Domů » Kroupy: Zdravá zrna z jídelníčku našich babiček

Kroupy: Zdravá zrna z jídelníčku našich babiček

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Kroupy

Kroupy jsou celá zrna různých obilovin včetně ječmene, pšenice, žita a ovsa. Po vyloupání, při kterém se odstraní vnější obal, tzv. slupka, si zachovávají klíček, otruby a endosperm. Vzhledem k tomu, že kroupy nejsou zpracované, zachovávají si kompletní výživovou hodnotu zrna a mají vydatnou, žvýkací strukturu i po uvaření. Je to tedy rozhodně potravina, která by se do našich jídelníčků měla vrátit.

Co jsou kroupy a jejich části?

Tři hlavní části krup jsou otruby, klíček a endosperm. Otruby jsou vnější a nejvýživnější částí zrna, protože mají neuvěřitelně vysoký obsah vlákniny. Klíček je jádro zrna, kde jsou uloženy další vitaminy a minerální látky, a endosperm je škrobové jádro zrna, které se obvykle používá k mletí. 

Vzhledem k tomu, že všechny části zrna obsahují životně důležité živiny, jsou tato zrna neuvěřitelně zdravá. 

Jak chutnají?

Všechny tři části zrna jsou sice výživné, ale zároveň mají tvrdší a žvýkavější strukturu než většina zrn, která jsou ostatních částí zbavena. Z tohoto důvodu se nedají jíst, aniž by se nejprve uvařily v páře nebo alespoň namočily, i když jak dlouho se vaří kroupy, se u jednotlivých druhů zrn liší.

Stejně jako jiné druhy zrn mají kroupy samy o sobě jemnou oříškovou chuť a absorbují chuť pokrmu, do kterého jsou přidány. Pokud chcete přirozenou chuť krup opravdu zvýraznit, můžete do postupu jak vařit kroupy přidat mírné opečení nebo opražení, ale tento krok není pro každého domácího kuchaře nezbytný.

Druhy krup

Existují tři hlavní druhy krup: ovesné, pšeničné a ječné. Pohanka, ačkoli technicky vzato nepatří mezi obiloviny, může mít také podobu pohankových krup. 

Ovesné

Pokud jste někdy jedli ovesné vločky, pak jste v podstatě jedli ovesné kroupy. Ovesné vločky jsou v podstatě ovesné kroupy, které byly dvakrát nebo třikrát nakrájeny. Skvěle se hodí k mnoha receptům přes noc či bez vaření, protože jsou již částečně uvařené.

Kroupy

Ovesné kroupy jsou opravdu žvýkavé a skvěle se hodí do pilafů, horkých obilovin a dušených pokrmů, jako je dušené hovězí. Celozrnné ovesné kroupy jsou bezlepkové, takže jsou skvělým základem pro všechny, kdo trpí celiakií nebo nesnášenlivostí lepku.

Pšeničné

Pšeničné kroupy jsou známé také jako bulgur. Lze je použít jako náhradu jiných obilovin, například quinoy nebo kuskusu. 

Ječné

Ječné kroupy jsou známé také jako loupaný ječmen a mají podobnou oříškovou chuť jako ty ovesné a pšeničné. Jsou o něco hustší než ovesné a pšeničné kroupy, takže se častěji používají do slaných pokrmů a často také jako kroupy do polévky.

Proč zařadit kroupy do našeho jídelníčku?

Kroupy všech druhů jsou nejzdravější formou zrna, protože obsahují všechny tři části zrna a neprošly žádnou formou zpracování, jako je válcování nebo lisování.

Kromě toho, že jsou plné vlákniny, obsahují otruby také antioxidanty a vitamíny skupiny B, které potřebujeme, protože zlepšují zdraví našich buněk, hladinu energie a fungování mozku.

Klíčky zrna obsahují více vitaminů skupiny B, bílkoviny, zdravé tuky a další minerální látky, jako je vápník a hořčík. Konkrétně klíček zrna obsahuje polysacharidové tuky, které si tělo nedokáže samo vyrobit, což znamená. Tyto zdravé tuky, ale mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění. 

Poslední část zrna, endosperm, je škrobovým středem, což znamená, že má vysoký obsah sacharidů. Odhaduje se, že škrobnaté potraviny by měly tvořit něco málo přes třetinu vašeho jídelníčku, a konzumace celozrnných škrobů je skvělý způsob, jak tyto sacharidy a vlákninu získat v jednom jídle. 

Jak uvařit kroupy

Obvyklý postup přípravy krup spočívá v tom, že se nejprve namočí, aby změkly, a poté se uvaří. Stejně jako u jiných obilovin, jak dlouho vařit kroupy, se u jednotlivých druhů krup mírně liší, proto je dobré se podívat na konkrétní návod na obalu a ujistit se, že je namáčíte a vaříte správnou dobu.

Jak se vaří kroupy v hrnci

  • V hrnci přiveďte k varu dva litry vody s jednou lžičkou soli. Sůl je tam čistě na dochucení, takže pokud se snažíte dodržovat dietu s nízkým obsahem sodíku, můžete se jí zdržet. 
  • Do vody přidejte jeden šálek propláchnutých ovesných krup a nechte vodu opět přejít varem. Jakmile se voda opět začne vařit, snižte teplotu na minimum a hrnec přikryjte.
  • Vařte asi 30 minut nebo dokud nedosáhnou požadované konzistence, poté slijte zbylou tekutinu z vaření.

Jak varit kroupy v tlakovém hrnci je ještě jednodušší. V tomto případě vám pak stačí na samotné vaření zhruba polovina času, než když je vaříte obvykle.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz