Domů » Twerk: Jeho historie a jak se začít učit?

Twerk: Jeho historie a jak se začít učit?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
twerk

Twerk je dnes velice známý druh tance, který původně pochází z Afriky. Je také relativně mladý – vznikl v roce 1993 a od roku 2013 se stal tak známým, jak je dodnes. Naučit se ho může každý, stačí jen vědět, jak na to. Chcete twerk také umět?

Historie twerku aneb odkud se twerk vzal

Twerk vznikl původně z dřívějšího žánru Bounce, který patřil do hiphopové kategorie v 90. letech 20. století v New Orleans. Protože se ale žánry vyvíjejí a různě kombinují, na tuto historii se zapomnělo a twerk tak vyšel jako nový druh tance. Rozšířila ho především Miley Cyrus, která ho předvedla v roce 2013 na televizních obrazovkách společně s Robinem Thickem. Od té doby je twerk ve slovníku hledaný pod překladem jako ,,sexuálně provokativní tanec”.

Jak vznikl název, o tom se dodnes dohaduje. Podle některých je to spojení slov to twist (kroutit se) a to jerk (trhat, škubat, cukat sebou). Podle jiných je to zase kombinace to work a to twist (kroutit se) či to jerk (trhat, škubat, cukat sebou). Ať už je pravda jedno nebo druhé, twerk je tanec obsahující pohyby hýžděmi, které se mohou různě zrychlovat a zpomalovat, provádět ve stoje, v sedě i v leže a kombinovat s dalšími prvky.

Abyste se twerk naučili, bude to vyžadovat čas a trénink. Tento pohyb pro nás není přirozený, proto vyžaduje určitou praxi. Jak na něj?

Jak se twerk naučit

Pokud se twerk chcete naučit, zařiďte si chvilku o samotě a věnujte se tréninku pravidelně. Existuje několik možností, jak ho provádět, proto se budete mít neustále co učit. Po chvilce praktikování zvládnete vytvořit sestavu a zatančit si tak na vaše oblíbené skladby. Pojďme si říct krok za krokem, jak k tréninku přistupovat.

1. Postoj

Úplně nejdřív ze všeho natrénujte postoj. Mírně roznožte a přesuňte se do podřepu. Držte se za kolena a párkrát se zhoupněte dozadu, jako kdybyste chtěli na někoho vystrčit zadek. Několikrát opakujte, abyste si zafixovali, jak máte “stát”. Čím dál od sebe budete stehna mít, tím snadněji se vám bude twerkovat.

2. Pohyb

Jde se na věc. V onom podřepu se nakloňte dopředu, vystrčte zadek a pohybujte jím nahoru a dolu. Snažte se zaměřit na to, abyste hýbali hýžděmi, nikoliv zády či nohama. Ze začátku to k tomu svádí, a pravděpodobně i vy třesete zadkem díky těmto pomocníkům. Aby se vám ale hýždě hýbaly nahoru a dolu viditelně, musíte zapojit pánev. Celý pohyb by měl působit jako ploutev, kterou ohýbáte tak rychle, jak jen to jde. Pokud budete twerk provádět špatně, těžko zvládnete přidávat na rychlosti.

3. Co zdokonalit

Abyste se v twerku ještě zlepšili, bude to chtít trpělivost. Ze začátku budete rádi, když vydržíte opakovat pohyb správně 5 sekund, proto na sebe nepospíchejte a snažte se hlavně o kvalitu, aby si tělo zafixovalo, jak pohyb provádět. Po určitém čase se zaměřte na:

 • plynulejší pohyb dolu a nahoru,
 • rychlejší tempo,
 • intenzitu pohybu.

💡 Tip: Nejprve pohyb trénujte s roztaženýma nohama, klidně s opřením o stůl či postel, primární je naučit se twerk správně.

twerk
Twerkem zapůsobíte na své přátelé i partnera, málokdo ho umí opravdu na úrovni.

4. Varianty

Zvládáte základy? Tak to se můžete přesunout na vychytávky, které jsou s twerkem spojeny. Kromě tempa totiž lze měnit i styly. Klasické vrtění vyměňte za:

 • ze strany na stranu – Nohy máte natažené, jste v předklonu a hýbete hýžděmi ze strany na stranu. Důležité je opět nepomáhat si stehny, ale nechat pracovat zadeček.
 • poloviční twerk – Zaujměte stejný postoj jako při klasickém twerku, pouze zvedejte jednu půlku po druhé. Pohyb tedy bude jedna část nahoru, druhá nahoru, jedna dolu, druhá dolu. Při rychlejším tempu vznikne zajímavý pohyb, který se dá skvěle zařadit do sestavy.
 • hýbejte se – Nemusíte ve twerku jen “stát”, zkuste se pohybovat tak, jako byste chodili, jen nezapomínejte vrtět zadkem. Udělejte klasický bounce, poté k sobě přimkněte kolena, pohyb zopakujte, opět se vraťte do původní pozice a takto dokola.
 • jděte na zem – Sedněte si na zem, roztáhněte nohy, opřete se o lokty a makejte. Možná to bude o něco těžší, protože se nebudete moct spolehnout na svá stehna.
 • hlavou dolů – Udělejte pozici psa hlavou dolů, která je typická pro jógu, mírně pokrčte kolena a hýbejte zadečkem nahoru a dolu či do stran.
 • ve dřepu – Ta nejtěžší varianta, kterou si nejspíše chvíli potrénujete je twerk ve dřepu. Hýžďové svaly už musíte mít procvičené, abyste tuto kombinaci zvládli, jelikož vydržet ve dřepu a ještě u toho něco dělat, to chce praxi. Neseďte ve dřepu úplně, ale mějte zadek trochu ve vzduchu, abyste se mohli pohybovat. Soustřeďte se na pánev a snažte se s ní hýbat tak, jak to půjde. Je to dřina, počítejte s tím.

5. Zvolte vhodné oblečení, hudbu a odvažte se!

Vezměte si na sebe nějaké upnuté šortky, ideálně s výřezkem na zadku, zapněte si playlist, ve kterém znatelně slyšíte rytmus, do kterého lze twerkovat nebo si najděte twerk playlist a jděte na to! Dbejte na provedení, kvalitu a hlavně si to užijte! Twerk je totiž zábava, která vám navíc vyrýsuje nohy.

K čemu je twerk dobrý?

Pokud se ptáte, k čemu vám twerk bude, pak máme odpovědí hned několik:

 • Budete mít uvolněnou pánev, celkově se zlepší vaše taneční pohyby,
 • Získáte zábavné kardio,
 • Naučíte se nový taneční styl,
 • Budete moct svůj um předvést partnerovi.

Tak na co ještě čekáte? Zapněte hudbu a vzbuďte v sobě tu/toho sexy ženu/muže! Twerk mohou provozovat úplně všichni, a to jak muži či ženy, tak mladí i starší.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz