Domů » TOP 10: Nejslavnější citáty o přátelství

TOP 10: Nejslavnější citáty o přátelství

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
citáty

Přátelství je cenná věc, která by se určitě neměla brát jako samozřejmost. Říká se, že lásky přicházejí a odcházejí, ale opravdoví přátelé zůstávají navždy. Pojďme se podívat na nejslavnější citáty o přátelství, které vám pomohou si uvědomit jeho sílu.

Jak se pozná pravé přátelství

Aby se přátelství dalo považovat za pravé a skutečné, mělo by v něm být obsaženo několik aspektů. Samozřejmě se tento typ vztahu u každého trochu liší, ale obecně splňuje následující:

  • důvěra,
  • podpora,
  • porozumění,
  • upřímnost,
  • spolehnutí.

Jakmile některý z výše uvedených bodů v přátelství chybí, není tak silné a má menší pravděpodobnost s trváním do budoucna. Přátelé by měli být rodina a partner v jednom – neměli by se šťourat ve vašich problémech, ale vyslechnout je a pomoct vám v případě, že o to stojíte. Neměli byste se bát jim cokoliv říct, protože vás nebudou soudit. Pokud tomu tak není, znamená to, že se o své přátelé nemůžete opřít a nedostáváte z tohoto vztahu vše, co si zasloužíte.

Je normální, že názory lidí se liší, nicméně záleží na tom, jak je podáte. Opravdoví přátelé nebudou chtít ranit vaše city, ale budou k vám chtít být upřímní. Važte si toho a respektujte jejich pohled na věc.

Jak upevnit přátelství

Máte pocit, že jste na dobré cestě, ale ještě stále není vaše přátelství tam, kde byste si přáli? Upevněte ho aktivitami, které vás sblíží – travte spolu více času, říkejte si, co se ve vašich životech odehrává, zajímejte se o toho druhého a uvidíte, že se brzy váš vztah posune na vyšší úroveň. Lidé si mylně myslí, že vyvíjet se má pouze partnerský vztah, ty ostatní vydrží sami o sobě – tak tomu ale není, a pokud budete upřednostňovat partnerství v době, kdy se s vámi budou chtít scházet přátelé, můžete o ně rychle přijít. A jak to tak bývá, po rozchodu zůstanete sami. Vyhněte se tomu a zkuste následující:

  • zažívejte společně (choďte na akce, do kina, koncerty, festivaly),
  • zkoušejte společně nové příležitosti (brigády, práce, kurzy),
  • seznamujte se s okruhem lidí toho druhého (další přátelé, rodina, partneři),
  • říkejte si tajemství,
  • najděte si společný zájem.

Takové aktivity se na první pohled nemusí zdát jako nic výjimečného, ale při jejich splnění uvidíte ten posun. Nezapomínejte na své přátelé a pečujte o tento vztah jako o každý jiný!

přátelství
Lásky přicházejí a odcházejí, ale praví přátelé zůstávají.

10 nejslavnějších citátů o přátelství

Zamyslete se a inspirujte se těmito citáty o přátelství, které řekli buďto slavné osobnosti nebo neznámí autoři. Vysvětlíme si jejich význam a společně si uvědomíme, jakou váhu tento vztah skutečně má.

“Všechno je možné, když máte ty správné lidi, kteří vás podpoří.”

Misty Copelandová

Sebrat odvahu a udělat to, po čem skutečně toužíte je někdy těžké, ale pokud máte kolem sebe okruh lidí, kteří vám fandí, určitě je vše jednodušší. Máte-li o sobě pochybnosti, svěřte se přátelům a s největší pravděpodobností se dozvíte, že je to jen ve vaší hlavě. A až se to povede, budou to právě oni, kdo s vámi oslaví úspěch.

“Není to tak, že diamanty jsou nejlepším přítelem dívky, ale jsou to vaši nejlepší přátelé, kteří jsou vašimi diamanty.”

Gina Barreca

Pravých přátel je málo, o to víc bychom si jich měli cenit. Dokáží rozjasnit den, rozveselit, když je nám smutno a pomoct, když si nevíme rady. Udržujte si takové přátelé a pečujte o ně, aby se rádi vraceli.

“Mnoho lidí vejde do vašeho života a odejde, ale pouze opravdoví přátelé zanechají stopy ve vašem srdci.”

Eleanor Roosvelt

Rozumět si s každým nejde a najít si společnou cestu dokáží jen ti, u kterých to tak má být. Věřím, že lidé, kteří jsou vám blízcí, vám mají něco předat, a z tohoto důvodu jsou ve vašem okolí. Určitě jste zažili to, že někteří byli ve vašem životě pár měsíců, ale jiní tam jsou již spoustu let. Vše má svůj smysl.

“Jediný způsob, jak mít přítele, je být jím.”

Ralph Waldo Emerson

Jak lze čekat, že budete mít nejlepší přátelé, když se jimi sami nestanete? To, jak se chováte k ostatním se obrací zpátky k vám, tudíž jestliže okolo sebe máte lidi, kteří za to moc nestojí, možná je na čase se zamyslet, zda i vy jste dobrým přítelem.

přátelství
Praví přátelé vás nenechají ve štychu, rádi vám pomohou a budou k vám upřímní.

“Přítel zná píseň v mém srdci a zpívá mi ji, když mi selhává paměť.”

Donna Roberts

Každý má někdy temné chvilky, a proto je důležité sdílet své pocity s ostatními, protože jsou tu od toho, aby vám připomněli, že na světě nejste sami a máte se o koho opřít.

“Skutečný přítel je ten, kdo vejde dovnitř, když zbytek světa odejde.”

Walter Winchell

Opravdoví přátelé se nenechají ovlivnit tím, co o vás říkají ostatní, budou tu pro vás i tehdy, kdy ostatní odejdou. Ti, kteří na vás mají čas jen tehdy, kdy se jim to hodí, do této skupiny nepatří.

“Přátelství je určitě ten nejlepší balzám na bolest ze zklamané lásky.”

Jane Austen

V momentě, kdy se partnerství rozpadá je velice těžké udržet si nadhled a nebýt neustále v depresi. Skvělým rozptýlením je podniknout něco s přáteli, ať už to je pouhé popovídání si nebo nějaká akce, která vás přivede na jiné myšlenky.

“Přátelství je, když o vás lidé vědí všechno, ale stejně vás mají rádi.”

Neznámý autor

Přijmout člověka s jeho přednostmi je jednoduché, ale mít ho rád i navzdory jeho špatným vlastnostem znamená opravdové přátelství. Po několika letech už společně projdete tolika situacemi a proměnami, až se stanete nerozlučnými parťáky.

přátelství
Budete-li o vztah pečovat, přátelé vám zůstanou do konce života.

“Přítel je někdo, kdo rozumí vaší minulosti, věří ve vaši budoucnost a přijímá vás takového, jaký jste.”

Neznámý autor

Cestu životem si mnohem více užijete, když po ní budete kráčet s někým, kdo za to opravdu stojí. Takový člověk vám ji totiž dokáže udělat záživnější a veselejší. Problémy se budou zdát menší a nic nebude nemožné.

“Opravdový přítel přijímá to, kým jste, ale také vám pomáhá stát se tím, kým byste chtěli být.”

Neznámý autor

Měníme a vyvíjíme se všichni, proto také obměňujeme okolí, které kolem sebe máme. Máte-li pocit, že vás někdo shazuje, vrací vám podobu, se kterou už nejste spokojeni, je na čase takové lidi opustit a jít dál, abyste se mohli stát lepším člověkem.

K čemu citáty o přátelství jsou

Citáty jsou skvělá věc, zvlášť, pokud se jedná o motivaci. Kromě ní ale dokáží přimět k zamyšlení, uvědomění a “otevření očí”. Každodenní život nás naučí zvyknout si na věci, které nejsou samozřejmostí, proto je fajn se jednou za čas zastavit a uvědomit si, jak bohatí vlastně doopravdy jsme. Ani přátelství není něco, co by měl každý, proto, pokud ho máte, buďte za něj vděční a dejte vědět svému příteli, že si ho vážíte – pošlete mu třeba jeden z těchto citátů!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz