Domů » S kým se stýkat a jak filtrovat toxické lidi?

S kým se stýkat a jak filtrovat toxické lidi?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Říká se, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejčastěji stýkáme. Nic nemůže být blíže pravdě. Stýkáte se se správnými lidmi nebo máte ve svém okruhu přátel i rodiny toxické lidi? Odříznout je ze svého života nemusí být lehké, ale pomůže vám to více, než si myslíte. Jak na to a s kým se stýkat?

Jak poznat toxické lidi a komu se tedy vyhýbat?

Člověk je od přírody společenský tvor, který vyhledává společnost dalších lidí. Ať už se jedná o vaši rodinu, přátelé, kolegy v práci (nebo třeba šéfy), všichni z nich na vás mají větší vliv, než se zdá. Záleží jen na tom, zda se jedná o vliv pozitivní nebo negativní. Lidé kolem nás budují naše sebevědomí, podporují nás v cestě za našimi cíli, dělají z nás lepšího člověka a nebo také mohou být tzv. lidskými upíry, kteří z nás vysávají energii i radost ze života.

„Lidé vás inspirují, nebo vysávají – vybírejte je moudře.“

Hans F. Hansen

Existuje hned několik znaků v chování druhých, kterých bychom si měli všímat. Pokud si těchto vlastností lidí všimneme, neměli bychom si takové lidi pouštět příliš blízko, v extrémních případech nám také mohou ze života udělat peklo. Jak tedy poznat, že jsme se setkali s toxickým člověkem a naše cesty by se měli rychle rozdělit?

Mají někteří lidé před vámi masku? I tak můžeme poznat, zda se jedná o toxické lidi.

Nechceme s nimi trávit čas

Trávení času s takovými lidmi nás neobohacuje a nebaví. Ať už jsme si toho vědomi naplno, nebo to teprve podvědomě tušíme, nechceme s toxickými lidmi trávit čas. Možná nám to napovídá naše intuice, kdo ví? Ale pokud nám takový člověk zavolá a pozve nás na večeři, nechce se nám tak nějak z principu pozvání přijmout. Jednoduše vám v hlavně proběhne nejprve Ne a až později Ano.

Manipulaci znají jako své boty

Často tito lidé mistrně ovládají manipulaci. I když si to nemusíte uvědomovat, možná manipulují i s vámi. Vypozorovat však můžete i to, zda manipulují s ostatními lidmi například se svojí partnerkou, rodinou nebo kolegyní z práce. Pokud vám tito lidé z oblibou vyprávějí, jak se jim povedlo přesvědčit někoho jiného k něčemu, měl by se vám rozsvítit majáček v hlavě. Nedělají to i vám?

Vaše problémy až na druhém místě

Znáte to? Sedíte s kamarádkami na víně a vyprávíte si všechny své strasti i úspěchy za poslední dobu. Toxického člena party poznáte snadno –⁠ rád se poslouchá, ale nenaslouchá. Vaše problémy takového člověka nezajímají a nevěnuje jim žádnou pozornost. Pokud už vás poslouchá, hned vaše téma využije k postěžování si na vlastní život. Neporadí, nevyslechne, nedoptá se.

Kompliment, který urazí

Toxické lidi také poznáme dle toho, že velmi neradi skládají poklony druhým lidem. Myslíme tím upřímné komplimenty, které jednou za čas prohodí každý pravý přítel. Komentář ze strany lidského upíra většinou obsahuje kompliment doplněný o výrazné ALE, kdy vás hned zase vrátí na zem a svoji pochvalu hned anuluje. Často významnou roli také hraje žárlivost.

Kompliment od toxického člověka může vypadat následovně:

  • Ta červená sukně ti perfektně ladí s těmi fleky na krku. Víš o nich, že jo?
  • Dlouho jsem tě neviděla, zdá se, že se ti velmi daří. (Doplněné o výrazný pohled na vaši postavu)
  • Myslím, že tenhle make-up je přesně pro tebe, ale nedávej si ho tolik příště.
  • Dneska jsi podal super výkon, ale tvoje maximum to není, co?

Obětní beránek

Mají největší problémy na světě, nikdo je nechápe, nikdo je nemá rád. Celý život je proti nim a každý jim hází klacky pod nohy. Nebo se tak alespoň prezentují před ostatními. A vy tak máte pocit, že je musíte neustále podporovat, ujišťovat a vymlouvat jim, že tak to určitě není. Nevysiluje vás to?

Shrňme si tedy klasické vlastnosti lidí, kteří náš život nemají sdílet s námi:

  • Trávení času s toxickými lidmi nás vyčerpává a nebaví
  • Rádi manipulují s lidmi
  • Nevyslechnou vaše problémy
  • Kompliment, který vám složili, vás spíše zamrzí
  • Neustále se považují za oběť (všech a všeho)

Opustit je může být těžké

Právě jste zjistili, že ve svém životě tolerujete toxické lidi? Pryč s nimi. Váš život bez nich bude hezčí a pohodovější, i když se vám to teď může zdát nemožné. Možná jste totiž zjistili, že negativní člověk ve vašem životě je váš rodinný příslušník, blízký přítel nebo i partner.

Velmi důležité je, uvědomit si, že tito lidé opravdu vysávají radost z vašeho života a mají negativní dopad na vaši náladu i celkovou psychickou pohodu. Bez nich se můžete oprostit od žárlivosti, stresu a dalších zabijáků šťastného člověka. Kdo z nás by nechtěl být šťastný? A když vám v cestě stojí toxický partner nebo rodinný příslušník, může být rozhodnutí opustit jej opravdu těžké. Vyžaduje to odvahu a odhodlání. Nebo musí přetéct pomyslný pohár trpělivosti. Není lepší tomu všemu předejít a začít si vybírat správné lidi do svého okruhu?

Radost do života přinášejí pozitivně naladění lidé.

S kým se stýkat a jak filtrovat toxické lidi?

Pamatujete si, jak jste na základní škole vybírali lidi do týmu na vybíjenou? Vždy jste volili ty nejsilnější, nejrychlejší a nejhbitější. Proč to tak nedělat i v životě? Proč si ve svém nejbližším okruhu neudržovat pouze ty nejsilnější osobnosti, nejrychleji rostoucí správným směrem a nejhbitější v radostech života? Takové lidi stojí za to potkávat.

Můžete vyzkoušet různé networkingy, setkání či obyčejné společenské akce. Všude se dají potkat skvělí lidé, kteří mohou být o poznání zajímavější než ti, s kterými trávíte čas nyní. Známou pravdou je, že jsme velmi silně ovlivněni pěti lidmi, s kterými se nejvíce stýkáme.

Jste nejchytřejší v místnosti? Pak jste ve špatné místnosti.

Už víme, jak by neměl vypadat člověk, se kterým se chceme stýkat. Podívejme se tedy na to, s kým se naopak stýkat chceme. Lidé v naší nejbližší pětici by měli být zhruba o dva kroky před námi. Díky tomu se dokážeme lépe soustředit na cíl, můžeme s nimi sdílet naše zkušenosti. Takoví lidé nás nasměrují a podpoří správným směrem. Chcete například uběhnout maraton? Pak byste se měli stýkat s člověkem, který běžně běhá 15 kilometrů, ale maraton ještě neuběhl. Je dál než vy, avšak ne tak daleko, aby vás to demotivovalo a unavovalo.

Další vlastností, kterou by měl oplývat váš blízký, je radost a pozitivismus. Nemusíte nutně hledat své přátelé v hippie komunitě, ale pozitivní přístup jiného člověka vdechne i do toho vašeho radost a dobrou náladu.

Stýkejte se s lidmi, kteří vás inspirují. Zastavte se a zeptejte se sami sebe, v čem mě inspiruje například moje partnerka? V čem mě inspiruje můj bratr a v čem můj kolega ze sousední kanceláře? U každého může být odpověď naprosto jiná, avšak důležité je, aby vás vaši nejbližší posouvali dopředu. Pokud už se cítíte jako nejchytřejší člověk v místnosti, asi byste měli změnit prostředí.

Podpora blízkých je stavebním kamenem našeho sebevědomí. Sdružujte se v okruhu lidí, kteří vás mají rádi a vy máte rádi je. Líbí se vám trávit čas v jejich společnosti a cítíte upřímnou podporu ve všem, co děláte. Občas si nechat poradit, vyslechnou kritiku i jiný pohled člověka je velmi obohacující a od toho správného člověka tento názor mnohem snadněji přijmete.

Vyfiltrujte ve svém okolí toxické lidi, obklopujte se jen těmi správnými a neustále mějte na paměti rčení z úvodu článku –⁠ jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Tak kdo chcete, abyste byli?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz