Důvodů, proč je nutné podat výpověď, mohou být stovky. Ať už se nepohodnete se svým šéfem, nerozumíte si s kolegyněmi, potřebujete se přestěhovat nebo jste jednoduše došli do bodu vyhoření a potřebujete změnu. Jak nejlépe výpověď podat a jaké máte nároky i povinnosti? Co všechno musí obsahovat, aby byla platná? Pojďme se na vše přehledně podívat v dnešním článku.
Obsah článku
Výpověď ze zaměstnání a její podmínky
Ukončení pracovního poměru je téma s mnoha otazníky, ve kterém se spousta lidí příliš nevyzná. Na co máte nárok, kdy můžete podat výpověď a kdy vás zaměstnavatel smí vyhodit z hodiny na hodinu? To vše se dozvíte v následujících řádcích. Nejprve se podívejme, jakými způsoby může nastat ukončení pracovního poměru. Nejčastěji jsou využívány následující čtyři způsoby.
Zaměstnavatel vám může předložit výpověď, avšak je omezen hned několik podmínkami plynoucími ze zákona. Výpověď ze strany zaměstnavatele můžete obdržet pouze z důvodů, které jsou zahrnuty v zákoně. Často se jedná o snižování stavů, rušení pozice zaměstnance, nebo pokud je jeho pozice nadbytečná. Tento důvod musí být vždy uveden ve výpovědi a nelze měnit.
V případě, že dostanete výpověď, máte nárok na odstupné. Jeho výše se odvíjí podle odpracované doby – jiné odstupné můžete očekávat po roce v zaměstnání a jiné po deseti letech práce.
V případě obdržení výpovědi, ale také v případě, že výpověď podáváte vy, máte právo a zároveň povinnost dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu. Ta chrání jak zaměstnance (aby si mohl sehnat novou práci), tak i zaměstnavatele (poskytuje čas pro najití náhrady). Pozor také na to, že lhůta začíná běžet až první den následujícího měsíce. Ať tedy podepisujete výpověď kterýkoliv den (například) v listopadu, dvouměsíční lhůta začíná běžet až 1. prosince.
2. Ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance
Na rozdíl od zaměstnavatele vy nemusíte uvádět žádný důvod výpovědi. Zpravidla se vás na něj stejně zeptají, ale pokud nechcete, nemusíte jim jej vůbec sdělovat. Minimální délka výpovědní lhůty je opět dva měsíce, jak píšeme výše, pokud se tedy se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Maximální délka lhůty totiž není stanovena zákonem a po vzájemné dohodě může být delší.
Spousta lidí také netuší, že během výpovědní lhůty mají nárok na půl dne dovolené každý týden. Tuto dovolenou můžete využít pro hledání nové práce a chození na pohovory.
3. Výpověď dohodou
Tato forma výpovědi má své výhody a nevýhody pro obě strany. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na výpovědi dohodou, nevzniká vám automaticky nárok na odstupné, což někteří zaměstnavatelé rádi využívají ve svůj prospěch. Pokud tedy nemáte písemně podloženo a zahrnuto ve výpovědi částku, kterou dostanete po svém odchodu a nesouhlasíte s tímto způsobem, nic nepodepisujte.
Na druhou stranu takzvaně na dohodu můžete odejít k jakémukoliv datu, na kterém se opět shodnete se zaměstnavatelem. Tuto formu si tedy velmi pečlivě prostudujte, než se dostanete k podepisování a pohlídejte si, jaké nároky i povinnosti podpisem vzniknou pro obě strany.
4. Okamžité zrušení pracovního poměru
Někdy se také používá výraz “mít padáka na hodinu”. Nenechte se však mýlit, okamžité zrušení pracovního poměru může vzniknout opět u obou stran, jak ze strany vaší, tak ze strany zaměstnavatele. Jedná se spíše o výjimečné případy, kdy došlo k hrubému porušení pracovní kázně, pravidel nebo předpisů.
Kdy můžete s okamžitou platností odejít vy? Jedná se pouze o dva důvody, které můžete využít k okamžitému rozvázání pracovního poměru.
- zaměstnavatel vám nevyplatí mzdu nebo plat (pokud byl termín vyplacení peněz překročen o 15 a více dní, můžete okamžitě odejít)
- neschopnost dalšího výkonu současné práce potvrzena lékařem
A v jakých případech může naopak zaměstnavatel zamávat na rozloučenou výpovědí z hodiny na hodinu?
- pokud jste byli jako zaměstnanec pravomocně odsouzeni pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému odnětí svobody na dobu delší než jeden rok (důležité je, že musí opravdu dojít k odsouzení, obvinění pro rozvázání pracovního poměru nestačí)
- pokud jste byli pravomocně odsouzeni pro úmyslný trestný čin, který byl spáchán během plnění pracovních úkonů, nebo v přímé souvislosti s nimi, na dobu nejméně 6 měsíců (stejně jako u předchozího bodu, pouhé obvinění není dostačující)
- pokud jste jako zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem porušili pracovní povinnosti a předpisy (do této kategorie spadá například úmyslné ublížení na zdraví osoby, úmyslné způsobení finanční zaměstnavateli aj.)
Zkušební doba má své vlastní pravidla
Ve zkušební době, která má nejčastěji tři měsíce, se výše uvedené způsoby podání výpovědi nemusí vůbec řešit. Během těchto tří měsíců, kdy se se svým šéfem teprve poznáváte, máte nárok odejít ze dne na den, bez udání důvodu a bez písemné výpovědi. Prakticky můžete v pondělí přijít a v úterý se již na místě neukázat. Dbejte však také na etiku chování a takové způsoby vynechejte. Jestliže se vám zaměstnání nelíbí nebo jej nezvládáte, alespoň svému zaměstnavateli zavolejte a dejte vědět, jak se věci mají. Bude s tím moct počítat, najít si za vás náhradu a neuškodí to ani vaší pověsti.
Stejné právo rozloučit se s vámi během zkušební doby bez udání důvodu má i zaměstnavatel. Dejte si pozor již při podepisování smlouvy, zda je v ní zkušební lhůta definována a specifikována. Není totiž ze zákona povinná a tak můžete také zjistit, že jste od prvního dne zaměstnanci se vším všudy (což by v případě vašeho odchodu znamenalo vytváření výpovědi jako obvykle).
VZOR výpovědi a co všechno musí obsahovat?
Výpověď, kterou podáváte jako zaměstnanec, musí obsahovat jen několik jednoduchých a základních údajů. Vaše výpověď musí obsahovat vaše celé jméno, datum a podpisy obou stran. Jak už jsme psali žádný důvod není povinné uvádět. Obecně vám můžeme doporučit například následující vzor výpovědi, který obsahuje vše potřebné pro rok 2020.
„Zaměstnavatel“
Název:
Sídlo:
IČ:
VÝPOVĚĎ Z PRACOVNÍHO POMĚRU
Jméno:
Datum narození:
Bydliště:
V…….. Dne …….
Vážení,
Ve vaší firmě jsem zaměstnán na pozici XY na základě smlouvy XY. V souladu s § 50 zákoníku práce dávám tímto výpověď z výše uvedeného pracovního poměru. Výpovědní lhůta počíná dnem XY. Pracovní poměr tedy končí ke dni XY.
S úctou
Doručeno zaměstnavateli dne _________________.
Převzal:
Velmi důležitou podmínkou při ukončování pracovního poměru je, že výpověď musí být vždy zhotovena písemně a podepsána oběma stranami. Do té doby není platná a nelze ji brát v potaz. Doručit ji můžete svému šéfovi osobně (a dohodnout se například na podrobnostech jako je dovolená apod.) nebo poštou.
Dvakrát měř, jednou řež
Toto pořekadlo platí i v případě ukončování pracovních poměrů. Máte svůj odchod promyšlený nebo se jedná jen o impulzivní krok? Často se totiž jedná o krok nevratný, i když pokud se obě strany dohodnou a souhlasí, může dojít i k odvolání výpovědi. Jestliže jste však pevně rozhodnutí, vaše zaměstnání vás nedělá dlouhodobě příliš šťastnými nebo například chcete začít podnikat na vlastní pěst, udělejte toto zásadní rozhodnutí ve svém životě a nebojte se změny. Vždy se totiž můžete posunout jedině vpřed. Velkým trendem je dnes podnikání na internetu, podívejte se na tipy a nápady na podnikání.