Když se řekne „účetnictví“, co vás jako první napadne? Vybavujete si pod tímto pojmem něco? Možná se vám v očích protočí dolary jako Kačeru Donaldovi a na jazyku se vám objeví slovíčko finance. Tak to jste na správné cestě.
I když každý člověk nepotřebuje být profesionální účetní, který tomuto oboru rozumí do posledního puntíku, přesto se některé jednoduché základy účetnictví hodí znát k využití v každodenním životě. Často vykonáváme činnosti související s účetnictvím, ať už jsme si toho vědomi, nebo ne.
Obsah článku
Účetnictví v běžném životě
Co tento pojem vlastně ve skutečnosti znamená? Účetnictví je proces shromažďování, zaznamenávání, shrnování a analyzování finančních transakcí nebo jiných údajů s financemi spojených. Hraje důležitou roli při vedení podniku, protože pomáhá sledovat finanční příjmy a výdaje, výsledky hospodaření a zajišťuje dodržování zákonných předpisů, které jsou třeba při rozhodování v podnikání.
Účetnictví tedy představuje profesi využívající dovednosti, které se často používají i při každodenních činnostech. I když je tento obor opravdu nezbytný pro podniky, svou důležitost nachází také v rámci osobních financích. Pomáhá vašim penězům zůstávat stabilními a udržuje vás v přehledu ohledně operací s nimi a také jejich stavu.
💡 Tip: Už vás nebaví být jen něčím zaměstnancem a láká vás začít pracovat na vlastní pěst? Přečtěte si článek, v čem začít a jak podnikat z domu v roce 2022.
Účetnictví používáme každý den
Divili byste se, s čím vším se dá účetnictví porovnat a kde ho tedy všude najdeme. Například když se chystáme něco uvařit, nejprve si vždy zkontrolujeme, zda máme dostatek zásob (ingrediencí) pro připravovaný pokrm. Pokud ne, tak si většinou napíšeme seznam položek, které následně koupíme. Kouknete se do peněženky nebo na stav bankovního účtu, abyste věděli, za kolik si můžete dovolit nakoupit. Snažíte se brát i takové množství, abyste neměli zbytečné přebytky nebo naopak, aby vám nechybělo. Při nákupu jídla platíme u pokladny, odkud si odneseme také účtenku s celkovou cenou za potraviny.
Vidíte v tom spojitost s účetnictvím? Nejprve jste si zjistili a shrnuli, co musíte nakoupit. Zanalyzovali jste si váš finanční stav, dobře jste promysleli nákup, aby nedošlo k zbytečným přebytkům nebo nechtěným nedostatkům. Nakonec jste zaplatili a obdrželi doklad.
Už samotná kontrola zůstatku na bankovním účtu představuje formu účetnictví. Většina domácností si sestavuje týdenní nebo měsíční rozpočet a sleduje tak své příjmy a výdaje, investuje a ukládá peníze do úspor. Všechny tyto případy jsou také formou účetnictví.
Při každé své volbě v běžném dni, ať už jde o zásadní nebo menší rozhodnutí, nevědomky používáme principy účetnictví. Proto je neodmyslitelnou součástí života všech z nás. Existují však i jiné způsoby, jak byste mohli použít účetnictví, abyste si zlepšili život nebo vydělali či ušetřili nějaké ty sladké peníze.
Pojďme si tedy blíže rozebrat to, jak různé běžné činnosti v každodenním životě souvisejí s účetnictvím.
Sestavování rozpočtu
Rozpočet představuje jeden z prvních a nejdůležitějších kroků, který každý účetní dělá pro svého klienta či ve firmě. Pro správné nastavení rozpočtu je třeba pečlivě zanalyzovat veškeré příjmy, fixní výdaje a stávající likvidní aktiva. Jakmile to uděláte, přibližně zjistíte, jak se blížíte svým finančním cílům. Pokud například vyděláváte 30 000 Kč měsíčně a chcete ušetřit 5 000 Kč za měsíc, musíte mít fixní výdaje nižší než 25 000 Kč během měsíce.
Rozpočty v běžném životě bývají zpravidla dva. Buď si vedete svůj vlastní rozpočet, abyste věděli, jak na tom jsou čistě vaše příjmy a výdaje, nebo si mnoho domácností zakládá svůj rodinný rozpočet, kde se počítá s finančními toky všech členů rodiny.
Náklady v každodenním životě
Dobré sestavení rozpočtu znamená vyvážit výdaje s příjmy a dbát na to, aby vám zbyly peníze pro případ nouze nebo na úspory, pokud by nenastaly žádné neočekávané mimořádné události.
Toho dosáhnete tak, když vaše příjmy budou převyšovat výdaje. K tomu se jeví víceméně jako zásadní právě rozpočet, neboť ten vám krásně vykreslí, odkud čerpáte peníze a kde je nejvíce, a třeba i zbytečně moc, utrácíte. Pak snadněji docílíte snížení svých nákladů v běžném životě.
Investice pro lepší budoucnost
Pro investování peněz je klíčový koncept zhodnocování. Pojmy jako časová hodnota peněz a základní znalosti účetních zásad vás mohou připravit na rozumné investice do budoucna. Ale i úplnému laikovi je jistě známo, že dnešní hodnota peněz nebude mít stejnou hodnotu i v budoucnu. Jednoduše řečeno, dnes si za 100 korunu nakoupíte více rohlíků než v třeba za 5 let, protože ceny stále stoupají.
Proto jsou investice důležité pro každého člověka, i když není účetní machr. Můžete investovat v rámci financí, nebo třeba do nemovitostí či drahých kovů, které představují skvělé možnosti pro budoucí navýšení současné hodnoty peněz.
💡 Tip: Zajímá vás více svět finančních příjmů a hledáte rady, jak si efektivně přilepšit? Přečtěte si 35 tipů, jak vydělat peníze na internetu, a to dokonce bez vkladu.
Daně nejen v pracovní sféře
Tento pojem zná každý z nás a taky se s ním všichni chtě nechtě setkáváme víceméně každý den. Ať už se jedná o nakupování zboží, tak jsme s daněmi v kontaktu jako zaměstnanec i podnikatel.
Základní znalost daní nám proto také může pomoci v každodenním životě. A to jak u podnikatelů, tak i zaměstnanců. Sice vám šikovný účetní může kdykoliv pomoct, ale mít vlastní obecné informace ohledně daní vám přinese značné výhody.
Úspora peněz
Ušetřit nějaké peníze nikdy není na škodu. Pokud si pravidelně vedete rozpočet, tak vám může pomoci dosáhnout určité úspory, která se vám vždy může hodit. Využijete ji třeba na pravidelné investování.
Lidé většinou spoří z nějakého důvodu. Někdo si by si rád našetřil na letní dovolenou u moře s all inclusive, jiný zase myslí na určité rezervy, „kdyby se něco pokazilo“. Každopádně myslet na úspory by měl každý a pokud to situace dovolí, vždy si co měsíc nějaké peníze odložit. Pro lepší sledování osobních financí si určitě vytvořte osobní nebo rodinný rozpočet.
Jaké obory účetnictví lze běžně využít?
Správné sestavení rozpočtu, spoření či investování anebo znalost potřebných daní jsou nezbytné prvky pro pochopení fungování účetnictví v naší společnosti. Správa osobních výdajů samozřejmě nezahrnuje všechny úkoly této oblasti. Účetní pracují v několika různých oborech a disciplínách, z nichž každá obsahuje určité principy a techniky. Některé z nich možná využijete i ve svém každodenním životě.
Ve finančním účetnictví se zaměřuje na zaznamenávání a analyzování transakcí, které podnik v průběhu času provádí. To firmě pomáhá činit moudřejší rozhodnutí ohledně jejich peněz. V každodenním životě pravděpodobně využijete zjednodušenou verzi této disciplíny.
Manažerský účetní má obvykle k dispozici soubor finančních cílů a jeho úkolem je zjistit, jak jich dosáhnout. V běžné životě tuto metodu využijete například když chcete koupit pozemek nebo i založit rodinu, kde finanční cíl představuje částka, kterou musíte mít na potřeby pro miminko.
Auditorské účetnictví zahrnuje podrobné sledování a analýzu financí určité instituce. Audit může být zahájen z několika důvodů. Například pro odhalení finanční neefektivity podniku. I když je nepravděpodobné, že by úplný a podrobný audit provedl běžný člověk, pečlivé sledování a analýza svých rodinných financí může pomoci odhalit problematické oblasti ve vaší domácnosti.
Účetnictví každý z nás využívá ve svém každodenním životě. Při znalosti svých příjmů a výdajů pomocí sledování, kontroly a plánování peněz výrazně napomůžete dosažení lepší finanční stability.
Význam účetnictví v našem běžném životě se projevuje všude, od sledování financí přes nakupování potravin až po placení daní. Je pravděpodobné, že jste již dnes použili některé základní účetní principy.
Díky pochopení a využití určitých principů účetnictví si pomůžete připravit lepší přítomný i budoucí život.