Domů » 7 TOP: Nejlevnější země vhodné pro freelancing

7 TOP: Nejlevnější země vhodné pro freelancing

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejlevnější státy světa pro freelancery

Freelancing nebo také digitální nomádství je v poslední době obzvlášť mezi mladými lidmi velmi oblíbeným fenoménem. Jen si to představte, popíjíte v plážovém křesílku váš oblíbený koktejl, v pozadí slyšíte šumění vln, a na notebooku zrovna dokončujete zajímavý projekt. To je sen! Nejlevnější státy světa jsou navíc pro freelancery jako stvořené, jelikož vydělávají peníze online v zemích s vyšší životní úrovní, než kde bydlí, žijí a pracují.

V článku se dozvíte sedm tipů na oblíbené a levné státy pro freelencery, kde si i za českou mzdu budete žít jako králové.

💡 Tip: Víte, jak začít pracovat z domova? Přečtěte si, co všechno k tomu potřebujete.

Nejlevnější země světa jsou snem pro freelancery

Už máte plné zuby každodenního ježdění do práce? Štve vás kolega v kanceláři, který si neustále pouští nahlas muziku, a vy se tak nemůžete soustředit? Nejraději byste tady všechno nechali a odjeli někam hodně daleko?

Takové myšlenky napadnou za život asi každého. V poslední době se ale tento sen daří zrealizovat stále více lidem, a to skrze freelancing a digitální nomádství. Jak? V první řadě je důležité mít práci/zaměstnání, které vám umožní pracovat odkudkoliv. Velkou výhodu mají ti, jejichž práce se odehrává převážně na notebooku. Prakticky tedy potřebují pouze počítač a stabilní připojení k internetu. Od toho je odvozené označení těchto lidí – digitální nomádi. Často tito lidé podnikají ve formě OSVČ. Méně časté jsou případy podnikatelů a zaměstnanců.

Kdo je a co dělá freelancer?

Nejčastěji jsou to lidé, kteří pracují jako novináři, weboví designéři, IT specialisté, programátoři, grafici, spisovatelé, překladatelé a tlumočníci, pracovníci v online marketingu a podobně.

Freelancing v podstatě znamená, že nejste zaměstnaní u jedné firmy na plný úvazek. Naopak můžete mít závazků kolik chcete a pracujete takzvaně na volné noze. Sami si určujete, pro koho budete pracovat a na čem, placení jste většinou za odvedený úkol.

Jako freelancer si často vybíráte takové státy, kde jsou nízké životní náklady, a díky tomu nemusíte tolik pracovat. Pěkná ubytování tam seženete za hubičku a každý den si budete moct dovolit jídlo z restaurace. Volný čas pak můžete využít k cestování a poznávání místní kultury. Prostě splněný sen každého cestovatele. Pokud je freelancer v levné zemi, jako jsou ty z našeho seznamu, tak nemusí pracovat ani 8-10 hodin, ale vystačí si s menší porcí, jelikož náklady na život jsou výrazně nižší. Další skupina lidí v těchto zemích pracují také pro to, že přebytečné prostředky mohou investovat a tím se zaopatřit na horší časy.

Freelancing není jen dovolená

Zní to skvěle? Bohužel i freelancing má své velké nevýhody. Kvůli tomu, že nejste zaměstnaní na plný úvazek, se může stát, že prostě neseženete některý měsíc práci a vyděláte si třeba jen pár tisíc.

Problémem mohou být i nerealistická očekávání. Freelancing je totiž zaměstnání jako každé jiné. Vyžaduje váš čas a práci. Možná, že budete bydlet v tropickém ráji, avšak o odpočinkové dovolené plné každodenního cestování se opravdu mluvit nedá. Práce v coworkingových centrech či v kavárnách navíc nemusí být pro každého.

Mnoho lidí si proto freelancing užije na pár měsíců až let, a pak se vrátí k běžné práci v Česku. Nicméně je to určitě zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

💡 Tip: Přečtěte si, jaké jsou nejlepší knihy pro freelancery a nechte se jimi inspirovat.

7 tipů na nejlevnější státy světa pro freelancery

A které země jsou pro freelancery a digitální nomády nejlepší, a hlavně nejlevnější? Podívejte se na našich sedm tipů.

1. Bali

Jen málo částí světa připomíná ráj tak, jako nejnavštěvovanější indonéský ostrov Bali, kam si jezdí každoročně odpočinout mladí, staří, chudší, ale i velmi bohatí. Nadšenci do potápění si zde mohou užít neskutečnou podívanou rozmanitých mořských živočichů a korálových útesů. Fascinující jsou také světle zelená rýžová pole a posvátné chrámy, které jsou pro ostrov typické.

💡 Tip: Teplota na ostrově se drží po celý rok mezi 26 a 30 °C, avšak od listopadu do února se cesta na ostrov turistům příliš nedoporučuje kvůli monzunovým dešťům.

Bali vás svou nádhernou přírodou ohromí

Právě na Bali žije mnoho freelancerů, a to jednak kvůli poměrně snadnému přístupu k internetu ve všech kavárnách, restauracích a ubytováních, ale především také kvůli nízkým cenám. Digitální nomádi se na Bali ubytovávají nejčastěji v malých vilkách, kde cena za pokoj stojí od 2 tisíc korun měsíčně. Pokud ale netoužíte po žádném luxusu, můžete snadno najít i levnější.

Ceny jídla v restauracích jsou jen o něco málo levnější než Česku. Levnější variantou je potom stravovat se na tržištích a v bistrech. Indonésie samozřejmě není jen Bali. Zkuste se rovněž podívat na nějaké další ostrovy jako je Lombok, Jáva či Borneo.

💡 Tip: Při hledání ubytování na Bali se rovněž podívejte do různých facebookových skupin, kde často najdete levnější nabídky.

2. Mexiko

Další z nejoblíbenějších freelancerských zemí se nachází v Americe. Cestovatele láká krásnou a různorodou přírodou, plnou džunglí, pouští, sopek i nádherných pláží. V zemi se nachází i prastaré kulturní památky z Olmécké a Aztécké říše.

Digitální nomádi jezdí v Mexiku především do oblasti Playa del Carmen. Nejlépe se tam dostanete z mezinárodního letiště v Cancúnu, odkud jsou to už necelé dvě hodiny cesty.

Pláž v Cancúnu
Nejlevnější státy světa – Mexiko

Za zpáteční letenku si sice zaplatíte minimálně 10 tisíc korun, avšak díky levnějšímu ubytování můžete celkově dost ušetřit. Na klasických ubytovacích webech jako je například Airbnb seženete nejlevnější měsíční ubytování již od 6 tisíc korun za soukromý pokoj či menší byt.

Vyzkoušet můžete také facebookové skupiny, kde je ubytování často levnější. Trochu dražší apartmány v centru mají často k dispozici pěkné terasy, a dokonce i bazén.

Cena jídla je o něco levnější než v Česku, ale samozřejmě záleží na tom, do jak drahých restaurací se chystáte jít. V levnějších bistrech seženete jídlo za měně než sto korun.

💡 Tip: Víc informací o digitálním nomádství v Playa del Carmen si můžete přečíst v následujícím článku.

3. Thajsko

Pokud chcete ušetřit, pak určitě zamiřte do Thajska. Tato asijská země je se svými 64 miliony obyvatel 21. nejlidnatější zemí na světě. Turistům nabízí nádherné přírodní scenérie, malinkaté pláže a nádherně azurovou vodu. Exotické město Bankong vás nadchne svým rušným nočním životem a pestrou pouliční stravou, které nikdy nebudete mít dost.

Freelanceři jezdí často třeba na ostrov Koh Lanta nebo do města Chiang Mai. Většinou se z Evropy léta do Bangkoku. Zpáteční letenku seženete v akci zhruba od 12 tisíc korun.

Pohled na Bangkok
Nejlevnější státy světa -Bangkok

Ubytování je zde velmi levné. Měsíční nájem pokoje či menšího bytu vychází okolo 6 tisíc korun, mimo centrum potom již okolo 4 tisíc za jednoho.

Za jídlo zaplatíte i několikrát méně než u nás, klidně jen pár desítek korun. Navíc Thajsko je doslova přeplněné skvělým jídlem, na které narazíte na každém rohu, ať už u stánku či v restauraci.

Thajsko je také plné různých coworkingových center (například rPod Coworking Space), která jsou pro digitální nomády jako dělaná. Umožňují sdílet kanceláře a vytvářejí nomádskou komunitu, kde si můžete s dalšími podobně zaměřenými lidmi předávat zkušenosti a zážitky.

4. Vietnam

Vietnam sice nenabízí cestovatelům stejně malebné pláže, jako je tomu například na Bali, nicméně i tak má návštěvníkům mnohé co nabídnout. Krásné strmé skály, zelená rýžová políčka a špičaté vietnamské klouboučky.

Freelanceři a digitální nomádi jezdí především do Ho Či Minova Města, kde se nachází také několik coworkingové center a kanceláří.

Coworkingová centra ve Vietamu

Cena ubytování pro jednoho na měsíc začíná od zhruba 3 tisíc korun. Opět se doporučuje podívat se na různé facebookové skupiny (například Digital Nomads in Da Nang), kde získáte mnohem více informací i tipy na dobrá a levná ubytování.

Jídlo ve Vietnamu je skoro zadarmo. Ceny mimo centrum se pohybují již od 20 korun, v lepších restauracích zaplatíte okolo sto korun. Vietnam nabízí mnoho pouličního jídla, proto neváhejte a objevujte!

5. Kolumbie

Během posledních pár let se Kolumbie stala rájem pro digitální nomády. Začala tady vznikat různá coworkingová centra a životní náklady v zemi jsou skvělé. Freelanceři často pobývají v oblasti El Poblado ve městě Medellin, kde si můžete pronajmout soukromý pokoj již od 3 tisíc na měsíc.

Jídlo je o něco levnější než v Česku. Menu v restauraci většinou seženete do 100 korun za osobu. Pokud se vzdálíte od turistických restaurací a hlavních městských tříd a promenád, cena se ještě sníží.

Nejlevnější státy světa - Kolumbie
Nejlevnější státy světa – Kolumbie

Ačkoliv se bezpečnostní situace v Kolumbii od dob slavných narkobaronů dost zlepšila, i přesto doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zdržovat se ve větších městech a vnitrozemí, neboť pohraniční regiony jsou stále ohniskem napětí. Nedoporučuje se také cestovat mezi městy v nočních hodinách.

6. Malajsie

V Malajsii freelanceři zůstávají především ve dvou oblastech Penangu a Kuchingu. Cestovatele země láká pro krásné pláže, skvělé a rozmanité jídlo, nádhernou přírodu a parádní ceny. Létá se především do Kuala Lumpur či do Penangu za cenu okolo 10 tisíc korun v akci.

Cena jídla se pohybuje mezi 40 a 150 korunami podle toho, zda využijete stravování v levnějších jídelnách, či v pěkných a klimatizovaných restauracích.

Ceny v Malajsii

Měsíční nájem za soukromý pokoj najdete na ubytovacích webech od 4 tisíc. Cena za pěkný soukromý apartmán začíná od 7 tisíc.

Na Malajsii je navíc skvělé, že se téměř ve všech městech dorozumíte s místními angličtinou. Nemusíte se tedy dopředu učit žádný nový jazyk.

7. Albánie

Pokud se necítíte na dlouhý letecký přesun na druhý konec světa, pak nemusíte být smutní, neboť i Evropa nabízí cenový ráj pro freelancery. Dostat se do Albánie můžete za osmnáct hodin autem či za dvě hodiny letecky na mezinárodní letiště v Tiraně.

Do Albánie se jezdí za krásnou přírodou, národními parky i kulturními památkami, kterých je v oblasti nespočet. Rozpadající se hrady, starobylá městečka i směs různých náboženských kultur vás nadchnou.

Historické městečko Gjirokastër
Historické městečko Gjirokastër

Ve městě Tirana je navíc několik coworkingových center a různých kaváren, kde můžete v poklidu pracovat. Ceny ubytování zde začínají na 6 tisících korunách, průměrně se ale pěkné apartmány cenově pohybují okolo 8 tisíc korun.

Za jídlo zaplatíte jen pár desítek korun a najíte se dosyta. Ani ceny alkoholu nejsou na rozdíl od většiny jiných států z našeho seznamu vysoké. Za půl litru piva zaplatíte něco málo přes dvacet korun. Albánie je také producentem vína, které si můžete na místě levně pořídit.

Tímto výčtem seznam levných zemí samozřejmě nekončí. Mnoho nomádů cestuje také na Kanárské ostrovy, do Portugalska, do Kambodži, Srbska či Gruzie.

Pokud i vás zaujala představa života a práce v zahraniční, přečtěte si jaká jsou nejlepší města pro digitální nomády.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz