Domů » Jak a čím mohou akupresurní body pomoci?

Jak a čím mohou akupresurní body pomoci?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Akupresurní body

Akupresura je tradiční léčebná metoda, která pochází z tradiční čínské medicíny. K léčebným účelům využívá tlak na určité body na těle – akupresurní body nebo též acupoints, které jsou rozloženy po celém těle. V článku se dozvíte, jak přesně akupresura probíhá, jak funguje a zda může pomoci i vám.

Co je to ta akupresura a jak nám může pomoci?

Akupresura má dlouhou historii a je oblíbená pro svou schopnost zmírnit rozličné zdravotní problémy a podpořit celkový stav pohody. Akupresura, někdy též zvaná tlaková akupunktura, se akupunktuře opravdu podobá. Taktéž pracuje s akupunkturními body, které se nacházejí podél meridiánu (dle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou meridiány přesně dané dráhy lidského těla, kterými proudí životní energie člověka a tvoří ucelenou síť, která spojuje jednotlivé orgány v našem tělem, tyto dráhy probíhají 3-5 mm pod kůží.) Rozdíl je ovšem v tom, že u akupresury místo jehly vyvíjíme na akupunkturní bod silný tlak

Předpokládá se, že těmito body, těmito neviditelnými kanály, proudí vitální energie – neboli životní síla zvaná qi (ch’i). Také se věří, že těchto 12 hlavních meridiánů spojuje konkrétní orgány nebo sítě orgánů a organizují systém komunikace v celém těle. Meridiány začínají na konečcích vašich prstů, spojují se s vaším mozkem a poté se spojují s orgánem spojeným s určitým meridiánem.

Podle této teorie, když je jeden z těchto meridiánů zablokovaný nebo vychýlený z rovnováhy, může dojít k onemocnění. Akupresura a akupunktura patří mezi typy TČM (tradiční čínské medicíny), o kterých se předpokládá, že pomáhají obnovit rovnováhu.

Akupresura je jednoduchá, účinná a snadno se aplikuje, můžete ji provádět kdekoliv, potřebujete jen palce, prsty nebo třeba kuličkové pero. Jakmile se naučíte znát , kde se nacházejí jednotlivé body – máte svůj vlastní přenosný léčebný systém!

Jak akupresura funguje při odborném sezení?

Odborníci na akupresuru používají prsty, dlaně, lokty či chodidla nebo též speciální zařízení k vyvíjení tlaku na akupunkturní body na meridiánech těla. Někdy akupresura zahrnuje také protahování nebo akupresurní masáž. Během akupresurního setkání ležíte zcela oblečení na měkkém masážním stole.  Specialista jemně tlačí na akupresurní body na vašem těle. Sezení obvykle trvá jednu hodinu. Pro dosažení nejlepších výsledků možná bude zapotřebí absolvovat sezení více.

Akupresura cílí na obnovení zdraví a rovnováhy v energetických kanálech těla a reguluje protichůdné síly jin (negativní energie) a jang (pozitivní energie). Někteří zastánci tvrdí, že akupresura neléčí pouze energetické pole a tělo, ale také mysl, emoce a ducha. Někteří dokonce věří, že terapeuti mohou předávat vitální energii (vnější qi) jiné osobě.

🎓 Zajímavost: Ne všichni západní praktikující věří, že tyto meridiány existují. Místo toho připisují jakékoli výsledky jiným faktorům, jako je snížení svalového napětí, zlepšení krevního oběhu nebo stimulace endorfinů, což jsou přirozené léky proti bolesti.

S čím konkrétně nám tedy akupresura může pomoci? 

Výzkum zdravotních přínosů akupresury je zatím v plenkách, nicméně mnoho zpráv pacientů podporuje jeho použití při řadě zdravotních problémů. Stále je ovšem zapotřebí podrobnějšího výzkumu. Nicméně seznam zdravotních problémů, s kterými akupresura údajně pomáhá mluví sám za sebe 

 • Uvolnění napětí a stresu. Tlak na určité akupresurní body může pomoci uvolnit svaly a zlepšit průtok krve, což vede k uvolnění stresu a napětí v těle. lidé často hledají  akupresuru jako prostředek k relaxaci a obnovení duševní pohody
 • Zmírnění bolesti. Tlak na akupresorní body může snižovat bolest hlavy, migrény, bolesti zad, menstruační potíže a další druhy bolesti. Tento proces pomáhá uvolnit endorfiny, přirozené bolesti zmírňující látky v těle.
 • Podpora energetického toku. Podle tradiční čínské medicíny existuje v těle cirkulace životní energie známé jako “qi” nebo “čchi”. Akupresura má za cíl uvolnit blokády v toku této energie tím, že tlakem na určité body stimuluje tok qi. Tím se může zlepšit celkový energetický stav a podpořit tělesná funkce.
 • Posílení imunitního systému. Pravidelná akupresura může také posílit imunitní systém. Tím, že se stimuluje cirkulace a energetický tok, může tato tradiční metoda pomoci tělu lépe bojovat s nemocemi a zvýšit obranyschopnost.
 • Zlepšení emocionálního zdraví. Akupresura může mít také pozitivní vliv na emocionální zdraví. Mnoho lidí tvrdí, že po sezení akupresury se cítí klidnější, odpočinutější a zmírňují se u nich příznaky  úzkostí a deprese. Tato technika může pomoci znovu nastolit rovnováhu mezi tělesným a emocionálním zdravím.
 • Podpora celkového blahobytu. Akupresura se stále více stává součástí celkového přístupu k péči o zdraví a pohodu. Kromě zmírnění konkrétních potíží může pravidelná akupresura přispět k celkovému fyzickému a emocionálnímu blahobytu.
 • Péče po prodělané operaci.
 • U kinetózy (nevolnost při cestování).
 • V těhotenství (jen po předchozí domluvě s lékařem).
 • Podporuje protizánětlivé procesy v těle.
akupresurní body
Akupresurní body na obličeji | Zdroj: Pixabay

Jak aplikovat akupresuru?

Než začnete – zhluboka se nadechněte a vydechněte. Pokračujte v hlubokém nadechování a výdechu při aplikaci akupresury na body.

 1. Použijte palec, prst nebo jiný tupý ale tenký nástroj k vyvinutí tlaku na každý bod. Tlak může být aplikován pevně a přímo, nebo může být každý bod masírován krouživými pohyby – dělejte, co vám bude příjemné.
 2. Stimulujte každý bod tak dlouho, jak je to pro vás dobré – většina lidí považuje za optimální 30 sekund až 2 minuty na zvládnutí každého bodu.
 3. Můžete si představovat světlo nebo energii obklopující daný bod.

Pro maximální účinek by měla být aplikace akupresury silná, ale neměla by být nepříjemná. 

akupresurní body
Akupresura | Zdroj: Pixabay

Může být akupresura pro někoho i nevhodná?

Obecně je akupresura velmi bezpečná metoda. Nicméně pokud máte rakovinu, artritidu, srdeční onemocnění nebo trpíte jinými chronickými zátěžemi, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, než vyzkoušíte jakoukoli terapii, která zahrnuje pohyb kloubů a svalů, jako je akupresura. A ujistěte se též, že váš akupresurista má licenci a certifikaci.

Práci s hlubokými tkáněmi, jako je akupresura, by pro vás nemusela být  vhodná, pokud platí některá z následujících podmínek:

 • Léčíte se s rakovinným nádorem nebo pokud se rakovina rozšířila do kostí.
 • Máte revmatoidní artritidu, poranění páteře nebo onemocnění kostí, které by se mohlo zhoršit fyzickou manipulací.
 • Máte křečové žíly.
 • Jste těhotná (protože některé body mohou vyvolat kontrakce.)

V závěru lze říci, že akupresorní body mohou pomoci různým způsobem, a to od uvolnění stresu po zmírnění bolesti a podporu imunitního systému. Je vždy lepší, aby akupresuru prováděl zkušený odborník, který má znalost těchto bodů a technik, aby byla dosažena maximální účinnost a bezpečnost. Před zahájením jakékoli léčby akupresurou je také vhodné konzultovat se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké závažné zdravotní problémy. Pokud se Vás žádné vážnější zdravotní problémy netýkají, akupresura se pro Vás může stát úžasným každodenním pomocníkem.  

Vyzkoušejte třeba ve vlaku, v letadle anebo třeba ve frontě v obchodě. Nemáte, co ztratit, a třeba přijdete na šikovný způsob, jak si zpříjemnit život a zlepšit zdravotní stav.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz