíte nové informace, které souvisejí s nadcházejícím rokem.

3) Rodina pospolu

Posledním důvodem, proč byste měli tradice dodržovat, je fakt, že je můžete plnit s celou rodinou. Zabavíte se, prožijete chvíle spolu a budete mít něco, co vás spojuje. Některé zvyky se vážou už ke štědrovečerní večeři, jiné vykonáte až po ní. Tak či tak, zaveďte novou aktivitu a uvidíte, že se to chytne.

tradice a zvyky
Vánoční tradice a zvyky se hodí pro celou rodinu.

Jaké známe vánoční tradice a zvyky?

Důvody, proč vánoční tradice a zvyky při nejmenším vyzkoušet, jsme si uvedli, teď nastal čas říct si, jaké konkrétní známe. Začneme těmi nejznámějšími až k méně známým, které ale stojí za to vyzkoušet také.

Rozkrojení jablíčka

Asi ten nejznámější zvyk, který plní na Štědrý večer téměř každá rodina. Při objevení hvězdičky budete další rok šťastní a zdraví, v případě křížku vás čeká smrt či nemoc.

Házení bačkorou

Každá slečna by si měla na Štědrý večer hodit bačkorou, aby se dozvěděla, jestli ji následující rok čeká stěhování z domu či nikoliv. V minulosti tento zvyk souvisel i se svatbou, protože bylo normální, že si ženu z domu odvedl muž, ne její touha po bydlení sama. Dopadne-li bačkora špičkou ke dveřím, značí to, že se žena do roka odstěhuje z domu, v opačném případě zůstává doma.

Pouštění lodiček

Tento zvyk vám může dokonce i odpovědět na položenou otázku. Stačí rozlousknout vlašský ořech, do jedné ze skořápek upevnit pomocí vosku svíčku, napustit vodu do lavoru a pustit ji vstříc osudu. Je důležité, abyste si svou vlastní lodičku vyrobili vy, jinak totiž nemůže vypovídat o vaší cestě dalším rokem. Podle toho, jak se lodičce daří, lze odvodit, jak se bude dařit i vám.

  • Vzdálení od ostatních lodiček – cesta do světa.
  • Zůstávání u břehu – žádná změna.
  • Blízkost u jiné lodičky – dobré mezilidské vztahy, láska.
  • Plutí v kruhu s dalšími lodičkami – bezproblémové soužití.
  • Točení v kruhu – nerozhodnost.
  • Potopení – vaše snaha přijde na zmar.
  • Doplutí k druhému břehu – získání toho, po čem toužíte.
  • Lodička potopí jinou lodičku – úspěch přes mrtvoly, krize, rozchod, žárlivost.
  • Svíčka zhasne, když vyslovíte svou otázku – neupřímnost k sobě i k ostatním.

Vysvětlení toho, co se s lodičkami může stát je ještě více, nicméně tyto patří mezi nejčastější. Jak vidíte, vyplatí se tuto tradici vyzkoušet s celou rodinou, abyste viděli, jak budete společně nadále fungovat.

tradice a zvyky
Svou lodičku z vlašského ořechu si musí udělat každý sám.

Lití olova

Není nic jednoduššího než zajít do obchodu pro sadu na lití olova, kde najdete veškeré vybavení společně s nápovědou, co vzniklé tvary znamenají. Připravte si nádobu s vodou, rozehřejte olovo a nalijte ho do nádoby, kde vytvoří nějaký obrazec – ten předpovídá budoucnost.

Kapří šupina

Než zasednete k večeři, umístěte pod každý talíř kapří šupinu, aby v rodině zůstaly peníze a hojnost. Po dojezení večeře by si každý člen měl šupinku vzít a nosit ji po celý rok v peněžence, aby mu peníze neutekly.

7 hrnečků

Přesouváme se k těm méně známým tradicím a zvykům. První z nich je 7 hrnečků, které se výborně hodí pro celou rodinu. Na malé lístečky si napíšete 7 věcí, které by vás v dalším roce mohly potkat, a to: štěstí, peníze, zdraví, nemoc, cesta, dítě, svatba/láska. Originálně by se měly papírky nahradit předměty (prstenem, penízem, uhlím), ale rozhodnutí je na vás. Co si každý člen rodiny vybere, to ho čeká.

Nenechte se zmást, když si vyberete dítě a do roka žádné nebudete čekat. Dítě znamená také nový začátek, stejně jako láska nemusí být jen ta k partnerovi.

tradice a zvyky
7 hrnečků je ideální tradice, které se může účastnit každý člen rodiny.

Kouř ze svíčky

Při sfouknutí poslední svíčky, která vám na Vánoce ještě hoří, pozorujte, jakým směrem se kouř vydá. Pokud nahoru, pak budete celý rok zdraví. V případě, že bude kouř směřovat do kouta, zůstanete po celý rok doma. A jestliže ke dveřím, půjdete z domu.

Prsten na vlasu

Zajímá vás, do kolika let se vdáte? Zkuste to zjistit pomocí prstenu na vlasu. Vytrhněte si vlas a upevněte ho na prsten, čímž vám vznikne malé kyvadlo. K ruce si vezměte skleničku, nad kterou kyvadlo umístěte a rozhoupejte. Nyní už jen stačí počítat, kolikrát prstýnek o skleničku cinknul, a do tolika let se vdáte.

Tajný ctitel

Jablko na Vánoce nemusíte pouze rozkrajovat, ale můžete ho také oloupat a tu nejdelší slupku hodit za sebe. Jaké písmeno vám slupka připomíná? Váš příští ctitel bude začínat právě na něj. Nezapomeňte si ho někam napsat, abyste si to později mohli zkontrolovat.

tradice a zvyky
Chcete-li nakouknout do budoucnosti, vyzkoušejte sílu slupky z jablka.

Na závěr

Co dodat? Zvyky a tradice jsou něco, co tu je s námi už po staletí a má to svůj význam. Udělejte si kouzelné chvíle s blízkými a zjistěte, co vás v následujícím roce čeká, zúčastnit se může každý. Nezapomeňte si své poznatky zapsat a během roku do nich nakouknout, zda se opravdu plní.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz