Toužíte po tom naučit se anglicky, ale školu už máte dávno za sebou? Nebojte, jde to i doma! Máme pro vás 9 tipů, jak se za měsíc zlepšit a angličtinu si osvojit zábavnou formou.
Obsah článku
K čemu vám bude angličtina dobrá?
Přemýšlíte-li, zda je opravdu potřeba se anglicky učit a kde všude tento jazyk využijete, pak věřte, že v dnešní době se s ním setkáte na každém rohu – filmy, webové stránky, nápisy na oblečení a mluva mladých lidí. Alespoň základní znalost je téměř nutností, proto pokud jste na pochybách, ujišťujeme vás, že to nebude krok vedle. Je jedno, kolik let vám je nebo na jaké jste úrovni, anglicky se může naučit každý.
Cestování
Kromě situací, při kterých můžete na angličtinu natrefit na naší české půdě se jistě nevyhnete ani mluvení v zahraničí. Pokud rádi cestujete, ale neovládáte základy anglického jazyka, pak může nastat problém – jste odkázáni na pomoc ostatních a přicházíte tím o svobodu. Představte si, že byste si mohli jet na dovolenou kdykoliv bez ohledu na to, jestli někdo pojede s vámi nebo ne. Mohli byste se seznamovat s lidmi, požádat o to, co potřebujete a získat sebevědomí.
Internet bez omezení
I když na internetu najdete vše, ne vždy to najdete v našem jazyce. Pokud ovládáte angličtinu, můžete si přečíst články o tématu, které vám zajímá, aniž by musely být vydány v češtině. Existují totiž věci, o kterých se u nás nepíše nebo nejsou popsány tak dopodrobna. Je to opět určitý druh svobody, který jistě oceníte.
Celková orientace
Doba se neustále posouvá dál a ani anglicismům se v češtině nevyhneme. Často v restauracích či kavárnách nenajdete některá jídla/pití v češtině, protože jsou známá pod anglickým názvem – Cold Brew, medium velikost nebo bagel. Pokud se orientujete, pak nemáte problém odvodit si, o co se asi jedná a hlavně správně vyslovíte to, co si chcete objednat a nestane se tak, že vám obsluha nebude rozumět. Připravte se na to, že angličtina bude v naší zemi čím dál více používaná, a pokud zůstanete pozadu, budete v mínusu.
9 Tipů: Jak se naučit mluvit anglicky za měsíc?
Učení jazyků vyžaduje pravidelné opakování, a to jak slovíček, tak gramatiky – jedno bez druhého se neobejde. Bude to chtít věnovat se angličtině dlouhou dobu, abyste dosáhli nějaké úrovně, ale stejně jako například u cvičení, se výsledky projeví dříve. Již během prvního měsíce můžete pozorovat zlepšení a dovednost porozumět alespoň základním větám. Pojďme si říct, jaké tipy vám pomohou zlepšit se.
1. Sledujte filmy v originále s titulky
Jedna ze zábavných metod, jak se naučit anglicky je sledovat filmy v originálním znění. Uslyšíte anglický jazyk i s přízvukem, který Češi stěží napodobí. K tomu si zapněte buďto české titulky, díky kterým budete mít jistotu, že porozumíte smyslu filmu nebo anglické titulky, abyste věděli, jak se jednotlivá slova píší. Nejvyšší level je samozřejmě sledování bez titulků, které je ale pro pokročilé, určitě ne pro ty, kteří s angličtinou teprve začínají. Postupujte pomalu a nebuďte na sebe tvrdí.
2. Sledujte zahraniční tvorbu
Pokud máte rádi influencery nebo YouTubery, zkuste nakouknout za hranice. Čtěte si posty, poslouchejte podcasty nebo sledujte videa a naučte se kromě slovíček také používání hovorové angličtiny. Častěji se setkáte se zkratkami a když se vydáte do zahraničí, lépe si s rodilými mluvčími popovídáte. Navíc se na sociálních sítích od tvůrců dozvíte mnoho zajímavých informací a protože tam většina věcí funguje napřed, můžete se inspirovat.
3. Čtěte knihy
I když jste začátečník, nemusíte se bát vzít si do ruky některou z knih. Existují začátečnické verze, které mají navíc na druhé straně český překlad (zrcadlová četba), abyste si mohli překontrolovat, jak textu rozumíte. Pro pokročilejší se vyrábí knihy stejného typu, jen s textem na vyšší úrovni. Pokud si troufáte, můžete si zakoupit knihu pouze v originálním znění a případně si dohledat, co jednotlivá slovíčka znamenají.
💡 Tip: Pokud v knize nerozumíte více slovíčkům, nevypisujte si je všechna a nedohledávejte, snažte se odvodit si, co mohou znamenat. Tak se naučíte lépe porozumět textu. Jestliže vám činí překlad i tak obtíže, pak je lepší posunout čtení o pár let.
4. Mluvte, mluvte, mluvte
Je jedno, jestli máte parťáka, se kterým můžete konverzovat, mluvit totiž zvládnete i sami, a to například před zrcadlem. Představte si, že někomu vyprávíte, kdo jste, odkud jste a jak jste se dnes měli. Skládejte věty a rozvádějte konverzaci. Uvidíte, že je to těžší, než se zdá, i pokud máte nějakou tu úroveň znalosti. Této činnosti se věnujte často, klidně i potichu ve své hlavě.
5. Chatujte
Najít si kamarády je v této době tak jednoduché, ani se nemusíte setkat. Využijte toho a chatujte si s někým na druhé straně světa, ideálně s někým, kdo angličtinu ovládá lépe než vy, abyste se neučili spíše chyby. Každodenní kontakt v anglickém jazyce vám rozšíří slovní zásobu, pomůže správně stavět věty, porozumět textu, naučit se hovorový jazyk i zkratky. Je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro svůj rozvoj v angličtině udělat, výsledky se dostaví velmi brzy.
💡 Tip: Na chatování v cizím jazyce existují i aplikace – stáhněte si jednu z nich!
6. Duolingo
Duolingo je aplikace, se kterou si můžete procvičit jakýkoliv jazyk, včetně angličtiny. Nejprve projdete úplnými základy, poté se bude úroveň postupně zvyšovat a vy se tak můžete každý den zlepšovat. Aplikace se zaměřuje na poslech, výslovnost, slovíčka i gramatiku, a to vše zábavnou formou. Pokud tedy chcete čas na telefonu trávit produktivněji, pak Duolingo vyzkoušejte.
7. Vytvořte si kartičky
Místo klasického učení slovíček z učebnice nebo jejich vypisování zkuste vytvořit kartičky – na jedné straně anglicky a na druhé straně česky. Najdete si chvilku volna, kartičky si vytáhnete a budete překládat. Pro zkontrolování kartičku otočíte a zjistíte, jak jste si vedli. Takové kartičky nemusí vyrábět, můžete je i zakoupit, nicméně vlastní výrobou je přizpůsobíte své úrovni.
8. Zaposlouchejte se do písniček
Posloucháte zahraniční hudbu? Pak se pozorně zaposlouchejte a zkuste odvodit, jaká slova interpret zpívá a o čem celá píseň je. Pokud se vám to nepodaří, mrkněte na text a přeložte si ho. Budete tak alespoň vědět, co posloucháte a lépe pochopíte sdělení. Často totiž ani videoklip neukazuje hlavní myšlenku skladby.
9. Vycestujte do zahraničí
Posledním tipem, který vás pravděpodobně vyděsí, je vycestovat do zahraničí a prostě se do toho vrhnout po hlavě. Zapomeňte na strach a prostě to zkuste. Nikdo od vás neočekává perfektní znalost jazyka, stačí, když se domluvíte. Nejlepší na tom je, že budete muset mluvit, jinak jste ztraceni. Takto si osvojíte jazyk nejrychleji a nejefektivněji. Určitě to chce dávku odvahy, ale stojí to za to.
💡 Tip: Vyzkoušejte práci jako au-pair, kde se kromě hlídání dětí také zlepšíte v angličtině.
Jak často se angličtině věnovat?
Abyste si zlepšili úroveň co nejdříve, věnujte studiu co nejvíce času. To neznamená sednout si k učebnici a číst si, ale třeba poslouchat hudbu, když zrovna nemáte co na práci, 5 minut před spaním udělat jednu lekci na Duolingu nebo zhlédnout díl seriálu při jídle. Učení může být zábava, když najdete tu správnou cestu. Vyzkoušejte naše tipy a naučte se anglicky už za měsíc!