Domů » Dovolená v Dubaji: Co musíte vidět a pro koho je vhodná?

Dovolená v Dubaji: Co musíte vidět a pro koho je vhodná?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Dovolená v Dubaji je plná luxusu a exotiky

Horké slunce, nádherné písčité pláže a luxusní hotely, kam až oko dohlédne. To je v posledních letech tolik oblíbená dovolená v Dubaji.

V článku vám představíme, co turisty do této moderní metropole tolik táhne, co je v jejím okolí nejhezčího k vidění a popíšeme základní informace o Dubaji. Připraveni na cestu?

💡 Tip: Rádi byste cestovali, ale váš rozpočet vám klasickou dovolenou příliš neumožňuje? Vyzkoušejte low cost cestování a objevujte svět za pakatel.

Základní informace o Dubaji

Když se řekne Dubaj, většina lidí si zřejmě představí velmi bohaté arabské velkoměsto. Označení Dubaj však slouží také pro název jednoho celého emirátu. Dohromady existuje ve Spojených arabských emirátech 7 emirátů: Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Dubaj je přitom nejlidnatějším městem celých Spojených arabských emirátů.

Město se nachází na pobřeží Perského zálivu, a díky tropickému klimatu zde téměř nikdy nezažijete špatné počasí. Většina lidí tam cestuje převážně na jaře a na podzim, kdy se teplota pohybuje okolo příjemných 30 °C. Oproti tomu v létě zde zažijete pořádné pařáky. Například během letošního července se teploty pohybovaly každý den okolo 40 °C.

Pokud máte rádi teplé moře, pak je Dubaj pro vás jako stvořená. Koupat se zde můžete během celého roku. V létě však moře dosahuje teplot i 30 °C, takže se v něm příliš neochladíte.

Dovolená v Dubaji: co si připravit na cestu

Určitě vás bude zajímat, čím se v Dubaji platí. Měna dirham má zkratku AED. V současnosti (červenec 2022) stojí 1 dirham 6,5 korun. Nebudete mít ani problém s platbami kartou.

Na co určitě nesmíte zapomenout, je vyřídit si cestovní pas. Pokud pas již máte, zkontrolujte si jeho platnost. Při vyřizování pasu na poslední chvíli se totiž platí velmi vysoké poplatky.

Kromě pasu nepotřebujete žádné cestovní vízum. Češi mohou na území Spojených arabských emirátů pobývat bez víza maximálně 90 dní.

Stejně tak není povinné žádné speciální očkování. Doporučené však je očkování proti žloutence A i B a případně také proti břišnímu tyfu. V současnosti si rovněž zkontrolujte potřebu očkování proti covidu 19.

Před cestou si zkontrolujte platnost pasu
Před cestou si zkontrolujte platnost pasu

Jiná kultura, jiná pravidla?

Před každou cestou je třeba si zjistit, jaká pravidla a tradice jsou třeba v dané zemi dodržovat a respektovat. Obzvlášť v exotických a vzdálených destinacích jsou pravděpodobné velké kulturní rozdíly.

Vzhledem k tomu, že Dubaj zažívá v posledních letech velký cestovatelský boom, nachází se zde mnoho různých kultur a národností a pravidla oblékání zde nejsou nijak striktní. Základním pravidlem je nosit plavky pouze a pláži a u bazénu. Při procházce do města si přes ně přehoďte šaty. Striktní pravidla oblékání jsou pouze v mešitách, kde se často očekává také zahalení hlavy šátkem.

Komplikovaným pravidlem ve Spojených arabských emirátech je zákaz homosexuality. Ta je v zemi velmi přísně trestána. Kromě tučné pokuty vám hrozí i deportace, případně také vězení. Je také potřeba si dávat pozor na jakékoliv výraznější romantické a sexuální projevy na veřejnosti, obzvlášť v mimomanželském páru.

Speciální kategorií je potom pití alkoholu. Každý z emirátů má svá vlastní pravidla. V Abú Zabí je například stanovená věková hranice 18 let, v Dubaji je to 21 let a v emirátu Sharjah je to zakázáno úplně. V Dubaji dostanete alkohol pouze v určených místech jako jsou hotely, restaurace nebo kluby. Obecně jinak platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Dovolená v Dubaji: jiná země jiná pravidla
Dovolená v Dubaji: jiná země jiná pravidla

💡 Tip: Chcete se vzít ve Vegas? Zjistěte, co k tomu budete potřebovat.

Zájezd nebo na vlastní pěst?

V dnešní době zažívá cestování na vlastní pěst velký boom a téměř na každé místo na světě se můžete dostat i bez cestovky. Výhodou je, že si můžete dovolenou seskládat přesně podle svých požadavků, ať už se jedná o přesný počet dní, přesuny mezi jednotlivými destinacemi, a především také levnější cenu. Na druhou stranu jste zodpovědní sami za sebe a je potřeba také umět mluvit cizím jazykem.

I do Dubaje si můžete dovolenou naplánovat sami. K vyhledávání ubytování využijte klidně klasické rezervační portály jako je třeba Booking.com nebo Trivago.com. Je potřeba zmínit, že čím více dopředu ubytování objednáváte, tím může být levnější. Na poslední chvíli by se vám to mohlo pěkně prodražit, obzvlášť během sezony.

Do Dubaje se z Česka a okolí pravidelně létá například z Prahy, Vídně, Budapeště, Katovic či Berlína. Pokud se snažíte co nejvíce ušetřit a jste časově flexibilní, doporučujeme si počkat na nějakou pěknou akci na letenky. Letenky tak můžete sehnat již od 4 tisíc korun za zpáteční let.

Samozřejmě můžete využít i zájezd přes cestovní kancelář, kde se nebudete muset o nic starat a jen si užívat dovolenkovou náladu. U zájezdů se finančně vyplatí být buď první, kdo je kupuje (first minute), nebo naopak jej kupovat až úplně na poslední chvíli (last minute).

💡 Tip: Víte, jak vzniklo dýško a spropitné? Přečtěte si, kolik je ideální dávat v různých částech světa.

Dovolená v Dubaji: co musíte vidět

Divoká moderní architektura, ze které až přechází zrak, bizardní stavby, největší nákupní centrum na světě, luxusní zlaté pláže s teploučkým mořem, historické stavby i lyžovačka uprostřed pouště. Dubaj vám nabídne téměř vše, na co si jen pomyslíte. Nyní vám některé z těchto turistických atrakcí představíme.

Dovolená v Dubaji: panoráma
Dovolená v Dubaji: panoráma

Staré město

Pokud zatoužíte po trošce historie, vydejte se do staré původní části města ve čtvrtích Bur Dubai a Deira. Navštivte zde muzeum, které se nachází v pevnosti Al Fahidi z roku 1787. O historii Dubaje se potom dozvíte v Domě šejka Sajída al Maktúma.

Jen kousek od něj najdete historickou čtvrť Bastakiya. Projděte se starými uličkami nebo prozkoumejte tradiční tržiště ve čtvrti Deira.

Užijte si úchvatnou atmosféru arabského tržiště
Užijte si úchvatnou atmosféru arabského tržiště

Mešity

Ve městě se nacházejí také fascinující mešity, jejichž minarety uvidíte čouhat téměř všude. Největší mešita se nazývá Jumeirah a je otevřená široké veřejnosti a všem turistům.

Další mešitu Al Farooq Omar bin Khattab najdete ve čtvrti Al Safa. Kvůli své namodralé barvě se jí přezdívá také Modrá mešita.

Za zmínku stojí mešita Al Salam, která je kouzelná především v noci, mešita Abdul Rahman Siddique je zase hodně zvláštní svým moderním vzhledem a mešita Masjid Al Rahim je potom velmi kontrastní v kombinaci s vysokými mrakodrapy, které za ní stojí.

Určitě nevynechejte Modrou mešitu

Zajímavé budovy

V Dubaji můžete kromě starých a náboženských budov najít i ty moderní, zvláštní, ohromující i trochu bizardní. Najdete zde například největší foto rám na světě či nejvyšší budovu na světě Burj Khalifa.

Spoustu zajímavých a vysokých budov najdete rovněž na třídě Sheikh Zayed Road. Tato třída prochází celou Dubají a má délku více než 40 kilometrů.

Fascinující je rovněž umělé souostroví Palm Jumeirah, kde se nachází luxusní turistická střediska a hotely.

Nezapomeňte i na velmi známý pětihvězdičkový hotel Burdž al-Arab, kterému se také často kvůli svému tvaru přezdívá plachetnice. Je to jeden ze symbolů města.

Takzvaná plachetnice je jeden ze symbolů Dubaje
Takzvaná plachetnice je jeden ze symbolů Dubaje

Ski Dubai

Toužíte po troše zimy v trvalém létě? V Dubaji žádný problém! Navštivte Ski Dubaj. Jedná se o kryté horské středisko, kde můžete bez problémů celý rok lyžovat i snowboardovat. Na horu na kopec vás navíc vyveze pohodlná čtyřsedačková lanovka. Pokud se tedy chystáte do Dubaje, nezapomeňte si s sebou vzít kombinézu a lyžařské rukavice.

Na lyžovačku do Dubaje? Proč ne!

Pláže

Mezi nejlepší pláže, které můžete v Dubaji vidět, určitě patří Al Mamzar Beach Park, který je vybudovaný na umělém poloostrově. Najdete zde mnoho krásných bílých pláží a teploučké moře.

Navštivte také pláž Kite Beach, která, jak název naznačuje, je vhodná pro provozování různých vodních sportů jako je kitesurfing nebo projížďky na kajaku.

Velmi populární je i pláž JBR (Jumeirah Beach Residence), která svým vzhledem připomíná pláž z Miami. Další z oblíbených pláží je také pláž Jumeirah.

Odpočiňte si na JBR pláži
Odpočiňte si na JBR pláži

Aquarium a podvodní zoo

Máte-li rádi podmořský život, pak určitě nevynechejte návštěvu dubajského aquaria. Jedná se o jeden z největších turistických taháků. Najdete zde obrovská aquaria, a uvidíte žraloky, se kterými se zde dokonce můžete i potápět.

Jen pár centimetrů od žraloka: navštivte aquarium v Dubaji

Kde se potápět?

Do Dubaje se jezdí rovněž kvůli potápění. Potápět se můžete nejen v moři, ale také v bazéně. Dokonce se zde nachází nejhlubší bazén na světě Deep Dive Dubai, který má hloubku neuvěřitelných 60 metrů.

Pokud máte raději potápění v moři, určitě se vydejte se na pláž Nikky Beach, kde zažijete fascinující podívanou hemžících se ryb a želv. Určitě vyzkoušejte také potápění u vraků lodí Zainab, Victoria Star či MV Dara.

💡 Tip: Chcete raději strávit léto v Evropě? Vyzkoušejte Toskánsko! Nádherná historická městečka, malé písčité pláže a skvělá pizza vás dostanou.

Další tipy, co dělat v Dubaji: vyzkoušejte třeba jízdu na velbloudovi pouští

Dovolená v Dubaji: je vhodná i pro vás?

Ještě před tím, než si zarezervujete letenku do Dubaje, popřemýšlejte nad tím, zda je tato dovolená pro vás ideální. Chcete spíše fyzicky náročnou dovolenou, kde si dáte pořádně do těla při turistice? Pak dovolená na vysluněné pláži asi nebude nic pro vás.

Pokud vás ale láká zažít trochu exotické arabské kultury, pochytit nějaké to sluníčko a užít si trochu luxusu, potom je dovolená v Dubaji pro vás jako stvořená. Hodí se navíc i pro rodinu s menšími dětmi, které si určitě užijí hrátky s pískem na pláži a příjemně teplé moře.

💡 Tip: Znáte carsharing? Zjistěte, jak díky sdíleným autům můžete procestovat svět a zároveň šetřit přírodu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz