Jak vznikají nejlepší věci? Náhodou ne! Je k tomu potřeba štěstí, touha učit se a objevovat. Tereza Ondroušková pracuje v oboru financí více než dvě dekády. Má dvě skvělé dcery, štěstí ve výběru životního partnera a práci, kterou miluje. V posledních letech se stará i o její další dítě – projekt NajdiEdu. O čem je, proč vznikl a v čem spočívá jeho unikátnost?
Obsah článku
Mohla by ses nám na začátek představit?
Ráda. Jsem žena v nejlepších letech 🙂, dvě dcery jsou již velké a já mám stále energii zkoušet a učit se nové věci. Mojí profesí jsou finance, kterým se věnuji již přes 20 let, aktuálně pracuji jako manažerka útvaru účetnictví a daní v Raiffeisenbank v Praze. Nicméně jsem velmi činorodý člověk, což je také důvod proč jsem začala studovat MBA v oblasti dat a datové analytiky a toto rozšíření znalostí mně umožnilo převzít vedení implementace umělé inteligence v Raiffeisenbank. Aktuálně tedy sedím tak trochu na dvou židlích.
Co na své současné práci nejvíce miluješ?
Tak to jsou asi dvě základní věci. Jednak je to kontinuální příležitost k učení nových věcí a objevování zajímavých témat, a pak je to určitě práce s lidmi. Na Raiffce oceňuji skvělou kulturu organizace a lidi, se kterými pracuji, mě dokáží velmi obohatit.
Pod Tvýma rukama vznikl projekt NajdiEdu, můžeš nám o něm povědět?
NajdiEdu je neziskový projekt, který má ve své misi „Sbíráme, zpracováváme a publikujeme informace o školách a digitální výuce“. Aktuálně má projekt připravené tři streamy. První se jmenuje NajdiŠkolu a jeho cílem je nabídnout uživateli maximální množství kvalitních dat o školách (základních a středních), které si dokáže strukturovaně třídit dle svého názoru, kritérií, znalostí a preferencí a vytvořit si tak seznam 3–5 škol, které jsou v jeho vidění optimální. Dále již motivujeme uživatele, aby pokračoval ve výběru školy osobními rozhovory, návštěvou školy a diskuzí s dítětem.
Druhým streamem je NajdiOnline, který vznikl jako reakce na covid pandemii, kde zaplavily internet stovky aplikací na online výuku, výuková videa nebo rady pro učitele týkající se vzdálené výuky. Vznikla tedy unikátní databáze více jak 500 online výukových zdrojů, které jsou tříděny dle školního předmětu a úrovně náročnosti. Vyhledávat může dítě, rodič a nebo i učitel, který najde inspirativní zdroj pro přípravu výuky.
Posledním streamem je NajdiCeloživotní, který je zatím ve fázi vývoje, ale má sloužit dospělé populaci k vyhledání výukových zdrojů ze široké nabídky našeho katalogu.
Co Tě k jeho vytvoření motivovalo?
Tak to opět souvisí s mojí potřebou stále něco objevovat a učit se. Na začátku stála nemilá zkušenost s výběrem střední školy pro dceru a pak touha situaci změnit. Tak vznikla myšlenka projektu NajdiEdu a psalo se jaro roku 2020. Pak se již jen rozsah projektu rozšiřoval. Mám však hlavě další a další nápady, jak projekt obohatit. Pro mě samotnou se hlavně jedná o nevídanou zkušenost, jak postavit funkční projekt bez velké korporace za zády. Ono se to nezdá, ale ten fakt, že máte právníka nebo marketingového specialistu „pod střechou“, když se na cokoliv potřebujete zeptat, je vlastně strašná výhoda. V tomto to byla (a stále je) velká škola. Nicméně musím přiznat, že bez spolupráce se spoustou skvělých lidí, kamarádů a spolupracovníků by samozřejmě žádné NajdiEdu nebylo. A za to jim patří velký dík.
V čem je NajdiEdu unikátní a jak by mělo rodičům i vyučujícím pomoci?
Tak naším mottem je, že stavíme NajdiEdu na datech, nikoliv na pocitech. U nás nenajdete „hvězdičkování“ škol uživateli ani zpětné vazby od (někdy velmi rozzlobených) studentů nebo rodičů. My víme, že každé dítě je jedinečné a hlavně každý má jinak nastavená kritéria, co je pro něj dobrá škola. Pro někoho to může být pouze dojezdová vzdálenost (škola přes ulici je nejlepší), pro někoho je to informace, že škola učí matematiku podle prof. Hejného, pro dalšího že v jídelně vaří bezlepkově. Naším cílem je sesbírat maximální množství dat o škole a nechat na rodiči, ať si zvolí kritéria, která jsou pro něj a jeho dítě nejdůležitější.
Pro učitele chceme nabídnout širokou škálu výukových zdrojů, díky kterým i běžnou výuku obohatí a zpestří.
Jaký máš s NajdiEdu plán do budoucna?
Tak je to takové moje třetí dítě, ale sama cítím, že rozsah projektu již vyrostl nad moje dostupné časové kapacity. Nyní se tedy poohlížím po nějakém partnerovi, který by mi pomohl všechny ty moje myšlenky uskutečnit. Takže budu samozřejmě ráda, když se to podaří, protože věřím, že NajdiEdu dokáže mnoha rodičům, učitelům, ale i dospělákům pomoct a zjednodušit jim rozhodování o dalším vzdělávání.
Máš ve svém životě nějaký klíčový faktor úspěchu?
Řekla bych, že jsou (minimálně) dva: Cesta je cíl a nikdy se nezastavuj! Já s oblibou říkám, že mám odjakživa nastavou životní rychlost číslo šest. Opravdu běžím strašně rychle, věnuji se spoustě věcem, práci, projektům, rodině,… …a taky doopravdy běhám 🙂. Ale podstatné není jak rychle se pohybujete dopředu, ale že se stále pohybujete. Nejhorší je se zastavit, hodit nohy na stůl a začít točit mlejnek s tím „no, nějak už to doklepu“. No a pak by bylo nefér nezmínit i tu správnou „konstelaci hvězd“. Ono není samozřejmé, že jste zdraví, vyrůstáte v úplné rodině, rodičům záleží na vzdělání, dostanete příležitost vystudovat VŠ v zahraničí, ale třeba také máte štěstí na výběr životního partnera, který je mojí velkou oporou.
Stručné odpovědi:
1. Nejoblíbenější autor?
Ráda se vracím ke knížkám ženských autorů jako je Alena Mornštajnová. Nebo, když mám chuť na trochu relaxu a romantiky, pak Marie Kornerová.
2. Kniha, která Tě v životě nejvíce inspirovala?
Teď jsem se začetla do knihy Filipa Dřímalky, Budoucnost (ne)práce, a musím říct, že by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří nechtějí s nástupem umělé inteligence jen přihlížet, jak se jim pracovní svět mění pod rukama.
3. Nejoblíbenější aplikace?
Bing s copilotem, Qerko, a pak jsem každou dovolenou ráda za E-pohlednici, nejlepší (a asi jediný dobrý) počin České pošty.
4. Koníček, u kterého si nejlépe odpočineš?
Nejvíc asi odpočívám na chatě s rukama od hlíny, když sázím rajčata nebo pleji záhony. Je to takové souznění s přírodou, se zemí… mám ráda to „hrabání se v hlíně“. No a pak si můžu nazout běžecké boty a zmizím v lesích kolem středočeských Čerčan, což je na vyčištění hlavy ta nejlepší věc.