Domů » 10 věcí, co si určitě sbalit na dovolenou

10 věcí, co si určitě sbalit na dovolenou

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Co si sbalit na dovolenou? Zjistěte v článku

Léto je období slunce, dozrávání plodin, dlouhých teplých večerů a také dovolených. Každý si své ideální letní dobrodružství představuje jinak. Někdo jej tráví nejdradší v lesích na své chatě, někoho láká adrenalin vysokých hor a jiný nedá dopustit na opalování se na pláži v pěkném přímořském letovisku. Ať je vaše volba jakákoliv, každé cestě předchází balení. V článku vám proto představíme 10 tipů, co si sbalit na dovolenou, abyste měli vše potřebné. Připraveni? Pojďme si sbalit kufry!

💡Tip: Abyste měli v balení řád a pořádek, využijte takzvaného to do listu. Jedná se o seznam úkolů, které si po jejich splnění postupně odškrtáváte. Tato metoda time managementu vám zjednodušší, systematizuje a urychlí práci.

1. Doklady

Úplně nejdůležitější položkou jsou určitě platné a správné doklady. Pokud cestujete do zahraničí, zjistěte si dopředu, zda vám bude stačit občanský průkaz. Obecně platí, že v členských zemích Evropské unie a v Schengenském prostoru po vás nikdo pas chtít nebude.

Pokud zjistíte, že budete potřebovat cestovní pas, podívejte se, zda je platný. Pokud není, zavčasu požádejte o vydání nového. Pas lze zařídit i na poslední chvíli, finančně by se vám to ale vůec nevyplatilo.

Do některých států vás navíc nepustí bez víza. Například do Spojených států amerických můsíte mít vyřízené takzvané ESTA. Informujte se proto dostatečně dopředu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Víte, co si sbalit na dovolenou? Cestovní pas
Víte, co si sbalit na dovolenou? Cestovní pas

2. Peníze

Určitě si na dovolenou nezapomeňte vzít dostatečný obnos peněz. Spočítejte si, kolik stoprocentně utratíte, kolik navíc ještě plánujete utratit, a následně k částce připočtěte ještě něco navíc pro všechny případy.

Podle místa dovolené se také rozhodněte, zda pro vás bude vhodnější si peníze vybrat či vyměnit v hotovosti a nebo si s sebou vzít pouze kreditní kartu. Doporučujeme však kombinaci obojího. Peníze z karty si můžete vybrat z bankomatu i na místě, často tam můžete získat i výhodnější kurz než ve směnárnách. Při výběru z bankomatu však nezapoměňte vybírat vždy v místní měně.

Kreditky nebo hotovost?
Kreditky nebo hotovost?

3. Nezapomeňte lékárničku

Velmi důležitou položkou z toho, co si sbalit na dovolenou, jsou určitě léky, obzvlášť pokud některé berete pravidelně. Podívejte se, zda máte dostatečnou zásobu, a případně si zavčasu požádejte vašeho lékaře o recept na nové, ať je nemusíte shánět na dovolené.

Kromě toho si sbalte také léčivo pro nejběžnější nemoci. Horečka, kašel, rýma, chřipka, bolest žaludku, průjem. Nezapomeňte také na náplasti na puchýře, balzám na rty či obvaz. Nemusíte mít kufr plný léčiv, ale je lepší být připravený než následně hledat v divočině lékárnu.

💡 Tip: Bolí vás často hlava a nevíte proč? Zjistěte, jaké jsou její nejčastější příčiny.

4. Zvolte vhodné oblečení

Zřejmě nejobjemnější položkou ve vašem zavazadle bude oblečení. Zvažte proto, jaký druh oblečení si s sebou sbalíte. Pokud se chystáte na řeku, jen sotva totiž využijete divadelní róbu. Zjistěte si proto, co přesně na dovolené budete dělat, abyste se mohli co nejvhodněji obléknout.

Pokud se chystáte na delší dobu či si nemůžete dovolit větší zavazadlo, zkuste zjistit, zda je ve vašem ubytování pračka či alespoň veřejná prádelna.

Nepodceňte výběr správného oblečení
Nepodceňte výběr správného oblečení

5. Správné zavazadlo

Každý, kdo někdy letěl letadlem ví, že si musí hlídat rozměry a váhu svého zavazadla. Správně zvolené zavazadlo je tedy základ. Každá letecká společnost má trochu jiná pravidla a parametry, podívejte se proto na internetu, na co se máte připravit.

Zavazadlo také přizpůsobte cílové destinaci a dalším plánovaným aktivitám. Pokud se plánujete přesouvat z místa na místo, doporučujeme zvolit větší batoh či krosnu naopak do hotelu se spíše hodí kufr.

Co si sbalit na dovolenou?
Co si sbalit na dovolenou?

6. Nabíječka

Kdo si někdy nezapoměl nabíječku na mobil? Pokud vás čeká dlouhá cesta, pak je to o to otravnější. Vždyť lidé tráví na telefonu každý den mnoho času.

Novou nabíječku samozřejmě můžete za pár desítek až stovek korun sehnat prakticky kdekoliv, avšak abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, je lepší si ji večer před odjezdem připravit nebo si alespoň napsat lísteček.

Dobrým pomocníkem na cesty je také powerbanka, která slouží k dobíjení elektroniky. Stačí ji jen dopředu dobít.

Bez nabíječky vám mobil dlouho nevydrží
Bez nabíječky vám mobil dlouho nevydrží

💡Tip: Zjistěte, jak prodloužit výdrž baterie vašeho telefonu.

7. Cestovní adaptér

V cizině vás může nepříjemně zaskočit tvar zásuvek na elektřinu. Typicky najdete jiné zásuvky například ve Velké Británii či USA. Můžete se snažit sebevíc, ale naše dráty do nich nestrčíte. Proto se vám bude na cesty hodit adaptér. Některé hotely jej pro své hosty mají připravené, není to ale standard.

Seženete jej v jekémkoliv elektro obchodě a příjde vás na pár desítek až stovek korun.

Jak vypadá celosvětový cestovní adaptér?

8. Ochrana před sluncem

V létě sluníčko paří daleko více, než v jiných ročních obdobích. Je proto dobré se na něj dostatečně připravit. To platí o to více, pokud se chystáte do jižních zemí. Sbalte si s sebou krém s dostatečným faktorem, který vás ochrání. Nezapomeňte také na pokrývku hlavy.

Opalujte se bez obav
Opalujte se bez obav

💡Tip: Víte, jak na spáleniny od slunce? Přečtěte si našich 7 tipů.

9. Vstupenky a lístky

Některé památky či turistické atrakce vyžadují nákup vstupenek dopředu a jejich následné vytisknutí či alespoň uložení do mobilu. Tiskutí na místě může být komplikované a nepříjemné, obzvlášť pokud neovládáte daný jazyk. Připravte si proto vstupenky doma a sbalte si je s sebou.

Podobně to funguje také u jízdenek. Stejně jako v Česku platí často v zahraničí to, že čím dříve jízdenky koupíte, tím jsou levnější. Lístek si však musíte vytisknout a dovézt.

Co si vzít na dovolenou? Lístky a vstupenky
Co si vzít na dovolenou? Lístky a vstupenky

10. Zabavte se u napínavé knihy

Ať už se chystáte kamkoliv, dopřejte si ten luxus a zastavte se na chvíli u nějaké zajímavé knihy. Inspiraci můžete najít například v našem seznamu nejprodávanějších a nejčtenějších knih posledních let.

Jestliže nejste čtecí typ, vyzkoušejte nějaký dobrý film či seriál. Pokud máte účet na Netflixu, můžete si vše stáhnout do mobilu a dívat se ofline, aniž byste si plýtvali data. Tipy na super filmy a seriály na Netflixu, najdete v dalším článku.

Dopřejte si chvíli jen pro sebe a začtete se
Dopřejte si chvíli jen pro sebe a začtete se

💡Tip: Přečtěte si také našit 7 tipů, jak na low cost cestování a ušetřete.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz