Portugalsko považuji za nedoceněnou zemi v cestovatelských kruzích. Jen málokdy slyším, že se někdo do Portugalska vydal na dovolenou, nebo dokonce žít. Přitom tato země nabízí krásnou přírodu, slunečné počasí, evropské zázemí a příznivé podmínky i pro dlouhodobější pobyty. Jaký je život freelancera na jihozápadním cípu Evropy?
Obsah článku
Portugalsko z pohledu freelancera
Mnoho digitálních nomádů pro své cesty volí oblíbené země v Asii, které jsou pro tento styl života jako dělané, jelikož nabízejí luxusní život, exotiku a zároveň opravdu nízké náklady na život. Rok 2020 však uzavřel většinu světa a s ním i cestovatelské možnosti.
Možná vám nepříznivá situace ohledně Covidu také zkřížila cestovatelské plány, věřte mi, že vás více než chápu. Byli jsme ve stejné situaci, ale nevzdali jsme se našeho snu žít dlouhodobě v zahraničí a poupravili naši vizi.
Volba padla na Portugalsko a já vám nyní prozradím, jaký je život freelancera v této krásné zemi Pyrenejského poloostrova. Jaké jsou zde ceny potravin, nájmu, kde sehnat trvalé bydlení nebo jaká místa neminout při návštěvě Portugalska?
Tip Žij Úspěšně: Přečtěte si také článek o digitálním nomádství v době koronaviru.
Co nabízí Portugalsko?
Portugalsko patří mezi rozmanité země, kde si každý najde to svoje. V rámci Evropy se jedná o jednu z nejlepších možností, kam se vydat za dlouhodobým žitím. Mohou za to srovnatelné náklady jako v Česku a celá škála zajímavostí a možností, které zde najdeme.
Milovníci surfování si přijdou na své
Portugalsko neobklopuje moře, ale oceán. Rozdíl poznáte v teplotě vody, která je i v létě mnohem nižší, než teplota moře (cca 21 stupňů), ale také v jeho divokosti. Oceán totiž téměř nikdy nepůsobí klidným dojmem, právě naopak.
Jedna vlna za druhou však poskytuje skvělé podmínky pro surfaře, které zde potkáte na každé pláži. S tím také souvisí dobrá dostupnost půjčoven neoprenů, surfů, kajaků a paddleboardů.
Některé pláže jsou vyloženě obsypané surfaři každý den (a to i v zimních měsících). Pořád se zde však dají najít i méně turisticky vyhlášené pláže, kde si budete moct vychutnat dostatek prostoru pro své surfařské kousky.
Krásy přírody
Vysoké útesy, žluté písčité skály a jarně zelená příroda po celý rok, to je Portugalsko. Po celém pobřeží najdete stovky pláží, které často poskytují i naprosté soukromí, jelikož jich je na výběr tolik, že není problém najít si svou vlastní privátní pláž.
Nebojte se také prozkoumávat různé tunely, skalnaté zákoutí a převisy, jelikož právě díky těmto tajným vchodům se často dostanete na oddělené písčité pláže jen pro vás. Krásu útesů doporučuji prozkoumávat nejen zespodu, ale také na jejich vrcholcích, je to opravdový zážitek z obou perspektiv.
Portugalsko také nabízí možnost vidět ve volné přírodě delfíny a velryby, pokud se vám poštěstí. Za poměrně krátkou dobu, co tu žijeme, už jsme měli možnost delfíny pozorovat dvakrát, jednou z dálky od pobřeží a podruhé jsme se lodí vydali na široký oceán. Stačilo 20 minut jízdy a už si hrálo několik delfínů s vlnami od naší lodi.
Pokud máte rádi cyklistiku, doporučuji portugalské kopce prozkoumávat na kole. Slibuji, že si dáte značně do těla. Za zmínku také stojí ikonické bílo-modré domečky typické pro přímořské oblasti. V úzkých uličkách Portugalska se téměř s jiným typem architektury nesetkáte.
Určitě nezapomeňte navštívit:
- Lisabon (celé město nabízí mnoho památek, slavný lisabonský most a příjemné zázemí)
- Sagres
- Carvoeiro
- Benagil
- Lagos a okolí
- Praia de albandeira
- Portimao
- Silves
Jistota a bezpečí
Pokud bych se měla na cestování v Portugalsku podívat z bezpečnostní stránky, jedná se o velmi klidnou a milou destinaci. Lidé jsou tu přátelští a ve většině oblastí se dobře domluvíte anglicky (i přesto však existují místa, kde s angličtinou nepochodíte).
V menších městech se lidé zdraví i při procházkách, aniž by se znali. Jednoduché Oi nebo Olá se tedy rychle naučíte.
Člověk se zde cítí opravdu bezpečně, nehrozí mu žádné krádeže apod. Velmi rychle si zvyknete na místní milou atmosféru a pocit jistoty.
Finanční stránka žití v Portugalsku
Odhodlali jste se přestěhovat do zahraničí a zajímá vás finanční stránka života v Portugalsku? Jaké očekávat náklady za nájem, potraviny nebo energie?
Portugalsko patří mezi nejlevnější destinace v Evropě, a dokonce i celkově na světě. Celkové náklady na osobu se zde pohybují velmi podobně jako v Česku. Jedná se tedy o zemi vhodnou pro cestovatelské začátky nebo pro dlouhodobé pobyty.
Samozřejmě záleží na stylu života a vašich preferencích. Své si zde najde low cost cestovatel i člověk, který si rád dopřeje.
1/ Cena pronájmu
Ceny pronájmů bytů i domů se nejvíce odvíjejí dle přesné lokality ubytování. Čím flexibilnější požadavky máte, tím lepší cenu nájmu můžete sehnat. Při shánění ubytování na více jak dva měsíce jsme se nejčastěji setkali s cenou 420 až 550 euro na měsíc včetně energií.
2/ Potraviny a kosmetika
Najdete zde podobné obchodní řetězce jako v ČR (doporučit můžeme například Lidl, Continente, Aldi), ale ve větších městech najdete i trhy nebo bezobalové prodejny. Cena za potraviny se oproti Česku pohybuje cca o 10 až 30 % výše. Svůj podíl na tom samozřejmě nese i převod z koruny na euro. Jednoduše řečeno, položek pod 1 euro zde najdete pomálu.
Kosmetika stojí velmi podobně jako v Česku. Nenajdete zde klasické drogerie, ale každý obchod má své oddělení s kosmetikou. Některé produkty (vitamíny, doplňky stravy apod.) najdete pouze v lékárnách.
3/ Doprava a benzín
Autobusová i vlaková doprava zde funguje velmi dobře. Také tu najdete společnosti jako je Uber nebo Bolt. Cena za hromadnou dopravu se od té české příliš neliší, za to cena benzínu nás poměrně nepříjemně překvapila. Jeden litr pohonných hmot vyšel cca o 50 % dráže než jsme zvyklí v ČR.
Portugalsko na podzim a v zimě: Vyplatí se sem jet?
Do Portugalska jsme vyráželi na podzim a prodloužili si tak léto. V době, kdy už bychom doma vytahovali čepice a lehké bundy jsme zde stále chodili v triku a často i v plavkách.
Podzimní a zimní měsíce se v Portugalsku vyznačují pěknými teplotami okolo 15 stupňů. Jedná se o takové naše jaro – jednou prší, jednou svítí slunce. Nutno také dodat, že pocitově se teplota vyšplhá klidně na 23 stupňů i v prosinci. Ideální počasí pro milovníky tepla a sluníčka.
Doporučuji si dopředu zjistit možnost vytápění ubytování, jelikož uvnitř bývá větší zima než venku a Portugalci nebývají připravení na pokles teplot. Často v domech topení zcela chybí a to už v únoru není příliš příjemné.
Kde sehnat ubytování?
Mnoho Portugalců se živí pronajímáním svých nemovitostí. Skvělé byty nebo domy najdete na klasických portálech jako je ArBnB nebo Booking, ale doporučuji se přihlásit i do nejrůznějších skupin na Facebooku a poptat ubytování tam. Přesně tímto způsobem jsme sehnali cenově dostupný, vybavený dům u pláže v malé rybářské vesnici a jako bonus nám jej pronajímá Češka žijící s Portugalcem. Skvělá kombinace pro nabytí prvních zkušeností.
Celkově mohu tuto destinaci doporučit. I pro freelacery a digitální nomády se může stát skvělou alternativou pro tyto cestovatelsky nepříznivé časy. Pokud by vás cokoliv dalšího zajímalo, neváhejte se zeptat v komentářích pod článkem.