Domů » Playa del Carmen: Digitální nomádství v Mexiku

Playa del Carmen: Digitální nomádství v Mexiku

autor Leona Burdová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Digitální nomád Playa del Carmen

Mnoho digitálních nomádů míří do Mexika a jeden z nejoblíbenějších cílů je právě Playa del Carmen. Čím je městečko na Karibském pobřeží tak zajímavé a proč na dálku pracovat právě odtud?

Mexiko a digitální nomádství

Člověk, který k práci potřebuje jen počítač a internetové připojení může pracovat v podstatě odkudkoliv na světě. Vznikl tak nový model cestování / životního stylu, takzvané digitální nomádství. Digitální nomádi se na několik týdnů či měsíců často přesouvají na různá místa a poznávají svět jiným způsobem než klasický turista.

Při výběru lokace je třeba zvážit více faktorů než při dvoutýdenní dovolené. Některé se shodují, jiné jsou pro nomádství specifické. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Zajímavé okolí
 • Příjemné podnebí
 • Nízké životní náklady
 • Dobré internetové připojení
 • Komunita expatů a digitálních nomádů

Na poloostrově Yucatán na východě Mexika najdete hned několik měst, která tyto aspekty splňují. Mezi ty nejznámější a nejoblíbenější patří Playa del Carmen, Tulum, Cancún a Merida. První tři se nachází přímo na pobřeží Karibského moře, a právě proto jsou tak populární.

 • Playa del Carmen nabízí rozsáhlou komunitu digitálních nomádů.
 • Cancún vyhledávají především turisté mířící do velkých komplexů.
 • Tulum je dražší a oblíbený mezi mladšími lidmi vyhledávajícími “instafriendly” místa.
 • Merida je největší město na poloostrově a pro svou bezpečnost je oblíbená mezi expaty.
Cowork Playa del Carmen
Řetězec hostelů Selina je velmi oblíbený mezi digitálními nomády ve Střední a Jižní Americe. Najdete ho i v Playa del Carmen, Tulumu a Cancúnu.

Náklady na život v Playa del Carmen

Cenová úroveň v Playa del Carmen je nižší než na většině míst ve světě. Je to jeden z důvodů, proč se řadí mezi nejoblíbenější místa pro digitální nomády. Není zde tak levno jako v Jihovýchodní Asii, a i ve zbytku Mexika najdete levnější místa. Ceny jsou často srovnatelné s městy v České republice (mimo Prahu).

 • Ubytování: Podle požadavků 400 i 1500 MXP
 • Jídlo v restauraci 120–200 MXP
 • Street food: 40–80 MXP
 • Koktejl: 60–150 MXP
 • Prádelna: 50 MXP

WiFi a Cowork v Playa del Carmen

V Playa del Carmen budete mít téměř všude slušné připojení. Na datech můžete většinou očekávat rychlost 10 Mbps nebo víc. WiFi v kavárnách a restauracích je různá a vždy je dobré projít předem recenze. Ve městě ale najdete mnoho coworkových kanceláří, kde máte jistotu kvalitního připojení. Ty nejoblíbenější jsou:

 • Nest
 • Cowork-in
 • Work Zone
 • Bunker
 • Selina

💡 Tip: Kromě coworků a kaváren můžete pracovat i z plážových nebo střešních barů. Řada z nich nabízí takzvané Workpasy, kdy zaplatíte vstup několik set pesos a většinu vám vrátí v podobě kreditu na útratu.

Počasí v Playa del Carmen

Roční období v Mexiku se shodují s těmi v České republice. Prosinec a leden jsou nejchladnější měsíce a červenec se srpnem nejteplejší. Nejvyšší teploty se pohybují mezi 26 a 33 °C. V zimě se může hodit vrstva navíc na večer a noc. Teplota v Playa del Carmen je celoročně velmi příjemná bez extrémních teplot.

Karibské moře v Playa del Carmen
Kdykoliv jsou teploty příliš vysoké, můžete se zchladit v krásném Karibském moři.

Covid v Playa del Carmen

Situace a anticovid opatření jsou v Mexiku různá. Provincie Quintana Roo, kde se nachází Playa del Carmen, má pravidla velmi uvolněná. Výdělky zde velmi závisí na turismu, proto se zde opatření tolik neřeší. Je to jen další důvod, proč je oblast mezi digitálními nomády v době pandemie oblíbená.

Ve vnitřních prostorách se nosí roušky, venku dle vlastního uvážení, když nemáte dostatečný rozestup. Restaurace, hotely i pláže jsou otevřené, pouze barvy a kluby by měly být zavřené. Vše se tu dá ale vyřešit úplatkem, takže bez problému najdete bar otevřený do ranních hodin.

Bezpečnost v Playa del Carmen

Před cestou do Mexika mnoho lidí zajímá, jak je to tady s bezpečností. Playa del Carmen má, stejně jako většina míst na světě, oblasti méně a více bezpečné. Když se ale budete chovat rozumně a nebudete vyhledávat špatná místa, nebezpečí vám nehrozí.

Dá se říci, že naprosto bezpečná oblast je okolo centra až po padesátou třídu. Je třeba dávat si pozor na krádeže, v noci nechodit sám ani nejezdit taxíkem. Problém posledních let je místní policie. V případě, že se něco stane, tak vám moc nepomohou, za to si vždy najdou dobrý důvod, proč vám dát pokutu, respektive okrást vás. S tímto problémem se lidi obvykle setkávají v noci.

Co dělat v Playa del Carmen a okolí

Největším highlightem Playa del Carmen je množství aktivit, které nabízí. V samotné Playe si můžete užívat nádherné Karibské moře a pláže (doporučuji odejít pryč z centra, krásné pláže jsou například v oblasti Playacar). Okolí je oblíbené pro šnorchlování a potápění. Korálový útes u ostrova Conzumel patří mezi pět nejlepších míst k potápění na světě.

Playa del Carmen je také vyhlášené párty město. Dokonce i v době pandemie zde najdete mnoho barů otevřených až do ranních hodin a na párty můžete být každý den od rána do večera. Stinná stránka místního turismu jsou drogy. Když se projdete po hlavní nákupní třídě, drogy budou jednou z nejčastěji nabízených specialit.

Z města pak můžete vyjet na výlety po okolí. Dvě hlavní atrakce jsou cenotes a mayské ruiny. Cenote je zatopený závrt krasového původu. V podstatě jde o propadlinu v zemi plnou průzračné vody. Existují otevřené, jeskynní i podzemní cenotes a každý z nich nabízí trochu jiný zážitek. Nejzajímavější mayské ruiny v okolí jsou Coba, Tulum a samozřejmě jeden ze sedmi novodobých divů světa, Chichen Itzá.

Chichen Itzá
Chichen Itzá je bez debat jedním z největších lákadel poloostrova Yucatán.

Doprava v Playa del Carmen a okolí

Po městě se zvládnete bez problému pohybovat pěšky. V případě, že potřebujete někam dál, můžete využít kolo, taxi nebo colectivo.

 • Biciplaya je místní systém sdílených kol, která si můžete v dané oblasti půjčit na 30 minut. S předplatným za cca 400 Kč na rok můžete službu využívat neomezeně.
 • Taxi seženete vždy a všude. Využívání taxi je v Americe mnohem běžnější než u nás. Pozor ale na ceny, vždy se předem domluvte, kolik budete platit.
 • Colectivo je dodávka, která funguje jako taxi pro 12–15 lidí. Je to lokální a nejlevnější způsob dopravy.
 • Autobusy najdete ve městě také. Jízdní řády zde moc nefungují, ale na každém autobuse najdete zastávky, případně se doptáte.

Při výjezdu na výlety po okolí můžete využít auto z půjčovny, autobusy, colectivo a taxi. Taxi je v tomto případě již dražší a často se více vyplatí pronajmout si řidiče na celý den. Při půjčování auta si dejte pozor, ať vám nepůjčí auto porouchané.

Autobusy spravuje firma ADO, první třídu najdete i na jejich webu, druhou třídu Mayab a Orient ne. Vždy je proto lepší zeptat se na zastávce na aktuální spojení. Colectivo mezi městy funguje podobně jako v rámci města. Například mezi Tulumem a Playou jezdí každých pár minut.

Proč si pro digitální nomádství vybrat Playa del Carmen

 • Relativně nízké ceny
 • Dobrá infrastruktura
 • Zajímavé atrakce v okolí
 • Silné a stabilní připojení
 • Velká nomádská komunita
 • Lokální i zahraniční kuchyně
 • 180 dní pobytu bez vyřizování víza
 • Skvělé místo na rozkoukání se v Mexiku

💡 Tip: Přečtěte si také článek o životě v Portugalsku.

Pár slov na závěr

Playa del Carmen není typické mexické město. Určitě má své kouzlo, sama jsem zde strávila první dva měsíce digitálního nomádění v Mexiku. Najdete i autentická místa, ale turistů je pravděpodobně více než Mexičanů. Výhodou je je bezesporu to, že se na většině míst domluvíte i anglicky, proto bude vstup do země snazší než v jiných částech Mexika.

Při hledání ubytování můžete zvolit jedno z mnoha Airbnb. Při pobytu alespoň jeden měsíc jsou zde výrazné slevy a často můžete ve zprávě usmlouvat i výhodnější cenu. Apartmán si můžete pronajmout jen na prvních pár dní, případně zůstat v hostelu, a ubytování hledat až na místě. Seženete levnější byt, dejte si ale pozor na podvodníky. Bývá problém s vracením kauce i s vykradením bytu.

Můj osobní tip je řetězec hostelů Selina. Jde o skvělý koncept, rozšířený především po Střední a Jižní Americe, pár jich ale najdete i v Evropě, Spojených státech a dokonce v Izraeli. Kromě klasických společných pokojů s palandami se můžete ubytovat v soukromém pokoji různých úrovní. Najdete zde skvělou komunitu lidí a především stabilní internetové připojení i ideální podmínky k práci.

Můžete si zařídit Colive balíček, se kterým máte ubytování pro dva v mikro pokoji za přibližně 800 dolarů na měsíc. V ceně máte kromě ubytování různé aktivity, jako jsou workouty a jóga, cowork s kvalitním stolem a židlí i slevy na další události, které hostel pořádá. Můžete se například naučit tančit populární bachatu nebo se potápět se žraloky.

💡 Tip: Dvakrát za měsíc se můžete přestěhovat do Seliny na jiném místě. Jen v Mexiku jich je již 11.

Na někoho je Playa moc hlasitá, jiní si ji zamilují a nehnou se odsud několik let. Nejlepší obrázek si uděláte, když město sami vyzkoušíte.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz