Domů » TOP 7: Nejvíce kalorická jídla, kterým byste se měli vyhýbat

TOP 7: Nejvíce kalorická jídla, kterým byste se měli vyhýbat

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Pracovní pohovor otázky: vaše poslední jídlo

Velmi kalorická jídla s nízkou nutriční hodnotou (označovaná také jako „prázdné kalorie“) se hojně konzumují po celém světě, zejména v typické „západní“ stravě. Vysoce zpracované potraviny s vysokým obsahem kalorií však zvyšují riziko obezity a rozvoji diabetu i jiných závažných onemocnění.

Vyhýbání se vysoce kalorickým potravinám uvedeným níže představuje skvělý způsob, jak podpořit své zdraví a také jak lépe řídit svou váhu.

Co jsou vysoce kalorická jídla?

Mezi vysoce kalorická jídla, kterým je lepší se co nejvíce vyhýbat, patří pokrmy z běžných rychlých občerstvení, velmi zpracované a tučné maso, sladké dezerty a cukrovinky, tučné pochutiny, sladké a slané pečivo a přemíra toho z bílé mouky, různé slané snacky, slazené nápoje a alkohol. 

Většina takových potravin obsahuje mnoho cukru, rafinovaných sacharidů a nezdravých tuků, ovšem pak už málo základních živin, jako jsou bílkoviny, komplexní sacharidy, zdravé a vláknina, a vitamínů i minerálů. To může nejen ztížit udržování si zdravé hmotnosti, ale také se podílet na dalších nepříznivých účincích na zdraví.

Když padne řeč na snižování hmotnosti, většina lidí se při hubnutí zaměřuje pouze na omezení kalorií. Zásadní je však brát v úvahu také potraviny, které jíte. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny vám mohou zajistit pocit sytosti na delší dobu, což může podpořit hubnutí. Ovšem konzumace příliš velkého množství potravin s vysokým obsahem cukru, rafinovaných sacharidů, tuků a různých aditiv může do vašeho jídelníčku přidat další kalorie, aniž by vám dodala prospěšné živiny, a tím ztížit hubnutí.

V tomto článku se dozvíte o 7 velmi kalorických jídlech či nápojích, které byste měli omezit, když se snažíte zhubnout nebo zlepšit své zdraví.

Burger
Často konzumovaná velmi kalorická jídla nejenže neprospívají postavě, ale také celkovému zdraví

1. Sladké nápoje

Sladké nápoje, jako jsou různé limonády, balené čaje atd., mají vysoký obsah kalorií a přidaného cukru. Zejména ty se silně pojí s přibýváním na váze a při nadměrné konzumaci mohou negativně ovlivnit zdraví.

Přestože sladké nápoje obsahují mnoho kalorií, mozek je neregistruje jako pevnou stravu. Tyto tekuté cukrové kalorie vám pak nezpůsobují pocit sytosti, což znamená, že už potom nesníte méně jídla. Místo toho si tyto kalorie přidáte k vašemu běžnému příjmu z potravin. Pak se kalorický příjem hezky nasčítá a není se čemu divit, že ty kalhoty najednou už nejdou dopnout tak lehce.

Alternativy sladkých nápojů

Pokud to s hubnutím a svým zdravím myslíte vážně, zvažte omezení příjmu nápojů slazených cukrem i umělými sladidly a volte nápoje, jako například:

  • čistá voda nebo ochucená citrónem, mátou, ovocem,
  • přírodně slazená kombucha,
  • neslazený čaj,
  • káva bez cukru.

Sladké nápoje mohou negativně ovlivnit vaši hmotnost a celkové zdraví. Pokud je vaším cílem hubnutí nebo zlepšení svého zdravotního stavu, může mít omezení konzumace sladkých limonád a podobných nápojů velký vliv.

2. Hranolky a smažené brambory i brambůrky

Hranolky a i jinak připravované brambory formou smažení (třeba i oblíbené chipsy a jim podobné pochutiny) mají často velmi vysoký obsah kalorií a nezdravých tuků.

V observační studii byla konzumace hranolků a bramborových lupínků spojena s přibýváním na váze a obezitou. Dále se zjistilo, že smažené chipsy a brambory mohou přispívat k většímu přírůstku hmotnosti na jednu porci než jakákoli jiná potravina.

Pečené, pražené nebo smažené brambory navíc mohou obsahovat látky zvané akrylamidy, které se pojí s rakovinou.

Proto lépe uděláte, když tyto potraviny vynecháte nebo si je dopřejete opravdu s mírou, jako součást vyvážené stravy (pravidlo 80:20).

💡 Tip: Víte, jak si určit správný poměr sacharidů ve stravě, aby pro naše zdraví byly co nejvíce přínosné? Přečtěte si také článek, jak začít sacharidy počítat.

3. Sladkosti

Průmyslově zpracované cukrovinky, jako sušenky, oplatky, čokolády, tyčinky atd., mají na své malé balení vysoké množství přidaného cukru, přidaných olejů a rafinované mouky.

Různé sladkosti mají také mnoho kalorií a nízký obsah živin. Spousta druhů obalených v čokoládě obsahuje kolem 200–300 kalorií a ty ve větším objemu mohou obsahovat ještě více. 

Navíc v sobě ukrývají nezdravé látky a aditiva, která našemu celkovému zdravotnímu příliš neprospívají. Proto by se takové potraviny neměly konzumovat ve velké míře, ale v jídelníčku by se vedle vyvážené stravy měly objevoval jen ojediněle.

Alternativy

Potraviny, jako je kvalitní hořká čokoláda, jogurt či tvaroh s ovocem, domácí granola, chia pudink nebo doma vytvořené sladkosti ve zdravější podobě dokážou uspokojit vaše chutě na sladké.

Případně vždy čtěte složení a snažte se volit lepší alternativy – různé raw tyčinky a jim podobné dobroty vám dodají i nějaké živiny. 

Zajímavost: Zpracované potraviny jsou navrženy tak, aby lidem stále podněcovaly chuť k jídlu, což má za následek škodlivé účinky na tělo i mysl. 

4. Sladké pečivo a moučníky 

Různé sladké pečivo i dorty a moučníky často obsahují mnoho kalorií, přidaného cukru i nezdravých tuků. Jen se podívejte na složení takového jídla v obchodě. Nemusí se jednat vždy jen o sladké pečivo, ale třeba i různé slané, jako třeba anglické rohlíky, hot dogy, plněné bagety či sendviče.

Tyto potraviny také příliš nezasytí, což znamená, že po konzumaci těchto vysoce kalorických potravin můžete mít rychle hlad. Když je jíte samotné, více vám po nich stoupne krevní cukr, který následně rychle klesne, a tím pádem budete toužit po dalším jídle a také škodit svému zdraví.

Konzumace příliš velkého množství cukru nebo nezdravých tuků se také pojí s nadváhou a obezitou.

Zkuste omezit velikost porcí těchto potravin. Občas si je samozřejmě dopřejte jako součást vyvážené stravy – ne však po kilech na denní bázi.

Alternativy

Potraviny, jako je kvalitní hořká čokoláda, jogurt či tvaroh s ovocem, domácí granola, chia pudink nebo domácí moučníky a pečivo (s nižším obsahem cukru a nezdravých tuků), mohou také pomoci uspokojit vaši chuť na sladké místo těch průmyslově zpracovaných.

Vlastní dezerty z nerafinovaných a výživově bohatých surovin, jako je ořechové máslo, celozrnná a mandlová mouka a syrový med vás nejen skvěle uspokojí, ale také dodají i více živin.

Případně volte dezerty a pečivo bez éček, které pečou a připravují poctivé pekárny, kavárny či cukrárny.

dezerty
Časté sladké pečivo a dezerty s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků nepatří do každodenního jídelníčku

5. Některé druhy alkoholu 

Alkohol dodává více kalorií než sacharidy a bílkoviny, což znamená, že po něm snadněji narůstá váha. Takže když do sebe lijete alkohol, přijímáte „tekuté kalorie“, které vám nedají nic navíc. 

Ačkoli se dříve věřilo, že pití malého množství alkoholu je zdraví prospěšná, novější výzkumy ukazují, že jakákoliv úroveň konzumace nápojů s alkoholem způsobuje zdravotní rizika.

Záleží také na druhu alkoholu. Některé druhy jsou více kaloričtější (například pivo nebo sladké cidery), než jiné. Pozor také na různé míchané drinky, kterým přidávají kalorie další použité limonády.

6. Zmrzlina

Většina komerčně vyráběných zmrzlin má vysoký obsah cukru a tuku. Protože se zmrzlina často konzumuje jako dezert, může vám přidat mnoho kalorií navíc – a to i v případě, že se již cítíte plní po hlavním plnohodnotném jídle.

Z tohoto důvodu je lepší si zmrzlinu dopřát spíše jako příležitostnou pochoutku, než v rámci základní skladby jídelníčku. Malá porce zmrzliny je čas od času v pořádku, ale u této pochutiny problém představuje to, že se snadno zkonzumuje obrovské množství na jedno posezení.

Chcete-li si vybrat zdravější druh zmrzliny, hledejte takovou, která obsahuje méně než 15 gramů cukru na porci. Také nezapomeňte si hlídat velikost porce. A snažte se navštěvovat poctivé zmrzlinárny, které vám naservírují kvalitní zmrzlinu a ne jen jakou z prášku nebo s přidanými látkami.

Alternativy

Jako alternativu můžete zvážit výrobu vlastních mražených dezertů s použitím menšího množství cukru a výživnějších ingrediencí, jako je plnotučný jogurt, smetana a ovoce, nebo rozmixování mražených banánů do konzistence podobné zmrzlině. Dobře chutná i rozmixované mražené bobule s cottage sýrem.

7. Fast Food

Rychlé občerstvení se často považuje za pohodlnou a časově nenáročnou alternativu k domácímu vaření. Většina pokrmů z řetězců označovaných jako Fast Food je však vysoce zpracovaná a obsahuje velké množství kalorií, tuků, sodíku a přidaného cukru.

Z tohoto důvodu se uvádí, že častější konzumace rychlého občerstvení může být spojena se zvýšeným rizikem obezity a dalších zdravotních problémů, jako jsou například srdeční choroby a cukrovka 2. typu.

V ideálním případě omezte příjem vysoce kalorických pokrmů v rychlém občerstvení, včetně:

  • hamburgerů,
  • pizzy,
  • smažených a obalovaných pokrmů (maso – třeba nugetky a řízečky, sýry, smažené nudle, rýže, hranolky atd.),
  • sladkých dezertů,
  • sladkých limonád, milkshaků, káv, čajů atd.

Místo toho se snažte vařit většinu jídel doma a nejíst jídlo z fast foodu častěji než 1–2krát týdně.

Když už se však do fastfoofu vydáte, vyhledávejte spíše zdravější alternativy, jako například tortilly se salátem a grilovaným masem. Nebo navštivte restaurace se zdravějšími variantami jídla s sebou, jako jsou polévky, libové maso, saláty, sendviče, wrapy nebo burrito mísy. Kromě toho se snažte přidávat zeleninu, celozrnné výrobky a libové bílkoviny.

řízek z kaší k obědu
Fast Food většinou podává jídla, která obsahují příliš neprospěšných látek

Jaké potraviny se hodí opravdu omezit nebo vysadit?

Omezení množství ultrazpracovaných potravin může mít příznivý vliv na vaše celkové zdraví i hmotnost. Mezi příklady ultrazpracovaných potravin patří třeba chipsy, sladké či slané pečivo a limonády.

Mnohé z výše uvedených potravin mají vysoký obsah přidaného cukru, tuku a kalorií. Proto mohou časem přispívat k přibývání na váze, zejména pokud je jíte pravidelně, aniž byste svůj jídelníček upravili jinak. A vašemu zdraví taktéž nenapomáhají.

Přesto mějte na paměti, že není nutné je ze svého jídelníčku zcela vyřazovat – a to ani v případě, že se snažíte zhubnout. Místo toho se snažte omezit velikost svých porcí a užívejte si tyto potraviny s mírou jako součást vyvážené stravy.

Můžete také praktikovat vědomé stravování, při kterém věnujete pozornost každému soustu, pomalu žvýkáte jídlo a sledujete svou plnost. Tato technika vám může pomoci umírnit příjem potravy a zbytečně se nedocpávat.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz