Domů » Komunikační triky aneb Jak rozpoznat manipulaci?

Komunikační triky aneb Jak rozpoznat manipulaci?

autor Anna Malá
0 komentářů
Komunikační triky jak rozpoznat manipulaci

Manipulace, ačkoli se to možná nezdá, může být i dobře míněná. Ovšem i když se snažíme ovlivňovat v dobrém smyslu, není to správně. Každý jedinec má právo na svá rozhodnutí a jednání. Působit na kohokoli znamená zásah do jeho práv. Bohužel všude kolem nás je plno manipulátorů, kteří bravurně ovládají různé komunikační triky. Jak je rozpoznat se dočtete v dnešním článku.

Manipulace

Manipulace je takové chování, které vede k ovlivňování myšlení a jednání někoho jiného, většinou ve prospěch manipulátora. Není to žádná novinka, manipulace je tu s námi odjakživa. Dříve patřila mezi zcela běžné praktiky, např. u královského dvora, ovšem z mnohem bližší a známější minulosti, si zkuste vybavit některé velmi šikovné matky nebo otce. Jejich obratný jazyk dokázal přimět jejich potomky k mnoha rozhodnutím.

Taková manipulace pomocí správně zvolených slov, jež vkládá myšlenky do hlavy manipulovaného, není cizí ani dnešním rodičům. Často se stává, že rodiče působí na své malé děti v jejich vlastním zájmu, aniž by to tušili. Proto je dobré podotknout, že manipulace může být vědomá i nevědomá. Manipulování se můžeme dopustit, aniž bychom to tušili, bereme to pouze za “nasměrování někoho správným směrem”, jenže máme právo rozhodovat o tom, který je ten správný?

Nicméně pro nás je důležité rozpoznat nedobrou manipulaci a komunikační triky, které se na nás může někdo snažit použít. Není to nic výjimečného, k ovlivňování jiných dochází dnes a denně. Silný jedinec, který má ve věcech jasno takové jednání většinou lehce rozpozná, ale slabší lidé, s menší sebedůvěrou, jsou bohužel častými terči “manipulujících predátorů”, kteří dokážou změnit myšlení ostatních k dosažení vlastních cílů.

Manipulátor

Manipulátor je ten, kdo manipuluje. Tedy ten, kdo se snaží ovlivnit naše myšlení, jednání, názory, které nám nejsou vlastní, k dosažení svých cílů. Většinou ke svému záměru používá lichotky, obecné výrazy, uzavřené otázky, rozkazy apod. Manipulátor nás v komunikaci nasměrovává tam, kam potřebuje. Nedává prostor k domluvě. Manipulátorem může být kdokoli, většinou je potkáme jako rodiče, pedagogy, vychovatele, nadřízené apod.

Jsou různé druhy manipulátorů, např:

  • Ten, který na to jde diktátorsky
  • Ten, který ze sebe dělá oběť
  • Ten, který se tváří aktivně, ale využívá omluvy
  • Ten, který hraje nejlepšího kamaráda
  • Ten, který je citový vyděrač

Komunikační triky

Bavíme-li se o manipulaci, pak se bavíme o komunikačních dovednostech, resp. tricích, pomocí nichž manipulátor ovlivňuje myšlení druhých a snaží se jim podstrčit konkrétní způsob myšlení. Existuje celá řada komunikačních triků, které lze rozpoznat, jsou totiž postaveny na několika principech. Podívejme se na několik možných komunikačních triků, které manipulátoři používají:

Vyvolání pocitu, že jim něco dlužíme

Věty, které nás mají přinutit k pocitu, že jsme manipulátorovi něco dlužni poznáte jednoduše. Například: “Víš, že jsem tu pro tebe vždycky byl.”, nebo “Kolik už jsem toho pro tebe udělala!”. Ten, kdo nás chce ovlivnit, se snaží zdůraznit, že mu něco dlužíme, že teď “jsme na řadě zase my”. Taková komunikace hraničí mnohdy až s citovým vydíráním.

Zdůraznění, že “není jiná možnost”

V tomto případě uslyšíme něco jako: “klidně to udělej tak, jak myslíš ty, ale dřív nebo později, spíš dříve, uvidíš, že to jinou cestou nejde, že jsem měl pravdu.” Tento nátlak často používají prodejci, např: “Nemusíte to samozřejmě koupit, ale příští sezonu na trhu nebude jiná alternativa a produkt budete muset pořídit a jistě to bude za vyšší cenu v té době.”

komunikační triky a jak rozpoznat manipulaci
Komunikační triky: jak rozpoznat manipulaci

Slibují nám odměnu

Respektive forma slibů nebo vyhrůžky. Manipulátor vám bude slibovat, že když vy uděláte to, on pak zase jindy udělá něco jiného. Nebo naopak, pokud nebudete jednat takto, stane se něco hrozného apod. “Pokud se nepřestaneš takhle chovat, tak mi způsobíš infarkt”. Většina komunikačních triků manipulátorů hraničí z citovým vydíráním a působí na emoce.

Vytvářejí seznamy kumulujících se důsledků

Toto je zářný příklad, jak psychika dokáže vytvářet “scénáře”. “Když jim dovolíme se bavit, tak budou chtít za chvíli i chodit ven, a hned jak začnou chodit ven, budou tam dělat nepořádek, a když se všude bude válet nepořádek, někdo uklouzne a způsobí si zranění, a když si způsobí zranění, bude nás žalovat a když nás bude žalovat….!” A katastrofa je na světě.

Příliš zobecňují

Toto známě jako klasické “strkání do jednoho pytle”. Formu této komunikace můžeme rozpoznat jako například: “Přeci víš, jaké ženy jsou, tohle bych nedělal.”, nebo předsudek, že jakmile má někdo tmavou pleť a dlouhé fousy, hned musí být také terorista apod. Dnešní mládež nic nezajímá, Staří lidé jsou nevrlí. Vytváření předsudků je jednou z forem ovlivňování.

Odvolávají se na naše předchozí vyjádření, souhlas

Jakmile uslyšíte něco jako: “Pamatuji si, že si s tím minule souhlasil.” nebo odvolání se na výsledky studují a autorit, raději se mějte na pozoru. Manipulátoři také používají výrazy typu: “všichni vědí, že..”, nebo “Tohle přeci ví i malé dítě, že….”. Chce-li vás někdo přesvědčit o tom, že názor je obecný nebo jste ho již kdysi dávno přijali, zbystřete.

Vytvářejí časový nátlak

Nejčastější formou nátlaku je vytvořit časovou tíseň. “Když se teď nerozhodneš, tak už bude pozdě.” Časový nátlak používají nejvíce prodejci formou slev do konkrétního data: “Kupte teď za 30 %, zítra už to bude zase 100 %”. Takový nátlak v nás mám vyvolat pocit, že pokud to nebude teď hned, zítra se stane něco strašného.

Svůj monolog začínají otázkami

Manipulaci poznáte mnohdy také tím, že ten, kdo se vás snaží manipulovat začíná hovor otázkami. Například “A myslíš na své děti, jaký to na ně bude mít vliv?”, “Jak by bylo tobě kdyby…”. Cílem takových otázek je zabránit nám v samostatném konstruktivním myšlení. Navodí nám směr myšlení tam, kam manipulátor potřebuje.

Typy Manipulace

Způsobů ovlivňování druhých je mnoho. Klasifikovat takový druh komunikace je tedy trochu složité. Přehled typů manipulace přináší například Jeroným Klimeš, český psycholog:

  • Přímá: Ten, kdo je manipulován si uvědomuje, že dělá něco, co nechce (často v rodině, nebo ve škole, v monopolním obchodu)
  • Nepřímá: Manipulovaný si není vědom, že se děje něco, co pro něj není dobré
  • Altruistická: Typický příklad rodičovského ovlivňování, kdy se snažíme manipulovat ve prospěch manipulovaného
  • Egocentrická: Manipulace ve prospěch manipulátora (v obchodu, nebo partnerství)
  • Spouštěcí manipulace: Ten, kdo manipuluje jako první
  • Obranná antimanipulace: Ten, kdo se manipulaci brání také manipulací

Další typy manipulace můžeme vidět často v marketingu (tyto samozřejmě platí i pro běžné situace, ne jen marketing). Dle Glorie Beck, německé spisovatelky, můžeme rozpoznat například tyto techniky:

  • Aktualizace: Prodejce se vám stále připomíná, drží se vám v paměti. Může se také stávat, že někoho až příliš podezřele často náhodně potkáváte.
  • Autorita: Manipulátor vám vlastně dává příkazy, které ani neznějí jako příkazy.
  • Disonance: Vyvolání v druhém pocit nejistoty nebo rozčílenosti.
  • Bad guy/Good guy: Využit toho, že někdo něco provedl a vy mu z toho jako “good guy” pomůžete, nejlépe pokud jeho konání pomůžete vzniknout.
  • Atraktivita: Dělání se “hezkými”, hodnými, hraní na emoce druhých, kteří se k vám pak budou přiklánět.

Skrytá manipulace

Jak je vidět manipulátorů se mezi nám může skrývat mnoho a používají k tomu opravdu velikou škálu zbraní. Pokud si je manipulátor vědom svého umu, pak se z něj stává opravdový mistr v oboru. Takoví lidé nejen, že dokážou používat vhodné komunikační nástroje, ale stává se, že se nestydí být aktivnější a situace i vytvářet. Nejhorší pro nás je, když manipulace nedokážeme rozpoznat.

Skrytá manipulace je nejčastější formou manipulace. Někdo vás ovlivňuje ve vašem jednání a vy to ani netušíte. Takový manipulátor se snaží vytvářet nahodilé situace a podsouvá vám zcela nenápadně různé myšlenky a pocity. Většinou v nás vyvolává pocity pochybností, strachu, viny nebo soucitu. Sám manipulátor ale přitom působí altruisticky a nezištně. Mnohdy se skrývá za maskou hodného kolegy nebo dobrého kamaráda.

manipulace
Psychologická manipulace

Psychická manipulace

Je rozdíl mezi psychologickou manipulací a logickou manipulací. Zatímco logická manipulace se opírá o argumenty a verbální umění, ta psychologická může využít i neverbální rovinu. Rozdělit je na černou a bílou ale zcela nelze. I logická je schopná využít některých psychologických efektů. Typickým příkladem psychologické manipulace je vytváření konkrétních pocitů. Ať už dobrých nebo špatných. Pocitů viny, strachu, vděčnosti, přátelství, zavázanosti apod.

U psychologické manipulace agresor využívá takových situací, které v nás vyvolají otázky, nejistoty, nebo právě pocit přátelství k manipulátorovi. Využívá k tomu obratné formy komunikace, viz výše uvedené a k tomu nejlépe přihodí nějaký dárek, lichotivý výraz, tváří se přátelsky. Neverbálně tak umocňuje a podporuje svůj verbální projev. Je to tedy klasický komunikační trik obohacený o různé neverbální vyjádření.

Manipulátoři si často hledají vhodné osoby pro své aktivity, jelikož nedokáží stejně účinně působit na všechny. To jsou pak ty případy, kdy v televizi vidíme sňatkového podvodníka, kterému se podařilo ošálit mnoho žen. Nebo člověka, který si dokázal opakovaně půjčovat peníze bez ručení a záruk. O obětech těchto manipulátorů si často řekneme, že jsou naivní a máme částečně pravdu. Druhá stránka je ovšem mistrně zvládnuté manipulační techniky druhé strany, které je třeba nejdříve identifikovat, a až následně se bránit.

Manipulace je všude, jak se bránit?

Dnešní doba, je tak trochu dobou manipulace. Nejvíce to můžeme vidět na to médiích a v obchodě. Jsme manipulování politiky, výrobci, prodejci, marketéry apod. Psychologické a komunikační taktiky nejsou žádnou novinky. Každý se dnes učí tomu, jak správně cílit svou řeč i řeč těla. Každý náš pohyb, každé naše slovo dokáže být zaměřeno s konkrétním cílem. Kdo se vyzná v signálech je pánem manipulace.

Není to ale nic tragického. Je to zcela normální vývoj lidstva. Čím víc zkoumáme psychiku a typy lidí a chovní, tím více jim rozumíme a jsme schopni naše znalosti využít. Proto je ale dobré vědět, jaké takové techniky mohou být, abychom byli schopni je včas rozeznat a pokud možno, se jim bránit. Každý z nás něco chce a každý se snaží svého cíle dosáhnout. Je ale na nás abychom si hlídali, že jdeme právě za tím svým a že nevytváříme cestu obratnému manipulátorovi.

Jak je možné se bránit? Dle Andrease Edmüllera a Thomase Wilhelma, autorů knihy: Nenechte sebou manipulovat!: jak rozpoznat manipulaci a prosadit svou vůli, lze k obraně proti manipulaci využít těchto 6 pravidel:

  1. Zůstaňte věcní a čestní (mějte ryzý a reálné argumenty)
  2. Zůstaňte klidní a trpělivý (nedejte šanci vás rozhodit)
  3. Jednejte aktivně (nepřenechávejte iniciativu na protistraně)
  4. Držte se svého cíle
  5. Soustřeďte se na konkrétní formy chování (nenechte se ovládat předsudky)
  6. Vybudujte zlatý most (držte rozhovor ve věcné a konstruktivní formě, i když zaznamenáte manipulace, dejte protistraně šanci jednat správně)

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz