Jaroslav Peterka je jedním ze zakladatelů značek PaperTime a ArtMoment. Na projektu PaperTime, který se věnuje výrobě minimalistických figurek z papíru, začal pracovat spolu se svým kamarádem Egorem, se kterým se poznal během studia na VŠE. Po několika společných školních projektech se rozhodli rozjet vlastní podnik, aby získali zkušenosti ze světa byznysu už při studiu a mohli uplatňovat znalosti získané na vysoké škole.
Poté, co dali dohromady několik nápadů, zastavili svůj výběr u papírových skládaček, které jim přišly jako dobrý start. Ačkoli se k projektu nejprve stavěli spíše skepticky a mysleli si, že přijdou o peníze a spíše získají nové zkušenosti, jejich nápad se začal rychle rozrůstat. Proto se rozhodli udělat z něj zábavu nejen pro dospělé, ale i pro děti a zapojit do skládání celou rodinu. Zaměřili fokus na výrobu zvířecích modelů z papíru a spustili vlastní e-shop, kde si jejich nejmladší zákazníci mohou objednat například slona nebo buldočka z papíru.
Obsah článku
Co tě každý den motivuje posouvat se dál a zlepšovat se v tom, co děláš?
Zatím to bylo nejlépe vystiženo v knize The Compound Effect:
„The accomplishment of any goal is the progressive accumulation, or Compound Effect, of small steps taken consistently over time.”
Stručně řečeno dosažení velkých cílů je kumulovaný výsledek mnoha malých krůčků, které v danou chvíli nemusí vypadat vůbec zajímavě, ale postupem času přispějí k velkému výsledku.
Krátkodobě je moje největší motivace zapálení pro věc. Nadšení nemusí ale vydržet dlouho, občas je ho méně a někdy více. V balancování mi pomáhá jasně stanovený cíl a představa o tom, co bych rád vytvořil v dlouhodobém horizontu.
Je těžké zůstat motivovaný každý den, protože výsledky nejsou vidět hned. Proto je velmi důležité nezapomenout na to, o čem jsem mluvil v úvodu.
V první řadě začínám každý den brzy ráno. Vstávám v 6:00 a první hodinu se snažím věnovat něčemu jinému než práci. Když je venku hezké počasí, jdu si zaběhat a zacvičit. Přes zimu teď studuji španělštinu. Naopak večer po dlouhém dni se snažím dát do pohody čtením.
Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?
Kdybych to měl určit takto jednoznačně, bude to rozhodně pevná vůle a vytrvalost. Nemyslím si, že by tu bylo něco, co přinese úspěch ze dne na den, právě naopak, odhodlání posouvat se systematicky o pár kroků dál každý den přinese v dlouhodobém měřítku větší výsledky, než bychom mohli očekávat.
Záleží na tom, co je tím myšleno. Jestli je to jen čistá kritika od někoho, kdo se zrovna špatně vyspal, snažím tomu nevěnovat moc energie. Když se ale jedná o konstruktivní kritiku nebo feedback, to si naopak poslechnu moc rád!
Jak v byznyse, tak v osobním životě je to jedna z možností, jak se na problém podívat z jiného úhlu a dostat nápad na nové řešení.
Máš nějaké životní vzory? Čí myšlenky a nápady tě nejvíce inspirují?
Nemyslím si, že mám někoho jako vzor. Spíš mě vždy na člověku zaujme určitá vlastnost, nebo dovednost, ale vždy je tam i nějaké proti. Snažím se přebírat to pozitivní a ostatnímu se vyvarovat.
Je spoustu lidí a myšlenek, které mě inspirují. Jedna z nejsilnějších je asi od Steva Jobse, který se údajně sám sebe každé den ptal: „If today were the last day of my life, would I want to do what I am about to do today?”. Poté dodával, že pokud je odpověď „NE” několik dní po sobě, je potřeba něco změnit. Já jsem si z toho vzal to, že každý den i aktivita, kterým věnuji svůj čas, by mě měly v první řadě bavit a ve druhé řadě zapadat do dlouhodobého plánu.
Jak ses rozhodl, že se chceš stát podnikatelem?
To se nějak tak prostě stalo. Když jsem byl mladší, prošel jsem si několik různých brigád včetně pracování pro svého tátu. Pro tátu jsem pracoval buď na stavbě s lopatou, nebo v projekčním ateliéru. Ať to byla jakákoliv brigáda, zjistil jsem, že to není nic trvalého a nedokázal jsem si představit, že bych dělal něco podobného celý život. Časem jsem si uvědomil, že bych si měl hledat brigády a trávit čas věcmi na základě toho, co se tam naučím, a ne podle toho, kolik dostanu za hodinu. Jednou to dopadlo tak, že jsem pracoval skoro celé léto zadarmo v jednom startupu.
Vždycky jsem cítil, že bych raději budoval něco dlouhodobého a pracoval na něčem svém, co mi bude dávat smysl a zapadne to do nějaké mé dlouhodobé vize. Byla to jen otázka času, kdy začnu.
Považuješ vzdělání za důležitou součást podnikání nebo si vše potřebné dokážeš vyhledat sám?
Pokud je tím myšleno akademické vzdělání, tak na to nemám jednoznačnou odpověď. Myslím si, že s dobrou školou je lehčí dostat se na zajímavou pracovní pozici ve firmě. Znalosti z vysoké školy je ale možné využít i v podnikání.
Nemyslím si, že by ti VŠ dala nějaké super znalosti, ke kterým by ses normálně nedostal, ale v rámci studia máš možnost poznat spoustu lidí, kteří mají namířeno podobným směrem, najít spoustu kamarádů a třeba i byznys partnerů.
V neposlední řadě je super prodloužit si mládí a využít různých možností, které studentský život nabízí.
Jak stíháš skloubit podnikání a studium na VŠ?
Jak kdy. Naučil jsem se ale jednu věc. A to, že je opravdu důležitý, čím trávím čas a jak efektivně pracuji, ať už se jedná o byznys nebo o věci do školy. Určitě není lehké stíhat všechno, ale občas jde bohužel jedno nebo druhé trochu stranou.
Kde bereš inspiraci pro tvorbu nových figurek?
V PaperTime je naší největší inspirací kdokoliv, kdo si od nás něco koupí, ale i nekoupí. Stačí se jen ptát a pak naslouchat. Když něco slyšíme znovu a znovu, nejspíš se to brzy objeví v naší nabídce.
Který model se ti nejvíce povedl a jsi na něj nejvíce hrdý?
Zásluhu bych určitě nedával jen sobě, ale hlavně mému byznys partnerovi a kamarádovi Egorovi! Nad touto otázkou jsem se popravdě nezamýšlel. Některé skládačky se mi líbí více a některé méně, a ne vždy se to shoduje s oblíbeností u našich zákazníků. Můj favorit je ale černý jednorožec!
Jaká pracovní zkušenost byla pro tebe nejzajímavější?
Nevím, jestli nejzajímavější, ale rozhodně na mě měla největší vliv. Byla to práce v USA, kdy jsem celé léto pracoval v restauraci ve velkém hotelu a v malém bistru zároveň.
Byla to skvělá zkušenost vidět dva byznysy ve stejném oboru, ale úplně odlišné přístupy. Právě tam odtud jsem odjížděl na 100 % přesvědčený, že od té doby chci všechen svůj čas věnovat zajímavým projektům, nikoliv monotónní práci.
Jaký je tvůj nejoblíbenější citát?
Můj životní postoj jednoznačně vystihuje věta: “Business opportunities are like buses — there’s always another one coming” (Richard Branson). Aneb, kdo dobře hledá, ten časem najde.
Jakou máš nejoblíbenější aplikaci?
Řekl bych, že nejvíce používám Apple Calendar, díky, kterému je pro mně lehčí plánovat jednotlivé aktivity dopředu a nezapomínat na důležité deadliny.
Která kniha tě v životě nejvíce inspirovala?
Velmi inspirujicí pro mně byla kniha Steve Jobs od Waltera Isaacsona. Odnesl jsem si z ní mnoho zajímavých myšlenek a nápadů.
Máš nějaké tabu? Co bys nikdy neudělal?
Nikdy neříkej nikdy. Řekl bych, že nikdy nepůjdu do politiky, ale to už jsme od někoho slyšeli.
Co bys vzkázal svému mladšímu já?
Dělej věci, co tě baví, neboj se riskovat a jít cestou, která není úplně populární mezi ostatními. Zkoušej nové věci, cestuj co to jde – no a hlavně buď vděčný za to, co máš 🙂