Domů » Mintos: Jaké jsou zkušenosti s investováním do p2p půjček?

Mintos: Jaké jsou zkušenosti s investováním do p2p půjček?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
mintos investice

Mintos patří k celosvětovým lídrům v oblasti p2p půjček. Co to takzvané peer-to-peer půjčky jsou se již doneslo i za hranice bankovního a finančního sektoru. Myšlenka p2p půjček je až prostě jednoduchá a dobře ji vystihuje první část sloganu Zonky. Více o výhodách v recenzi k Mintos investicím.

Podívejte se také na naše srovnání mikropůjček či na tipy o zdravém hubnutí.

Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.

 

P2P a Mintos je win-win

V tomto článku se podíváme i na to, jestli platí i druhá část tohoto motta. Půjčky p2p využívají platformu či portál (Mintos, Zonky), který propojuje lidi, kteří chtějí peníze investovat s lidmi žádajícími o půjčku. Mintos je tedy prostředníkem půjčky.

P2p vychází pro spotřebitele většinou výhodněji než v bance, když porovnáme půjčky na trhu. Pro investory naopak nabízejí skvělou příležitost zhodnotit peníze, které zrovna “nepotřebují”. Na papíře to zní vážně skvěle, ovšem jen několika málo platformám se tento sen podařilo dovést v životaschopný projekt.

Mintos jako největší p2p v Evropě

Mintos v České republice není příliš známý a většina lidí by si s p2p půjčkami asociovala spíše tuzemské Zonky. Mintos je však největším a nejoblíbenější platformou pro investory v EU.

  • 5 miliard Euro zainvestovaných úvěrů
  • Průměrné zhodnocení 12 %
  • Nejoblíbenější tržiště v EU
  • 260 000 investorů
  • Průměrný vklad cca 100 000 Kč

Jak platforma Mintos funguje?

Mintos slouží k propojení investorů s žadateli o půjčku u nebankovních společností. Mintos pod sebou sdružuje více než 65 nebankovních společností. Českému čtenáři bude asi nejznámější ACEMA.

Jak je v článku již zmíněno, tak Mintos je obřím tržištěm, kde jednotlivý investoři mohou nakupovat podíly. Jako minimální výše jednoho podílu bere Mintos částku 10 EUR, což je zhruba ekvivalent 260 Kč. Díky nízké možnosti investice lze velmi dobře diverzifikovat své finance.

Na jeden úvěr se tak skládá obvykle několik investorů, kteří při splácení následně obdrží svůj podíl plus předem známý úrok.

Na Mintosu lze investovat i korunách, ovšem nejspíše se nevyhnete měnovému riziku a investicím v různých měnách. Nabídka na této platformě je téměř nevyčerpatelná a je možné zde strávit desítky hodin výběrem.

Garance pro investora

Zajímavá je také garance pro investory, která na Mintosu funguje na svou principech.

Buyback guarantee neboli garance vykoupení funguje tak, že pokud nebude dlužník po 60 dní splácet, tak nebankovní společnost úvěr vykoupí zpět. Investor tak může dostat celou jistinu i s úroky zpět.

LTV je druhou variantou, kdy získá investor určitý poměr úvěru a zástavní hodnoty. Tato garance je vyjádřená v procentech. Menší číslo znamená bezpečnější půjčku.

Velký pozor by si měli dávat začínající investoři, kteří by si neměli plést spořicí účet s investováním do p2p půjček. P2p půjčky patří určitě k bezpečnějším typům investicí, avšak ani průměrný výnos 12 % není bez rizika.

Garance vykoupení je jakýmsi možným příslibem, že bude půjčka vykoupena. Jak asi můžete z první věty tušit, tak tento příslib plní různé společnosti dost rozdílně. Nápovědou o důvěryhodnosti nebankovní společnosti Vám může být její rating, který poskytuje Mintos. Mimo oficiální ratingy od Mintosu si na internetu můžete vyhledat další a více nezávislé ratingy a recenze.

Nespoléhejte na jednu společnost

Stejně jako u jiných investičních příležitostí, tak ani na Mintosu se nevyplatí vsázet vše na jednu nebo několik karet. Diverzifikovat byste měli své finance například do investic do nemovitostí nebo zlata. Velcí investoři p2p doporučují mít v tomto odvětví maximálně jednu třetinu svých aktiv a financí.

Primární a sekundární trh

Na Mintosu můžete v každé měně investovat na primárním a na sekundárním trhu. Jak již z názvy naznačují, tak na primárním trhu investoři nakupují od poskytovatelů z první ruky, tak na sekundárním trhu lze pořídit či prodat předčasně dalším investorům. Velkou výhodou je, že na Mintosu nemusíte za zprostředkování transakce na sekundárním trhu platit žádné poplatky.

Mintos závěrečné hodnocení a zkušenosti

P2P půjčky a stejně tak Mintos jsou podobně jako Bitcoin mladé a stále spíše alternativní způsoby investování. Nejedná se o úplně konzervativní produkt, který je z velké části postavený na důvěře uživatelů. Stačí několik špatných rozhodnutí a ožebračených investorů a mohou se pochybnosti o této platformě rozšířit.

P2p půjčky mají společné s Bitcoinem ještě to, že se přesně neví, jak se budou chovat v době krize. Investování s Mintosem je snazší než brokery, s kterými můžeme srovnávat, a kde je riziko ztráty peněz výrazně vyšší.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz