Domů » Pronájem bytu Praha: Na co si dát pozor?

Pronájem bytu Praha: Na co si dát pozor?

autor Natálie Schejbalová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
pronájem praha, pronájem bytu praha, na co si dát pozor

Hledáte pronájem v Praze? To je samo o sobě dost stresující. Ceny nájmů jsou rok od roku vyšší – jen za poslední 4 roky se zvýšily o 40 % a navíc připadá průměrně přes 40 zájemců na jeden byt. To znamená, že když najdete nějaký pěkný byt, který je pro vás cenově dostupný, může být klidně obsazen už pár hodin po vyvěšení inzerátu. Ale to nejsou jediné problémy, se kterými se jako Pražan hledající bydlení musíte potýkat. Na co si při pronajímání nemovitosti dát pozor, si povíme v tomto článku

Pronájem bytu Praha

Prvním krokem při hledání bydlení by vždy mělo být jasné definování parametrů. Než začnete projíždět nejrůznější webové stránky, zeptejte se sami sebe, co vlastně hledáte. Soustřeďte se především na:

  • velikost bytu,
  • cenu, kterou můžete měsíčně platit (Obecně se doporučuje, že bydlení by vás nemělo přijít na více než třetinu měsíčních příjmů.),
  • lokalitu s ohledem na dopravní dostupnost a prostředí,
  • zařízení bytu (Hledáte vybavený nebo nevybavený byt? Chcete sprchu nebo vanu?),
  • stav bytu (v Praze si můžete pronajmout staré byty, byty a domy po rekonstrukci i novostavby),
  • zvláštní potřeby (Například bezbariérový přístup či povolení chovat v bytě domácí zvířata.).

Způsoby hledání pronájmu jsou v zásadě tři: tipy od známých, internet a realitní kanceláře. Pokud chcete naši radu, využijte všechny tři možnosti chronologicky. Nejprve se obraťte na svou sociální bublinu. A nemusíte ani osobně. Stačí, když na svůj Facebook nebo Twitter vyvěsíte příspěvek, ve kterém popíšete, jaký pronájem a kde hledáte. Známí a přátelé vám třeba dohodí takovou nabídku, ke které byste se jinak nedostali.

Dále sledujte všemožné internetové portály, na kterých najdete inzeráty. A to ideálně každý den, protože jak už jsme zmínili, nabídky rychle mizí. Pokud se vám něco zalíbí, napište pronajímateli co nejdříve a ideálně si s ním hned sjednejte osobní prohlídku. To proto, že více než polovinu nabídek pronájmů nemovitostí „shrábne“ první zájemce.

A pokud na vlastní pěst nebudete moci nic najít, obraťte na realitní kancelář. Realitní kanceláře vám sice jsou schopny nabídnout místa, která na webu nenajdete a vše zařídí za vás, na druhou stranu vás ale jejich služby budou něco stát. Může to být i provize ve výši jednoho nájmu. A když se pohybujeme v desetitisícových částkách, už se vyplatí ušetřit peníze.

pronájem praha, pronájem bytu praha, na co si dát pozor
Stěhování v Praze není snadné.

Pronájem bytu bez realitky

Pokud se rozhodnete realitní kancelář vynechat a obrátíte se na stránky jako Bezrealitky.cz nebo Ulovdomov.cz, všechno od prohlídky po smlouvu si musíte zařídit sami. Hlavní je, jak už jsme zmínili, kontrolovat servery často a odpovídat na inzeráty pohotově. Důležitá je osobní prohlídka, při které si ověříte, že všechny informace z inzerátu jsou pravdivé a můžete se seznámit s pronajímatelem. Musíte na něj udělat dobrý dojem, ale nezapomínejte na to, že stejně důležité je také to, aby udělal dobrý dojem on na vás. Pokud z něj bude vyzařovat neochota a vypočítavost, radši od toho dejte ruce pryč.

Pronájem bytu: Na co si dát pozor

  • Nájemní smlouva,
  • doklad o zaplacení kauce,
  • co všechno zahrnuje nájemné,
  • majitel,
  • sousedé.

Ač vše vypadá dobře, musíte dávat pozor na nájemní smlouvu. Smlouva musí být uzavřena písemně a dbejte na to, abyste ji uzavírali se skutečným vlastníkem nemovitosti. Jako doklad může posloužit například výpis z katastru nemovitostí. Smlouva by měla zahrnovat popis nemovitosti, její umístění a co k ní náleží, výši nájmu, kauce a poplatků, jakou formou budete platit a výpovědní lhůtu.

Výpovědní lhůta bývá standardně tři měsíce a platí jak pro nájemce, tak pro pronajímatele. Je to taková pojistka, která vám zaručí, že nezůstanete ze dne na den na ulici a vlastníkovi bytu zase to, že nezůstane ze dne na den bez příjmu. Přeci jen pro něj je investice do nemovitosti pravděpodobně významným zdrojem příjmu.

Před podpisem smlouvy se s majitelem dohodněte na tom, že vám po zaplacení kauce vystaví doklad, abyste ji z něj jednou nemuseli páčit a také si jasně stanovte, zda jsou v nájmu obsaženy například poplatky za internet a energie.

Už jsme zmínili výše, že je důležité, jak na vás působí majitel nebo správce budovy. Je to člověk, na kterého se budete obracet především, když nastane nějaký problém. Představte si, jak by asi reagoval, kdyby se v bytě například rozbilo topení. Myslíte, že bude schopný vám pomoci a řešit trable s úsměvem? Dejte na svou intuici. Navíc se doptejte na domovní řád, ve kterém mohou být mimo jiné ustanovena tyto pravidla:

  • zákaz chování psů a koček,
  • zákaz kouření v objektu i na balkonech,
  • omezení návštěv,
  • rozšíření nočního klidu atd.

Posledním důležitým aspektem, který by vám mohl po podepsání smlouvy ztrpčovat život, je sousedské soužití. Zeptejte se, jak moc tenké stěny v bytě jsou, s kým sousedíte a případně se běžte se sousedy seznámit. Ne každý zvládne například spát v ložnici, která sousedí s pokojem plačtivého půlročního dítěte.

Hodně štěstí s hledáním

Teď už máte všechny základní informace, které potřebujete k bezpečnému nalezení bydlení. Nejdůležitější je ale vytrvat a taky mít trochu toho štěstí. Pokud vás netlačí čas, dejte si na výběru bytu záležet. Pokud totiž nebude přesně podle vašich představ, nikdy se v něm nebudete cítit tak dobře, jak byste měli.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz