Domů » Kdy navštívit psychologa a co vás u něj čeká?

Kdy navštívit psychologa a co vás u něj čeká?

autor Eliška Vachková
0 komentář
psycholog

Na lidi, kteří chodí na terapie k psychologovi se občas nahlíží tak trochu skrz prsty. Mnozí si neuvědomují, že chodit k terapeutovi neznamená být blázen. Pomoci vám může s čímkoliv, ať už se to týká vztahů, vašeho rozvoje, strachů a podvědomých věcí, na které sami nemůžete přijít. Možná po přečtení dnešního článku zjistíte, že byste také měli někam zajít, abyste zlepšili svůj život.

Kdo je to psycholog

Psycholog je kvalifikovaný odborník v jednom z oborů psychologie. Může pomáhat lidem, jejichž chování se vymyká normě, ale také lidem, jejichž chování je normální, ale v současné době potřebují překonat nějakou náročnou životní situaci. Terapii tak mohou navštívit lidé s rodinnými a partnerskými problémy, stresem, depresemi a úzkostmi nebo někdo, kdo neví, jak se svým životem dále naložit.

Psycholog vám neřekne co máte dělat, ale místo toho vás navede takovým způsobem, abyste na to přišli sami. Nikdo vám totiž nemůže řídit život, na to musíte přijít sami, aby vše byla čistě vaše volba. Terapeut vám může poradit, říct svůj názor a upozornit vás na nějaké signály, které nevidíte. Určitě vám ale přesně nenařídí, jak se v dané situaci zachovat. Jeho pohled na věc je nestranný, nesoudí a bude se snažit vám porozumět.

Často vzniká ohledně tohoto tématu jedno nedorozumění – psycholog není to samé co psychiatr. Psychiatr je lékař a jeho úkolem je léčit. Předepíše vám vhodné léky, které zmírní vaše obtíže. Pravdou ale je, že spolu tyto dvě povolání úzce spolupracují a terapie je tak kombinována s medikací. K psychiatrovi se dostanete pouze ve chvíli, kdy máte nějaký vážnější problém, konkrétně nějakou nemoc, poruchu či sebevražedné myšlenky.

Co se týče finanční stránky, není to zrovna levná záležitost, ale máte na výběr ze soukromých terapií a těch, které jsou hrazeny pojišťovnou. Jedině s klinickým psychologem může mít pojišťovna smlouvu, proto si předem zjistěte, zda si sezení platíte sami, nebo je za vás hrazeno, abyste nebyli překvapeni. Pokud vás zajímá, na kolik peněz si takový psycholog přijde, tak pokud se nebavíme o soukromé terapii (kde si hodinovou sazbu stanovuje sám psycholog), tak se mzda pohybuje okolo 40 000,- Kč měsíčně. Je to náročné povolání, které nemůže vykonávat každý a je po něm velká poptávka.

Kdy navštívit psychologa

Každý máme občas nějaké problémy, které nás více či méně zužují. Nabízí se ale otázka – kdy je ten správný čas k psychologovi zajít? Především byste se měli řídit tím, jak dlouho trvá to, co vás tíží a v jaké intenzitě se to objevuje. Pokud je to například déle než půl roku a vy stále doufáte, že to přejde, ale nic takového nenastává, je načase to začít řešit. Možná vám bude stačit pár sezení, možná to bude větší problém, než jste si původně mysleli. Každopádně si z terapie odnesete něco, co vám pomůže a možná i vyřeší vaše potíže.

Zajít k psychologovi nemusí znamenat, že se každým dnem hroutíte a nevíte, co se sebou. Prostě si třeba jen potřebujete utřídit myšlenky, slyšet názor někoho, kdo lidskému chování rozumí více než ostatní. Často si dokážeme pomoct sami, jen potřebujeme říct své pocity nahlas a následně si uvědomit, že vlastně víme, co znamenají. Jindy jsme tak zahleděni na situaci z jediného úhlu, že nedokážeme vidět pravdu. V tom případě nám může být psycholog velice užitečný a oprostit nás od vlastní reality.

Je jedno, jestli potřebujete pomoci s věcmi, které se dějí okolo vás a nějakým způsobem ovlivňují váš život nebo jsou to věci, které jsou uvnitř vás a nedovolí vám postupovat dál v seberozvoji. V každém případě se bude psycholog snažit přijít na to, proč a jak pocit vznikl, proč stále trvá a jak se projevuje i jakým způsobem by se dal řešit do budoucna. Porozumí vám, dodá odvahu a poradí tak, abyste si sami ujasnili, co chcete.

Témata, která se u psychologa probírají:

  • Rodinné vztahy
  • Partnerské vztahy
  • Seberozvoj
  • Strachy, závislosti, špatné návyky, nedostatky
  • Poruchy osobnosti
  • Traumata
  • Podvědomé projevy
  • Stres, deprese, úzkosti
  • Špatné myšlenky, dlouhodobá nespokojenost
psycholog
Psycholog pomáhá lidem s většími i menšími problémy.

Co můžete u psychologa čekat

Určitě to znáte z televize – sednete si na gauč a osoba naproti vám se zeptá ,,Jaký z toho máte pocit?” Každý psycholog má ale trochu jiný postup, záleží na tom, na co se specializuje, jaká je jeho osobnost, co mu nejvíce vyhovuje a také co podle něj vyhovuje vám. Některý se vás zeptá jak se máte, co vás trápí, některý na to jde oklikou a vyzkouší s vámi různá cvičení, která mu odpoví sama.

Nicméně jedno by mělo být stejné – pochopení, empatie a pohodlí. Jestliže se dlouhodobě u terapeuta necítíte dobře a máte za to, že vám nijak nepomáhá, zkuste přejít jinam. Jak jsem řekla – ne všichni psychologové jsou stejní. Stejně jako vám nemusí vyhovovat každý člověk, i psycholog nemusí být na první dobrou ten pravý. Je nutné, aby vám sedl a dokázali jste se otevřít, jinak to nemá smysl.

Určitě se připravte na to, že se vás psycholog zeptá na minulost a dětství. Je to totiž velice důležité téma, ve kterém jsou skryté vaše zvyky, strachy i způsoby chování. Aby vás mohl terapeut lépe pochopit, musí vědět, co se stalo a jaké jste v tomto období měli prožívání. Díky tomu můžete společně přijít na to, proč se v určitých situacích zachováte tak, jak se zachováte a proč se nemůžete zbavit špatných pocitů, které vychází zevnitř vás. I když minulost nezměníte, uvědomit si, že je problém zakořeněn v ní vám dokáže pomoci ho změnit nyní.

Aby byla terapie účinná, buďte upřímní a otevřete se. Mluvte o tom, co vás trápí, ale nezatajujte detaily, protože i ty mohou být důležité. Pochopte, že tím pomáháte sami sobě a terapeut je jen prostředník, díky kterému se dostáváte na cestu, kterou chcete. Nebojte se říkat své názory, protože je potřeba, abyste se zamýšleli a vyvozovali závěry i vy sami. Psycholog vás popostrčí nebo přibrzdí tehdy, kdy to bude nutné. Odcházet byste měli s pocitem vlastního vítězství, klidem a lepším pohledem na svět.

Každý terapeut je jiný a i jeho metody se budou lišit. Je důležité, aby vám to tak vyhovovalo.

Pokud plánujete na terapii zajít, nečekejte výsledky ihned. Dejte všemu čas a až poté zhodnoťte, jestli vám to pomáhá. Musíte chtít hlavně vy sami změnit věci ve vašem životě, které vám nevyhovují. Psycholog vám dokáže napovědět, ale jen vy můžete udělat krok kupředu. Nemějte strach si říct o pomoc, možná se tím změní váš život k lepšímu a vy budete šťastnější. Jestliže váháte, jděte do toho, stojí to za to!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz