Pokud bydlíte v rodinném domě, tak jistě víte, že veškeré splašky a odpadní vody se vypouštějí do obecní kanalizace. Co ovšem dělat v případě, není-li kanalizace v obci vybudována? Nejjednodušším řešením je pořízení betonového septiku nebo domácí čističky odpadních vod. V septiku se veškerá odpadní voda uchová po dobu, než bude odčerpána. Vyplatí se pořízení betonového septiku?
TIP: Přečtěte se článek o rekonstrukci starého domu krok za krokem.
Betonový septik funguje poměrně jednoduše
Na principu fungování betonového septiku není nic složitého. Jde v podstatě o velkou nádrž z kvalitního betonu, která je rozdělená na dvě komory. Na dně první z nich se usazuje kal a další hrubé nečistoty, zatímco méně špinavá kapalina samospádem přetéká do komory druhé. Na jejím dně se opět zachytí největší špína, takže ve vrchní části druhé komory máte pouze pročištěnou odpadní vodu bez hrubých nečistot.
Ale co s ní udělat? Ideální je další přečištění přes pískovou filtraci a následné vypuštění do spodních či povrchových vod. S odpadní vodou z koupelny nebo vany si tedy poradíte docela snadno, ovšem s pevnými nečistotami a exkrementy to bude horší. Ty jsou potřeba čas od času vyčerpat prostřednictvím fekálního vozu. Betonový septik si v žádném případě nepleťte s klasickou jednokomorovou žumpou, kterou musíte vyčerpávat alespoň jednou za měsíc.
Jaké jsou rozměry betonového septiku?
Po pochopení fungování betonového septiku je vám asi jasné, že tato konstrukce zabere dost místa. Firmy zabývající se výrobou a instalací septiků jsou ovšem natolik vstřícné, že mají ve svém portfoliu hned několik různých rozměrů. Každý z vás si tak může vybrat ten nejvhodnější septik jak z hlediska funkčnosti, tak z prostorových dispozic. Nejčastěji se objem nádrží pohybuje od 7 do 12 metrů krychlových. Pokud nejste omezeni prostorem, pak se určitě vyplatí investovat do většího septiku, protože tím ušetříte náklady na vyčerpání fekálním vozem.
Jaké jsou výhody betonového septiku?
Hlavní výhodou betonového septiku je jeho jednoduchá stavba. Kolem nádrží nemusíte budovat složité a drahé opláštění. Jednoduše si septik objednáte a za několik dní už jej budete moci v plném rozsahu využívat. Jeho instalace je rychlá, jednoduchá, a díky kvalitnímu betonu se můžete spolehnout také na bytelnou konstrukci. A jak je to s životností septiku? Té se vůbec nemusíte obávat! Kvalitní betonový septik zpravidla vydrží mnohem déle než nemovitost, u níž je postaven.
Co si k septiku pořídit?
Septik se nejčastěji instaluje při stavbě nového rodinného domu. Nezapomeňte si tak objednat i potřebné příslušenství, jímž je třeba litinový poklop nebo betonový komín v případě, že zakopáváte septik do větší hloubky. Stejně jako potřebuje dům kvalitní parapety, potřebuje i odpadní nádrž pevný poklop z litiny, který je o dost bezpečnější než dřevěné desky či další náhražky.
Nemáte v obci kanalizaci a nevíte co s odpadní vodou? Pořízení kvalitního septiku je skvělou investicí, která vám vytrhne trn z paty.
V případě, že chcete dlouhodobě šetřit, tak se jistě vyplatí dům zateplit, pořídit fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Tyto investice se vám v řádu let hravě vrátí.