Domů » 7 divů nového světa: Znáte všechny?

7 divů nového světa: Znáte všechny?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nasajte starobylou atmosféru Římského Kolosea

Starověké egyptské pyramidy, které se tyčí až do nebes, fascinující visuté zahrady Semiramidiny nebo impozatní socha řeckého boha Hélia, která vítala lodě přijíždějící do přístavu na ostrov Rhodos. Každý někdy slyšel o seznamu 7 starověkých divů světa, které svou mohutností, monumentárností a technologickou dokonalostí ohromovaly lidi po dlouhá století. U některých z nich si dokonce vědci ani archeologové nejsou stoprocentně jistí, zda byly vůbec někdy postaveny. Na Zemi však existuje mnoho dalších úchvatných staveb, nad kterými se tají dech. Proto vznikl seznam 7 nových divů světa.

💡Tip: Další informace o 7 starověkých divech světa se dozvíte v následujícím článku.

7 nových divů světa

O tom, která stavba se dostane na seznam 7 nových divů světa, rozhodli lidé z celého světa v hlasování dne 7. července 2007. Anketu inicioval švýcarsko-kanadský filmař Bernard Weber a hlasování probíhalo pomocí SMS zpráv a přes internet. Kritici seznamu poukazují na to, že některé stavby byly značně zvýhodněné a hlasování tak bylo neférové. Namítají také to, že na světě existuje mnoho dalších významných a dechberoucích památek, které v seznamu nejsou zahrnuty.

Nakonec se do seznamu dostaly následující památky: Chichén Itzá, Socha Krista Spasitele, Velká čínská zeď, Machu Picchu, Petra, Koloseum, Tádž Mahal. Nyní vám tyto stavby lépe přiblížíme.

7 nových divů světa: další informace

Chichén Itzá

Zatímco o starověké římské či řecké civilizaci toho víme spousty, mayská kultura je opředená mnoha tajemstvími. Chichén Itzá je ruina bývalého mayského města, které se nacházelo v Mexiku na Yukatánském poloostrově. Ačkoliv se jedná o zříceninu, dodnes přitahuje pozoronost nejen archeologů ale také davů turistů.

Symbolem místa a asi také nejznámější dochovaná stavba je posvátná Kukulkánova pyramida, která byla zasvěcena, jak název napovídá, bohu slunce a nebes Kukulkánovi. Známá je také takzvaná Studna obětí, u které prý Mayové pořádali obřady lidských obětí. Známou stavbou je také kopulovitá observatoř na pozorování hvězd, chrám válečníků ve tvaru pyramidy nebo hřiště, na kterém hrávali Tlachtli. Ačkoliv název nepřipomíná nic brutálního, nenechte se mýlit, družstvo, které prohrálo či alespoň jeho kapitán byli po skončení turnaje obětování bohům.

Na tomto místě ožívá Mayská civilizace
Na tomto místě ožívá Mayská civilizace

💡Tip: Plánujete dovolenou? Přečtěte si, jak na úspěšný itinerář.

Socha Krista Spasitele

Pokud se někdy vypravíte do Ria de Janeira, určitě tuto památku nepřehlédnete. Třicetimetrová socha Krista Spasitele se totiž tyčí vysoko nad městem na kopci Corcovado, a je tak dobře vidět téměř odkudkoliv.

Historie sochy není tak dávná jako třeba historie Velké čínské zdi či Římského Kolosea. V roce 1921 si sochu objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru a její stavba započala o pět let později. K odhalení potom došlo v roce 1931. Socha měla představovat symbol stoleté nezávislosti Brazílie na Portugalsku v roce 1822. Ježíš má rozpažené ruce, kterými jakoby ochraňoval celé město.

Socha Ježíše se s napřaženými pažemi vznáší nad městem
Socha Ježíše se s napřaženými pažemi vznáší nad městem

Velká čínská zeď

Určitě vás nepřekvapí, že si své místo v seznamu pevně drží také 2 tisíce kilometrů dlouhá Velká čínská zeď, kterou můžete za dobrých podmínek pozorovat dokonce i z vesmíru!

Současná podoba zdi byla vybudována v Číně za dinastie Ming během 15. až 17. století, přičemž hlavním účelem stavby bylo chránit zemi před nájezdy Mongolů. Nicméně dlouhé zdi v Číně nebyly výjimkou ani daleko dříve. Už v 1. století před naším letopočtem se tehdejší opevnění nazývalo Nekonečná dlouhá zeď. Ačkoliv se zeď táhne asi jen 2 tisíce kilometrů, ve skutečnosti k ní vedou různé odbočky. Dohromady tak měří přes 21 tisíc kilometrů. Aby se komunikace na dlouhé zdi ulehčila, používaly se kouřové signály.

K historii stavby první zdi se váže mnoho krvavých historek. Pracovalo na ní několik stovek tisíc lidí, z nichž velká část byli zajatci. Zacházení s pracovníky tak nebylo nijak opatrné a odhaduje se, že zhruba 300 tisíc z nich při stavbě zemřelo. Některá těla prý byla do zdi přímo zabudována.

Dnes patří Velká čínská zeď k nejvíce navštěvovaným památkám Číny.

Odškrtněte si jeden ze 7 nových divů světa a projděte se po Velké čínské zdi
Projděte se po Velké čínské zdi

💡Tip: Plánujete na dovolenou v Dubaji? Zjistěte, jestli je to pro vás to pravé.

Machu Picchu

Hory, lamy a ruiny starého inckého města, to je Machu Pichu. Nachází se v peruánských Andách ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Předpokládá se, že jej založil někdy v polovině 15. století princ incké říše Pachacútec Yupanqui. Narozdíl od mnoha jiných měst nebylo Machu Picchu objeveno a rozkradeno španělskými conquistadory, a tak bylo po jeho opuštění dobře zakonzervováno. Znovuobjeveno bylo až v roce 1911 archeologem Hiramem Binghamem.

Na seznam 7 divů světa město patří především díky dokonalé technologické výstavbě vysoko v horách. Inkové nepoužívali maltu. Typické pro město jsou desítky teras, kde se pěstovaly plodiny jako kukuřice či brambory.

Mezi nejznámější objekty města patří Chrám slunce, který sloužil jako obřadní posvátná místnost a mauzoleum, Místnost tří oken, Strážní budova či takzvaná Intihuatana, což byly kameny sloužící k uctění slunce.

Kvůli extrémnímu zájmu turistů se v posledních letech velmi omezil jejich vstup do Macchu Piccu a přilehlého přírodního parku. I přes to však místo pravidelně každý den navštíví okolo 4 tisíc lidí.

7 nových divů světa: Machu Picchu
7 nových divů světa: Machu Picchu

Petra

Velmi netradiční stavbou, která má své pevné místo v tomto seznamu, je skalní město Petra, nacházející se v Jordánsku v údolí Vádí Musa. Zajímavé je, že je město kompletně vytesané do pískovce.

Založeno bylo mezi 3. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu jakožto pohřebiště. V roce 62 před naším letopočtem zde žilo asi 30 tisíc obyvatel. Bohužel Petru potkalo v průběhu let několik silných a ničivých zeměstřesení, a tak město postupně okolo 6. století zaniklo. Zůstaly po něm jen ruiny, na něž lidé postupně zapomněli. Díky tomu zůstaly zbytky města dobře zakonzervované.

Dnes zde můžete najít například přes 2 tisíce let staré divadlo vytesané do skály, pokladnici nebo klášter. Fascinující však je už samotná příjezdová cesta do města, kterou nazvají Sík. Soutěska mezi vysokými skálami je totiž dlouhá zhruba kilometr a široká jen asi 2 až 5 metrů!

Uprostřed vysokých skal se skrývá vytesané město Petra
Uprostřed vysokých skal se skrývá vytesané město Petra

💡Tip: Chystáte se na dovolenou, ale přemýšlíte, co si ještě sbalit? Přečtěte si naše tipy, ať na nic nezapomenete!

Koloseum

Pokud chcete za svůj život vidět alespoň jeden ze 7 nových divů světa, pak je pro vás nejbližší a nejdostupnější možností Římské Koloseum. Řím se nachází v centrální části Itálie necelé dvě hodiny letu z Prahy.

Koloseum nebo také původně Flaviovský amfiteátr dal postavit císař Vespasian v letech 70 našeho letopočtu. Název Kolosea původně odkazoval k obrovské kolosální Neronově soše, až později název označoval amfiteátr. Původně se do hlediště vešlo až 50 tisíc diváků, přičemž místa v Koloseu reflektovala socioekonomický status jedince.

Ačkoliv dnes může procházka po Koloseu působit velmi romanticky, jeho historie je doslova zalitá krví. Římané si totiž libovali ve velmi drsné zábavě: gladiátorské zápasy, rekonstrukce bitev, zápasy se zvířaty i pompézní popravy. Předpokládá se, že zde zahynulo několik stovek tisíc lidí a asi milion zvířat.

Dnes si jako turista už můžete prohlédnout pouze ruiny tohoto starobylého amfiteátru. Nicméně i tak se jedná o jeden z hlavních symbolů Říma ale i celé Itálie.

Nasajte starobylou atmosféru Římského Kolosea
Nasajte starobylou atmosféru Římského Kolosea

Tádž Mahal

Poslední stavbou ze seznamu 7 nových divů světa se stal indický palác Tádž Mahal. Nechal jej na památku své zemřelé ženy postavit indický mogul Šáhdžahán v letech 1631 až 1648. Stavba je tedy zároveň mauzoleem, které mělo symbolizovat jeho věčnou lásku.

Výjimečný je jednak svou výškou 73 metrů i bohatým zdobením. Hlavní brána prý byla vyrobena ze stříbra, palác byl potom postaven z mramoru. Interiér je dekorován drahokamy, polodrahokamy i černým mramorem. Pro Tádž Mahal jsou typické také čtyři zdobené minarety kolem hlavního paláce. Díky nim má palác silně orientální atmosféru.

Není divu, že Tádž Mahal patří na seznam 7 nových divů světa
7 nových divů světa: Tádž Mahal

💡Tip: Rád byste cestovali, ale nemáte dost peněz? Přečtěte si následující tipy a zjistěte, jak cestovat levněji.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz