Čeká vás ,,zkouška dospělosti” a už teď z ní máte obavy? Nevíte, jak všechny informace nacpat do hlavy tak, aby tam zůstali, jak zvládnout stres a celkově se z toho nezbláznit. Nebojte, my vám poradíme, jak úspěšně zvládnout maturitu.
Obsah článku
Proč se nebát maturity
Maturita je strašákem pro každého studenta. Proč je tomu tak? Nespočet stránek učiva z každého předmětu, málo času, tlak od učitelů a následky toho, co se stane, když se to nepovede. Přitom je maturita pouhou zkouškou znalostí, stejně jako ty obyčejné, se kterými se setkáváte každý týden. Dokonce jste zkoušení učiteli, kteří vás znají, tudíž se vám mohou přizpůsobit a možná i to oko přimhouřit.
Nebuďte na sebe tvrdí a nedávejte si úkol v podobě co nejlepších známek. Samozřejmě, snažte se, ale nestresujte ještě sami sebe navíc tím, že bez vyznamenání se to neobejde. Na základě toho se nic nenaučíte a zkoušku ani neuděláte. I kdyby se tam objevily čtyřky, na známky se přece při pohovoru nikdo neptá.
Důležité je nenechat se vystresovat okolím, natož sami sebou. Prostě na to nemyslete a věřte si. Vlastní přesvědčení je to nejsilnější, co si s sebou na zkoušku můžete přinést. Každý zažil, že mu při přípravě látka nelezla do hlavy a měl pocit, že vše zapomněl. V den maturity už si nic neopakujte a uvolněte se, to vám dokáže nejvíce pomoci. Sami sebe překvapíte, až si sednete k potítku a vše se vám začne vybavovat.
S přípravou začněte dříve
Počáteční chyba, kterou dělá většina studentů je ta, že začnou pozdě. I když není vyloučeno, že se o svatý týden dá vše naučit, i tak začněte pro svůj klid s přípravou dřív. Než nastoupíte do posledního ročníku, nebo na jeho začátku, si otázky začněte zpracovávat. Stává se, že se maturitní otázky mění, ale například u českého jazyka si knížky volíte sami, tudíž máte čas si je vypracovat dopředu, a budete mít tak méně práce.
Co se týče přímo knížek k češtině, na internetu najdete rozbory děl, které vám pomohou a ušetří čas. Když uděláte to, co můžete dříve, budete se cítit více v klidu a podpoříte tak svou duševní pohodu. Zodpovědný a pozitivní přístup je základem úspěchu.
Nezapomínejte na estetiku
Aby se vám lépe učilo, přizpůsobte tomu vzdělávací materiál. Vytisknete si otázky, podtrhejte si je, využijte barvy a obohaťte je čímkoliv vás napadne – samolepkami, vlastními malůvkami nebo obrázky. Využijte všeho, díky čemu si látku lépe zapamatujete. Ať už je to sebedivnější metoda, když vám to pomůže, na ničem jiném nesejde. Přizpůsobte učení svým potřebám tak, aby vás nenudilo, bylo praktické a zapamatovali jste si vše potřebné.
Otázky, které vám jdou nejméně, si označte lepíkem a vracejte se k nim častěji. Udělejte si stručné výpisky, které byste chtěli mít napsané na potítku, od kterých se poté odpíchnete při mluvení. Pomůže vám to shrnout si vše obsažené v daném tématu a u maturity nic nevynecháte.
Učte se s přáteli
Využijte toho, že nejste jediným, kdo maturuje a domluvte se s přáteli na dni, kdy se budete připravovat společně. Budete si spolu číst otázky, navzájem se zkoušet a říkat si poznatky, ke kterým jste došli. Určitě se vám budou hodit různé pomůcky na zapamatování látky, které by vás třeba ani nenapadly. Když na učení nebudete sami, osvobodíte se od rozruchů kolem sebe a začnete se konečně soustředit, dokonce u toho zažijete spoustu zábavy.
Využijte sociálních sítí
V dnešní době by byla škoda nevyužít dostupný on-line materiál, díky kterému se vyhnete nudnému stereotypu. Na YouTube najdete nejen vysvětlení věcí, kterým jste doposud neporozuměli, ale také popisy literárních směrů, jako je romantismus, klasicismus nebo humanismus a renesance. Předpokládám, že raději upřednostníte pouštění videí před čtením výpisků. Podívejte se ale také na profily na Instagramu, které se věnují vzdělávání, a učte se tak každý den, aniž byste se do toho museli nutit.
Namluvte si témata k maturitě
Už máte toho věčného čtení dost a chcete si na chvíli odpočinout? Zkuste si příště místo muziky do uší pustit namluvená témata k maturitě. Jestliže vám nedělá problém poslouchat svůj hlas, máte vyhráno. Využijete spoustu chvil, kdy byste se nemohli učit, a pustíte si nahrávky. Můžete tak uklízet, vařit, mýt nádobí nebo se procházet. Stejně jako po pár přehráních znáte text písničky, aniž byste se na něj museli kouknout, vám látka poleze do hlavy. Pouštějte si záznam několikrát týdně a uvidíte, že si budete pamatovat více a více, aniž byste se nadřeli.
Vyzkoušejte si maturitu nanečisto
Až budete mít pocit, že jste u konce a chtěli byste si ověřit, jak jste na tom se svými znalostmi, nastavte si stopky na čas, který budete mít na přípravu u maturity, a začněte psát. Pište tak, abyste věděli, o čem máte mluvit, ale nevypisujte celé věty – přece jen, čas je omezen. Až čas zapípá, skončete s psaním a začněte mluvit. Po této zkušenosti budete vědět, jak se celý proces povedl a jestli byl tak úspěšný, jak jste si přáli. Zaměřujte se na témata, která vám dělají problémy a nejste si v nich jistí. Předejdete tak překvapení, když si je náhodou vytáhnete u zkoušky.
Přejte si
Je to to nejmenší, co můžete udělat, tak proč to nezkusit? Buďte pozitivní a nastavte svou mysl na to, že to úspěšně zvládnete. Až si budete otázku losovat, myslete na číslo, které byste rádi drželi v ruce. V žádném případě se nesoustřeďte na to, co nechcete, mohli byste si to přitáhnout. Nejde totiž o to, jaká energie se k vaší myšlence váže, prostě si přitahujete to, na co myslíte. Zaměřte se na to dobré a spojte to se svou přípravou na maturitu.
Teď už víte, jak se správně připravit, a tak i zvládnout maturitní zkoušku. Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát, proto neztrácejte optimismus a dejte do toho vše, co můžete, a hlavně si zachovejte zdravý rozum!