Domů » Dobíjejte baterky: Proč je relaxace důležitá?

Dobíjejte baterky: Proč je relaxace důležitá?

autor Anna Malá
0 komentářů
relaxace a odpočinek

Proč je relaxace důležitá? Všichni se za něčím pořád ženeme. Všichni tvrdě dřeme na to, abychom dosáhli svých cílů. Sportujeme, abychom byli fit a štíhlí. Snažíme se mít dobrou práci, perfektní domácnost a ještě u toho vypadat skvěle. Je toho hodně, co stíháme, ale na to důležité nám většinou už nezbývá čas. A tím je relaxace. Přijde vám odpočinek jako něco zbytečného? Opak je pravdou.

Relaxace: Co to vlastně je?

Co si pod pojmem relaxace představit? Je to způsob činnosti, metoda, při které se snažíme podpořit fyzický stav a také duševní klid. Je to odpočinek, zklidnění. Je to také čas, kdy jsme odpoutaní od běžné každodenní aktivity a pracovních a jiných povinností. Když si neumíme udělat chvilku pro relaxaci, pak přetěžujeme svůj organismus. Ale nejen fyzickou část, ale především tu psychickou. Jsme pak pod neustálým tlakem a pociťujeme únavu.

Umění relaxace, umět vypnout, zvolnit, zbavit se napětí a načerpat nové síly, patří mezi nejdůležitější věci při zvládání a zbavování se stresu. Je důležitá pro naše fyzické i psychické zdraví, a to jak u dospělých, tak u dětí. Většina lidi se ovšem velmi mylně domnívá, že pokud si sedne na hodinku k televizi, relaxuje. Jenže tak to není. Tato činnost neznamená zajít si do hospůdky s přáteli na jedno, nebo na kávu s kamarádkou, či sedět u TV.

Při takovýchto setkáních a činnostech na nás stále působí mnoho okolních vlivů. Zvuky, záření z obrazovky, nepříjemnosti přátel, které vstřebáváme apod. Chceme-li si opravdu odpočinout a nabrat nové síly, měli bychom se dívat na relaxování, jako na řízenou činnost, která má svá pravidla a podmínky. Záleží zde na všem, na prostředí, tichu, resp. hudbě, vůni, světlu a spoustě dalších faktorů, které mohou účinky relaxace umocnit nebo zcela zhatit.

Umění relaxace jako zbraň proti stresu

V dnešní době je na nás vyvíjen tlak, na naše výsledky, na výkon a bez toho aniž bychom dokázali tomuto stresu dát stopku a nabrat nové síly, nám hrozí mnoho nepříjemností. Je spoustu způsobů, jak se správně uvolnit, dále v článku jsou uvedeny, je ale také důležité vědět, že to není něco, co bychom měli udělat jednou za čas.

Svou roli zde hraje také pravidelnost. Měli bychom si pravidelně dělat čas sami pro sebe, tělo si na to zvykne a rychleji se přizpůsobí. Při moderní práci z domova je stejně tak důležité relaxovat jako při klasické práci. Velmi dobře funguje opuštění domova na několik hodin do lesa nebo alespoň jakákoliv změna prostředí. Dívat se na televizi po celodenní práci na počítači není to pravé ořechové pro vaše tělo i mysl.

„Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek.“

Hérakleitos, řecký filozof

Nezapomeňme ještě také na to, že k relaxování se neodebíráme až tehdy, kdy jsme na pokraji zhroucení nebo zcela vyčerpaní. Jak se říká: “Prevence je základ.” a zde to platí dvojnásob. Náš organismus potřebuje vědět, že po náročném výkonu přijde pauza, ve které se zregeneruje a opět dobije baterky. Ani stroje nemají nevyčerpatelnou výdrž a naše těla a psychika nejsou stroje. Musíme o ně pečovat a dbát na to, že relaxace se týká obou těchto částí: fyzické i psychické.

Co přináší relaxace: Proč je dobré dobít baterky

Co nám přináší relaxace? Je to mnoho, co můžeme kvalitním odpočinek získat. Dalo by se v podstatě říct, že relaxace má pouze své klady. Není nic, co by se vám mohlo stát, a to ani v případě, že byste to s relaxací přehnali. Maximálně při ní můžete usnout, ale uvolnění od stresu v dnešní době není nikdy dost. Je to velmi důležité a stále tolik opomíjené. Nikdo vám nemůže říct, že právě lenošíte. Ne, vy dobíjíte baterky vašeho systému.

Přínosy relaxace:

  • Snižuje krevní tlak
  • Zlepšuje průtok krve
  • Snižuje svalové napětí
  • Zvyšuje koncentraci
  • Zvyšuje sebedůvěru
  • Dobíjí energii
  • Zlepšuje výkonnost
  • Zvyšuje naši odolnost vůči stresu
  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Posiluje svaly, kostru, vazy
  • Zlepšuje metabolismus

Ještě pochybujete nad tím, proč je dobré umět dobít baterky? S relaxací je totiž spojena spousta činností. Vzhledem k tomu, že musíme dbát na odpočinek pro tělo i pro psychiku, snažíme se jak o duševní relax, tak o něco co nás fyzicky uvolní. K tomu nám slouží různé meditační prvky, ty dokážou udělat mnohé v našem organismu. Dále pak také fyzické činnosti, díky kterým např. hubneme, pak se cítíme lépe apod. Proto má relaxace mnoho vedlejších přínosů.

Negativní dopady při nedostatku relaxace

Má to samozřejmě i stinnou stránku, tedy v případě, že opomíjíme potřebu uvolnění a odpočinku. Pokud ignorujeme nutnost se fyzicky a psychicky zrelaxovat, pak riskujeme různé neduhy a nepříjemnosti. Tělo máme jen jedno a pořád je to jakýsi živí organismus. Není to nevyčerpatelný zdroj a velmi snadno může být přetížen. Má pro nás nenahraditelný význam. Nedopřejeme-li si trochu relaxace, riskujeme:

  • Nemoci
  • Únavu
  • Stres
  • Podrážděnost
  • Vyhoření
  • Obezitu
  • Bolesti hlavy
  • Nespavost
  • Menší odolnost vůči vypjatým situacím
  • Sníženou schopnost reakce

Bez relaxování jsem prakticky stále lapeni ve svých povinnostech a každodenních činnostech, na které nepřetržitě myslíme. Myšlenky nás napadají od momentu kdy otevřeme oči, až po dobu, kdy se snažíme usnout. Pokud pravidelně relaxujeme, dopřáváme si dostatek pohybu a duševního klidu, zlepšujeme kvalitu spánku, oprošťujeme se o tohoto toku myšlenek a nedodělaných věcí, které nám v hlavě blikají jako malé signály toho, co ještě musíme udělat.

Jak relaxovat? Způsoby a vybrané metody

Jak bylo uvedeno již výše, způsobů relaxace je mnoho. Každému z nás vyhovuje něco jiného a tak i zde se fantazii meze nekladou. Ovšem zmiňme ještě jednou, že zajít si s přáteli “na jedno”, není relaxace. Není to ani pravidelná relaxace, tedy neměla by být. A rozhodně to není prostor pro uvolnění těla a zklidnění mysli. Takové setkání vás sice potěší, ale dostáváte při něm do organismu různé škodliviny z alkoholu, prostředí a také tam na vás působí různé faktory jako třeba hluk.

Druhy, resp. způsoby relaxování:

  • Procházka v přírodě
  • Meditace (Meditativní relaxace)
  • Relaxační hudba, svíčky, horká vana
  • Běh, sportovní aktivity
  • Jóga
  • Saunování
  • Kvalitní spánek (Správné spánkové návyky)
  • Protistresová dechová cvičení
  • Tělesná relaxační cvičení (Postupné uvolňování částí těla)
  • Vizualizace, imaginace (Vžívání se do krásného klidného prostředí)
  • Masáž
  • Studená sprcha
  • Autogenní trénink (Střídání tíhy a tepla v těle)
  • Jacobsonova progresivní relaxace
  • Odvedení pozornosti
  • Bensonova relaxační metoda
  • Hluboká relaxace

A mnoho dalších. Záleží na tom, co vám dělá dobře, co vás uklidňuje, co nabíjí a také jaké jsou vaše schopnosti. Při některých taktikách je třeba umět ztišit mysl a uklidnit myšlenky. U jiných zase dobře pracovat s dechem a mít trpělivost. Proto záleží také na našich dispozicích a předpokladech. Někomu vyhovuje mírnější a klidné tempo. Jiní mají radši rychlost a svižnost. Stačí si udělat čas, vyčlenit si prostor a dobu, která bude jen vaše. Pak vyzkoušet a vybrat si to pravé pro vás.

Jacobsonova progresivní relaxace

Jacobsonova progresivní relaxace je relaxační technika, resp. metoda, se kterou přišel americký lékař a fyziolog Edmund Jacobson. Podstatou této metody je, že abyste mohli být zcela uvolnění musíte vlastně celé kosterní svalstvo. Tento lékař si totiž všiml, že při stresu se nám napínají a stahují svaly a to nám posléze způsobuje různé bolesti zad a kloubů. Základem tedy je umět se uvolnit a vnímat jednotlivé části, které jsou napínány a uvolňovány.

Stejně tak, jako u jakéhokoli odpočinku, relaxace apod., je i zde důležité vyhranit si místo a čas, kdy vás nikdo nebude rušit. To platí pro jakoukoli relaxaci. Nesmí vás rušit žádné podněty. Jacobsonova metoda se cvičí nejlépe dvakrát denně, 10 minut. Napětí svalů má trvat zhruba 5 sekund, uvolnění pak 10 až 15 sekund. Proces postupně aplikujeme na celé tělo, na všechno svalové skupiny.

Důležité je, aby celé tělo bylo uvolněné a měli jste pohodlí. Dech by měl být klidný, pravidelný. Interval pro uvolňování a napětí není striktní. Pro začátek je možné zkusit napínat svaly po 3 sekundy a uvolnění nechat 5 sekund. Záleží na tom, jak se cítíte. Při této technice sledujte co vám napětí činí, kde se napětí nejčastěji děje. Jak intenzivní je. Pro začátek můžete začít od nohou, pak postupně přes kyčle, hrudník, paže, ramena až k obličeji.

Hluboká relaxace

Hluboká relaxace je technika, při které se klade důraz na pozitivní myšlení a hluboké uvolnění, které se podobá stavu hypnózy. Je to řízená metoda. Je založená na pozitivních afirmacích a sugesci, kdy vědomá mysl je pasivní a podvědomí přijímá tyto pozitivní afirmace. Pro metodu hluboké relaxace si můžete pořídit různé MP3 nahrávky, audioknihy apod. Tato technika se podobá autogennímu tréninku nebo také autohypnóze.

Meditace

Meditace se stává stále populárnější. Dobré na meditaci je, že si ji můžete uzpůsobit tak, jak vám to bude vyhovovat. Stačí si najít vhodné místo, pohodlnou polohu. Můžete se nechat řídit nahrávkou nebo si meditaci vést sami. Důležité je správně dýchat, mít pohodlí, uvolnit tělo i mysl. Můžete si také zpříjemnit prostředí svíčkami a naladit se na meditování relaxační hudbou. O meditaci jsme psali v článku: Jak meditovat a proniknout do tajů meditace.

Relaxace a odpočinek nás činí silnými

Teď už víte, že je nutné umět relaxovat. Víte, že není odpočinek jako odpočinek. Víte také jaké způsoby můžete použít, jaké technicky vyzkoušet. Máte všechny potřebné informace k tomu, abyste přestali říkat, že to neumíte, nebo nevíte jak. Šli si koupit nějakou báječně vonící svíčku, pořídili příjemnou relaxační hudbu a dali volno povinnostem a myšlenkám na ně. Horká vana za podpory těchto rekvizit by vás pro začátek mohla alespoň navnadit na nový život s relaxací.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz