Domů » 8 Tipů: Jak nakoupit na Aliexpressu?

8 Tipů: Jak nakoupit na Aliexpressu?

autor Robin Sedlmaierů
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Žena nakupující na Aliexpress

Vánoce se neúprosně blíží a na Aliexpressu můžete koupit levné drobnosti, které potěší vaše milované. Ať už hodláte koupit balicí papíry, vázu do obýváku nebo nějakou bižuterii, není se čeho bát. Celý proces je jednoduchý a my vám krok za krokem pomůžeme s tím, abyste se na této platformě orientovali a vaše objednávka v pořádku dorazila domů. 

Co nakupovat na Aliexpress?

Jak jsme si řekli předtím, Aliexpress nabízí nespočet zboží, do kterého se můžete zamilovat. Na své si přijdou opravdu všichni. Nabízí kuchyňské náčiní, doplňky do domu různých stylů, oblečení, doplňky i nářadí a potřeby pro mazlíčky. Nejpopulárnější jsou rozhodně nákupy doplňků a jiných drobností. Pokud hledáte líbivé obrázky do kuchyně, huňatou deku, náušnice, prstýnky či obal na telefon s obrázkem vašeho oblíbeného filmu, je pro vás tato stránka rájem. 

Na Aliexpressu se nachází i elektronika a dražší spotřebiče, s těmi je však potřeba být extra opatrný a dávat si pozor na to, abyste nakupovali od ověřeného prodejce. To stejné platí i pro nákup oblečení, které není vždy kvalitní.

Jak funguje Aliexpress?

Aliexpress je čínský trh, na kterém se nachází spousta individuálních prodejců. Zboží si nakupujete od nich a Aliexpress funguje jako prostředník, který dohlíží na to, aby celá transakce proběhla v pořádku a byli jste s nákupem spokojeni

Poskytuje vám garanci, že vše proběhne v pořádku. Když si totiž koupíte nějaký produkt, peníze podrží Aliexpress a konkrétnímu prodejci peníze přičte až v momentě, kdy k vám balík dorazí

  • U balíků do 150 euro nemusíte platit CLO.
  • U všech balíků se nově platí DPH, pro vás to však neznamená žádné starosti navíc. Aliexpress vše vyřeší za vás a částku připočítá k výsledné ceně vašeho nákupu.
  • U zboží nad 22 euro se musí podávat celní prohlášení, pokud vám ho posílají přímo ze skladu v Číně. Jde se tomu ale vyhnout tak, že si zvolíte druh dopravy “Aliexpress Standart Shipping”. V dnešní době má ale Aliexpress sklady po celé Evropě, ze kterých zboží většinou posílá. 

💡 Tip: Přečtěte si více o tom, co je DPH a kdo je jeho plátcem.

1. Vyhledávání, kategorie a podobné produkty

Jako na kterémkoliv eshopu vám i Aliexpress nabízí kategorie, do kterých je zboží rozčleněno. To může být příjemným nástrojem pro ty, kteří nemají představu, co by chtěli koupit. Vzhledem k tomu, kolik produktů však web nabízí, je tato metoda časově náročná. Pokud už máte alespoň hrubou představu o tom, co si chcete pořídit, použijte spíš klasický vyhledávač.

Ulehčením vybírání je zobrazení podobných produktů, které uvidíte po rozkliknutí konkrétního zboží. Pokud si například chcete koupit květované šaty a rozkliknete tyto, pod produktem se vám zobrazí spousta podobných.

Podobní květované šaty na Aliexpressu
Aliexpress vám nabídne podobné produkty, které by se vám mohli líbit. Zdroj: Aliexpress.com

2. Nakupovat můžete i v pohodlí mobilní aplikace

Pokud nemáte počítač, nebo je pro vás příjemnější používat mobilní telefon, je řešení i pro vás. Nemusíte se s obchodem trápit na webovém prohlížeči, ale jednoduše si můžete stáhnout aplikaci. Mobilní aplikace je úplně stejná jako webové stránky a pro telefony je přehlednější.

💡 Tip: Dalším obchodem, na kterém můžete nakoupit levné zboží, je například Shein.

3. Recenze – čím více, tím lépe!

Mezi nejčastější chyby patří, že si zákazníci koupí zboží, u kterého nejsou žádné recenze. Zkuste se tomu vyvarovat a hledat sortiment, u kterého víte, co můžete očekávat. Pečlivě si přečtěte, jaké problémy zákazníci se zbožím měli a zvažte, zda je pro vás vhodné. Spoustu lidí dodává k recenzím i fotky, na kterých si můžete ověřit, že produkt odpovídá ilustračnímu obrázku. 

Recenze produktů na Aliexpressu
Recenze na Aliexpressu jsou důležitým ukazatelem kvality! Zdroj: Aliexpress.com

4. Porovnávejte ceny produktů

Pokud se vám zalíbí nějaký produkt, vždycky porovnejte ceny s ostatními. Nezapomeňte zkontrolovat i cenu s dopravou. Může se vám stát, že narazíte na úžasný polštářek. Jeden prodejce ho má za 100 korun, druhý za 60. Když se ale podíváte, zjistíte, že druhý prodejce má dopravu za 150 korun!

Pokud narazíte na nějaký produkt, který je podezřele levný oproti ostatním, vyhněte se mu. Za takové peníze nejspíš pohoří i kvalita produktu a přidalo by vám to zbytečně práce.

6. Nezapomeňte na funkci wishlist

Pokud při brouzdání po webu narazíte na věc, kterou byste si přáli, nabízí Aliexpress možnost přidat si ji do “wishlistu”. Tím se vám uloží a až se ji příště rozhodnete koupit, nebudete muset zdlouhavě zboží znova hledat, nebo si ukládat odkazy. Jednoduše kliknete na menu, zvolíte wishlist a zobrazí se vám všechno zboží, které jste si takto označili.

Wishlist v menu na Aliexpressu
Wishlist vám usnadní nakupování. Zdroj: Aliexpress.com

5. Na Aliexpressu objednávejte s časovým předstihem

Daň za levné zboží je to, že cestuje opravdu přes půlku světa. Z toho důvodu si dejte pozor, abyste neobjednávali na poslední chvíli. Obecně platí, že prodejce by měl zboží poslat do pěti dnů od potvrzení objednávky. O obojím budete informováni jak emailem, tak na samotné stránce.

Standartní doba doručení je asi 4 týdny, vždy však budete mít u objednávky předpokládanou dobu doručení. Od té je fajn se odpíchnout, ačkoliv vždycky počítejte s případným zpožděním. Hlavně v měsících před Vánoci není výjimkou, že se zásilka někde zasekne a počkáte si o týden déle.

U spousty produktů Aliexpress nabízí dopravu zdarma. To je ideální v případě, že na balíček nespěcháte. Dojde totiž často výrazně později, než u zbylých dopravců. Na druhou stranu ale ušetříte peníze. Dále nabízí i nákladnější, ale značně rychlejší možnosti dopravy.

7. Aliexpress Tracking – Sledování zásilky je váš nejlepší přítel

Skvělou vychytávkou, kterou tato stránka disponuje, je Aliexpres Tracking. Díky tomu uvidíte, kde přesně se vaše zásilka nachází a za jak dlouho ji doručí k vám domů. Vidíte, zda už opustila svůj sklad, nebo zda se bezpečně nachází na půdě České republiky.

8. Reklamace produktů

Čas od času se i na Aliexpressu najde produkt, který prostě není kvalitní. Ať už vám poslali místo trička kalhoty nebo je materiál neodpovídá tomu na obrázku, nemusíte zoufat. Reklamace na Aliexpressu jsou jednoduché a většinou i rychle řešitelné. Můžete postupovat takto:

  • Otevřete spor. U každé objednávky máte možnost “Open dispute“.
  • Zobrazí se vám formulář, do kterého můžete popsat problémy se zbožím. Nebojte se být detailní, přesně popište v čem se problém nachází a pokud je poškození viditelné, přiložte fotografie.
  • Napište návrh řešení: (částečné) vrácení peněz, poslání nového produktu.
  • Pokud vám do 15 dnů prodejce neodpoví, nemusíte se strachovat. Do sporu se vloží sám Aliexpress a postará se o vaši spokojenost.

💡 Tip: Otevřít spor je možné maximálně 15 dnů po doručení zásilky. Proto si dejte pozor, abyste tuto lhůtu nepromarnili!

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz