Domů » Práce z domu na mateřské → 15 Tipů pro maminky

Práce z domu na mateřské → 15 Tipů pro maminky

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
práce na počítači a káva

Mateřská patří mezi jedno z nejkrásnějších období ženy. Přece jen se jim narodil malý uzlíček štěstí, který všem vykouzlí úsměv na tváři. Ovšem ne vždy vše probíhá tak hladce a růžově, jak se zdá. První roky s dítětem patří také mezi jedno z nejtěžších období v životě a rozhodně je to práce na plný úvazek.

Některé mámy se však nechtějí vzdát své klasické práce, a to ani s miminkem, které jim sice přidává na rozněžňování a pocitu štěstí, ale ubírá energii a potřebný spánek. Zkrátka se chtějí udržovat v „pracovní formě“, protože je jejich povolání naplňuje. Navíc zabloudit myšlenkami někde jinde, než jen k plínám a dudlíkům, je osvobozující a dokáže pomoct s větším těšením se na svůj náročný uzlíček štěstí.

Návrat do práce po těhotenství a porodu je velkou změnou, i když pracujete doma. Ano, sice neopouštíte své dítě každý den jako ti, kteří se vracejí do práce v kanceláři, ale i přesto se všechno mění. Ať už máte na mateřské dovolené pár týdnů nebo měsíců, tyto tipy vám pomohou se skloubením péče o potomka a odpracováním pár hodinek práce.

Práce z domu na mateřské nemusí nutně navazovat na vaše předešlé zaměstnání, ale je ideální příležitostí si vyzkoušet něco nového nebo se posunout do oboru, kde nemáte zatím příliš zkušenosti. K tomu jsou ideální různé stáže z domova, kde si můžete osahat různé principy a získat první relevantní zkušenosti. My nabízíme například tuto stáž copywritingu a psaní.

Vhodné obory a práce pro maminky

  • Copywriting
  • Přepisování textů
  • Kompletace zboží
  • Různé manuální práce
  • Kreativní tvorba
  • Virtuální asistentka
  • Tvorba produktů
  • Prodej zboží na sociálních sítích
  • Prodej zboží na eshopu
  • Administrativní práce
  • Správa webů
  • Účetnictví
  • Práce externě v call centru
  • Pomoc v marketingu
Práce z domova je během mateřské nejideálnější volbou

1. Požádejte o pomoc blízké

Mějte na paměti, že každé dítě je jiné. Některé vyžaduje více péče, další vám daruje o kapku větší množství času pro sebe, ale i přesto se vždy musíte určitou dobu věnovat svému miláčkovi. Někdy se tak těžko hledá chvíle pro práci.

Nebojte se říct si o pomoc. Zapojte do starání se také svého partnera, přece jen má na vašem potomkovi stejný podíl. Nechte babičku vyjít s dítětem na procházku. Určitě se najde i nějaká teta, která se ráda na chvíli pomazlí s tím vaším klenotem.

2. Najměte si pomocnou ruku

Jestli vám to finanční situace dovolí, zvažte možnost najmutí chůvy, která se vám postará o dítě. Další pomocné ruce vám trochu uvolní ty vaše, takže se budete moci soustředit na svou práci.

Můžete zkusit také najmutí nějaké hospodyně pomáhající s některými domácími povinnostmi. I to vám ušetří drahocennou chvíli na práci. Přece jen vygruntování celé domácnosti zabere mnoho i jinak využitelného času.

3. Týmová práce s partnerem

Když už mluvíme o pomoci, nemusí znamenat jen pohlídání dítěte svým partnerem, pokud ho máte. Miminko vyžaduje týmové úsilí. To, že trávíte dny doma ještě neznamená, že byste měla dělat (nebo rozhodovat) o všem, co souvisí s miminkem a domácností.

Sedněte si a promluvte si o tom, kolik času každý z vás očekává a chce věnovat různým úkolům, jako je péče o dítě, práce, údržba domácnosti, osobní i společný čas. Tato očekávání budou pravděpodobně pro každého z vás zcela odlišná, ale otevřená diskuse vyřeší možné problémy a splní očekávání, tutíž i spokojenost obou.

💕 Tip: S příchodem miminka se partnerský život stejně jako vše ostatní změní od základu. Přečtěte si tyto tipy, které vám pomůžou s naladěním harmonického vztahu.

4. Nechte si poradit 

Pokud máte právě vaše první dítě nebo s prací z domova teprve začínáte, vyhledejte jiné maminky, které si touto cestou také prošly. Zeptejte se jich, jak se s tímto popraly a nechte se inspirovat jejich tipy. Shromážděte co nejvíce informací a pak je začněte aplikovat na svou situaci.

Můžete si najít i kamarádku, která je ve totožné situaci v současné době stejně jako vy. Mít vzájemnou podporu v někom, kdo prožívá to samé, je k nezaplacení. Kromě toho, že se navzájem podržíte, tak si i poradíte, co každé zabírá a můžete to otestovat na svém případu.

5. Vytvořte si plán

Jestli plánujete přejít z kanceláře na homeoffice, začněte s tímto procesem co nejdříve. Nejlépe, když si zařídíte domácí prostor pro práci ještě v době, kdy jste těhotná. To vám pomůže vyhnutí se stresu z toho, že vlastně nemáte jak pracovat.

Kromě toho si zkuste naplánovat, jak si práci představujete. Ano, s miminkem se všechno odvíjí jinak, a navíc nic nebude stále stejné, ale mít aspoň přibližnou představu a plán podpoří vaši psychiku a ubere na zbytečném stresu. Moc na tom ale nelpěte, buď vám plán vyjde, nebo ne, o nic přece nejde. Hlavní je zajištěný potomek.

6. Najděte si systém

Volné organizační systémy, které parádně šlapaly v době před narozením dítěte, najednou tak docela nefungují, když se součástí vašeho života stane nedostatek spánku a roztomilé, ale dosti rozptylující dítě. To, co kdysi bez problému zůstávalo v hlavě, nyní lehce vyklouzne, pokud to není někde poznačeno. Multitasking s dítětem představuje životní styl.

Prozkoumejte, co vám nejvíce vyhovuje. Najde u vás využití staromódní stolní kalendář a papírový diář nebo raději elektornické poznamenávání? Vyhovoval by vašemu vizuálnímu stylu organizace systém barevně označených poznámek na zdi? Přišel ten správný čas vyměnit stolní počítač za notebook, abyste mohli být blíže dítěti? Přinejmenším si najděte čas a zamyslete se nad tím, jak by vám tyto organizační systémy mohly pomoci.

7. Pracujte s předstihem

Při některé práci může být předstih snadný, v jiné nemožný. Dělejte, co můžete. Jestli má po vaší mateřské dovolené začít nový projekt, začněte si ho zjišťovat včas. Štěstí přeje připraveným. Budete v příštím roce potřebovat školení nebo nové osvědčení pro svou práci? Zařiďte si to ještě před příchodem dítěte.

Snažte se pracovat dopředu i ve svém osobním životě. Nastavte si například automatické placení účtů. Udělejte si zásoby dárků pro nadcházející příležitosti, abyste nemuseli lítat po obchodech, až budete mít plné ruce práce s miminkem.

práce, pracovní nasezení
Seznamte všechny své kolegy s realitou, že nemůžete být nonstop na drátě

8. Využijte vychytávky

Vyzkoušejte všechny nástroje, které máte k dispozici, abyste se efektivně pohybovali ve své pracovní náplni. To zahrnuje technické i rodičovské nástroje jako šátek či nosítko pro dítě, specializovaný software a chytrý telefon pro maminku. 

Nyní se vyplácejí všemožné techniky šetřící čas, které se dříve zdály zbytečné. A efektivní multitasking se stává důležitou dovedností. Organizovanost vede k chytřejší práci, a to zrovna s dítětem chceme.

9. Buďte flexibilní

Velmi podstatná je také flexibilita. Bez ohledu na to, jak moc jste organizovaní, přijdou dny nebo týdny, kdy se vše rozpadne. S dětmi nic nezůstává stejné a zkrátka každý den začínáte nanovo. Neustále rostou a mění se. Budete se muset vyrovnat s dlouhodobými i krátkodobými změnami rutiny. 

Přece jen malé novorozeně spí několik hodin denně, ale s postupným stárnutím ubývá na spánku a přibývá na aktivitě s ním. Někdy budete mít čas na práci pouze dopoledne, jindy zase k večeru, na to je důležité se připravit.

10. Pracujte při spánku dítěte

Tohoto se dá využít nejvíce v co nejmladším věku vašeho miláčka. Jak už bylo řečeno, postupně denní spánek ubývá, ale i tak ho lze využít, pokud se na to cítíte (někdy je totiž potřeba si dáchnout s miminkem).

🌬️ Tip: Během mateřské toho naspíte značně méně. Vaše miminko potřebuje intenzivní péči a v noci ho musíte krmit, případně uklidňovat v určitých obdobích apod. Koukněte na nejlepší dechová cvičení pro lepší spánek, která zvládnete i v životě s dítětem.

11. Vařte ve velkém

Kdykoli vaříte něco dobrého k obědu či večeři, připravte porce na víc dní, a ty ještě zdvojnásobte. Polovinu pak zamrazte, aby se všechno to výborné jídlo nezkazilo. Vaření dokáže pohltit dost vzácného času, který jinak můžete využít pro práci.

Vaření ve velkém je skvělé i v tom, že nemusíte neustále každý den vymýšlet, co bude k obědu. Obzvlášť v mateřském období se vám určitě nebude chtít lítat v myšlenkách, co pořád kuchtit v kuchyni.

🥗 Tip: Snažíte se zhubnout nějaká kila, která na vás zůstala po době těhotenství? Přečtěte si tyto tipy na stravování pro účinnější hubnutí po porodu.

12. Přemýšlejte o odstavení dítěte

Pokud jste připravena vrátit se do práce a také chcete přestat kojit, jeví se tento čin jako vhodná doba pro zavedení lahvičky alespoň na jedno krmení denně. Ideálně v době, kdy plánujete pracovat a máte zajištěné hlídání.

Potom nemusíte mít obavy, že vás od práce vyruší potřeba kojit. Nebo můžete vyzkoušet odsávání. Vaše děťátko neochudíte o drahocenné mateřské mléko a budete mít také v mrazáku uloženou stálou zásobu mléka.

13. Stanovte si hranice

I když byste nejraději zvládala úplně vše jako před dítětem, váš život se s jeho přítomností změní od základu. Péče o potomka představuje velmi náročnou práci, a proto je důležité, abyste měla nastavené určité hranice. Nechtějte po sobě příliš, jinak se z práce spíše zblázníte, než aby vám dělala radost.

Také pokud pracujete v kontaktu s jinými lidmi, musíte je doslova naučit, že jim vždy okamžitě neodpovíte nebo neprovedete to, co potřebují. Zkrátka si s dítětem nemůžete dovolit sedět nonstop na telefonu. Nezapomeňte ale své kolegy přesvědčit, že přesto stále odvádíte skvělou práci.

14. Mějte záložní plán

Připravte si plán, co se stane, když se vám někdo nenadále odřekne hlídání. Může v takovém případě nouze zastoupit péči o potomka někdo další? Tatínek, vaše maminka, tchýně či chůva? 

Stát se může cokoliv a i osoba, se kterou jste domluvená, může například onemocnět. Pokud nechcete přijít o svou drahocennou chvilku na práci, mějte v rukávu záložní plán. To představuje například jen přesunutí práce na jinou denní dobu, jestli se v ten čas může o dítě postarat nějaká další hodná duše.

15. Mějte čas být matkou

Rozjelo se vám podnikání či jiná práce víc, než jste předpokládala a jste ve svém oboru úspěšná? Potom máte možná tendenci podlehnout kariérnímu volání a věnovat práci veškerý svůj volný čas. Uvědomte si však, že vaše děti budou malé jen jednou a s odstupem času by vás jejich zanedbávání mohlo mrzet. 

Zkuste si tak opravdu práci dobře rozplánovat a udělejte si dostatek času i na to, abyste pro ně byla skutečnou matkou, věnovala se jim a trávili jste čas společně. Navíc, na mateřské budete chvíli, práce bude vždy. Nebojte, nic vám neuteče a s dobrým plánem zvládnete vše.

máma s dítětem
Čas s dítětem máte jen jednou za život

Pokud z nějakého důvodu zjistíte, že vám pracování na mateřské zkrátka nevyhovuje, je to také v pořádku. Nejste první (a ani poslední) novopečená maminka, která si návrat do práce rozmyslela. Full-time job nyní představuje péče o potomka.

Případně jestli se návratu do práce bojíte, nezapomeňte, že se nevzdáváte své role matky doma. Vy a vaše dítě stále máte své zvláštní a bezpečné pouto. Stačí práci nevěnovat čas na úkor dítěte, ale vše dobře skloubit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz